Primer Haberleri

Primer haber, Primer son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Primer - 19.4.2016
Sezaryen Oranı Yüksek Hekime Uyarı Mektubu
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, normal doğumun teşvik edilmesi ve sezaryen oranlarının azaltılabilmesi amacıyla 5 yıllık eylem planı hazırlandığını belirterek, "Bir defa 100 doğum yaptıran doktor arkadaşımızın, 100 doğumundan ne kadarının primer sezaryen olduğuna bakılacak.
Primer - 12.4.2016
Bitlis Tabipler Odası'ndan Açıklama
Ahlat'ta göreve başladığından beri tek kadın doğum uzmanı olarak çalışan meslektaşından hastalarının da memnun olduğunu belirten Şanlı, açıklamasında şunlara yer verdi: "Ahlat Devlet Hastanesinde çalışan tek kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan üyemiz, zorunlu hizmeti bitmesine rağmen, günde 70 ile 80 hasta bakarak, poliklinik hizmetini devam ettiriyordu. Primer sezaryen oranı düşük, normal doğum oranının fazla olması nedeniyle Sağlık Bakanlığından tebrik ve teşekkür yazısı aldı.
Primer - 12.4.2016
Baş Ağrıları ve Ağrı Kesici Kullanımı
Sık karşılaşıldığı için önemsenmeyen baş ağrıları hayati önem taşıyan hastalıkların belirtisi olabilir Baş ağrısı toplumda sık görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen en önemli nörolojik hastalıklardandır. Migren, gerilim baş ağrısı, küme baş ağrısı gibi primer baş ağrılarında ve diğer daha nadir görülen baş ağrılarında baş ağrısı ataklarında hastanın klinik özelliklerine uygun ağrı kesiciler önerilmektedir.
Primer - 5.4.2016
Mersin'de Kanser Tedavisinde "Pet-Bt" Yöntemi
Cihaz hakkında temel bilgiler veren Yıldırır, şöyle devam etti: "Kanser hücresindeki artmış şeker kullanımı PET görüntülemenin temelini oluşturur. Hastaya çekim öncesi insan vücuduna yan etkisi olmayan radyoaktif şeker molekülü damar yoluyla verilir. Bu işaretli şeker molekülü metabolizma hızı yüksek kanserli hücrelerde tutulur ve PET-BT cihazı ile kanser odaklarının vücudun neresinde olduğu saptanır. PET-BT görüntülemede radyasyon maruziyeti hastanın tanı ve takip sürecinde sağladığı faydalar göz önüne alındığında ihmal edilecek düzeydedir. Bu tetkik SGK'nın belirlediği endikasyonlar dahilinde hekimin uygun gördüğü hastalarda uygulanabilmektedir. Onkolojide özellikle akciğer, meme, kolorektal ve jinekolojik kanserler, lenfoma, baş-boyun kanserleri gibi toplumda sık görülen kanser türlerinde tanı, evreleme, tedavi yanıtının belirlenmesinde, takipte nükslerin saptanmasında ve primer odağı belirlenemeyen metastatik tümörlerin araştırılmasında kullanılmaktadır.
Primer - 2.4.2016
2. Klinik İmmünoloji Kongresi
Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İlhan Tezcan, "kalıtımsal bağışıklık sistemi yetersizliği" olarak tanımlanan "Primer İmmün Yetmezliği"nin, nadir görülen bir hastalık olarak değil gizli kalmış bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirildiğini belirtti.
Primer - 24.3.2016
İlik Nakli Bekleyen Babanın Hayali Çocuklarını Kucaklamak
Yaklaşık bir yıl önce aşırı kilo kaybı ve dalak şişmesi şikayetiyle gittiği hastanede "primer myelofibrozis" hastası olduğunu öğrenen 3 çocuk babası Adnan Çokluk, sağlıklı günlerine dönebilmek için ilik bekliyor.
Primer - 9.3.2016
Epdk Kararları
Öte yandan, EPDK, Türkiye Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından önerilen Primer Frekans Kontrol Birim Hizmet Bedeli'ni, 2016 yılının 2.
Primer - 24.2.2016
Erzurum'da Hastanelere "Normal Doğum" Teşekkürü
Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Fazlı Erdoğan, "Avrupa'da küresel primer sezaryen oranı yüzde 23-24 oranındayken, birliğimize bağlı kadın doğum ünitelerimizde primer sezaryen oranı, yaptığımız çalışmalar ve anne adaylarına verdiğimiz bilgilendirmeler sayesinde yüzde 15'lerin altına düşmüştür" dedi.
Primer - 24.2.2016
MS hastalığında 'Roche' Devrim Yaratıyor
Roche'un yeni ilacı şu ana kadar etkili bir tedavi seçeneği bulunmayan MS hastalarını sevindirecek. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Primer Progresif Multipl Skleroz (PPMS) tedavisi için Roche'un araştırma ilacına "Devrim Yaratan İlaç" unvanı verdi.
Primer - 23.2.2016
Bu hastalık çok sinsi!
BAŞKA HASTALIKLARLA KARIŞTIRILIYOR Yrd. Doç. Dr. İslamlı, oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen hastalığı ele veren ipuçlarını ve ilk belirtilerini ise şöyle anlattı: "İlk belirti olarak merdiven çıkarken veya günlük işlerimizi yaparken ortaya çıkan nefes darlığıdır. Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, baş dönmesi ve bayılma temel bulgular olup fiziksel aktivite ile şikayetlerin yoğunluğu artar. Hastalık ''sinsi'' başlangıçlı olup erken evrelerde kendini belli etmeyebilir. Hastalık ilerledikçe belirti ve bulgular ortaya çıkar. Geç evrede yakalandığı için de hastalığın tedavisi zorlaşır. Sık- sık KOAH ve astım gibi hastalıklarla karıştırılabilir. Bu nedenle tanı konulması ortalama 2 yıl kadar gecikebiliyor. Hastalar ileri evrede merdiven çıkmakta, kısa mesafeleri yürümekte ve hatta öz bakımlarını yaparken bile zorluk çekebilirler. Pulmoner Hipertansiyon hastalarının en kısa sürede tedavi almaya başlamaları için tanının en erken sürede konulması gerekiyor. Ama başlangıçta görülen belirtiler hastalığa özel olmadığı için tanı konulması gecikebiliyor. Hastamızın şikâyetleri ise şüphelenmek ve tanı koymak için çok önemli. Tanı koymak için kalp ultrasonu – ekokardiyografik tetkik çok önemlidir. Diğer testler göğüs röntgen filmi, solunum fonksiyon testleri ile başlar ve sintigrafi, bilgisayarlı tomografi, kan testleri, uyku çalışması, sağ kalp kateterizasyonuna (kesin tanı koyma yöntemi) kadar uzanan teşhis yöntemleri mevcuttur. Hastaların yaklaşık dörtte üçü hastalık ileri evredeyken tanı alır. Tanı konulduğu andan itibaren hastalar tedavi edilmezse ortalama yaşama süreleri 2,8 yıldır." KESİN TEDAVİSİ VAR MI? Kesin bir tedavi yöntemi henüz olmamasına rağmen, bazı müdahaleler ile hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ise mümkün... Bu noktada hayat tarzı değişikliğinin önemli olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. İslamlı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Primer pulmoner hipertansiyonu olan hastalar yorucu fizik aktivitelerden ve solunum yolu enfeksiyonlarından korunmalıdır.
Primer - 10.2.2016
2016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda
Sezaryende sosyal endikasyonun risk oluşturduğunu kaydeden Müezzinoğlu, "Ülkemizde doğumların yarıya yakını sezaryen ile yapılıyor. Sezaryen ile doğum, sonraki doğumlarda sezaryen ihtiyacını artırıyor. Primer sezaryen olarak adlandırılan ilk sezaryenin kadın sağlığını riske sokacak şekilde gereksiz yere yapılmasını önleme kararlılığındayız.
Primer - 10.2.2016
Müezzinoğlu: Doğumların Yarıya Yakını Sezaryen; Yaptırım İçin Çalışma Başlattık
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, doğumların yarıya yakınının sezaryen ile yapıldığını açıkladı. Sosyal endikasyonların doğumlarda başarı değil tam aksine başarısızlık getirdiğini belirten Müezzinoğlu, “Ülkemizdeki doğumların yarıya yakını sezaryen ile yapılıyor. Sezaryen ile doğum, sonraki doğumlarda da sezaryen ihtiyacını arttırıyor. Primer sezaryen olarak adlandırılan ilk sezaryenin kadın sağlığını riske sokacak şekilde gereksiz yere yapılmasını önleme kararlılığındayız.
Primer - 21.1.2016
Erzurum'a Hava Yolu Firması Kurulacak
Sekreterlik bünyesinde 5 bin 445 personelle 3 milyon 685 bin 593 hastanın muayene edildiğini ifade eden Erdoğan, bu rakamın 2014'te 3 milyon 424 bin 911 olduğunu hatırlattı. Erzurum'da birliğe bağlı hastanelerde 2015 yılında 10 bin 673 doğum olduğunu aktaran Erdoğan, "Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki tek kadın doğum Hastanesi olan Nene Hatun Kadın ve Doğum Hastanesinde primer sezaryen oranının yüzde 11 olması bizi çok sevindirdi.
Primer - 5.1.2016
Uyku Laboratuvarlarındaki Teşhis Önemli"
Uyku bozukluklarının birçok farklı nedenlerinin olabileceğini belirten Öztürk, şöyle devam etti: "Uyku bozukluğu, uyku düzeniyle ilgili yetersizliklerden kaynaklanabileceği gibi kişinin uyuyacağı odada başka aktivitelere yer vermesi, kitap okumak, çalışmak, televizyon izlemek veya uyumadan hemen önce bilgisayar kullanmak, akıllı telefonları, tabletleri kullanmak uykusuzluğa neden olabilir çünkü beynin belli bir seviyede ışığa maruz kalması uyumadan hemen önce, uyku fazını geciktirebilmektedir. Yani bu önlemlerin alınmaması bile uykusuzluğa, uyku bozukluklarına neden olabilir." Öztürk, bazı kronik hastalıkların da uyku bozukluğuna neden olabileceğini, bu hastalıkların tedavisiyle uyku bozukluğunun düzelebileceğini ifade ederek şunları söyledi: "Solunum yetmezlikleri, kalp yetmezlikleri, hiper tansiyonlar, vücuttaki bazı madde eksiklikleri gibi bunların yerine konması, bunların tedavi edilmesi, hastanın daha iyi ve daha verimli uyku uyuması sağlanabilir hatta bazen yeni başlanmış bir ilaç, aniden uyku bozukluğuna neden olabilir. İlaçlara bağlı uyku bozuklukları da en sık gördüğümüz uyku bozukluklarından biridir. Bir de primer dediğimiz uyku bozukluğu, yani beynin uyku mekanizmasını tam olarak çalıştıramaması nedeniyle ortaya çıkan uyku bozuklukları da olabilir.
Primer - 28.11.2015
Epdk Kararları
Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin (TEİAŞ) 2016'nın ilk çeyreğinde uygulayacağı "primer frekans kontrol birim hizmet bedeli" 2,80 lira olarak belirlendi.
Primer - 27.10.2015
Uykusuzluk ve Mevsim Geçişleri Göz Uçuğunu Tetikliyor
VİRÜS 10 YIL SONRA BİLE TEKRARLAYABİLİR Korneayı tutan ve yaygın olarak göz uçuğu olarak bilinen herpetik keratit’in iki şekilde ortaya çıktığını söyleyen Op. Dr. Tamer Haytoğlu, şunları söylüyor: “Bunlardan birincisi çocukluk döneminde gribal enfeksiyon ya da konjonktiva denilen göz dışı yüzey zarını tutan primer hastalıktır.
Primer - 18.9.2015
Akciğer Nakli Türkiye'de de Yaygınlaşıyor
İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Toker, Türkiye’de 2000’li yıllarda akciğer nakline karşı bir farkındalık başladığını belirterek şunları söyledi: “2000’li yılların başında akciğer naklini tecrübeyle yapan kliniklerdeki durumu öğrenmek, onların geliştirdikleri protokolleri kendimize adapte etmek üzere kısa bir süre Viyana’da bulundum. Viyana’daki ortamı gördükten sonra Türkiye’de akciğer naklinin yapılabileceğinde rahmetli hocamız Prof. Dr. Göksel Kalaycı ile çok uzun ve çok yoğun tartışmalar sonucunda hem fikir olduk. İlk akciğer nakli ameliyatını 11 Ekim 2004 tarihinde yaptık. Hastamız iki taraflı akciğer nakli oldu. Ameliyattan çok kısa bir süre önce hayatını kaybetmek üzere olan ağır durumdaki bir hastaydı. Hastamız yoğun bakım sürecinden geçirerek ardından akciğer nakli ameliyatı yaptık. Ameliyat sonrasındaki süreç başarılı gitti; fakat hastayı yoğun bakımdan çıkaramadık. Bunun arkasından yine iki taraflı akciğer nakillerine devam ettik. Akciğer nakline tekrar başladık. Şu anda Türkiye’de 4 merkezde akciğer naklinin yurtdışına erişebilecek düzeyde başarı oranlarıyla yapıldığını söyleyebiliriz.” AKCİĞER NAKLİ HANGİ HASTALARA YAPILIYOR? Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adalet Demir de, akciğer naklinin ilerlemiş son dönem kronik akciğer hastalıklarına sahip ve hastalığı dolayısıyla oksijen kullanmak mecburiyetinde olan, temel ihtiyaçlarını karşılamada bile zorluk çeken, yürüyemeyen ve yaşam kalitesi çok düşük hastalarda uygulanan bir yöntem olduğunu dile getirdi. Demir sözlerine şu şekilde devam etti: “Amfizem, KOAH, interstisyel fibrozis, kistik fibrozis, primer pulmoner, hipertansiyon ve enfektif akciğer hastalıkları gibi medikal ve cerrahi tedaviye yanıt vermeyen son dönem kronik akciğer hastalıklarında akciğer nakil işlemini uyguluyoruz.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Primer Haberleri | Primer Haber - Haberler - Sayfa 7 - Primer haberleri, son dakika primer haber ve gelişmeleri burada. Ingram Micro, Cradlepoint ile Dağıtım Anlaşması Yaptığını Duyurdu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 22:44:09. #1.14#
title