Priştine: İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Bakanı Hoon Kosova'da

Priştine: İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Bakanı Hoon Kosova'da

İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Bakanı Geoffrey

Priştine: İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Bakanı Hoon Kosova'da

İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Bakanı Geoffrey

Hoon, İngiltere Hükümeti'nin, Kosova'nın nihai statüsünün bu yılın sonuna kadar çözümlenmesini öngören Temas Gurubu'nun belirlediği süreye sadık kalacağını açıkladı.

Kosova ziyareti çerçevesinde temaslarda bulunmak için geldiği Priştine'de Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Bakanı Hoon, Kosova'nın nihai statüsü konusunda uluslararası Başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin önergesini beklediklerini hatırlattı. Ahtisaari'nin önergesi açıklanmadan spekülasyonların yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Hoon, statü konusuyla ilgili olarak Başmüzakereci Ahtisaari'nin yapacağı önergenin uluslararası camia tarafından desteklenecek nitelikte olacağına inandığını belirtti. Temas Gurubu'nun üyesi olarak İngiltere'nin, Kosova halkını tatmin edecek çözüm bulunması için Ahtisaari'nin yaptığı arabuluculuk çalışmalarına tam destek verdiğini belirten Bakan Hoon, "Statü önerisinin Kosova halkı için kabul edilir nitelikte olacağını umut etmekteyiz. İngiltere statü konusunda müdahale etmeyecektir" dedi. Kosova statüsünün belirlenmesinde son derece büyük önem taşıyan azınlık haklarının korunması alanında çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirten Hoon, olası şiddet olaylarına kesinlikle izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu ise, tam bağımsızlık ile sonuçlanacak olan statünün belirlenmesi sürecinin 2006 yılı içerisinde son bulacağını umut ettiklerini belirtti. Sejdiu, tüm alanlarda verdiği destekten dolayı İngiltere'yi de takdir etti.

Balkan ülkeleri gezisi çerçevesinde Kosova'yı ziyaret eden İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Bakanı Geoffrey Hoon; BM Kosova Özel Temsilcisi Joachim Rücker, Kosova Başbakanı Agim Çeku, muhalefet parti liderleri Hashim Thaçi ve Veton Suroi ile Kosovalı Sırp lider Oliver İvanoviç ile de ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Kaynak: İHA