Prim Haberleri

Prim haber, Prim son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Prim - 28.07.2006
Balıkesir: Balıkesir'de Yerel Yönetimler
Balıkesir'in Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, ilçede devam eden projelerin ileriye dönük ve kesin çözüm getiren işler olduğunu belirterek, Gönen tarihindeki en kapsamlı ve ciddi çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Geçmiş yıllara nazaran çok ciddi ve kapsamlı çalışmalar yapıldığını dile getiren Başkan Yakar, ilçe adına gelecek vadeden atılımlar başlattıklarını ve yapılan bu çalışmaların ileriye dönük ve kesin çözüm getirecek çalışmalar olduğunu ifade ederek, "Gönen tarihinde böyle kapsamlı ve ciddi çalışmalar olmadı. Bizler bu şehrin sorunlarını bilen ve yaşayan insanlarız. Bu yüzden, Gönenliler'in sorunlarını ve beklentilerini biliyoruz. Şahısların beklentileri üzerinde değil de toplumun beklentileri üzerinde yoğunlaştık. Devlet kademeleri ile sıcak temaslar kurup ilçemizin sorunlarını bu kademeler ile paylaşarak beklentilerimizi dile getirdik. Aldığımız olumlu cevaplar üzerine projelerimizi tamamlayıp, o kademelerin kapılarını aşındırdık. İşte bunun en somut örneği; ilçemizdeki çay, dere ve kanalların ıslah çalışmaları. Kendi bütçemiz ile yapılması mümkün olmayan ıslahlar, bizim Gönen için iktidardan aldığımız desteğin göstergesi. Bunun yanında duble yolumuzda bu örneklerden bir çalışmadır" dedi. Belediye Başkanı Yakar, Gönen'e istihdam ve ekonomik canlılık kazandıracak olan organize sanayi bölgesi için gerekli prosedürlerin tamamlandığını söyledi. Organize sanayi bölgesinde yükselecek olan her fabrikanın ilçe adına hareketlilik ve kazanç anlamına geleceğini vurgulayan Yakar, "Bu tesislerin faaliyete girmesiyle birlikte yakın zamanda istihdam, Gönen için sorun olmak çıkacak. Ekonominin iyi olduğu yerleşim yerlerinde üretimin yanında tüketim de hat safhaya ulaşacaktır. İşte o zaman sanayiciden tutun da küçük esnafa kadar herkes ekonomik olarak rahatlayacaktır. İşlerin bir tarafıyla uğraşıp diğer tarafını görmezden gelemeyiz. Bir taraftan OSB ile ilgili çalışmalarımız devam ederken, diğer taraftan da halkımızın beklentilerine cevap vermek zorundayız. Tüm dengeler yerine oturduğunda ki bu fazla bir zaman almayacak, doğru ve dürüst işler yaptığımızı herkes görecek" şeklinde konuştu. Eleştirilere daima açık olduğunu dile getiren Başkan Yakar, eleştirilerin yapıcı ve dozunda olmasının kendilerine yardımcı olacağının altını çizerek, "Seçimler öncesinde yarıştığımız ve halen peşinden koştuğumuz konu yalnızca Gönen'e olan hizmet aşkımızdır. Kapalı Pazar yerinin yetişip yetişemeyeceği konusunda yapılan eleştiriler, şimdilerde yerini burada yapılan düzenlemelere bıraktı. Kapalı Pazar yerinin arkasına sığınıyor değiliz. Bu bizim görevimizdi. Ancak şimdi bu devasa ve ülkemizin en büyüğü olarak tescillenmiş tesisimizi görmezden gelip,çıkarları doğrultusunda yıkıcı eleştiri yapanlara da prim vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.
Prim - 28.07.2006
Samsun: Muhtarlar Asgari Ücret İstiyor
Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Başkanı Ramazan Özinal, muhtarların çağdaş bir şekilde hizmet verebilmesi için asgari ücret alması gerektiğini söyledi. Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Samsun'a gelen Ramazan Özinal, burada Türkiye Muhtarlar Derneği Samsun Şubesi'ni ziyaret etti. Muhtarların sorunları hakkında bilgi alan Özinal, daha sonra basın toplantısı düzenledi. 16 Temmuz'da yapılan genel kurulun ardından hantal dernekçilik yapısını çağdaş hale getirmek için çalışma başlattıklarını kaydeden Ramazan Özinal, bundan sonra bürokrasi ve siyasilerle barışık bir dernek olacaklarını ifade etti. Konfederasyon olmak için ilk adımı attıklarına dikkat çeken Özinal, "Gücümüzü bir şemsiye altında birleştirmek istiyoruz. Bunun için de ilk adamı attık" dedi. Muhtarların artık kapıda beklemeyeceğine dikkat çeken Özinal, "Bir muhtar en az 2 bin kişiyi temsil ediyor. Muhtarlar, toplumsal sorunlarını aktarmak için geldikleri devlet dairelerinde kapıda bekletilirse, bekleten kişileri kamuoyunda deşifre edeceğiz. Bundan sonra bürokratlardan toplumsal olayları anlatmak isteyen muhtara öncelik vermesini istiyoruz" diye konuştu. Muhtarların özlük ve yasal haklarıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla birlikte çalışmalarını Meclis'e sunacaklarını belirten Ramazan Özinal, "Muhtarlar, BAĞ-KUR ödemesi de içinde 260 YTL alıyor. Bizlerin daha çağdaş hizmet vermesi için en azından asgari ücret alması gerekiyor. BAĞ-KUR primleri de içinde asgari ücret civarında bir maaş almak istiyoruz" şeklide konuştu.
Prim - 28.07.2006
Bilecik: Yaralı Yarbay'ın Ailesi Şükrediyor
Bingöl'ün Genç İlçesinde patlayan mayın sonucu yaralanan Yarbay Hayati Aydın'ın ailesi şükrederek, terörün bir an önce durdurulmasını istedi. PKK terör örgütünün Bingöl'ün Genç İlçesi'nde yola döşenen mayının patlaması sonucu Binbaşı Adil Karagöz şehit olurken, Yarbay Hayati Aydın ve Uzman Çavuş Hüseyin Kılınç yaralanmıştı. Sağ gözünden ve kolundan yaralanan Yarbay Aydın'ın Bilecik'teki ailesinin evinde, hüzün ve sevinç bir arada yaşandı. Olayı televizyondan öğrendiklerinin açıklayan kardeşi Mehmet Aydın, "Olayı öğrenir öğrenmez, Bingöl merkezle irtibat kurduk. Bize sağ kolundan ve gözünden yaralandığını söylediler. Bingöl'den Elazığ'a, oradan da Ankara'ya sevk etmişler. Ankara'da yanında bulunan eşi de aynı anda evi arayarak bilgi verdi. Teröre çok prim verildi.
Prim - 27.07.2006
Mersin: Milletvekili Eyiceoğlu'dan Mesob'a Ziyaret
AK Parti Mersin Milletvekili Mustafa Eyiceoğlu, ülkenin bir geçiş sürecinde olduğunu belirterek, sabırlı olunması gerektiğini söyledi. AK Parti Mersin Milletvekili Mustafa Eyiceoğlu, Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'ni (MESOB) ziyaret ederek, Birlik Başkanı Talat Dinçer'den esnaf ve sanatkarların sorun ve beklentileri hakkında bilgi aldı. Artan akaryakıt zamlarının önüne geçilememesi ve piyasada sıcak para hareketinin olmamasının, esnafı büyük sıkıntıya soktuğunu ifade eden Dinçer, faizlerdeki düşüşle birlikte halkın ev, araba gibi ihtiyaçlarını giderip, uzun vadelerle bankalardan kredi aldığını kaydetti ve bunun sonucu olarak piyasada sıcak para hareketinin durduğunu dile getirdi. Dinçer, "Köylünün ve çiftçinin ürünü de para etmeyince piyasalar tıkanma noktasına geldi. Bizler, alışveriş merkezleri gibi uzun vadeli mal alıp ucuza satan kesim değiliz. Yılda 5 bin esnaf kepenk kapatıyor. Sadece 2005 yılında 5 bin 257 esnaf kapısına kilit vurdu. Her şeyden önce Mersin'in göç alması nedeniyle vasıfsız insan çok, işsizliğin yoğun olduğu bölgemizde yatırım da yok. 49'un üzerinde il teşvik kapsamına alındı. Mersin'in özel statüye alınması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu. Konuşmasının devamında esnafın bir diğer önemli sorununun, büyük alışveriş merkezleri olduğunu ifade eden Dinçer, "Sanayi Bakanlığı, alışveriş merkezleri yasa tasarısını maalesef bugüne kadar yasalaştırmadı. Son toplantıda ise bunun rafa kaldırıldığını öğrendik. Alışveriş merkezlerinin mutlaka yasal bir statüye kazandırılması gerekir. Olaya biraz da sosyal boyutta bakmak lazım. İstihdam aslında küçük esnafta. Ama maalesef alınan kararlarda küçük esnaf göz ardı ediliyor. Sizlerden beklentimiz, bu yasayı tekrar gündeme getirmeniz. Meclisten geçirirseniz yurt genelindeki 6 milyon esnafa büyük bir katkı sağlamış olursunuz" ifadelerini kullandı. Esnafı kara kara düşündüren bir diğer önemli olayın ise çalışan emekli esnaftan kesilen sosyal destek primi konusu olduğunu kaydeden Dinçer, emekli olan ve işine devam eden esnafın maaşından kesilen yüzde 10 destek priminin, yüzde 35'lere çıkartılmasının esnafın sonu olacağını ileri sürdü.
Prim - 27.07.2006
Tunceli: Tunceli'de Köye Dönüşler Devam Ediyor
Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında, Pülümür İlçesi Çağlayan köyünde 20 konutun temel atma töreni gerçekleştirildi. Temel atma törenine, Tunceli Valisi Mustafa Erkal, CHP Tunceli Milletvekilleri Hasan Güyüldar, Vahdet Sinan Yerlikaya, kurum amirleri ve köylüler katıldı. Vali Mustafa Erkal Tunceli'nin, yatırımlardan en fazla pay alan illerin başında geldiğini söyledi. Tunceli'nin yeniden bir toparlanma yaşadığını kaydeden Vali Erkal, "Yapılan yatırımlar sadece köye geri dönüşlerle sınırlı değil. Köydes Projesi, toplu konut projeleri, terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanmasıyla ilgili kanun gereği yapılması gerekenler de yapılıyor" dedi. Erkal, "Proje kapsamında 4 köy yeniden inşa edildi. 2 köyde de konutların kaba inşaatları bitirildi. Devam eden projeler bittiğinde proje kapsamında 8-9 köy yeniden yapılmış olacak. Kendi evini yapana yardım metoduyla da 6 köy, bütün alt yapılarıyla birlikte tamamlandı. Bu projeler bittiğinde, Tunceli'de 14 köy yeniden hayat bulmuş olacak. Ovacık İlçesi'nde, farklı köylerden terör nedeniyle göç etmiş ailelere de 93 konut yaparak teslim ettik" şeklinde konuştu. Vali Erkal, KÖYDES Projesi'yle ilgili olarak; "Proje kapsamında Tunceli'ye 24 milyon YTL ayrıldı. 24 milyon YTL ile 241 projeyi hayata geçireceğiz. İhalelerdeki kırımları da göz önünde bulundurursak toplamda 280 civarında projeyi bu yıl sonuna kadar bitirmiş olacağız. Terörle mücadeleden doğan zararların tazminiyle ilgi çalışmalarımız sürüyor. Şu ana kadar insanlara 5 milyon YTL, imkan sunuldu. Bu sene dosyaların büyük çoğunluğu karara bağlanmış olacak" açıklamalarını yaptı. Erkal, "95 köyümüz terör nedeniyle boşaldı. Bu ülkede etnik temele dayalı bir sorun yok. Sorun, bence Kürt sorunu değil dışarıdan pompalanan bölücülük sorunudur. Tunceli halkı da, hiçbir zaman bu tür hareketlere prim vermemiştir.
Prim - 26.07.2006
Canaydın: ''Şikenin Üzerine Kararlılıkla Gidilmelidir''
Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında, son dönemde Turkcell Süper Ligi'ndeki şike ve teşvik primi iddiaları ele alındı.
Prim - 26.07.2006
Adana: Çukobirlik'ten Ayçiçeğine 40 Ytl "Avans" Ödemesi
Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Çukobirlik) Yönetim Kurulu, 2006-2007 kampanya döneminde kuruma ürün teslim eden ortak üreticilere, kilogram başına 40 YTL "avans ön ödemesi" yapılmasını kararlaştırdı. Ödemelere, alım yapılan kooperatiflerde bugünden itibaren başlandığı kaydedildi. Her zaman ortak üreticilerinin yanında olduklarını ve onlara kooperatifçilik hizmetlerini en iyi şekilde sunmak için çaba harcadıklarını belirten Çukobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öztürk, ortakların çapalama ve mazot gibi acil giderlerini karşılamaları amacıyla avans ön ödemesi yapılmasını kararlaştırdıklarını söyledi. Avans ödeme fiyatının kesin fiyat olmadığına dikkat çeken Öztürk, "Üreticilerimiz bu konuda yanılgıya düşmesinler. Avans fiyat, kesin fiyat değildir. Piyasa şartlarını da göz önünde bulundurarak daha sonra ortaklarımızı mağdur etmeyecek kesin fiyatı açıklayacağız. Avans fiyat ile kesin fiyat arasındaki farkı, sezon başından itibaren kuruma ayçiçeği teslim eden ortaklarımıza mutlaka ödeyeceğiz" dedi. Çukobirlik olarak yağlı tohum bitkilerinin ekimini desteklediklerini ve ortakları teşvik ettiklerini de kaydeden Öztürk, bu nedenle son 2 yıl içerisinde ürün desenlerine genel kurul kararıyla ayçiçeği ve kanolayı da dahil ettiklerini vurguladı. Öztürk, şöyle devam etti: "Tüm dünyada giderek büyük önem kazanan yağlı tohum bitkilerinin devlet eliyle teşvik edilmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu sayede bir yandan bitkisel yağ ithalatımız büyük oranda azalacak, bir yandan yağ sanayicilerimiz ve biodizel üreticileri, gerekli hammaddeyi kolaylıkla iç piyasadan sağlayabilecek, dolayısıyla çiftçimiz de desteklenmiş olacaktır. Tüm bunlar üst üste konulduğunda, bundan kazançlı çıkan Türkiye tarımı ve ekonomisi olacaktır. Bu nedenle yağlı tohumlara destekleme primi uygulamasının yeterli düzeyde devam etmesini diliyoruz.
Prim - 26.07.2006
Adana: Çukobirlik'ten Ayçiçeğine "Avans" Ödemesi
Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Çukobirlik) Yönetim Kurulu, 2006-2007 kampanya döneminde kuruma ürün teslim eden ortak üreticilere, kilogram başına 40 YKr "avans ön ödemesi" yapılmasını kararlaştırdı. Ödemelere, alım yapılan kooperatiflerde bugünden itibaren başlandığı kaydedildi. Her zaman ortak üreticilerinin yanında olduklarını ve onlara kooperatifçilik hizmetlerini en iyi şekilde sunmak için çaba harcadıklarını belirten Çukobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öztürk, ortakların çapalama ve mazot gibi acil giderlerini karşılamaları amacıyla avans ön ödemesi yapılmasını kararlaştırdıklarını söyledi. Avans ödeme fiyatının kesin fiyat olmadığına dikkat çeken Öztürk, "Üreticilerimiz bu konuda yanılgıya düşmesinler. Avans fiyat, kesin fiyat değildir. Piyasa şartlarını da göz önünde bulundurarak daha sonra ortaklarımızı mağdur etmeyecek kesin fiyatı açıklayacağız. Avans fiyat ile kesin fiyat arasındaki farkı, sezon başından itibaren kuruma ayçiçeği teslim eden ortaklarımıza mutlaka ödeyeceğiz" dedi. Çukobirlik olarak yağlı tohum bitkilerinin ekimini desteklediklerini ve ortakları teşvik ettiklerini de kaydeden Öztürk, bu nedenle son 2 yıl içerisinde ürün desenlerine genel kurul kararıyla ayçiçeği ve kanolayı da dahil ettiklerini vurguladı. Öztürk, şöyle devam etti: "Tüm dünyada giderek büyük önem kazanan yağlı tohum bitkilerinin devlet eliyle teşvik edilmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu sayede bir yandan bitkisel yağ ithalatımız büyük oranda azalacak, bir yandan yağ sanayicilerimiz ve biodizel üreticileri, gerekli hammaddeyi kolaylıkla iç piyasadan sağlayabilecek, dolayısıyla çiftçimiz de desteklenmiş olacaktır. Tüm bunlar üst üste konulduğunda, bundan kazançlı çıkan Türkiye tarımı ve ekonomisi olacaktır. Bu nedenle yağlı tohumlara destekleme primi uygulamasının yeterli düzeyde devam etmesini diliyoruz".
Prim - 26.07.2006
Ertuğrul Sağlam: "Anadolu Takımları İçin Şampiyonluk Hayal, Donkişotluğa Gerek Yok"
Kayserispor`un başarılı teknik direktörü Ertuğrul Sağlam, Anadolu takımlarının şampiyonluk hedefi ile yola çıkmalarının abesle iştigalden ileri gidemeyeceği görüşünü savundu. ¨Bizim gibi 5-6 milyon dolarlık bütçelerle bu işe giren bir Anadolu takımı için şampiyonluktan bahsetmek şu aşamada hayal¨ diyen Ertuğrul Sağlam, ¨Millet 60-70 milyon dolarlık bütçe ile bu işi yaparken, hakem camiası, federasyon onlara tam anlamıyla destek verirken, çıkıp bir Anadolu takımının affedersiniz Don Kişot`luk yapıp `Ben şampiyonluk olacağım demesi` şu ortamda abesle iştigaldir. Şunu da defalarca söyledik. Bu ligden bir Anadolu takımı şampiyon olacağım derse, bu Kayserispor olur. Şehrin kaynaklarını, potansiyelini çok iyi bir şekilde yönlendirirseniz, Kayserispor`un önümüzdeki senelerde ligde çok büyük başarılara ulaşabileceğini hep birlikte görürüz¨ dedi. ¨BAŞARIDA HERKESİN PAYI EŞİT¨ İnter Toto Kupası`ndan UEFA Kupası ön elemelerine katılmaya hak kazanmalarında herkesin eşit ölçüde payının olduğunu belirten teknik direktör Ertuğrul Sağlam ¨Bu başarının altında iyi bir ekip çalışması yattığını her fırsatta söylüyoruz. Bu başarıda başkanından yöneticisine taraftarından halkına kadar bize destek veren herkesin payı olduğuna inanıyoruz. Ancak bu başarı ile yetinmemek lazım. Hedef hep daha yukarılar olmalı¨ dedi. Artık UEFA Kupası`nı bir kenara bırakıp lige baktıklarına işaret eden Sağlam, ¨İlk maçımız olan Trabzonspor maçına konsantre olmaya çalışıyoruz. Lige iyi bir başlangıç yapmak için kazanmalıyız¨ dedi. ¨KÜME DÜŞER DENİLEN KAYSERİSPOR 5. OLDU¨ Kayserispor`un geçen sezon yakaladığı başarıyı bu sezon da devam ettirme amacında olduklarını vurgulayan Sağlam, ¨Ligi geçen yıl 5. bitirdik. Herkesin küme düşer dediği takımı iyi bir çalışma ve birlik beraberlik ortamı sağlayarak 5. bitirmesini sağladık. Bu yılki amacımız, geçtiğimiz sezonki başarıyı devam ettirebilmek. Yine ilk 5 veya 6 hangi derece alabilirsek bizim için başarı. Türkiye Kupası`nda da çıkabildiğimiz yere kadar çıkabilmek ve UEFA Kupası`nda da gruplara kalmak istiyoruz¨ diye konuştu. ¨HEDEF PARMAKLA GÖSTERİLEN BİR TAKIM OLABİLMEK¨ Teknik direktör Ertuğrul Sağlam, saha içinde ve dışında parmakla gösterilir bir takım haline gelmeyi hedeflediklerini söyleyerek şöyle devam etti: ¨Bizim hedefimiz sahada ortaya koyduğumuz futbol anlayışı futbol felsefesi ile herkesin beğenisini kazanabilmek. En az onun kadar önemli olan saha içindeki ve saha dışındaki davranışlarımızla, kamuoyuna vereceğimiz mesajlarla herkesin parmakla göstereceği takım olmak¨ diye konuştu. ¨ŞİKE YOK AMA TEŞVİK VAR¨ Sağlam, son günlerde ortaya atılan şike iddialarına katılmadığını ifade ederek, liglerde şikenin olduğuna inanmadığını ancak teşvik priminin yıllardan beri yapıldığını ileri sürdü.
Prim - 26.07.2006
Iğdır: Iğdır Tarım İl Müdür Vekili Erdem'in Açıklamaları
Dizel enerji ihtiyacının yüzde 25'lik bölümüne katkı amacıyla kanola ekilmesinin teşvik edileceği belirtildi. Tarım İl Müdür Vekili Uğur Erdem, makamında yaptığı basın açıklamasında, "Dünya artan enerji ihtiyacını karşılamak için artık alternatif enerji kaynaklarına yönelmektedir. Bu alternatiflerden biri de biodizel yakıt olup, dünyada kanola gibi birçok yağlık üründen yakıt sağlanmakta, ancak kanola üretimi son yıllarda ülkemizde artış göstermesine rağmen henüz istenilen seviyeye gelmemiştir. Ülkemizin ihtiyacı olan ve yıllık yaklaşık 1 milyar dolar ödeyerek ithal ettiğimiz yağ açığımızı kapatmak ve biodizel üretimimizi arttırmak için devlet, yağlık bitki ekilişi yapan üreticilere büyük miktarda destekleme ödemesi yapmaktadır. Bu nedenle tarımsal açıdan her türlü ürünün yetişebildiği mikro klima iklim özelliğine sahip Iğdır'ımızda üretim desenini çeşitlendirmek, alternatif ürünler üretmek, tarım arazilerimizi buğday, pancar kıskacından kurtarmak, dünyanın kabul gördüğü ve ihtiyacımız olan ürünleri üretmek günümüz şartlarında kaçınılmaz olmuştur. Bu nedenle Iğdır'ımızda da bu tür ürünlerin üretilmesi gerekmekte olup, 2006-2007 sezonunda çiftçilerimizi bu yönde bilinçlendirmek ve üretimi çeşitlendirmek için ayçiçeği ve kanola gibi bitkilerin üretiminin sağlanması için bilgilendirme çalışmalarına başlanmıştır" dedi. Erdem, açıklamasında daha sonra şu bilgileri verdi: "Kanola yetiştiriciliği, dekara 700-800 gram gibi düşük miktarda tohum atılarak yapılmakta ve dekara tohum maliyeti yaklaşık 8-10 YTL olmaktadır. Kanola hem yazlık hem de kışlık ekilebilmekte, kışlık ekilişte verim 300-450 kilogram, yazlık ekilişte ise 150-200 kilogram olabilmektedir. Kanola gibi yağlık bitkilerin alımında devlet garantisi mevcut olup, Tarım Kredi ve Karadeniz Yağlı Tohumlar Kooperatifi vasıtasıyla ürünler devlet tarafından alınmaktadır. 2005 yılı ürünü kanolanın alım fiyatı 0.43 YTL olarak gerçekleşmiş olup, 2006 yılı ürünün tahmini alın fiyatı 0.5 YTL olarak beklenmektedir. Bunun dışında devlet, 2005 yılı ürünü için 20 Ykr destekleme primi de ödemektedir.
Prim - 25.07.2006
Adana: Çukurovada Yılın İlk Kütlü Pamuğu
Çukurova'da 2006 yılının ilk kütlü pamuğu, Adana Ticaret Borsası'nda (ATB) düzenlenen sembolik açık artırma ile kilosu 10 YTL'den Çukobirlik'e satıldı. Adana'nın Karataş İlçesi'ne bağlı Bahçe Köyü'nde çiftçilikle uğraşan Hasan Aslan'ın 100 dönümlük tarlasında hasat ettiği pamuk, ATB'de satışa sunuldu. 3 YTL ile başlayan açık artırmaya çıkartılan 60 kilo pamuk, kilosu 10 YTL'den Çukobirlik'e satıldı. Çukurova'nın ve Türkiye'nin ilk pamuğunu alarak çiftçiye desteklerini göstermek istediklerini ifade eden Çukobirlik Genel Müdürü Fevzi Kılıç, üreticiye verdikleri desteklerin artarak devam edeceğini söyledi. 12 yıldır Türkiye'nin ilk kütlü pamuğunu üretmeyi başaran çiftçi Hasan Aslan, ilk pamuğu 12 yıldır getirmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, "17 Şubat'ta ektiğim pamuğun ilkini bugün toplayarak buraya getirdim. Önümüzdeki günlerde tarlanın hepsini toplayacağız" dedi. Açık artırmayı izleyen ATB Başkanı Fethi Coşkuntuncel de, pamuk üreticisine verilen destek priminin 32 YKr'ye çıkartılmasının üreticileri teşvik açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.
Prim - 25.07.2006
Washıngton: Muhalif Özbek Lider Salih'in Abd Temasları
Muhalif Özbek lider Muhammed Salih, Özbekistan'da radikal İslamcılar’ın yönetime gelme ihtimalinin bulunmadığını ve bu tür söylentilerin Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov tarafından çıkarıldığını söyledi. ABD'nin başkenti Washington'da Carnegie Enstitüsü'nde bir konuşma yapan Muhammed Salih, toplantıya katılan Amerikan yönetimi üyeleri ve halkın sorularını yanıtladı. Özbekistan'da 'Radikal İslam' kavramını Kerimov'un ürettiğini söyleyen Salih, "Öncelikle biz demokratik prensipleri Batı'ya benzemek için değil, halkımızın yararına olduğunu düşündüğümüz için destekliyoruz. Radikal İslam tehlikesi Kerimov'un uydurmasından ibaret. Özbekistan'da Radikal İslam tehlikesi yok. Özbekistan'da sayısı az da olsa radikal İslamcı varsa, bu da Kerimov'un, halkın dua ettiği camileri tahrip etmesinden kaynaklandı. Bu marjinal gruplar seçimlere katılsa, ancak yüzde 1 oranında oy alabilirler. Özbek halkı, Türk halkına benzer karakteristik özellikler taşıyor. Radikal gruplara oy vermezler" dedi. Arap oryantasyonlu bir hükümet yapısının Asya ülkelerinde prim yapmayacağını ifade eden Salih, ABD ve Batı'dan Kerimov rejimine karşı somut yaptırımlar uygulanmasını istedi.
Prim - 24.07.2006
Adana: Mensa'da Eylem
Türkiye'nin en büyük kumaş fabrikalarından biri olan Mensa'dan çıkarılan 94 işçi, fabrika önünde eylem yaptı. Mensa'dan 2.5 ay önce işten çıkarılan 94 işçi, bugün fabrika önünde eylem yaptı. Eyleme destek vermek için Adana'ya gelen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, işten çıkarılanların sorunlarına çözüm bulununcaya kadar eylemlerin devam edeceğini söyledi. İşçilerin her türlü iyi niyetine rağmen yasal hakları verilmeden fabrikadan çıkarıldığını iddia eden Çelebi, "İşveren inatçı ve acımasız tutumuyla, işçilerin maaşlarını, primlerini ve sosyal haklarını ödememektedir.
Prim - 24.07.2006
Madrid: Thuram, Barça'nın En Çok Kazanan İkinci Futbolcusu Olacak
Barcelona'nın yeni transferi Fransız defans oyuncusu Lilian Thuram, yeni kulübünden alacağı maaşla Barcelona'nın en çok kazanan futbolcularından birisi olacak. İspanya'da yayın yapan AS Gazetesi'nde yer alan haberde, Juventus'tan Barcelona'ya transfer olan 34 yaşındaki Fransız defans oyuncusu Lilian Thuram'ın yıllık yaklaşık 6 milyon euro maaş alacağı ifade edildi. Gazete, 121 kez Fransa Milli Takım formasını giyen tecrübeli yıldızın, Barcelona'da Brezilyalı yıldız Ronaldinho'nun ardından en yüksek maaşı alan ikinci isim olacağını da vurguladı. Bu arada, Afrika'da insani yardım kuruluşları yararına çalışan Thuram, Togo'nun başkenti Lome'de düzenlediği basın toplantısında, Dünya Kupası'nda mücadele eden, ancak prim krizi ile gündemden düşmeyen Togo Milli Takımı'nı eleştirdi.
Prim - 24.07.2006
Van: Toprak Mahsulleri Ofisi Buğday Alımlarına Başlıyor
Van Ziraat Odası Başkanı Lütfü Özgökçe, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) hububat alımlarına başlayacağını bildirerek, çiftçilere acele etmemeleri konusunda çağrıda bulundu. Makamında İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Lütfü Özgökçe, eleman eksikliğinden dolayı hububat alımlarını durduran TMO'nun önümüzdeki hafta Pazartesi gününden itibaren alımlara başlayacağını söyledi. Özgökçe, ürünlerini elden çıkartmak için acele eden çiftçilere de çağrıda bulunarak, ürünlerini satmamaları konusunda uyardı. Özgökçe, "TMO muhasebe ve diğer eleman yetersizliğinden dolayı alımlarını geçici bir süreliğine kapatmıştı. Bu yüzden çiftçiler ürünlerini elden çıkartmak için çok cüzi fiyatlara satmak zorunda kalıyordu. Odamızın yaptığı görüşmeler neticesinde Diyarbakır TMO'dan getirilecek olan muhasebe elemanıyla önümüzdeki haftadan itibaren alımlar başlayacaktır. Böylece çiftçiler ürünlerini daha iyi bir fiyata satacak. Un fabrikalarına kilosunu 250 YKr'den satan çiftçilerimiz, hububatlarını TMO'ya 375 YKr'den satacak ve kilo başına ayrıca devletin verdiği 35 YKr'lik prim alacak.
Prim - 24.07.2006
İzmir: Ege'de Narenciyede Bereket Yılı
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nden sonra en önemli narenciye üretim bölgesi olan Ege Bölgesi'nin 2006 yılı narenciye rekoltesinin, 2005 yılı rekoltesine göre yüzde 19'luk artışla 428 bin 817 ton olmasının beklendiği açıkladı. Türkiye'nin 2005 yılında narenciye ürünleri ihracatından 405 milyon 285 bin dolarlık döviz girdisi sağladığını vurgulayan Türkmenoğlu, "Rekolte tespitlerimize göre 2006 yılında verimli bir sezon geçireceğiz. Doğa şartlarında ve döviz kurlarında bir olumsuz yaşanmadığı takdirde, narenciye ihracatında 500 milyon doları geçeceğimizi düşünüyorum" dedi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin koordinatörlüğünde, Dış Ticaret Müsteşarlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü, İzmir Zirai Karantina Müdürlüğü, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İzmir Ziraat Odası uzmanlarından oluşan Narenciye Rekolte Tespit Komisyonu, İzmir, Balıkesir, Aydın ve Muğla illerinde 15 gün süreyle arazide yürüttüğü rekolte çalışmasını tamamladı. Bu yıl 3. kez rekolte tespiti yapan Narenciye Rekolte Tespit Komisyonu, Ege Bölgesi narenciye üretiminde yüzde 1 ve üzerinde paya sahip Aydın'ın 10, İzmir'in 7, Balıkesir'in 3 ve Muğla'nın 5 ilçesinde çalışma yürüttü. Turizmin etkisiyle Ege Bölgesi narenciye üretimindeki payı yüzde 1'in altına düşen Muğla'nın Bodrum ve Milas ilçeleri ile İzmir'in Çeşme İlçesi çalışma kapsamından çıkarıldı. REKOLTE ARTIŞINDA REKOR YÜZDE 32 İLE MANDARİNDE 2005 yılında 157 bin ton olan Ege Bölgesi portakal rekoltesi bu yıl yüzde 5'lik artışla 164 bin 894 tona çıktı. Geçen yıl 160 bin ton olan mandarinin rekoltesi ise yüzde 32'lik artışla 210 bin 773 tona ulaştı. Ege Bölgesi limon rekoltesi ise 40 bin tondan, 51 bin 300 tona çıktı, limondaki artış yüzde 20 olarak gerçekleşti. Greyfurt rekoltesi de yüzde 28'lik artışla, 1.366 tondan, 1.750 tona sıçradı. 2006 yılında Ege Bölgesi narenciye rekoltesinde mandarin yüzde 49.1'lik payla en büyük dilimi oluştururken, portakal yüzde 38.4, limon yüzde 12 ve greyfurt yüzde 0.5'lik pay aldı. Ege Bölgesi'nin narenciye rekoltesi artışının sevindirici olduğunu belirten Türkmenoğlu, Rekolte Tespit Komisyonumuzun tespitlerine göre toplam üretimin yüzde 60'ına tekabül eden 259 bin 069 tonluk ürünün ihraç edilebilir nitelikte olduğunu ifade etti. EİB Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Ege Bölgesi'nde narenciye rekoltesinin en fazla olduğu ilin Muğla olduğunu, Muğla'yı sırasıyla İzmir, Aydın ve Balıkesir'in takip ettiğini belirtti. Rekolte Tespit Komisyonu'nun araştırmasına göre; 2006 yılında Muğla'da toplam 177 bin 163'luk bir narenciye rekoltesi gerçekleşecek. Muğla'da 103 bin 683 tonla portakal ilk sırada yer alırken, 50 bin 473 ton limon, 21 bin 338 ton mandarin ve 1.669 ton greyfurt (altıntop) üretiminin gerçekleşmesi bekleniyor. Muğla'daki rekoltenin yüzde 75'i ihracata uygun ürünlerden oluşuyor. Ege Bölgesi'nin ikinci büyük narenciye deposu İzmir'de, 2006 yılında 123 bin 898 ton narenciye üretimi yapılacağı tahmin ediliyor. İzmir'deki toplam rekolte içerisinde yüzde 99'luk payla 122 bin 809 tonluk mandarin ezici bir üstünlüğe sahip. İzmir'de ayrıca, 762 ton portakal ve 327 ton limon üretimi bekleniyor. İzmir'deki üretimin yüzde 72'si ihraç edilebilir ürünlerden oluşuyor. Toplam 10 ilçesinde narenciye üretimi yapılan Aydın'ın 2006 yılı narenciye rekoltesinin 101 bin 362 ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Aydın'daki toplam üretimin sadece yüzde 28'si ihraç edilebilir ürünlerden oluşuyor. Aydın'da portakal üretimi 60 bin ton ile ilk sırada yer alırken, mandarin üretimi 40 bin ton, limon üretimi 420 ton, greyfurt üretimi ise 80 ton olarak tahmin edildi. Ege Bölgesi'nde narenciye üretiminde dördüncü sırada Balıkesir yer alıyor. Rekolte Tespit Komisyonu'nun çalışmalarına göre, Balıkesir'in 2006 yılı rekoltesi 26 bin 393 ton olacak. Balıkesir'deki üretimin yüzde 31'i ihraç edilebilir ürünlerden oluşuyor. Balıkesir'de 25 bin 913 ton mandarin, 300 ton portakal ve 180 ton limon üretiminin gerçekleşeceği tahmin ediliyor. TÜRKİYE, DÜNYADA İLK 10 ÜLKE ARASINDA Türkiye'nin 2.3 milyon tonluk narenciye üretimiyle dünyanın en büyük 10 üretici ülkesinden birisi olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, 2005 yılında 405 milyon 285 bin dolarlık narenciye ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi. Narenciye ihracatında ilk sırayı 170 milyon 683 bin dolarlık ihracatla limonun aldığını kaydeden Türkmenoğlu, "2005 yılında 110 milyon 912 bin dolarlık mandarin, 72 milyon 741 bin dolarlık portakal ve 50 milyon 945 bin dolarlık greyfurt ihracatı gerçekleştirdik. Narenciye üretimi ve ihracatı bölgemiz ve ülkemiz açısından büyük önem taşıyor. Yaklaşık 150 bin kişi narenciye sektöründen geçimini sağlıyor" diye konuştu. Narenciye Rekolte Tespit Komisyonu'nun gördüğü yanlışlıkları da rapor ettiğini vurgulayan Türkmenoğlu; komisyonun tespit ettiği yanlışlıkları ise şöyle sıraladı: "Bölgede bazı hastalık ve zararlılara konukçuluk eden meyve ağaçlarının narenciye ile iç içe veya bitişik plantasyonlar halinde yetiştiriciliği halen devam etmektedir. Bu durum tarımsal mücadeleyi sınırlamakta, hatta etkisiz kılmaktadır. Bu tip uygulamalara yasal düzenlemelerle sınırlamalar getirilmelidir. Narenciye ağaçlarının aşı kısımlarının toprak seviyesinden 25 santimetre yukarıda olması gerekirken, toprağın altında kalmış olduğu gözlenmiştir. Hatalı budamadan dolayı, ağaçların yeterli ışığı alamadığı, bunun verim ve kalite düşüklüğüne yol açtığı gözlenmiştir. Bölgede ağırlıklı olarak salma sulama yöntemi kullanıldığından, bahçelerde toprak kaybının oluştuğu, ağacın sulamadan yeterince faydalanamadığı tespit edilmiştir. Salma sulamanın yaygın olmasının en önemli nedeni olarak, damlama yöntemi için tarımsal elektrifikasyon altyapısının eksik olması ve maliyetinin yüksek olması gösterilmiştir. Diğer yandan, damlama sulama yapılan bazı bahçelerde ise sistemin tekniğine uygun tesis edilememesi nedeniyle istenilen amaca ulaşılamadığı gözlenmiştir. Bölgede toprak yapısında gerekli mikro elementlerin noksanlığı açıkça görülmüştür. Buna rağmen toprak ve yaprak analizlerinin yeterince yapılmadığı, gerekli önlemlerin alınmadığı ve gelişigüzel gübreleme yapıldığı gözlenmiştir. Bölgede üreticilerin organik tarıma yönlendirildiği, ancak, organik tarıma ilişkin şartların tam olarak yerine getirilmediği görülmüştür. İhracatımızın geleceği ve üretimimizin Avrupa pazarlarına arz edilebilmesi için büyük önem taşıyan 'İyi Tarım Uygulamaları7nın (EUREPGAP) yaygınlaştırılması, bu konuda gerekli destekleme ve düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Rekolte çalışması yapılan alt bölgeler itibariyle bazı Tarım İl/İlçe Müdürlüklerindeki teknik elemanların nitel ve nicel olarak yetersiz kaldıkları, üretim sezonunda çiftçilerin yanında olması gereken teknik personelin, DGD, ÇKS ve prim uygulamaları gibi işler için büroda çalışmak zorunda bırakıldıkları, araziye inemedikleri, bu nedenle temel tarımsal uygulamalar (örneğin; toprak, yaprak örneği alma, gübreleme, sulama, aralama-budama, hastalık ve zararlılarla mücadele) konusunda üreticileri eğitemedikleri; diğer yandan, bitkisel üretim ağırlıkta olduğu halde bazı bölgelerde Veteriner Hekim pozisyonunda olan kişilerin tarım teşkilatlarının başına atandığı, bu yüzden tarımla ilgili gerekli teknik hizmetin alınamadığı yönünde üreticilerin serzenişleri olmuştur.
Prim - 24.07.2006
Bursa: Devlet İlaç İçin 2006'da 5 Milyar Ytl Harcayacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, devletin ilaç için 2005 yılında 3 milyar 552 milyon YTL ödeme yaptığını, bu rakamın 2006 yılı için toplam 4 milyar 901 milyon YTL olarak planlandığını bildirdi. Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına yazılı cevap veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, ilaç harcamalarındaki artış karşısında gerekli önlemlerin Maliye Bakanlığı'nın Koordinatörlüğü'nde; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı yetkililerin de katılımıyla oluşturulan geri ödeme komisyonunda değerlendirildiğini açıkladı. Kurum hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ve bu hastanelerdeki eczanelerin kapanması sonucu sigortalıların ilaçlarını, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı hastaları gibi piyasa eczanelerinden temin ettikleri ve taleplerin karşılandığı, bu hususun kurum ilaç giderlerini arttırdığını belirten Bakan Murat Başesgioğlu, "Kurum sağlık tesisleri tarafından verilen ilaçlar için 2001 yılında toplam 992 milyon YTL, 2002 yılında bir milyar 878 milyon YTL, 2003 yılında 2 milyar 101 milyon YTL, 2004 yılında 2 milyar 687 milyon YTL , 2005 yılında 3 milyar 552 milyon YTL ödendi. 2006 yılı ilaç ödemeleri için öngörülen tahmini rakam ise 4 milyar 901 milyon YTL'dir. Sosyal güvenlik sisteminde planlanan yeniliklere paralel olarak, tedavi ve ilaç harcamalarında ortaya çıkacak konuların araştırılmasına yönelik olarak halen revize çalışmaları devam eden provizyon sisteminde gerekli önlemler alınacaktır" dedi. İlaç harcamalarındaki artışın 2005 yılından itibaren düştüğünü, ilaç ödemelerinde tasarruf sağlandığını açıklayan Başesgioğlu, "2005 yılı ilaç giderlerindeki düşüş, özellikle "Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği" gereği yürürlüğe konulan kamu indirimi ve ucuz eşdeğer uygulamasından kaynaklanıyor. Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile birlikte, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, kamu çalışanları ve yeşil kartlılar olmak üzere 5 farklı kalitede sunulan kamu sağlık sigortacılığı birleştirilecek ve tüm vatandaşlarımıza eşit kalitede sağlık sigortacılığı hizmeti verilen bir yapıya dönüştürülecek. Bunlara ilaveten; yoksullar için sağlık sigortası primi, kamu tarafından sosyal yardımlara ayrılan kaynaktan ve minimum yaşam düzeyi kriterlerine bağlı olarak karşılanacak.
Prim - 24.07.2006
Merkez Bankası Enkaz Devraldı
¨Mevcut Merkez Bankası yönetimi, Serdengeçti döneminden enkaz devraldı.¨ Bu değerlendirme, Denizbank Başekonomisti Dr. Saruhan Özel`e ait. Özel, Türkiye`nin son aylarda yaşanan finansal dalgalanmadan en çok etkilenen ülke olmasını, Merkez Bankası (MB) eski Başkanı Süreyya Serdengeçti döneminde uygulanan hatalı para politikasına bağlıyor. Serdengeçti döneminde, MB`nin enflasyonu düşürürken büyümeyi de hızlandırmak için ekonomiyi, yabancı fon hareketlerine çok maruz bırakacak şekilde yüksek cari denge açığı vermesine göz yuman bir para politikası uyguladığını belirten Özel, ¨Global risk algılamasının değişmesiyle yeni yönetim kucağında yönetmesi gereken bir döviz krizi buldu. Olayın, MB`ye başkan atanması sürecinin uzamasıyla ilgisi yok. Eski yönetim de başta kalsaydı aynı problemlerle yüz yüze kalacaktı. Nisan ayı başında Türkiye ile birlikte, Brezilya ve Doğu Avrupa ülkelerinde trend değişmeye başlamıştı¨ diyor. DALGALANMA SÜRECİ İYİ YÖNETİLMEDİ Dalgalanma sürecinin de iyi yönetilmediğini belirten Özel, Türk Lirası`nda gereken bir düzeltmenin olduğunu ancak gereğinden fazla bir maliyete katlanıldığına dikkat çekiyor. ¨MB, hiç faiz artırmadan döviz piyasasına şiddetli müdahale edip, oynaklığı azaltsaydı döviz kurundaki yükseliş de zamana yayılabilirdi. Hem de beklentilerin bozularak enflasyonun olumsuz etkilenmesine izin vermemiş olurdu¨ diyen Özel, MB`nin bunu yapmamış olmasının faiz oranlarında artış şeklinde, 400 baz puan ek maliyete yol açtığını söylüyor. Yurtdışında likidite azalışının bir süre daha yaşanacağını, ABD ve AB`de para politikasının sıkılaştırılacağını kaydeden Özel, ¨Ancak, ilk panik bitti. Sadece likidite daralması nedeniyle piyasalarda tekrar bir panik hareketi yaşanacağını sanmıyorum¨ diyor. MB`nin de son yaşananlardan ders çıkardığını ifade eden Özel, bundan sonra, dalgalanmayı yönetememe sorunuyla karşılaşılmayacağını, MB`nin döviz satmada daha kararlı olacağını ve daha aktif davranacağını düşündüğünü vurguluyor. STAGFLAGSON SÜRECİNE GİRİLECEK Önümüzdeki dönemde kurlardaki artışın hızlı olmayacağını ve zamana yayılacağını ifade eden Özel, enflasyon üzerinde hızlı kur artışından kaynaklanan bir durumun olmayacağını ve MB`nin yıl sonuna kadar faiz artırmak zorunda kalmayacağını vurguluyor. Özel, doların, yıl sonunu 1.75-1.80 düzeyinde kapatabileceğini kaydediyor. Faizlerin, mevcut risk primi ile bakıldığında düşmekte zorlandığını belirten Özel, ¨Yıl sonuna kadar faizler şimdiki seviyelerde kalabilir.
Prim - 24.07.2006
İhlas Holding'in Hisseleri Yüzde 6,35 Yükseldi
İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören İhlas Holding hisseleri, TGRT hisselerinin satışının açıklanmasının ardından yüzde 6,35 değer kazandı. İhlas Holdingin, Huzur Radyo TV A.Ş.deki (TGRT) hisselerinin, Hollanda'da yerleşik News Netherlands BV'ye 127.200.000 YTL bedelle satışı konusunda anlaşma sağlandığını duyurmasının ardından işleme açılan hisseler, saat 10.25 itibarıyla yüzde 6,35 prim yaptı.
Prim - 23.07.2006
Diyarbakır: Bakan Eker Diyarbakır'da...(2)
Çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, terör örgütü PKK'ya yönelik sınır ötesi bir harekat hazırlığı içerisinde olunmadığını söyledi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, memleketi Diyarbakır'a geldi. Havaalanında binlerce partili tarafından karşılanan Bakan Eker, barışın simgesi beyaz güvercinler uçurdu. Bakan Eker, ilk olarak Sağlık Müdürlüğü tarafından yaptırılan Körhat Sağlık Ocağı'nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Bakan Eker'in yanısıra İl Valisi Efkan Ala, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı. Açılış sonrası bölgedeki terör olaylarını değerlendiren Bakan Eker, terör örgütü PKK'ya yönelik yapılması planlanan sınır ötesi harekatı için böyle bir hazırlığın söz konusu olmadığını belirterek, "Güvenlik güçleri ve hükümet, Türkiye'deki terör olaylarına karşı etkin güvenlik mücadelesini sürdürmektedir. Türkiye'nin terörle mücadelesi, dün olduğu gibi bugün de sürecektir. Terör olaylarının zaman zaman artmasına üzülüyoruz" dedi. Sağlık Ocağı açılışından sonra Diyarbakır Borsası'ndaki gübre alım tahlillerini yerinde inceleyen Bakan Eker, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için büyük mücadele verdiklerini ifade ederek, "Hükümetimizin en büyük icraatları arasında Besicilik Geliştirme Projesi yer alıyor. Bu proje, 10 yıl süreyle uygulanacak. Projede, besiciler yetiştirecekleri hayvanları Et ve Balık Kombinası'na getirecek. Hayvanlarını kombinaya getirenlere primleri verilecek.
Prim - 23.07.2006
Küresel Dalgalanma En Çok Türkiye'yi Vurdu
Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, gelişmekte olan piyasalar içinde en fazla Türkiye'yi etkilemiş görülüyor. Nitekim Türkiye piyasalarında dalgalanmanın başladığı 8 Mayıs tarihi esas alındığında, bugüne dek borsası en çok düşen, eurobond spreadleri en fazla artan, iç borç faiz oranları en çok yükselen ülke Türkiye oldu. 8 Mayıs-18 Temmuz tarihleri arasında dolar kuru yüzde 17,3, avro yüzde 14,9 oranında arttı. Aynı dönemde ABD Merkez Bankası FED'in gösterge faizinde 0,1'lik tırmanış görülürken, petrol fiyatı da yüzde 11,2 oranında yükseldi. Gelişmekte olan ülke borsalarının hepsinin küresel dalgalanmadan nasibini aldığı görülürken, bunlar içinde yüzde 24,8'lik kayıp ile İMKB başı çekti. Aynı dönemde Hindistan'da yüzde 17,9, Macaristan'da yüzde 17,3, Brezilya Borsasında yüzde 15,2, Güney Kore'de de yüzde 15,1 kayıp görüldü. Meksika borsasının kaybı yüzde 14 olarak hesaplanırken, Arjantin borsası yüzde 13,9 ile en az kaybı yaşayan borsa olarak göze çarptı. Eurobondlardaki risk primi açısından da dalgalanmanın en kötü etkisi Türkiye'ye olmuş görünüyor.
Prim - 22.07.2006
İstanbul: Futbol Federasyonu'nda "Şike" Zirvesi
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), son günlerde ortaya çıkan şike ve teşvik primi iddiaları üzerine olağanüstü toplantı yaptı.
Prim - 22.07.2006
İstanbul: Futbol Federasyonu'ndan "Şike Ve Teşvik Primi" Açıklaması
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), son günlerde yazılı basında yer bulan şike ve teşvik primi iddialarını içeren haberlerin büyük bir hassasiyetle izlendiğini belirterek, şike ve teşvik priminin yasal boyutta da önüne geçilmesi için yasa taslağı hazırlıklarının başlandığını kaydetti.
Prim - 22.07.2006
Futbol Federasyonundan Şike Konusunda Açıklama
Futbol Federasyonu, şike iddialarının incelenmesi için Hukuk Kurulu'nu görevlendirdi. Futbol Federasyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde yazılı basında yer bulan şike ve teşvik primi iddialarını içeren haberlerin büyük bir hassasiyetle izlendiği kaydedildi.
Prim - 22.07.2006
Çevre Ve Orman Bakanı Pepe İzmit'te: - ''sosyal Güvenlik Sistemi Açık Veriyor; Türkiye'de Bunu Görmemiz Lazım''
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ''Sosyal güvenlik sistemi açık veriyor; Türkiye'de bunu görmemiz lazım'' dedi. Pepe, İzmit'te, AK Parti Kocaeli Bahçecik Belde Başkan Yardımcısı Ahmet Birinci'nin oğlu Fikret Birinci ile Merve Demirtaş'ın nikah törenine katılıp şahitlik yaptıktan sonra Kocaeli Valisi Erdal Ata ile Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk'ü ziyaret etti. Bakan Pepe daha sonra Vali Ata ile Bekirpaşa ve Saraybahçe beldelerinde esnaf ziyaretlerinde bulundu. Esnaf ziyaretlerinde ayakkabıcı ustası Suat Uçar'ın, ''Ben ayakkabı işçisiyim, asgari ücretle çalışıyorum. Asgari ücret düşürülecek mi?, Yeni yasaya göre 60 yaşında emekli olunacağı, işçi çıkartılacağı söyleniyor, bunlar doğru mu?'' diye sorması üzerine Pepe, şöyle konuştu: ''Yıllar önce hastanelerde rehin kalmış hamile kadınlar vardı. Bu görüntülere şahit oluyorduk. Bu artık yok. SSK'lısı, Bağ-Kur'lusu, emeklisi bu ülkenin insanı, ancak bu insanlar devlet hastanelerine gidemiyorlardı. SSK ile devlet hastanelerini birleştirdik. Şimdi isteyen istediği hastaneye gidebiliyor. SSK'lılar ilaç kuyruklarında günlerini geçiriyordu. Şimdi istedikleri eczaneden ilaçlarını alabiliyorlar. Bu ülkede 37 yaşında emeklilerin olduğunu, bu yapının ülkenin sosyal güvenlik sistemini çökerttiğini düşünmüyor musunuz? Biz işsizlik sigortası getirdik. İşsiz kalırsanız bu güvencedesiniz anlamına geliyor, ancak bununla birlikte 60 yaşına kadar çalışmalıyız. 60 yaşında emeklilik ise kademeli getirilecek. Sosyal güvenlik sistemi açık veriyor Türkiye'de, bunu görmemiz lazım. Çalışan az, bakmakta olduğu nüfus sayısı fazla. Bir kişi 4 kişiye bakıyor. Biz burada primi ödeyen sayısını artırarak sosyal güvenlik sistemini güçlendirmek istiyoruz.
Prim - 21.07.2006
İstanbul: Şirket Haberleri
Renault, 2006 yılının ilk 6 ayında 29 bin 750 adet satış rakamı ile yüzde 14.9 pazar payı elde etti. Yılın ilk yarısında 325 bin 363 adet satış gerçekleşen binek ve hafif ticari araç pazarında ise Renault, gerçekleştirdiği 42 bin 796 adetlik satış ile yüzde 13.2 oranında pazar payı elde etti. Sekiz yıldır üst üste binek otomobil pazarı liderliğini elde eden Renault, liderliğini 2006 yılında da sürdürüyor. Renault, 2006 yılının ilk 6 ayında binek otomobil pazarında gerçekleştirdiği 29 bin 750 adet satış rakamı ile yüzde 14.9 (ODD verilerine göre) oranında pazar payı elde etti. Renault, toplam 200 bin 111 (ODD verilerine göre) adet satışın gerçekleştiği binek otomobil pazarında tartışmasız liderliğini 8. yılında da korudu. 2006 yılının ilk yarısında 325 bin 363 (ODD verilerine göre) adet satış gerçekleşen binek ve hafif ticari araç pazarında ise Renault, gerçekleştirdiği 42 bin 796 adetlik satış ile yüzde 13.2 oranında pazar payı elde etti. Oyak-Renault, 2006 yılının ilk yarısında 122 bin 253 adet otomobil, 44 bin 096 adet motor ve 141 bin 452 adet vites kutusu üretimi gerçekleştirdi. Son 8 yıldır Türkiye'de en çok satılan otomobilleri üreten Oyak Renault Otomobil Fabrikaları bu yıl da aynı başarıyı sürdürüyor. Otomobil üretiminin 40 bin 428'i Megane II Sedan, 33 bin 928'i Clio Symbol, 47 bin 897 ise Yeni Clio idi. Üretilen otomobillerin yüzde 74'ü ihraç edildi. 2006 yılının ilk yarısında elde edilen 1 milyar doları aşan ihracat cirosuyla birlikte Oyak-Renault'nun ihracatı 8.5 yılda 7.5 milyar doları aştı. Türkiye'de üretilen Renault Megane Sedan 11 bin 014 adet satış ile 2006 yılının ilk yarısının en çok satılan otomobili oldu. Megane Sedan'ı yine Türkiye'de üretilen Renault Clio Symbol 10 bin 628 adet satış ile en çok satılan 2. model olarak takip etti. 2006 yılının Nisan ayında pazara sunulan ve Türkiye'de üretilen ilk hatchback model olan Yeni Clio ise 3 bin 936 adet satış ile segmentinde önemli bir konum elde etti. Renault Grubu'nun yeni markası Dacia ise, her geçen gün kendine piyasada daha çok yer buldu. 2004 Kasım ayında ticarileştirilmesinden itibaren büyük başarı gösteren Logan, yeni dizel motoruyla Dacia markasının Türkiye'deki konumuna olumlu katkıda bulunuyor. Dacia, Türkiye'de 2006 yılının ilk yarısında gerçekleştirdiği 4 bin 136 adet satışla yüzde 2.1 pazar payı elde etti. Dacia markasının bilinilirliği 2006 yılında da artmaya devam etti. HEDEF, YILI YÜZDE 30 ÜRETİM VE İHRACAT ARTIŞI İLE BİTİRMEK Renault'dann yapılan açıklamaya göre, otomotiv pazarı 2003 yılındaki hurda araç primi uygulaması ile kazandığı ivmeyi 2004 yılı mayıs ayında hurda araç primini bitmesine rağmen, ekonomik istikrar, düşen faiz oranları ve cazip ödeme koşulları ile sürdürdü ve hem 2004 hem de 2005 Türkiye pazarına rekor yılları olarak geçti.
Prim - 21.07.2006
Samsunspor Eski Başkanı Adnan Ölmez : Türkiye'de Federasyonun Elinde Daha Sağlam Kanıtlar Var
Samsunspor eski Başkanı Adnan Ölmez, Türk futbolunun bataklık içerisinde olduğunu ve burada kendisine yer olmadığını düşünerek görevinden istifa ettiğini belirterek, ``Gazeteler hergün bir şeyler yazıyor. Ancak federasyonun elinde yazılanlardan daha sağlam kanıtlar olduğu halde birşey yapılmıyor. Olaylar artık varsayım olmaktan çıktı. Sağır sultan bile Türkiye`de şike, teşvik primi gibi olayların olduğunu biliyor`` dedi.
Prim - 20.07.2006
İstanbul Bülteni -4
1- BAKAN AKDAĞ, SAĞLIK ALANINDAKİ SORUNLARI VE GELİŞMELERİ ANLATTI SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ: ¨KAMUYA AİT SAĞLIK KURULUŞLARININ ÖZERK SAĞLIK KURULUŞLARINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİ HEDEFLİYORUZ. 900 DÖNER SERMAYE İŞLETMESİNİ MERKEZDEN YÖNETEN BİR BAKANLIK OLMAKTAN ÇIKACAĞIZ¨ ¨TIP FAKÜLTELERİNİN SAYILARINI VE KONTENJANLARINI KALİTEDEN TAVİZ VERMEDEN ARTTIRMALIYIZ¨ ¨UZMAN HEKİMLERE 7 MİLYAR 600 MİLYON ÖDEDİK. HEKİMLER BU BÖLGEDE ÇALIŞMAYI İSTEMEDİ. 2 YILLIK TECRÜBEDEN SONRA ZORUNLU HİZMETİ TEKRAR GETİRDİK¨ ¨İLAÇ FİATLARI UCUZLADI. 50 YTL`YA SATILAN İLAÇ 11 YTL`YA SATILIR HALE GELDݨ * SAĞLIK BAKANI AKDAĞ, İSTANBUL`DAKİ SAĞLIK KURULUŞLARINI 15 GÜN SÜREN BİR PROGRAM ÇERÇEVESİNDE DENETLEYECEK.... *42 İLDE YAPACAĞI DENETİMLERİ İSTANBUL`DAN BAŞLATAN AKDAĞ, EN BÜYÜK SORUNLARININ HEKİM SIKINTISI OLDUĞUNU BELİRTTİ... Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Eminönü`nde bulunan Eski Vakıfhan yerine inşa edilen World Park Oteli`nde basın mensuplarıyla biraraya geldi. Bakan Akdağ, sağlık alanında yaşanan gelişmeler ve sağlıkta dönüşüm programı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. HASTANELERDE DENETİM YAPACAK Yaz dönemi boyunca 42 ilde yapacakları incemeleri kapsamında İstanbul`daki 20`ye yakın hastanede denetim ve çalışmalarda bulunacaklarını kaydeden Bakan Akdağ, ¨Bölgedeki hastanelerimizde de değerlendirmeler yapıyoruz. Çok faydalı bir çalışma oluyor¨ şeklinde konuştu. İktidara geldikleri günden bu yana başlattıkları sağlıkta dönüşüm projesine değinen Bakan Akdağ, projenin kalıplaşmış usüllere göre değil ülkenin şartları göz önüne alınarak oluşturulduğunu belirterek, ¨Zaman zaman belli uygulamalardan dönüp değişiklik yaptığımız oldu. Ancak ana yoldan 3.5 yıldır hiç ayrılmadık. Bütün vatandaşlarımızın istifade edebileceği, yoksulların primlerinin devlet tarafından ödendiği bir Genel Sağlık Sigortası, 2007 Ocak ayından itibaren yürürlüğe girmiş olacak.
Prim - 20.07.2006
Akdağ: ''Amaç, Kuruluşların Özerk İşletmelere Dönüştürülmesidir''
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Kamuya ait sağlık kuruluşlarını Sağlık Bakanlığı çatısı altına topladığımızdan bu yana 1.5 yıla yakın bir zaman geçti. Bu sürecin devamı ise kamuya ait sağlık kuruluşlarının özerk işletmeler haline dönüştürülmesidir'' dedi. Bakan Akdağ, Sirkeci'deki World Park Otelde düzenlediği basın toplantısında, ''Sağlıkta Dönüşüm Programı''nın dinamik bir süreç olduğuna dikkat çekerek, ülkenin şartlarına uygun bir modeli uygulamaya koyduklarını söyledi. Programda başlatılan uygulamaların değiştirildiği, zaman zaman da bu uygulamalardan geri dönüldüğüne de işaret eden Recep Akdağ, şunları kaydetti: ''Ana yoldan 3.5 yıldır hiç ayrılmadık. Bütün vatandaşlarımızın istifade edebileceği, yoksulların primlerinin devlet tarafından ödendiği bir Genel Sağlık Sigortası, 2007 Ocak ayından itibaren yürürlüğe girmiş olacak.
Prim - 20.07.2006
'' Futbolun Süper Gecesi'' - Profesyonel Futbol Adamları Derneği'nin Düzenlediği Gece Yapıldı
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, liglerin başlamasına iki hafta kaldığını, ancak iki önemli sorunun bulunduğunu söyledi. Profesyonel Futbol Adamları Derneği'nin düzenlediği gecede konuşan Bakan Şahin, yeni sezonun iki hafta sonra başlayacağını hatırlatarak, ''Yeni sezon öncesi iki önemli sorun var. Ne kadar yasa çıkarırsak çıkaralım, tribündeki şiddetin devam ediyor olması, yeni tedbirlere ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Futbol Federasyonu bu konuda tedbir almalı. Yeni çözüm getirmeleri halinde, yasalaştıracağız'' dedi. Bazı tribünlerden koro halinde küfürler edilirken maçın oynanmasının anlamlı olmadığını kaydeden Bakan Mehmet Ali Şahin, şike konusuna da değinerek, şunları söyledi: ''Ciddi tedbirler alınmalı. İtalya'da örneğinden hareketle, hangi tedbirlerin alınması gerektiği ortaya konulmalı. Şike iddialarının örtbas edildiği kanaatini ortadan kaldıracak tedbirler gerekiyor. İtalya'da böyle karar alınmışsa, oradaki spor mahkemelerinin devreye girmesiyle olmuştur. Bu konuda UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik'in de katkılarını bekliyoruz. Yasal düzenlemenin içini dolduracak altyapı bilgileri geldiğinde, bunu yasalaştıracağız.'' Etkinlik sonrası basın mensuplarının bu konudaki sorularını da yanıtlayan Bakan Şahin, Türkiye'de ve her ülkede şike iddialarının gündeme geldiğini vurgulayarak, şöyle dedi: ''Olayın yargı ayağını oluşturmak gerekiyor. Türkiye'de, Futbol Federasyonu'nun verdiği kararlara yargı yolu kapalı. FIFA ve UEFA, spor mahkemelerinin kurulmasını teşvik ediyor, ama önce Adalet Bakanlığı ile görüşmemiz gerekiyor. Şike iddialarıyla mücadelede, yargı ayağının oluşturulması lazım. Şenes Erzik'le de konuştum. Onun söylediklerinden, doğru yolda olduğumuzu anladım. Sayın Erzik de bu konuda seminer vermek üzere birini davet ettiğini söyledi.'' Fenerbahçeli futbolcu Aurelio'nun Türk vatandaşı olması ve milli takımda oynayıp oynayamayacağıyla ilgili bir soruya da Şahin, ''Bakanlar Kurulu, geçtiğimiz pazartesi günü bunu imzaladı ve Cumhurbaşkanına onaya gönderdi. Cumhurbaşkanı onaylarsa, resmi gazetede yayınlanır ve Türk vatandaşı olur. Aurelio, milli takımda görev yapar mı, yapmaz mı, buna milli takım teknik heyeti karar verir'' yanıtını verdi. -CAVCAV: ''HATIR ŞİKESİ VAR''- Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, şike konusunda yaptığı değerlendirmede, geçen yıla kadar kulüplerde teşvik primi olduğunu iddia ederek, ''Yöneticiler arasında değil, ama futbolcular arasında vardı'' dedi.
Prim - 19.07.2006
Manisa: Ersun Yanal'dan Teşvik Primi İddialarına Tepki
Vestel Manisaspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, tüm kulüplerde olduğu gibi kazanılan bir maç sonrası usulüne uygun bir şekilde dağıtılan galibiyet priminin sanki başka yollarla getirilmiş ve takıma paylaştırılmış gibi gösterilmesinin şahsını ve kulübü zan altında bıraktığını söyledi.
Prim - 19.07.2006
Bursaspor'un Minik Şampiyonlarına Ödül...
Balıkesir'de yapılan 10-12 yaş Türkiye Şampiyonası'nda, finalde Bursa Yolspor'u yenerek şampiyon olan Bursasporlu minik futbolcular ödüllendirildi. Bursaspor Kulübü Başkanı Levent Kızıl, altyapıdan sorumlu yönetici İrfan Koç'un düzenlediği yemekte, Futbol Federasyonu tarafından gönderilen 2 bin YTL'lik şampiyonluk primini minik kramponlara dağıtmak üzere Koç'a teslim etti.
Prim - 18.07.2006
Yabancı Sermayede Öncelik; Otomotiv, İlaç Ve Bilişime Verilmeli
İSTANBUL-Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), yabancı yatırımlar için yeni bir strateji önerdi. YASED tarafından hazırlanan ¨Türkiye İçin Doğrudan Yabancı Yatırım Stratejisine Doğru¨ raporunda, Türkiye`de yabancı sermaye için yürütülen reform çalışmalarının olumlu ancak yetersiz olduğunu belirtti. Raporda, yabancı sermayenin sürdürülebilir olması için otomotiv, ilaç, elektronik ve bilgi teknolojileri yatırımlarının hedef alınması önerildi. YASED`in hazırladığı rapor dün İstanbul`da Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kamil Yılmaz tarafından açıklandı. Türkiye`ye 2005 yılında çekilen 10 milyar dolarlık yatırımın ardından bu yıl sonunda da yaklaşık 20 milyar dolarlık yabancı yatırımın çekilmesinin beklendiğini belirten YASED Başkanı Şaban Erdikler, ¨Hazırlanan strateji dokümanı ile hedeflediğimiz Türkiye`nin yabancı yatırımları çekmede sürdürülebilirliği sağlaması ve büyümeye katkıda bulunmasıdır¨ dedi. 2003 yılında Yeni Yabancı Sermaye Yasası`nın çıkmasının ardından 3 yıl geçmesine rağmen Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü`nün izlenecek strateji konusunda hâlâ bir çalışma yürütmediğine dikkat çeken Erdikler, müzakerelere başlanan AB ile aynı ekonomik düzeye gelinmesinin ancak daha fazla yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmekle mümkün olabileceğini söyledi. Yıllık yabancı yatırım miktarının 2014`e kadar 15 milyar dolara çıkartılmasıyla ekonomi üzerinde ilave yüzde 2`lik bir büyüme sağlanacağına işaret eden Erdikler, bunun için yapılması gerekenin ise devletin tüm kurumlarınca desteklenecek topyekün bir strateji oluşturulması olduğunu vurguladı. Yeni strateji şart Stratejinin temel unsurlarının 5 başlık altında toplandığı raporda, birleşme ve satın almaların ağırlıkta olduğu yabancı yatırımların kısa vadede cari açığın finansmanında önemli rol oynadığı ancak orta ve uzun vadede teknoloji-yoğun yatırımlardan oluşan bir yabancı yatırım stratejisi izlenmesi gerektiği vurgulandı. Stratejik hedefle uyumlu olarak özellikle otomotiv, bilgi teknolojileri, elektronik ve ilaç sanayiinin öncelikli sektörler olarak öne çıkarılması gerektiği ifade edilen raporda, bu alanlarda yatırımı çekebilmek için gerekli altyapı ve üretim faktörleri arzı geliştirilmesi gerektiği belirtildi. Teknoloji yoğun yatırımları çekmek için yapılması gerekenler ise eğitilmiş işgücü arzının artırılması, genel ve sektör odaklı altyapının geliştirilmesi, ar-ge ve yenilikçiliğe yönelik teşviklerin artırılması ve uygun yatırım ortamının sağlanması olarak sıralandı. Sektörel bazda parasal teşvike karşı çıkılan raporda, bunun yerine yatırımın büyüklüğü ve yaratılacak istihdama göre vergi indirimi sağlanması istendi. Vergi sisteminin yeniden gözden geçirilerek yatırımların önündeki engellerden biri olmaktan çıkarılması gerektiğinin vurgulandığı raporda, istihdam üzerindeki vergiler başta olmak üzere kapsamlı bir vergi reformu istendi. Kurumlar Vergisi oranlarındaki indirime karşın yüzde 40 oranındaki yatırım indirimin kaldırılmasıyla büyük çaplı yatırım yapan sanayi şirketlerinin olumsuz etkilendiği, dolaysız vergiler ve SSK primlerinin işgücü maliyetini artırdığı, yüksek dolaylı vergilerin de hammadde, ara mal ve hizmet maliyetlerini katlayarak rekabet gücünü olumsuz etkilediğine dikkat çekildi.
Prim - 18.07.2006
İstanbul: Ergun Gürsoy'dan Teşvik Primi İddialarına Sert Tepki
Galatasaray Kulübü eski 2. Başkanı Ergun Gürsoy, 1986-87 Futbol Sezonu'nda Galatasaray'ın Eskişehirspor'u 2-1 mağlup ederek şampiyon olduğu karşılaşmada rakip takımın kalecisi Rade Zalad'a teşvik primi verdiği şeklinde çıkan haberlere sert tepki gösterdi.
Prim - 17.07.2006
Bursa: Bal-göç'ten Emekli Soydaşlara Hizmet
Türkiye'de yaşayan soydaşların, Bulgaristan'dan emekli aylıklarını alabilmeleri için gereken yaşam belgelerini, Bal-Göç Genel Merkezi'nden temin edebilecekleri bildirildi. Bal-Göç Genel Sekreteri Veli Öztürk, Bulgaristan'dan emekli aylığı alanların senede iki kez Ocak ve Temmuz aylarında yaşam belgesi vermeleri gerektiğini, gerekli belgelerin temin ve tastik işleminin Bal-Göç'de yapılacağını açıkladı. Bulgaristan'ın sosyal güvenlik kanununda yaptığı bir değişikle, emeklilik yaşı şartını doldurup da yeterli çalışma süresi olmayanlara, 5 seneye kadar süre satın alma hakkı tanıdığını söyledi. Söz konusu yaş şartını getiren kadın sigortalılardan 36.5 yıl çalışma süresi olanlara, talepleri halinde 5 seneye kadar borçlandırılarak emekli aylığı bağlanacağını bildiren Öztürk, tahakkuk ettirlen borçlanma prim tutarlarının peşin alınmayarak, bağlanacak olan emekli aylılıklarından 5 yıl içerisinde eşit miktalarda kesileceğini belirtti.
Prim - 17.07.2006
Lome: Togolu 4 Federasyon Yetkilisi İstifa Etti
Tarihinde ilk kez Dünya Kupası Finalleri'ne katılma başarısı gösteren Togo'da, adları finaller sırasında futbolculara ödenmesi gerek prim kriziyle anılan 4 federasyon görevlisi, görevlerinden istifa etti.
Prim - 17.07.2006
İstanbul: Şirket Haberleri
Avea'nın yeni servisiyle, Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) bağlı sigortalı, emekli ve hak sahipleri, cep telefonlarından 5775'e kısa mesaj atarak, SSK hizmetleri ile ilgili bilgilere ulaşabilecek. Uygulamadan ilk aşamada sadece Avea aboneleri yararlanabilecek. Yapılan açıklamaya göre, SSK'lılar cep telefonlarından 5775'e kısa mesaj göndererek; SSK hizmetleri ile ilgili ihtiyaç duydukları bilgileri anında ve kolayca edinebiliyor. Avea aboneleri, SSK mobil servisleri aracılığıyla ay bazında ve toplamda hizmet gün sayılarını, ay bazında SSK'ya bildirilen sigorta primine esas kazançlarını öğrenebiliyor.
Prim - 17.07.2006
Bal-göç'ten Soydaşlara Uyarı
Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) Genel Sekreteri Veli Öztürk, Bulgaristan'daki emekli aylıklarını Türkiye'de alan kişilerin, yılda 2 kez vermeleri gereken yaşam belgelerini, 31 Temmuza kadar kabul edeceklerini bildirdi. Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, gerekli belgelerin temini ve tasdik işlemlerinin Bal-Göç Genel Merkezince yapıldığını belirterek, ocak ve şubat aylarında olmak üzere, yılda 2 kez verilmesi gereken yaşam belgelerinin 31 Temmuza kadar kabul edileceğini belirtti. Bulgaristan Sosyal Güvenlik Kanununda yapılan değişiklikle emekli yaş şartını yerine getirip de, yeterli çalışma süresi olmayanlara 5 yıla kadar borçlanma hakkı tanındığına da değinen Öztürk, şunları kaydetti: ''Söz konusu yaş şartını yerine getiren, kadın sigortalılardan en az 26.5 yıl, erkek sigortalılardan da 36.5 yıl çalışma süresi olanlara, istekleri halinde 5 seneye kadar borçlandırılarak emekli aylığı bağlanacak olup, tahakkuk ettirilen borçlanma prim tutarları peşin alınmayarak, bağlanacak olan emekli aylıklarından 5 yıl içinde eşit miktarlarda kesilecektir.
Prim - 16.07.2006
Kayseri: Kayseri'de Sünnet Şöleni
Kayseri İpek Mobilya A.Ş. kendi bünyesinde çalışanlarının çocukları için düzenlediği sünnet şöleninde 100 çocuk erkekliğe ilk adımı attı. İpek Çinkom Tesisleri'nde düzenlenen şölende ilk olarak animasyon grupları gösteri yaptı. Şölende halat çekme, çuvalla koşma yarışı düzenlendi ve sünnet olan 100 çocuğa çeşitli hediyeler verildi. İpek Mobilya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Arslan, sünnet şöleninin çalışanlarının kaynaşmasını sağlamaya aracı olduğunu belirtti. Arslan, "İpek çalışanlarının kaynaşması için bu bir vesiledir. Aynı zamanda düşüncelerimizi paylaşma imkanı da buluyoruz. Hakikaten güzel dakikalar yaşanıyor. Bu organizasyonda emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum" dedi. Sünnet şöleninin geleneksel olarak her yıl yapılacağını ifade eden Arslan, çalışanlarının kaynaşmasını ve iş stresinden uzaklaşmalarını sağlamak amacıyla piknikler, yarışmalar, sportif ve sanatsal faaliyetler de düzenleyeceklerini de söyledi. Saffet Aslan, hükümetin reel sektöre sahip çıkması gerektiğini de belirterek, sanayicilerin hükümetten bir takım beklentileri olduğunu dile getirdi. Arslan, öncelikli olarak hükümetin sigorta primlerini aşağıya çekmesini isteyerek, bir işçinin maliyetinin oldukça yüksek olduğunu vurguladı.
Prim - 16.07.2006
Ankara: Türkiye Muhtarlar Derneği Olağan Genel Kurulu
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'de muhtarların birtakım sorunlar yaşadığını belirterek, "Mahalli idarelere daha fazla yetki verelim" dedi. Türkiye Muhtarlar Derneği Olağan Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hükümet olarak hedeflerinin 2007 yılı sonuna kadar Türkiye'nin 40 binden fazla yerleşim yerinin su ve yola kavuşması için KÖY-DES Projesi'ni tamamlamak olduğunu söyledi. Söz konusu projenin 2006 yılı karşılığındaki rakamının 2 katrilyon lira olduğunun altını çizen Bakan Çiçek, "Türkiye'de artık insanlar hayvan sırtında su taşımayacak" dedi. Kaymakamlıklarda ve İl Genel Meclisleri'nde çalışmaların halen devam ettiğini belirten Çiçek, muhtarlara hizmetlerin kendi bölgelerine zamanında ulaşması için birlik çağrısında bulundu. Muhtarların belediye meclislerinde temsil edilmesi gerektiğinin vurgulayan Bakan Çiçek, "Mahalli idarelere daha fazla yetki verelim. Sorunlar mahallinde çözülsün" şeklinde konuştu. Bağ-kur konusuna da değinen Çiçek, Bağ-kur'un Türkiye'nin 5 kara deliğinden birisi olduğunu ifade etti. Sosyal Güvenlik Kurumları'na bu bakımdan 2006 yılı bütçesinden 2 misli bir kaynağın ayrılmak zorunda kalındığını kaydeden Çiçek, harcanan paraların primleri ve giderleri karşılamaya yetmediği için devlet bütçesinden çok büyük ölçüde kaynak ayrıldığını dile getirdi.
Prim - 16.07.2006
Ağrı: Başbakan Erdoğan Ağrı'da...(2)
İçeride ve dışarıda çok farklı bir dönem yaşandığını söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu dönem insanın özellikle insanca yaşama duygularını tahrip ediyor, tahrik ediyor" dedi. Etnik milliyetçiliğe karşı olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığında el ele birleşiyoruz. Ayrım yapamazsın, yok böyle bir ayrım. Terör ise asla bizde prim bulamayacak" açıklamasında bulundu. Ağrı'dan Iğdır'a geçeceğini söyleyen Erdoğan, burada yapılacak son kongreyle çalışmalarının tamamlanacağını, 2007 Genel Seçimleri'ne hazır hale geleceklerini söyledi.
Prim - 15.07.2006
Avea'dan Ssk Hizmetlerine Kısa Mesajla Ulaşım
Avea aboneleri SSK hizmetleri ile ilgili bilgilere, cep telefonlarından kısa mesaj atarak ulaşabilecek. Avea'dan yapılan açıklamaya göre, bu hizmetten yararlanmak isteyen SSK'lıların T.C. kimlik numaralarını 5775'e kısa mesajla göndermeleri yeterli. İlk aşamada sadece Avea abonelerinin yararlanacağı bu hizmet, 2 SMS olarak ücretlendirildi. Arzu eden Avea kullanıcıları, abone olmaları halinde bu hizmeti her ay periyodik olarak da alabilecek. Avea'nın çözüm ortağı VASimetri tarafından hayata geçirilen uygulama sayesinde, Avea aboneleri, SSK mobil servisleri aracılığıyla ay bazında ve toplamda hizmet gün sayılarını, ay bazında SSK'ya bildirilen sigorta primine esas kazançlarını öğrenebilecek.
Prim - 15.07.2006
Adana: Çukurova "Beyaz Altına" Geri Dönüyor
Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Fethi Coşkuntuncel, Çukurova'nın bu yıl pamuğa tekrar dönüş yaptığını belirterek, geçen yıl 37 bin hektar alana ekilen pamuğun, bu yıl 55 bin hektar alana ekildiğini söyledi. Coşkuntuncel, 1980'li yıllarda 200 bin hektar alanda pamuk ekimi yapılırken, daha sonraları uygulanan yanlış fiyat ve teşvik politikalarından dolayı Çukurova'da "beyaz altın" olarak bilinen pamuğun bitme noktasına gediğini, ancak bu yıl pamuk ekim alanlarında yüzde 50-60 oranında artış olduğunu belirtti. Coşkuntuncel, "Geçtiğimiz yıllarda buğday ve mısıra yönelen çiftçi, bu ürünlerden istediği verimi alamayınca pamuğa dönüş yaptı. Mısır ve buğdayda uygulanan yanlış teşvik primi, fiyatların düşük olması çiftçiyi tekrar beyaz altına yöneltti.
Prim - 15.07.2006
İthalata Getirilen Denetimle Uygunsuz Pirince İzin Yok
ANKARA - Pirinç ithalatında sınırlamaların kaldırılmasının ardından, ithal pirince sıkı ¨sıhhi denetim¨ geliyor. Edinilen bilgiye göre ithalatta, sıhhi kurallar ve Türk Gıda Kodeksi dikkatli biçimde uygulanacak ve böylelikle pirinç ithalatı belli standart kapsamında yapılacak. Pirinç ithalatında belirleyici olan unsur ise yakın bir zamanda Toprak Mahsulleri Ofisi`nin (TMO) açıklayacağı çeltik alım fiyatları olacak. TMO`nun alım fiyatlarını yükseltmemesi, üreticiyi primle desteklemesi durumunda; ithalata yönelimin çok olmaması bekleniyor.
Prim - 14.07.2006
Bitlis: Bitlis Aeso Başkanlığı Ekonomik Gelişmeleri Değerlendirdi
Bitlis'in Ahlat İlçe Esnaf ve Sanatkarlar Odası (AESO) Başkanı Nesim Şeker, dövizdeki artış, banka faizlerinin yükselmesi ve kredide sınırlandırma getirilmesinin Bitlis ve ilçelerinde esnafı sıkıntıya soktuğunu söyledi. AESO Başkanı Şeker gazetecilere yaptığı açıklamada, ülke genelinde olumsuz ekonomik göstergelerin her kesimi olduğu gibi, esnafı da vurduğunu söyledi. Piyasada nakit para olmadığı için bunalıma giren esnafın akaryakıt başta olmak üzere, artan zamlar altında nedeniyle siftah dahi yapamadığını ifade eden Şeker, işlerin olmaması yüzünden esnafın borcu bir tarafa bırakıp, evine nasıl ekmek götüreceğini hesabını yaptığını söyledi. Şeker, "Hükümetin kredi faizlerini düşürmesine rağmen, esnaf kredi kullanamıyor. Çünkü, genel anlamda ilçelerde birer banka var. İlçede Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi var ancak, kredisi yok. Kooperatifimiz 7 yıldır kapalı. Yetkiler sesimize kulak vermelidir" dedi. Ahlat'ta kahveci çayı 25 YKr'den 15 YKr'ye, fırıncı ekmeğini 30 YKr'den 25 YKr'ye düşürdüğünü aktaran Şeker, esnafımız sırf kirasını, vergisini, Bağ-kur ve SSK primlerini ödesin diye emeğinden, alın terinden ödün vermek zorunda kaldığını ifade ederek, "Sicil verilerimize göre Bitlis ve ilçelerinde esnafın yüzde 30'u iş yapamamaktadır.
Prim - 14.07.2006
Tmsf, Banknot Matbaası Gibi Çalıştı...
Yıldız Taşdelen - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), son 2 ayda kamu kurum ve kuruluşlarına yaklaşık 4 milyar dolarlık ödeme yaptı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Fon tarafından başta Telsim olmak üzere ihalesi gerçekleştirilen ticari ve iktisadi bütünlük satışlarının ardından, satılan şirketlerden alacakları olan kuruluşlara ödemeler yapılmaya başlandı. TMSF'nin 11 Mayıs-12 Temmuz 2006 tarihleri arasında alacakları olan kamu kurum ve kuruluşlarına yaptığı ödemelerin tutarı 3 milyar 928 milyon 157 bin dolar oldu. Bu dönemde Maliye Bakanlığına 2 milyar 828 milyon 517 bin dolar, Hazine Müsteşarlığına 1 milyar 95 milyon 634 bin dolar, SSK'ya 3 milyon 972 bin dolar ve çeşitli belediyelere 34 bin dolar ödeme yapıldı. İmar Bankası hariç Uzan Grubu şirketlerinin söz konusu kamu kurum ve kuruluşlarına olan borcundan kaynaklanan alacakların büyük bölümünün ödendiği bildirildi. TMSF yönetimindeki Uzan Grubu şirketlerinden alacağı olan kamu kurum ve kuruluşlarına da, 2 yıllık süreçte 1 milyar 750 milyon dolarlık ödeme yapıldı. Fonun tasarruf mevduatlarını sigortalama ve Fona devredilen bankaları çözümleme gibi iki önemli fonksiyonu bulunuyor. Tasarruf mevduatlarını sigortalama fonksiyonu gereği toplanan primler, tahsil edildiği şekliyle hesaplarda muhafaza edilirken, banka çözümlemelerinden gelen tahsilatların dolar cinsinden olanları, zorunlu yükümlülük ve ödemeler gereği Türk lirasına çevrilerek ilgili kurumlara aktarılıyor.
Prim - 14.07.2006
Rusya’daki Türk İşçisinin Sigortası
ALİ TEZEL - (YORUM) - Yurtdışına Türk işverenler tarafından hizmet akdi çerçevesinde götürülecek Türk vatandaşlarının sosyal güvenliklerini temin etmenin değişik şekilleri vardır. Bunlar; a-Türkiye’de SSK’ya kayıtlı devamlı işyerinden geçici görevle yurtdışına götürülme, b-SSK ile topluluk sözleşmesi kapsamında yurtdışına götürülme, c-SSK isteğe bağlı sigorta kapsamında yurtdışına götürülmedir. Yani, bu işçinizi Türkiye’de benzer bir işi yapan işyeriniz varsa oradan SSK’lı yapacaksınız ve Rusya’daki mağazanıza geçici görevle göndereceksiniz. Bu arada geçici görev denilince ¨Belli bir süre var mı¨ sorusu akla gelebilir. Geçiciliğin sınırı ve süresi yoktur ve üstelik 2007 yılında yürürlüğe girecek olan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu da geçici görevlendirmeyi esas alacak olup SSK ¨Topluluk Sigortası¨nı ortadan kaldıracaktır. Şayet, Türkiye’de benzer işi yapan bir işyeriniz yoksa bu durumda 2007 yılına kadar 506 sayılı kanun gereğince SSK ile sözleşme imzalayarak topluluk sigortası yaptırabilirsiniz ama SSK topluluk sigortasında sadece emeklilik (uzun vadeli) sigortası vardır, kısa vadeli olan hastalık ve iş kazası sigortası yoktur. Topluluk sigortası yerine isterseniz isteğe bağlı SSK sigortası ile gönderebilirsiniz ve bu durumda bu işçinizden 506 sayılı kanunun 86`ncı maddesi gereğince daha önce SSK’ya en az 1080 gün prim ödemiş olmak şartı da aranmayacaktır.
Prim - 12.07.2006
Mersin: Türkiye Turunçgil Üreticileri Merkez Birliği Platformu Toplantısı
Türkiye Turunçgil Üreticileri Merkez Birliği Platformu Sözcüsü ve Erdemli Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Cemalettin Kurt, tüm turunçgillerde ihracat destek priminin ton başına 150 dolara çıkarılması gerektiğini belirterek, aksi takdirde diğer ülkelerle rekabet edemeyeceklerini ve turunçgil pazarını kaybedeceklerini söyledi.
Prim - 12.07.2006
Osmaniye: Osmaniye'de Yerel Yönetimler
Osmaniye Belediye Başkanı Davut Çuhadar, su zammı konusunda yapılan spekülasyonlara açıklık getirerek, "Boş işlerle uğraşacak zamanım yok" dedi. Çuhadar, yaptığı açıklamada, suya yüzde 500 zam yapılsa bile ne geçmişten devralınan korkunç borç yükünü ne de geçmiş dönemde yüzde 400'lerin üzerinde zam yapılan işçi ücretlerini, sigorta primlerini karşılamalarının mümkün olmadığını ifade ederek, "Boş işlerle uğraşacak zamanım yok.
Prim - 12.07.2006
Samsun: Vezirköprü'de Tmo Buğday Alımına Hazır
Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde geçen yıl buğday teslimatında yaşanan sıkıntının bu yıl yaşanmayacağı bildirildi. İlçede, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) buğday hasadı başlar başlamaz açıldığı, üreticinin ürününü zamanında TMO'ya teslim edebileceği öğrenildi. AK Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Necmi Sarıkaya'nın girişimleriyle erkenden açılan ofis sayesinde üreticinin istediği zaman ürününü teslim edebileceği ifade edildi. TMO yetkililerinden edinilen bilgiye göre, üretici teslim edeceği ürünün bedelinin yüzde 50'sini ilk 15 gün içinde, kalan yüzde 50'sini ise ikinci 15 günde alacak. Ayrıca buğdayın kilosuna verilecek 50 Ykr'lik destek primi de Tarım Kredi Kooperatifi'ne verilecek buğday teslim belgesi sonrasında 3-4 ay içinde ödenecek.
Prim - 11.07.2006
Tarım Ve Köyişleri Bakanı Eker: ''Türk Çiftçisine 2005 Yılında Verdiğimiz Desteğin Miktarı 4 Katrilyon Lira, 2006 Yılında Da 5 Katrilyon Liradan Aşağıya Olmayacak''
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türk çiftçisine 2005 yılında verilen desteğin miktarının 4 katrilyon lira olduğunu, 2006 yılında da 5 katrilyon liradan aşağıya olmayacağını belirterek, ''Türk tarım sektörünün büyümesi, geçmişte negatifken 2005 yılında yüzde 5.6 büyüdü'' dedi. Eker, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce yaptırılan meyve ve toptancı halinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu birçok yatırım ve hizmetin, AK Parti hükümeti döneminde başlatıldığını söyledi. Türkiye'nin sahip olduğu coğrafi imkanlarla sebze-meyve üretimiyle tarımın birçok sahasında büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Eker, dünyada üretilen 500 milyon ton civarındaki meyvenin, 23 milyon tonunun, 880 milyon ton sebzenin de 30 milyon tonunun Türkiye'de yetiştirildiğini kaydetti. Eker, 100 milyar dolar civarındaki dünya sebze-meyve ticaretinde, Türkiye'nin 2 milyar dolar civarındaki payıyla önemli bir yeri bulunduğunu belirterek, ''Ama bulunduğumuz nokta, potansiyelimizle mukayese edildiğinde, önümüzde henüz katedecek uzun bir mesafe olduğunu gösteriyor'' dedi. Bu yıl tarım ve hayvancılıkla ilgili ekonomik yatırımlar ve bazı yüksek teknoloji gerektiren altyapı yatırımları için 560 trilyon liralık pay ayrılacağını anlatan Eker, zaman zaman televizyon ve gazetelerde, ''Çiftçi öldü'', ''Çiftçi perişan'' başlıklarıyla vatandaşlara yanlış bilgi veren beyanların yer aldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: ''Bu tür bilgiler doğru değildir. Türk çiftçisine, 2002 yılında iktidara geldiğimiz dönemde toplam tarımsal desteğin tutarı 2.1 katrilyon liraydı. Biz bunları artırdık. Türk çiftçisine 2005 yılında verdiğimiz desteğin miktarı 4 katrilyon lira, 2006 yılında da 5 katrilyon liradan aşağıya olmayacak. Bu rakamları konuşurken biraz insafla ve vicdanla konuşmak lazım.'' Eker, hayvancılık sektörüne geçen yıl 585 trilyon lira prim ödediklerini dile getirerek, bu rakamın 2002 yılında 83 trilyon lira olduğuna işaret etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Prim Haberleri | Prim Haber - Haberler - Sayfa 8 - Prim haberleri, son dakika prim haber ve gelişmeleri burada. Çukurova Çiftçisi Pamuğa Dönüyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.3.2021 10:02:32. #1.16#
title