Priştine: Kosova Başbakanı Çeku, Ahtisaari'nin Yol Haritasını Açıkladı

Priştine: Kosova Başbakanı Çeku, Ahtisaari'nin Yol Haritasını Açıkladı

Kosova Başbakanı Agim Çeku, Kosova'nın Nihai Statüsünün Belirlenmesinde Uluslararası Başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin, Gelecek Yılın Ocak ve Şubat Aylarında İzleyeceği Yol Haritasına Değindi.

Priştine: Kosova Başbakanı Çeku, Ahtisaari'nin Yol Haritasını Açıkladı

Kosova Başbakanı Agim Çeku, Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesinde Uluslararası Başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin, gelecek yılın Ocak ve Şubat aylarında izleyeceği yol haritasına değindi.

Kosova Başbakanı Çeku, Başmüzakereci Ahtisaari'nin Temas Gurubu'na Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili öneriyi 2007 yılının 26 Ocak tarihinde açıklayacağını belirtti. Çeku, Amerika'nın Sesi radyosuna verdiği mülakatta ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Rusya temsilcilerinden oluşan Temas Gurubu'na yapacağı öneriyi açıklamasından 2-3 gün sonra Kosova'yı ziyaret edeceğini söyledi. Kosova'nın geleceği ile ilgili belgeyi açıklayacak olan Ahtisaari'nin,

Priştine'nin resmi öneri ve yorumlarını da dinleyeceğini kaydeden Başbakan Çeku, bunun ardından Ahtisaari'nin Temas Gurubu'na nihai önerisini tanıtacağını ifade etti. Bu işlemlerin 2007 yılının Şubat ayı sonlarına kadar sürmesinin beklendiğine işaret eden Çeku, daha sonra Kosova'nın statüsüyle ilgili son hale getirilmiş önerinin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından ele alınması ve Kosova konusunda yeni bir kararın çıkmasının beklendiğini söyledi.

Kaynak: İHA