Priştine: Danimarka Savunma Bakanı Gade Kosova'da

Priştine: Danimarka Savunma Bakanı Gade Kosova'da

Güvenlik ve Kosova'nın Geleceğine Bağlı Konuları Ele Almak İçin Kosova'ya Gelen Danimarka Savunma Bakanı Soren Gade, Ülkesinin, Kosova'nın Nihai Statüsünün Belirlenmesinden Sonra da Kosova Barış Gücü Bünyesinde Askeri Varlığını Sürdüreceğini Açıkladı.

Priştine: Danimarka Savunma Bakanı Gade Kosova'da

Güvenlik ve Kosova'nın geleceğine bağlı konuları ele almak için Kosova'ya gelen Danimarka Savunma Bakanı Soren Gade, ülkesinin, Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesinden sonra da Kosova Barış Gücü bünyesinde askeri varlığını sürdüreceğini açıkladı.

Danimarka Savunma Bakanı Gade, Kosova'da görev yapan Danimarkalı askerleri ziyaretinden ve Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı General Roland Kather ile gerçekleştirdiği temaslarının ardından yaptığı açıklamada, NATO'da karar alınmadıkça Danimarka'nın Kosova'daki askeri sayısını azaltmayacağını belirtti. Gade, "Danimarka Hükümeti, NATO'nun Kosova misyonunu çok önemli bir misyon olarak değerlendirmektedir. Dolayısıyla bu misyona olan katkımız devam edecek. Kosova'daki askeri sayımızı azaltmayacağız. Danimarkalı askerler Kosova'nın nihai statüsünün çözümlenmesinden sonra da barışı sağlamayı sürderecek" dedi. Kosova'da Barış Gücü (KFOR) bünyesinde 400 kadar Danimarkalı asker görev yapmakta.

KFOR Komutanı Alman General Kather ise yaptığı açıklamada, barış gücünün lüzumlu olduğu kadar Kosova'da kalacağını kaydederek, "Durum neyi gerektiriyorsa o yapılacak. Ne kadar kalınması gerekiyorsa o kadar kalınacak" ifadelerini kullandı. Kosova'da güvenliğin, siyasi ve ekonominin geçiş sürecinde olduğunu hatırlatan General Kather, yabancı yatırımların artmasıyla istikrarı en fazla zorlayan ağır ekonomik durumun düzelmesinin beklendiğini vurguladı.

Kaynak: İHA