Priştine: 1 Aralık Dünya Aıds Günü

Priştine: 1 Aralık Dünya Aıds Günü

Kosova'da 1 Aralık Dünya Aıds Günü, Konferanslar ve Halka Broşür Dağıtımı Gibi Çeşitli Etkinliklerle Geçti. Kosova'da Aıds Hastası Çok Fazla Olmamakla Beraber, Sağlık Bakanlığı Yetkilileri Son Yıllarda Hastalığa Yakalananların Sayısındaki Hızlı Artışın Endişe Verici Olduğu Belirtiliyor.

Priştine: 1 Aralık Dünya Aıds Günü

Kosova'da 1 Aralık Dünya AIDS günü, konferanslar ve halka broşür dağıtımı gibi çeşitli etkinliklerle geçti. Kosova'da AIDS hastası çok fazla olmamakla beraber, Sağlık Bakanlığı yetkilileri son yıllarda hastalığa yakalananların sayısındaki hızlı artışın endişe verici olduğu belirtiliyor.

Kosova Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından açıklanan verilere göre,

Kosova'da HIV/AIDS virüsü taşıyan hastaların sayısı 67. Kosova'da ilk AIDS olayının kaydedildiği 1986 yılından 1999 yılına kadar hasta sayısı 19'u geçmezken, savaşın sona erdiği 1999 yılından günümüze kadar 48 kişinin AIDS hastalığına yakalandığı ifade edildi. Son 7 yıl içinde hastalığın hızla yayılması sonucu hasta sayısı 67'ye yükseldi. Kosova genelinde AIDS hastalığı hususunda 4 danışma ile kan tahlili merkezinin açılması, bu merkezlere başvuran kişilerde hastalığın erken aşamada tespit edilmesine yardımcı oldu. Söz konusu merkezlere geçen yıl 360 kişi kan tahlillerinin yapılması için başvururken, bu yıl içinde bu sayı 400'e ulaştı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 2 AIDS danışma ve tahlil merkezinin daha açılacağını belirtirken, 'asrın vebası' olarak nitelenen hastalığa karşı daha etkili bir mücadelenin yapılabilmesi için mali kaynakların yetersizliğinden şikayet ediyor.

Öte yandan, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle Kosova'da konferanslar düzenlendi, hastalık hakkında broşürler dağıtıldı.

Kaynak: İHA