Priştine: Kosova'da Sırbistan Anayasası Referandumuna Tepkiler

Priştine: Kosova'da Sırbistan Anayasası Referandumuna Tepkiler

Kosova'da, Kosova'nın Sırbistan'ın Ayrılmaz Bir Parçası Olarak Özel Madde ile Yer Aldığı Yeni Anayasaya Tepkiler Sürüyor. Sırbistan ve Kosova'da Eşzamanlı Olarak Düzenlenen Referandumdan Evet Oyu Çıkması, Kosovalılarda Derin Kaygılara Sebep Olurken, Kosovalı Sırplar'ın Büyük Bir Oranda Referanduma Katılmasını Üzücü Olarak Niteleyen Kosovalı Liderler, Referandum Sonuçlarının, Kosova'nın Geleceğine Hiçbir Şekilde Etki Edemeyeceğini İfade Etti.

Priştine: Kosova'da Sırbistan Anayasası Referandumuna Tepkiler

Kosova'da, Kosova'nın Sırbistan'ın ayrılmaz bir parçası olarak özel madde ile yer aldığı yeni anayasaya tepkiler sürüyor. Sırbistan ve Kosova'da eşzamanlı olarak düzenlenen referandumdan evet oyu çıkması, Kosovalılarda derin kaygılara sebep olurken, Kosovalı Sırplar'ın büyük bir oranda referanduma katılmasını üzücü olarak niteleyen Kosovalı liderler, referandum sonuçlarının, Kosova'nın geleceğine hiçbir şekilde etki edemeyeceğini ifade etti.

Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi sürecinde Kosova'yı temsil eden müzakere heyeti, referandum sonuçlarının, Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi sürecine etki edemeyeceğini açıkladı. Kosova müzakere heyeti, Belgrad tarafından atılan tek taraflı adımların Kosova'nın geleceğini sekteye uğratamayacağını kaydetti. Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu da, Kosova halkının iradesinin belli olduğunu belirterek, "Bağımsızlık eninde sonunda ulaşacağımız nihai hedefimizdir"

dedi.

Referandumun bu hedefi saptırmakta yetersiz kalacağına dikkat çeken Sejdiu, yıl sonuna kadar Kosova'nın statüsünün bağımsızlıkla taçlanacağına inandığını vurguladı. Kosova Başbakanı Agim Çeku ise yaptığı açıklamada, Kosova'nın bağımsızlığa giden yolun son kilometresinde bulunduğunu belirterek, Belgrad'ın Kosova'ya hak iddia etmesinin hiçbir dayanağı olmadığını vurguladı. Kosova Türkleri'nin tek partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Mahir Yağcılar, yapılan referandumun Sırbistan'daki iç siyasete yönelik olduğunu belirterek, "Referandum, Sırbistan'ın iç siyasetinde kullanılmak üzere yapılan bir girişimdir. Dolayısıyla referandum sonuçları Kosova'nın geleceğini pek fazla etkilemeyecektir" şeklinde konuştu.

Referandumu Sırbistan'ın attığı tek taraflı bir adım olarak niteleyen Yağcılar, uluslararası camia ve Nato'nun da Sırp referandumunun Kosova'nın geleceğini belirlemesine müsaade etmeyeceğine inandığını vurguladı.

Sokaktaki vatandaş da, Sırbistan anayasa referandumunun kabul edilmesinin Kosova'nın geleceği açısından pek fazla etkisi olmayacağı düşüncesinde. Priştineli esnaf İsmail Bırvenik, referandumun, Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesine yönelik müzakereleri durduramayacağı düşüncesinde olduğunu belirtti. Priştine Gerçek Türk Derneği yetkililerinden Nuhi Mazrek, "Referandum sonuçları Kosova'yı bağlamaz. Kosova halkının, kendi iradesine göre çizdiği yolda müzakerelere devam edeceğine inanıyorum" diye konuştu.