Priştine: Bulgaristan Savunma Bakanı Bliznakov Kosova'da

Priştine: Bulgaristan Savunma Bakanı Bliznakov Kosova'da

Bulgaristan Savunma Bakanı Vessilin Bliznakov, Ülkesinin Kosova'da Tarafları Memnun Edecek Çözümden Yana Olduğunu Belirtti.

Priştine: Bulgaristan Savunma Bakanı Bliznakov Kosova'da

Bulgaristan Savunma Bakanı Vessilin Bliznakov, ülkesinin Kosova'da tarafları memnun edecek çözümden yana olduğunu belirtti.

Bulgaristan Savunma Bakanı Bliznakov, Kosova ziyareti kapsamında Priştine'de Kosova Barış Gücü (KFOR) ana karargahında KFOR Komutanı General Roland Kather ile temaslarının ardından yaptığı açıklamada, Kosova'da güvenliği tesis etmek ve insanlara gelecek sağlamaktan başka bir seçenek olmadığına dikkat çekti. Kosova'da istikrarın sağlanmasının en önemli hedef olduğunu kaydeden konuk Bakan Bliznakov, "Tarafları tatmin edecek Kosova statüsünün belirlenmesi çalışmalarının desteklemesi ve bölge ülkelerine Avrupa-Atlantik perspektifinin sağlanması gereklidir" dedi.

Bu bağlamda Kosova'da etnik hoşgörünün hüküm sürmesi ve sınırların değişmemesinin önemine dikkat çeken Bliznakov, Batı Balkanlar'da ülkesinin diğer uluslararası etmenlerle birlikte hareket etmesinin doğru bir karar olduğunu savundu. KFOR Komutanı General Roland Kather ise, Kosova'da barış, huzur ve istikrarın sağlanması için KFOR'un son derece sorumlu bir misyon üstlendiğine işaret etti.

Bulgaristan Savunma Bakanı Vessilin Bliznakov, Kosova ziyareti çerçevesinde KFOR bünyesinde görev yapan Bulgar askerlerini ziyaret etti. Kosova'da çokuluslu Güney Tugayı'nda 38 Bulgar askeri görev yapmakta.

Kaynak: İHA