Prim Haberleri

Prim haber, Prim son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Prim - 04.10.2006
Düzce: Kamyoncu Esnafı, Ton-kilometre Bedelinin Belirlenmesini İstedi
- Batı Karadeniz Taşıyıcı Kooperatifler Birliği Başkanı Yavuz Yılmaz, Karayolu Taşıma Kanununun, kamyoncu esnafı için kurtarıcı olduğunu söyledi. Batı Karadeniz Taşıyıcı Kooperatifler Birliği Başkanı Yavuz Yılmaz, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ile tüm kamyoncu esnafının (K) taşıma yetki belgesi aldığını belirtti. Yılmaz, "Bu yasa, yıllardır hiç yasası olmayan nakliye sektörünün can simidi olmuştur. Bu yasayla birlikte nakliye sektörü kısa zamanda, gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek duruma gelecektir. Ancak yasaların çıkmasıyla henüz sorunlar bitmiş değildir. Ton-kilometre bedellerinin belli olmaması ve ülke genelinde motorin fiyatlarının farklılık arz etmesi, nakliyeci esnafının farklı yollara yönelmesine sebep olmaktadır" dedi. Denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini de söyleyen Yılmaz, "Çıkarılan yeni yasayla yetki belgelerini alarak çalışan nakliyecilerimiz olduğu gibi, henüz belgesiz çalışan nakliyeciler de bulunmaktadır. Yeterince denetim yapılmamaktadır. Bu da haksız rekabete yol açmakta, yasalara uygun çalışan nakliyecimiz mağdur duruma düşmektedir. Nakliyeci esnafımız vergi borcundan dolayı aracını fenni muayene yaptırabilmek için gerekli olan harç makbuzunu ve borcu yoktur yazısını alamadığından, risk alarak muayene yaptırmadan çalışmak zorunda kalmaktadır. Kamyoncu esnafımız ekonomik sıkıntıları nedeniyle Bağ-Kur affından yararlanamamıştır. Bağ-Kur primi ve oda aidatlarını da ödeyememektedir.
Prim - 04.10.2006
Muğla: Pamuk Üreticisi Fiyattan Memnun Değil
Fethiye Ziraat Odası Başkanı Osman Nuri Demir, geçen hafta açıklanan pamuk birim fiyatlarının üreticiyi memnun etmediğini belirterek, verilen birim fiyatlarının maliyetlerin çok altında olduğunu ifade etti. Geçen hafta açıklanan pamuk birim fiyatlarını değerlendiren Ziraat Odası Başkanı Demir, "Pamuk fiyatları birkaç yıldan bu yana özellikle TARİŞ'in özelleşmesinden sonra, çiftçinin kendi idaresine geçmesinden sonra yönetimin pamuk fiyatları düşük açıklanıyor. 1 kilo pamuğun 1-1.25 YTL gibi bir maliyeti vardır. Ege Bölgesi ve benim çıkardığım maliyet budur. Verilen fiyat maliyetlerin çok altında bir fiyattır. Bizim gördüğümüz Türkiye'de pamuk üretimi her geçen yıl düşmektedir. Bizim takriben 1 milyon 650 bin ton gibi bir pamuk ihtiyacımız var. Bu ihtiyacın bir kısmı son yıllarda, Çin, Hindistan hatta Yunanistan'dan karşılanmaktadır. Eğer Türk çiftçisi desteklenmezse önümüzdeki günlerde verilecek primler yüksek olmazsa biz pamuk çiftçisini çok perişan ederiz" dedi.
Prim - 04.10.2006
Evde Bakım Hizmetleri Yaygınlaşıyor -Kocaeli'nin İlk ve Tek Evde Bakım Hizmetleri Merkezi, Kurulduğu 7 Aylık Süre İçinde 120 Kişiye Hizmet Verdi
Necdet Doğruyol - Avrupa ülkelerinde, yaklaşık 30 yıldır ihtiyaçlarını karşılamakta zorlananlara verilen bakım hizmetinin Türkiye'de de yaygınlaşmaya başladığı, 7 ay önce kurulan Kocaeli'nin ilk ve tek bakım hizmetleri merkezinin 120 kişiye evde bakım hizmeti sunduğu bildirildi. Merkez Müdürü İbrahim Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evde bakım hizmetleri sunumuyla ilgili yasal düzenlemenin yaklaşık 1 yıl önce gerçekleştiğini, düzenlemeyle yaklaşık 7 ay önce Kocaeli'nin ilk ve tek evde bakım hizmetleri merkezini kurduklarını belirtti. Sistemin, Avrupa ülkelerinde 30 yıldır yaygın şekilde uygulanmasına karşın, Türkiye'de yeni uygulamaya konulduğunu ve merkez sayısının 5-6'yı geçmediğini ifade eden Özkan, evde bakım hizmetlerine olan ihtiyacın her geçen gün arttığını vurguladı. Özkan, şunları söyledi: ''Türkiye'de ataerkil aileden çekirdek aileye geçiş ve çalışan nüfusun artmasıyla evde bakıma olan talep de artıyor. Aşırı yaşlı, felçli, kanser, parkinson, alzheimer hastası ya da son aylarını yaşayan kişilerin yakınları bu hizmeti talep ediyor. Hastanelerde tedavisi yapılamayan hastaların evde bakımları aile bireyleri için çok güç olabiliyor. Bu durum ayrıca aile bireylerinin sosyal yaşantılarını da olumsuz etkileyebiliyor. Böyle durumlarda gelen talebi değerlendiriyoruz. Kişiyi evinde görüyor, nasıl bir hizmet vereceğimizi planlıyoruz. Tedavi olacaksa bunu da görevli doktor ve hemşireler yapıyor.'' -ALTYAPI HAZIRLANMALI- Türkiye'nin şu an genç bir nüfusa sahip olduğunu, ancak 20-30 yıl sonra yaşlı nüfus oranın artacağının tahmin edildiğini ifade eden Özkan, şöyle devam etti: ''Nüfusun artacağı göz önüne alındığında bu tür merkezlerin, başta ekonomik olmak üzere genel altyapısının mutlaka hazırlanması gerekir. Yasa çıktığında bu konuda yönetmelik bile yoktu. Türkiye için çok yeni bir sistem olduğu için başta yetişmiş eleman olmak üzere bazı konularda sıkıntılar yaşanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu alanda mutlaka bir program hazırlamalı, bu konuda meslek liselerinde eğitim verilmelidir.'' Hizmetin maliyetinin insanlara ağır gelebileceğini, ancak yapılacak yasal düzenlemelerle maliyetin azaltılabileceğini belirten Özkan, şunları kaydetti: ''Bu sistem Avrupa ülkelerinde sosyal güvenlik kuruluşları tarafından yürütülüyor. Çalışandan, oluşturulan bir fona prim kesiliyor.
Prim - 04.10.2006
Adıyaman: Muhtarların Asgari Ücret Talebi
Adıyaman'ın Kahta İlçesi Muhtarlar Derneği Başkanı M. Sait Çetinkaya, Muhtarlara Asgari Ücret Seviyesinde Bir Maaş Ödenmesini, Bağ-kur Primlerinin de Bu Ücretten Kesilerek Devlet Tarafından Yatırılmasını İstedi.
Prim - 03.10.2006
Amasya: Amasya'da İstihdamda Artış
- Türkiye İş Kurumu Amasya İl Müdürü Nail Aydın, işverenlerin işçi teminlerini işin gerçek sahibi olan İş Kurumu'na müracaat ederek temin etmelerinin daha faydalı olacağını söyledi. Nail Aydın, 2005 yılında Amasya'da Türkiye İş Kurumu'na bin 696 kişinin müracaat ettiğini, bu müracaatlardan 157'sinin özel sektör olmak üzere toplam 279 tanesinin işe yerleştirildiğini, 2006 yılında ağustos ayı sonu itibariyle bin 585 kişinin kurumlarına müracaat ettiğini, müracaatçıların 543 tanesi özel olmak üzere toplam 697 tanesinin işe yerleştirildiğini belirtti. İşe yerleştirilen müracaatçıların işverenin isteği nitelikteki işçiler olduğunu ifade eden Aydın, "İşveren işçi teminini otobüs duraklarına, işyeri vitrinlerine asılan ilanlar ile aramak yerine bu işin asıl sahibi olan İş Kurumu'na müracaat ederek temin ederse, aradığı niteliklerdeki elemanları daha kısa sürede bulur" dedi. 31 Ocak 2002'de başlayan işsizlik ödeneği için 2006 Ağustos ayı sonu itibariyle bin 501 kişinin müracaat ettiğini, bunlardan bin 342 tanesinin ödeneği almayı hak ettiğini, 159 tanesinin hak edemediğini ve 179 tanesinin de işlemlerinin sürdüğünü söyleyen Nail Aydın, ödeneklerin son alınan 4 aylık maaşın ortalamasının yüzde 50'si olarak verildiğini kaydetti. Aydın, "Kendinden kaynaklanmayan herhangi bir nedenle işten çıkartılmış olan kişi, çıkış tarihinin öncesinden 3 yıl içerisinde son 4 ayı fasılasız olmak üzere 600 gün primi yatmış olan bu ödenekten 6 ay, 900 gün primi yatmış olan 8 ay, bin 80 gün primi yatmış olan 10 ay yararlanıyor" diye konuştu.
Prim - 03.10.2006
'Ne Dediğini Bilmiyor'
Manken Seda Ertan'ın, "Bazı mankenler sıfır beden olmak için kokain kullanıyorlar" diyerek Selin Toktay ve Tülin Şahin'in ima etmesi üzerine gözler Şahin ile Toktay'a çevrildi. İki ünlü manken, "Böyle bir konuyu üzerimize bile alınmadık" dedi. Tülin Şahin: "Saçma sapan insanların açıklamalarını hiç üzerime almıyorum. O bence ne dediğini bilmiyor. Bu olayın içinde benim adımın telafuz edilmesi bile canımı çok sıkıyor. Bu kızın reklam peşinde koştuğu o kadar açık ki, böyle şeylere prim vermemek lazım.
Prim - 02.10.2006
Tokat: Bitkisel Ürün Sigortası
- Tarım İl Müdürü Yaşar Kavak, tarım sigortası kapsamında bitkisel ürün sigortası yaptıracak çiftçilerin çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) kayıtlı olması gerektiğini söyledi. 5363 sayılı ile çıkartılan "Tarım Sigortaları Kanunu" kapsamının Bakanlar Kurulu’nca her yıl belirlendiğini ve bu kapsamda 2006 yılında; dolu, fırtına, yangın, heyelan, hortum, ve don (sadece 90 ilçede) risklerine karşı ülke genelinde, tüm bitkisel ürünler ve seralar. Ölüm ve mecburi kesim risklerine karşı süt sığırları ve kümes hayvanları sigorta kapsamına alındığı kaydedildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Kavak, bitkisel ürün sigortası yaptıracak çiftçilerin çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olması gerektiğini belirterek, "Sigortalanacak süt sığırlarının ön soy kütüğü ve soy kütüğüne kayıtlı olması, kümes hayvanlarının kapalı sistemde üretim yapan, biyogüvenlik ve hijyen tedbirlerini almış tesislerde yetiştirilmesi, zorunludur. Sigorta yaptıracak çiftçilerin, o yıla ait ÇKS kayıtlarının doğru olması gerekmektedir" dedi. Kavak, devletin 2006 yılı için sigorta primine katkısı bölge ve sigorta türü ayrımı yapılmaksızın yüzde 50 olarak belirlendiğini belirterek, "Örneğin, ödenmesi gereken toplam prim tutarı, 200 YTL ise, çiftçi bunun 100 YTL’sini sigorta şirketine ödeyecek.
Prim - 02.10.2006
Tokat: Tesob'dan Yüzde 35'lik Kesintiye Tepki
Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Birliği (TESOB) Başkanı Mehmet Bekçi, işyeri çalıştıran emeklilerin maaşlarından yüzde 35 kesinti yapılmasını öngören yasaya tepki gösterdi. Sosyal Güvenlik Yasası ile birlikte, işyeri çalıştıran emeklilerin maaşlarından 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yüzde 35 kesinti yapılacak. TESOB Başkanı Bekçi, alınan karara tepki göstererek, güçlükle geçinen küçük esnafın mağdur edildiğini söyledi. Bekçi, alınan kararda Bağ-Kur emeklisi ile SSK ve Emekli Sandığı arasında haksızlık yapıldığını öne sürerek, "Siyasilerimiz, alınan kararın emeklilerin işyeri açmasını engel teşkil edecek boyutta olduğunu söylüyor. Ama İşin bir öbür boyutu da var. Bağ-Kur'dan emekli olan bir esnafımızın aldığı para 450-510 YTL arasında değişiyor. 510 YTL alan bir insan emekli olduktan sonra geçimini tam manası ile sağlayabilse, alınan yüzde 35'lik kesinti kararı önemli değil. Bu paranın yüzde 35'i kesildiğinde yaklaşık 180 YTL esnafımızın cebinden çıkacak. Burada bir noktada haksızlık var. Çünkü SSK'dan, Emekli Sandığı'ndan emekli olan insanlarımız kıdem tazminatı adı altında bir para alıyor. Bu aldıkları maaş Bağ-Kur'a göre bir hayli fazla. Ayrıca aldıkları kıdem tazminatı ile genç emekli olduklarını beyan etmek suretiyle işyeri açıyorlar. Mevcut zor durumdaki esnafımıza bir rakip daha ortaya çıkıyor. Bu kişi daha yüksek bir maaşla emekli olduğu için haksızlık esnafımızın üzerine kalıyor. Bu haksız uygulamanın düzeltilmesini istiyoruz" diye konuştu. Yüz binlerce kişiyi ilgilendiren düzenlemenin yeni yıldan itibaren yürürlüğe gireceğini ve bu düzenlemeden işyeri sahibi emekli vatandaşların çoğunun haberdar olmadığını belirten Bekçi, çalışan esnafa haksızlık yapıldığını söyledi. Bekçi, "Uzun yıllar çalışarak primlerini güçlükle ödeyerek emekli olmuş esnafımız, aldığı 400-500 YTL gibi düşük maaşla evini nasıl geçindirecek? Ustalarımız çalışmadığı zaman sanatı kim öğretecek? Bu anlamda esnafımızın durumu farklı.
Prim - 02.10.2006
Ankara: Tzob Genel Başkanı Bayraktar, Pamuğa Sahip Çıkılmasını İstedi8
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (Tzob) Genel Başkanı Ş. Şemsi Bayraktar, Beyaz Altın Olan Pamuğa Sahip Çıkılmasını İsteyerek, "Pamuk Üretiminin Devamı, Zamanında ve Yeterli Miktarda Verilecek Primle Mümkündür" Dedi.
Prim - 29.09.2006
Çorum: Türkiye'nin Buğday İhtiyacı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Çorum Ziraat Odası Başkanı Selahattin Biçer, Türkiye'nin buğday üretiminin ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğunu ifade ederek, buğday ithalatına gerek olmadığını söyledi. Biçer, bu yılki buğday üretiminin 20,5 milyon ton olarak belirlendiğine, kalitenin de oldukça iyi olduğuna işaret etti. Buğdayda süne emgisi zararının basında yer aldığı gibi çok yoğun ve yaygın olmadığını ve kaliteyi önemli oranda düşürmediğini vurgulayan Biçer, kaliteli üretim sayesinde Türkiye'nin geçen yıl 2 milyon ton un ihracatı ile dünyada ilk sıraya yükseldiğini hatırlattı. Bu yılki 20,5 milyon tonluk üretimin Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğunu ve bazı çevrelerin iddia ettiği gibi ithalata gerek olmadığını vurgulayan Selahattin Biçer, ancak buğday piyasasında oluşan fiyatların üretici beklentilerinin gerisinde kaldığını belirtti. TMO ve tüccarın piyasalara stoksuz girmesine ve buğday fiyatlarının piyasada geçen yılın yüzde 23 üzerinde oluşmasına karşın, mevcut fiyatların 2004 yılı fiyatlarından düşük ve maliyetin 6-7 YKr altında olduğuna işaret eden TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Biçer, buğday üretiminin devamı için üreticinin para kazanması gerektiğini vurguladı. Biçer, 2006 yılı doğrudan gelir desteğinin miktarının da belli olmadığını hatırlatarak şunları söyledi: "2006 yılı buğday üreticisine, henüz miktarı belli olmayan DGD, 3,5 YKr/kg prim, sertifikalı tohumluk kullananlara da dekara 3 YTL destek sağlanacak.
Prim - 29.09.2006
Samsun: İşverenler SSK Bildirimlerini İnternetten Gerçekleştirecek
Samsun Sigorta Müdürü Murat Aydın, 2006 Kasım Ayından İtibaren İşyerlerinde 2 ve Üzerinde Sigortalı Çalıştıran İşverenlerin Aylık Prim ve Hizmet Belgelerini İnternet Üzerinden SSK'ya Bildirmeleri İçin Zorunluluk Getirildiğini Söyledi.
Prim - 29.09.2006
Ardahan: Ardahanlı Çiftçilere 7 Milyon YTL Ödeme Yapıldı
- Ardahanlı çiftçilere Doğrudan Gelir Desteği olarak 7 milyon 17 bin YTL ödeme yapıldığı bildirildi. Ardahan Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada ödemelerle ilgili bilgi verildi. Açıklamada şöyle denildi: "2005 yılında Hayvancılığın Desteklenmesi Tebliği gereği ilimiz genelinde yem bitkisi ekimi yapan 4 bin 472 çiftçimize 3 milyon 464 bin YTL, bitkisel üretime ilişkin olarak Doğrudan Gelir Desteği ödemesi yapılmasına ilişkin tebliğ kapsamında ise toplam 16 bin 907 çiftçimize 7 milyon 17 bin YTL destekleme ödemesi yapılmıştır. 2006 yılı ilimiz genelinde, ana arı, bal teşvik primi, süt, suni tohumlama desteklemeleri devam etmektedir.
Prim - 28.09.2006
Diyarbakır: Türk Telekom Lig A
Türk Telekom Lig A Takımlarından Diyarbakırspor'da Futbolculara, Kocaelispor Maçının 3'er Bin YTL'lik Primleri Bugün Dağıtıldı.
Prim - 28.09.2006
Öcalan'dan PKK'ya Ateşkes Çağrısı
İmralı’da tutuklu bulunan terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan, PKK’ya ateşkes çağrısında bulundu. Öcalan, “Biz bu konuda iyi niyetliyiz. Devletin de iyi niyetli olmasını bekliyoruz. Çünkü bu son şansımız olabilir” dedi. Öcalan, avukatları aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, bir süredir Türkiye’deki demokrasi yanlılarının acil bir ateşkes ve barış ihtiyacını dile getirdiğini belirterek, bu gelişmeler ışığında çatışmaların durdurulması ve barışa bir şans daha verilmesi gerektiğini ifade etti. Öcalan, “Gelin hep beraber Türkiye’de ve Ortadoğu’da silahı sonsuza dek sonuç alma yöntemi olmaktan çıkaralım. Silahları gömelim” dedi. Barışın yerleştirilmesi için üzerine düşen görevi yerine getirdiğini kaydeden Öcalan, “PKK’ya ateşkes çağrısında bulunuyorum. Bu çağrıma PKK’nın uyacağını umuyor ve sonuç alınacağına inanıyorum” diye konuştu. Öcalan, 1993 yılından beri dört defa tek taraflı ateşkes yaptıklarını ama hiçbirinden sonuç elde edemediklerini savunurken, “İlan ettiğimiz ateşkes süreçlerini uzun uzun anlatmayacağım. Ama bunların hepsi boşa çıkarıldı. Hem bizim içimizden hem de devletten kaynaklı sebeplerden bir yere varılamadı, yazık oldu” dedi. Bundan sonraki süreçte provakasyonlar yaşanabileceğini öne süren Öcalan, “iki tarafın da” provakasyonlara prim vermemesi ve karşılıklı samimiyet temelinde hareket etmesi gerektiğini kaydetti.
Prim - 28.09.2006
Ankara: Bayraktar, Türkiye'nin Buğday İthalatına İhtiyacı Olmadığını Söyledi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Ş. Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin buğday ithalatına ihtiyacı olmadığını, buğday üretiminin ihtiyacı karşılayacak düzeyde olduğunu ve buğday çiftçisinin pirim beklediğini ifade etti. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Bayraktar, buğdayın, çiftçilerimizin yüzde 85'ini ilgilendirdiğini ve temel besin kaynağımız olduğunu belirtti. Bu yıl Mayıs ayının sonunda hasatla birlikte 2006-2007 pazarlama sezonun da başladığını, ancak bu yıl üretim ve fiyatların üretici beklentilerinin gerisinde kaldığını hatırlatan Bayraktar, "Yapılan ilk tahminine göre 2006 yılı buğday üretim rakamı 20,5 milyon ton olarak belirlenmiştir. Türkiye buğday üretiminde artık kaliteyi yakalamış, yakalanan kalite sonucunda 2 milyon tonluk un ihracatıyla dünyada ilk sırayı almıştır. Bu yıl basında yer alanın aksine süneden dolayı kalitede önemli bir düşme olmamıştır. Yaptığımız araştırma sonucunda süne emgi oranlarında bir dalgalanma görüldüğü örneğin Konya'da süne oranları oldukça düşerken, Eskişehir'de bir miktar arttığı gözlenmiştir. Ancak bu oranlar kaliteyi etkileyecek düzeyde değildir. Yapılan bilimsel çalışmalar, çeşide ve emgi zamanına göre değişmekle birlikte kabul edilebilir süne emgi oranının yüzde 5 olduğunu ortaya koymaktadır" dedi. Bayraktar, Türkiye'de buğday üreticisinin artık kalitenin daha fazla kazandırdığının bilincine vardığını ve gerek Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ülkesel bazda yaptığı çalışmalar, gerekse odalarımızın yönlendirme ve teknik ekipman desteği sonucu Türkiye'de artık süne mücadelesinde başarıya ulaşıldığını ifade etti. Buğday da yıllarca kalite sorunundan dolayı yapılan ithalata geçen yıl olduğu gibi bu yılda gerek kalmadığını belirten Bayraktar, 20,5 milyon tonluk üretimin tüketimi karşılayacak düzeyde olduğunu ve bu nedenle bazı çevrelerin iddia ettiğinin aksine Türkiye'nin buğday ithalatına ihtiyacı olmadığını ifade etti. Haziran ayının ilk haftası TMO, alım politikasını ve fiyatlarını açıkladığını ve TMO'nun bu yıl uyarıları dikkate alarak alım fiyatlarını açıkladıktan 6 gün sonra satış fiyatlarını da açıkladığını kaydeden Bayraktar, "Geçen yıl alımlarda uyguladığı kotayı bu yıl kaldırmıştır. Ayrıca bu yıl hem TMO, hem de sanayici sezona stoksuz girmiştir. Bu gelişmelere göre piyasalar incelendiğinde, buğday fiyatının geçen yıldan ortalama yüzde 23 daha fazla olduğu görülmektedir. Ancak, borsalarda oluşan fiyatların halen 2004 yılı fiyat seviyesine gelmediği görülmektedir. Dolayısıyla bu fiyat artışı çiftçiyi yeterince tatmin etmemiştir" dedi. Buğdayda üretimin sürdürülebilirliği çiftçinin ürettiğinden para kazanmasıyla doğru orantılı olduğunun altını çizen Bayraktar, "Piyasalarda oluşan fiyat, buğday üretim maliyetinin yaklaşık 6-7 Ykr/kilogram altındadır. 2006 yılı için buğday üreticisine, miktarı henüz belli olmayan DGD, 3.5 Ykr/kilogram prim, sertifikalı tohumluk kullananlara ise 3 YTL/Da destek sağlanacaktır.
Prim - 27.09.2006
Ankara: Mecliste 'Fındık' Tartışması
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, Avrupa Sosyal Şartı'na Değişiklik Getiren Protokolün Onaylanmasına Dair Yasa Tasarısı görüşmelerinde iktidar ve muhalefet partisi arasında fındık tartışması yaşandı. Tasarının üçüncü maddesinin görüşülmesi sırasında CHP Grubu adına söz alan Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu, fındık konusuna değinirken, hükümetin FİSKOBİRLİK'e yeni yönetim kurulu listesi yaptığını, 254 bin üyesi bulunan birliğin de bu listeyi işbaşına getirmediğini iddia etti. Tandoğdu, bunun üzerine de FİSKOBİRLİK'in alacağı krediye hükümetin kefil olmadığını ileri sürdü. AK Parti Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş ise iddialara cevap verirken bölgede yıllardır sürdürülen yanlış politikalar nedeniyle fındık üreticisinin mağdur edildiğini, son yıllarda bu mağduriyetin daha da arttığını söyledi. FİSKOBİRLİK'in, hükümetten 1 katrilyon 700 trilyon liralık borç ile 19 trilyon liralık kıdem tazminatı borcunun ödenmesi halinde başka bir talepleri olmayacağını 'yazılı' bir şekilde bildirdiğini kaydeden Göktaş, "FİSKOBİRLİK, geçen yıl kimseye sormadan fındık fiyatının 7 milyon lira olduğunu açıkladı. Üreticinin fındığını stokuna alan FİSKOBİRLİK'in kasasında borcunu ödeyecek parası olmayınca, para aramaya başladı" dedi. Ev ve araba kredisi vermek için müşteri arayan bankaların FİSKOBİRLİK'i güvenilir bulmadığı için kredi vermediğini ileri süren Göktaş, 13 bankaya kredi müracaatında bulunan FİSKOBİRLİK'e "güvenilirliği olmadığı" gerekçesiyle hiçbir bankanın kredi vermediğini söyledi. Göktaş, konuşmasında şu iddialarda bulundu: "FİSKOBİRLİK, tamamen işletme dışı keyfi faaliyetlerde bulunuyor. Tamamen keyfi, avanta yemekler, lüks seyahatlerle uğraşıyordu. Yurtdışına gidilmesi gereken yerlere bir kişi değil, tüm yönetim kurulu üyeleri gidiyordu. Başak Sigorta'da 36 milyon dolarlık hissesi var. Ne işi var bu tür uğraşlarla. Özel üniversite yapıyor, lüks iş merkezleri yapıyor, yok paraya kiraya veriyor. İhaleler yapıyorlar. Her ilin bir müteahhidi var. Doğrudan alım yoluyla işleri bir kişiye veriyorlar." Göktaş, Karadeniz halkının hükümete küsmediğini ve AK Parti'yi bağrına bastığını da ifade ederek, "Adı sanı duyulmamış partiler Karadeniz'e gidiyor. Orada size prim yok, oy da yok.
Prim - 27.09.2006
İzmir: İzmir'de Ege Pamuğu'na Destek
İzmir Ticaret Borsası'nın koordinatörlüğünde ve Ege İhracatçılar Birliği'nin desteğiyle gerçekleştirilen Ege Bölgesi ve çevresinin 2006-2007 dönemi pamuk ekili alanları ile ürün rekoltesi tesbit ve tahmin çalışmaları tamamlandı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü'nce uzaktan algılama tekniği ve uydu verileriyle yapılan çalışmalara göre, geçmiş yılların tam aksine 2006-07 sezonunda Ege Pamuğu'nun üretimi ve ekim alanlarında artış beklendiği bildirildi. Rekolte tahmin sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yapan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, geçtiğimiz sezon 143 bin hektar olan Ege'deki pamuk alanlarının bu sezon 151 bin hektara çıktığını ve yüzde 5.1'lik artışın söz konusu olduğunu söyledi. Pamuk üretiminin ise yüzde 9.6'lık artışla 199 bin tondan 219 bin tona yükseldiğini kaydeden Yemişçi, "Bu artışlar, bölge pamukçuluğu açısından elbette memnuniyet verici bir durum. Ancak yeterli bir büyüme olduğunu söyleyemeyiz" diye konuştu. Ekim alanlarındaki artışta 32 YKr'lik primin önemli bir faktör olduğuna dikkat çeken Yemişçi, "Bu rakamlar gösteriyor ki, pamuk yerine mısır ve domates gibi alternatif ürünlere gösterilen ilgili hala devam ediyor.
Prim - 27.09.2006
Başbakan Erdoğan İstanbul'da... -Erdoğan, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü Binası ile Tophane Semt Konağı'nın Açılışını Yaptı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, işsizliğin dünyanın sorunu olduğunu belirterek, ''Her geçen gün daha iyiye gidiyoruz. Çünkü Türkiye, iş gücüne katılan nüfusla daha fazla iş alanları üretmeyi başarabilen bir ülke haline gelmiştir'' dedi. Erdoğan, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü binası ile Tophane Semt Konağı'nın açılışında yaptığı konuşmada, hükümet olarak makro ekonomik dengeleri tesis ettiklerini, şimdi mikro ekonomik dengeleri tesis etmenin gayreti içinde bulunduklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, şu anda ekonomik ve siyasi istikrarı bulunan bir Türkiye olduğunu ifade etti. Erdoğan, Türkiye'nin değiştiğini ve bir cazibe merkezi haline geldiğini dile getirerek, göreve gelmeden önceki son 10 yılda, yılda ortalama 1 milyar dolar yatırım yapılırken, geçen yıl sonu itibarıyla bunun 9.9 milyar dolara çıktığını, bu yıl ise ilk 6 ayda bu rakamların yakalandığını bildirdi. Türkiye'nin yabancı yatırımlar için bir çekim merkezi haline geldiğini bu yatırımları kolaylaştırmak için de Başbakanlık bünyesinde yatırımları teşvik ve denetleme birimi oluşturduklarını hatırlatan Erdoğan, artık yabancı kavramını da kaldırdıklarını, sermayeyi yerli ve yabancı olarak ayırmadıklarını vurguladı. Yurt dışından bir girişimcinin ülkeye yatırım için geldiğinde Türkiye'de ona bakış tarzında ''Acaba bu Türkiye'yi satın alıp götürecek mi?'' anlayışı oluştuğunu söyleyen Erdoğan, bu yatırımların satın alınıp taşınacak bir şey olmadığını dile getirdi. Erdoğan, şunları kaydetti: ''780 bin kilometre karelik Türkiye'de küresel sermaye bir yatırım yapacak. Nedir bu korku? Nedir bu korkulukları dikme? Bu anlayış hala az da olsa prim yapıyor.
Prim - 27.09.2006
Manisa: Türkiye 2. Futbol Ligi
Türkiye 2. Futbol Ligi B Kategorisi takımlarından Turgutluspor'da Selahattin Dinçel'den boşalan teknik direktörlük görevine 2 sezon önce Turgutluspor'u 2. Lig'e çıkaran İsmail Ertekin getirildi. Turgutluspor Onursal Başkanı ve Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan, Teknik Direktör İsmail Ertekin ile 1.5 yıllık sözleşme imzaladıklarını belirterek, "2 sezon önce Turgutluspor'u sıkıntılı bir dönemde görevi kabul ederek şampiyon yapan İsmail Ertekin ile yine sıkıntılı bir dönemde biraraya gelerek el sıkıştık. İstenilen teknik adamı bulduk. Kan değişikliğiyle yeni bir sayfa açtık. Bu sezon ligi orta sıralarda bitirmeyi, gelecek sezon ise şampiyonluğu hedefliyoruz. Turgutlu, Ege Bölgesi'nde yaptığı 7 futbol sahası ve spor tesisleriyle spora verdiği önemi gösterdi, ancak ligdeki durumumuz bu yapılan güzel yatırımları gölgede bırakıyor" diye konuştu. Teknik Direktör İsmail Ertekin ise, "Öncelikle birbirimizle kenetlenerek başarıyı yakalayacağız. Ben hedefleri olan biriyim, şans faktörünün de yanımızda olacağına inanıyorum. Destan yazmaya alıştık, bir destan daha yazmak istiyoruz. Turgutlu'da yönetim, futbolcu ve taraftarlarla bütünleşerek mutlu günler göreceğiz" dedi. Bu arada Teknik Direktör İsmail Ertekin'in yardımcılıklarına Ergin Parlar, Nazım Gülay, kaleci antrenörlüğüne ise Necati Pala getirildi. Kırmızı siyahlı takımın yeni teknik kadrosu, ilk antrenmanını Atatepe Tesisleri'nde yaptı. Ayrıca Marmaris Belediyespor maçı sonrası kadro dışı bırakılan Durmuş Ali de affedildi. Öte yandan Onursal Başkan Serhat Orhan, Alanyaspor galibiyet primini bin 500 YTL olarak açıkladı.
Prim - 27.09.2006
İso Meclis Toplantısı... -İso Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük: "Eksikleri Tamamlamaktaki Yavaşlık Sürüyor ve Bu Nispeten Olumlu Hava İçinde Uyarılarımızı Dile Getiriyoruz, Ama Netice Almakta Zorlanıyoruz. Oysa, Ekonomideki Kırılganlık Devam Ediyor"
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, ekonomideki kırılganlığın devam ettiğini ifade ederek, eksikleri tamamlamadaki yavaşlığın sürdüğünü, nispeten olumlu hava içinde uyarıları dile getirdiklerini, ancak sonuç almakta zorlandıklarını kaydetti. İSO Meclis Toplantısında konuşan Küçük, oda olarak, uygulanan ekonomik programa ve bu çerçevede enflasyonla mücadeleye başından itibaren tam destek verdiklerini, enflasyon bataklığı kurutulmadan sağlam zeminde iş yapmanın mümkün olamayacağını ısrarla ifade ettiklerini anımsattı. Enflasyonla mücadeleyi ve kamu açıklarının azaltılmasını ekonomik istikrarın temel şartı olarak gördüklerini, enflasyonla mücadelenin her aşamasında, alınan mesafeden, elde edilen başarıdan duydukları memnuniyeti dile getirdiklerini aktaran Küçük, bu sürece özel sektörün de katkıda bulunması gerektiğine inandıklarını ve bu doğrultuda üyelerine, yüksek enflasyonlu dönemden kalan fiyatlandırma alışkanlıkları terk etmek, karı en son fiyat değişikliğinde aramak konusunda çağrılarda bulunduklarını aktardı. Bugün gelinen noktada, enflasyonla mücadelede elde edilen tarihi başarıyı, 2001 sonrası dönemin en önemli makro ekonomik kazanımlarından biri olarak gördüklerini ve bu kazanımların korunmasına büyük önem verdiklerini ifade eden Küçük, enflasyonla mücadelede çok önemli mesafe alındığını, ancak fiyat istikrarının henüz sağlanmış olmadığını söyledi. -ZORLU SÜREÇ- Tanıl Küçük, şöyle devam etti: ''Önümüzde hala zorlu bir süreç vardır. Son dönemde yaşadığımız gelişmeler bunu teyit eder niteliktedir. Enflasyonla mücadeleye kararlılıkla devam edilmelidir. Kendi adımıza, bundan sonra da bu mücadeleye desteğimizi devam ettireceğimizi ifade etmeliyiz. 2001 sonrası dönemde, istikrar programının bir diğer boyutu olan mali disiplinde de başarılı olunmuş ve kamu açıklarının azaltılmasında önemli mesafe kaydedilmiştir. Son olarak, 1984 yılından bu yana, ilk defa, 2006 yılının ilk altı ayında bütçe fazlası verilmesi hepimizi sevindirmiştir. Geride bıraktığımız süre içinde, bizler, mali disiplin konusunda da hassas davranmaya dikkat ettik. Sıkıntıları biliyorduk. Mali disiplinin sınırlarını zorlayacak hiçbir talepte bulunmamaya büyük özen gösterdik. Sonuçta, o günün koşulları içinde, bir zorunluluk olarak gördüğümüz istikrar programını ana hedefleri itibariyle destekledik. Programda, üretim ve ihracat boyutunun eksik kaldığını görmüştük, ancak yol boyu, bu eksiklerin giderileceği ümidini taşıyorduk. Özellikle, en büyük sorunumuz olan girdi maliyetlerini rekabet ettiğimiz ülkelerle eşit düzeylere çekecek reformlar bizim için büyük önem taşıyordu ve programın temel ayaklarından birini yapısal reformların oluşturması ümitlerimizi güçlendiriyordu. Aradan beş yıla yakın bir süre geçti. Makro ekonomik göstergelerde iyileşme sağlandı, ama maalesef üretimin sorunlarına çözüm bulunamadı. Öngörülen yapısal reformların bazılarında hiç yol alınamadı. Gerçekleştirilebilen reformların olumlu sonuçları ise henüz üretime yansımadı. Örneğin, bankacılık sektörü yeniden yapılandı, ama bu yapılanma, sanayimizin uygun koşullarda ve uzun vadeli finansman sorununa çözüm olmadı. Çok önemli bir adım olarak, sosyal güvenlik sistemi reformu hayata geçti, ancak reform paketi, prim yükünde bir indirim getirmedi.
Prim - 27.09.2006
Adana: Türkiye 3. Futbol Ligi
Türkiye 3. Futbol Ligi 1. Grup'ta mücadele eden Ceyhanspor, hafta sonu deplasmanda oynayacağı Aksarayspor maçından puan veya puanlarla dönmeyi hedefliyor. Kulüp Başkanı Sedat Sözlü, şampiyonluk yarışına devam ettiklerini belirterek, "Grupta averajla 3. sırada yer alıyoruz. Deplasmanda oynayacağımız Aksarayspor maçı bizim için hayati önem taşıyor. Bu karşılaşmadan puan ya da puanlarla dönmenin hesabını yapıyoruz. Oyuncularımıza ve teknik heyete güveniyoruz" dedi. Bu arada, yeşil-beyazlı yönetim, Aksarayspor maçının galibiyet priminin 300 YTL olarak açıkladı.
Prim - 27.09.2006
Ege Pamuğa Döndü
Ege Bölgesi ve çevresinin 2006-07 dönemi pamuk ekili alanları ile ürün rekoltesi tesbit ve tahmin çalışmaları tamamlandı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü`nce uzaktan algılama tekniği ve uydu verileriyle yapılan çalışmalara göre, geçmiş yılların aksine, 2006-07 sezonunda Ege pamuğunun üretimi ve ekim alanlarında artış bekleniyor. İzmir Ticaret Borsası`nın koordinatörlüğünde ve Ege İhracatçılar Birliği`nin desteğiyle gerçekleştirilen rekolte tahmin sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, geçen sezon 143 bin hektar olan Ege`deki pamuk alanlarının bu sezon 151 bin hektara çıktığını ve yüzde 5.1`lik artışın söz konusu olduğunu söyledi. Pamuk üretiminin ise yüzde 9.6`lık artışla 199 bin tondan 219 bin tona yükseldiğini kaydeden Yemişçi, ``Bu artışlar, bölge pamukçuluğu açısından elbette memnuniyet verici bir durum. Ancak yeterli bir büyüme olduğunu söyleyemeyiz`` diye konuştu. Ekim alanlarındaki artışta, 32 Ykr`luk primin önemli bir faktör olduğuna dikkat çeken Yemişçi şöyle devam etti: ``Bu rakamlar gösteriyor ki, pamuk yerine mısır ve domates gibi alternatif ürünlere gösterilen ilgili hala devam ediyor.
Prim - 27.09.2006
Kayserispor Başkanı Recep Mamur'dan UEFA Açıklaması:" Alkmaar'ı Elersek, Gruplarda Daha Başarılı Oluruz"
Kayserispor Başkanı Recep Mamur, sarı kırmızılı ekibin yarın UEFA rövanş karşılaşmasında Az Alkmaar`ı eleyeceğini ve gruplarda da başarılı olacağını iddia etti. Taraftarı maça davet eden Mamur ¨ Dolu dolu bir stadda galibiyetin sevincini, tur atlamanın mutluluğunu hep birlikte kutlamalıyız. Taraftarsız başarı bir anlam taşımaz. Şenliksiz eve döner¨dedi Recep Mamur, elde ettikleri başarılara karşın, sarı kırmızılısporseverlerin son maçlara ilgi göstermemesinden yakındı. Mamur ¨ Kayserispor`un üç ayrı kulvarda lig, kupa ve UEFA`da elde ettiği başarılar bu kent için, ülkemiz içindir. Taraftar desteği olmadan yapılacak her türlü etkinlik bir anlam taşımaz. Gelin yarın Hollanda ekibini yenmenin, elemenin , Türkiye ve Kayseri tarihinde bir ilke imza atarak,başarıyı, gururu, sevinci birlikte yaşayalım. Takımımızla, kentimizle, ülkemizle gurur duyalım¨ şeklinde konuştu. Kayserispor Başkanı Recep Mamur, futboılcularla tur primini konuşmadıklarını, sarı kırmızılı oyuncuların bu konuda ağızlarını bile açmadıklarını söyledi.
Prim - 26.09.2006
Adana: Türkiye 3. Futbol Ligi
Türkiye 3. Futbol Ligi 1. Grup'ta şampiyonluk hedefleyen Adanaspor'da, Şırnakspor maçı öncesi kadro dışı bırakılan defans oyuncusu Fuad Kınalı affedildi. Teknik Direktör Zafer Göncüler, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde (ÇGC) bugün düzenlediği basın toplantısında antrenmanda Habip ile tartışan ve kendisine de karşı geldiği için süresiz kadro dışı bıraktığı Fuad Kınalı'nın yönetimden ve kendisinden özür dilediğini açıkladı. Fuat'ın iyi bir oyuncu ve ilk iki maçta takıma faydalı olduğunu dile getiren Göncüler, "Fuat, hatasını anladı ve bizden özür diledi. Babalar ile oğullar arasında problemler olur, ama babalar affeder. Biz de Fuat'ı affettik ve bugünden itibaren Osmaniyespor maçı idmanlarına katılmasını sağladık" dedi. Osmaniyespor maçında sahaya mutlak galibiyet için çıkacaklarını belirten Göncüler, "Osmaniyespor, Şırnakspor'dan daha iyi bir takım değil. Biz de Osmaniye'ye 3 puan kazanmaya gideceğiz" diye konuştu. Şırnakspor maçında özellikle ikinci yarıda kötü oynadıklarını ve 2 puan kaybettikleri için üzgün olduğunu belirten Göncüler, "Hiç kimse merak etmesin, bu takım sezon sonunda hedefine ulaşacaktır. Çünkü, biz bu sezon şampiyonluk için maliyeti yüksek transferler yaptık. Seneye daha ekonomik transferler yapacağız" dedi. Futbolculara prim dağıttığı iddialarını doğrulayan Göncüler, Adanaspor'a gelirken, yakın dostu da olan Başkan Bayram Akgül'e destek sözü verdiğini, bu doğrultuda futbolcuların Yeni Ereğlispor ve Karamanspor maçı galibiyet primlerini dağıttığını ifade ederek, "Başkana sözüm doğrultusunda desteğimi yapıyorum.
Prim - 26.09.2006
Diyarbakır: Türk Telekom Lig A
Diyarbakırspor, pazar günü kendi sahasında oynayacağı Elazığspor maçının hazırlıklarına başladı. Seyrantepe Spor Kompleksi'nde Teknik Direktör Recep Bayık nezaretinde yapılan antrenmanda yeşil-kırmızılı futbolcular, düz koşu ve kültür-fizik hareketlerinin ardından çitf kale maç yaptı. Antrenmana sakatlığı bulunan Barış Ataş ve kaleci Metin Aktaş katılmadı. Teknik Direktör Recep Bayık, antrenman sonrası yaptığı açıklamada, Elazığspor maçında hedeflerinin sahadan 3 puanla ayrılmak olduğunu belirterek, "Ligde daha üst sıralara yükselmeyi hedefliyoruz. Saha ve seyirci avantajını iyi kullanıp Elazığspor'u evine puansız göndermeyi istiyoruz. Takım olarak iyi bir çizgideyiz. Sezon sonuna kadar bu çizgimizi sürdürüp, yeniden Süper Lig'e yükselmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. Öte yandan, yeşil-kırmızılı kulüpte halen yönetimin belli olmaması kentte büyük üzüntüye yol açıyor. Vali Efkan Ala'nın oluşturduğu Müteşebbis Heyet tarafından görevlendirilen iki vali yardımcısı tarafından yönetilen Diyarbakırspor'da futbolcular, başarılı oldukları maçların primleriyle geçimlerini sağlıyor.
Prim - 26.09.2006
Zeytinburnuspor'da Futbolcular Kazan Kaldırdı
Lig B 3. Grup takımlarından Zeytinburnuspor'da, alacaklarını ödenmeyen futbolcular kazan kaldırdı. Lacivert-beyazlı ekipte ligin başlangıcından bu yana transfer taksitleri ile primleri ödenmeyen futbolcuların, antrenmanlara çıkmama kararı aldıkları belirtildi.
Prim - 25.09.2006
'Geri Kal Be Kadın!'
Siyasetten de geri kal be kadın! Hayatta her şeyi bilmemiz, her konuda uzman olmamız, her şeyden anlamamız şart değil. Zaten böyle bir şey mümkün değil. Ama bazıları var ki, ağızlarının fermuarı bozuk. Olur olmaz, bilir bilmez her konuda üzerine atlayıp, konuşmaya bayılıyorlar. Sadece o değil ama "pir"leri Hülya Avşar. "Üstad"ları yani. Sınır tanımaz bir cesareti ve pervasız bir konuşma kabiliyeti var. Bu kadar korkusuzluk neyle açıklanabilir bilemiyorum. Bazen söylediği şeyleri okuduğumda, suratım bir soru işareti şeklini anlıyor. Kendi kendime şöyle diyorum: "Ne diyor bu?!" Aile meseleleri, aldatmak, çocuk eğitimi, aşk, ilişki vesaire gibi konularda derin fikirlerinden hepimizi faydalandırmasından sıkılmamıza rağmen, çok da fazla itiraz etmedim. "Ailece artık sussalar" diye beklediğimiz oldu. Ama geçen gün Balçiçek Pamir'in yazısından bir röportajda söylediği bazı şeyleri öğrendiğimde artık dayanamadım: "O poşuyla gezen insanların bunları yapma sebepleri nedir? Sebepleri belki bir devlet kurmak, belki birtakım haklara sahip olmak. Neden her şey hayır deniyor? Bölünmek isteyen insanlar bölünsünler, istedikleri gibi yaşasınlar geçsinler. Bunun ne zararı var? Anlamsız gelen şeyler var. Mesela Kürt devleti kurma istekleri... Bu bizim AB'ye girmek istememiz gibi bir şey..." *** Buyrun buradan yiyin... Acaba ne söylediğinin farkında mı? Hangi lafın nereye gittiğinin? Poşulu adamlar dediği kim? Bölünmek isteyenler bölünsünler ne demek? "Onların Kürt devleti kurmak istemeleri. bizim AB'ye girmek istememiz gibi bir şey" ne manaya gelen bir laf... Bu nasıl bir manasızlık! Bu kadar kolay mı, bu kadar ucuz mu? Güzelliğinden, oyunculuğundan, şarkıcılığından, şirinliğinden prim topluyorsun.
Prim - 25.09.2006
Bucaspor'dan Kural Hatası İddiası
Lider Alanyaspor`a evinde 2-1 yenilip aradaki puan farkının sekize çıkmasına engel olamayan Bucaspor`un kurmayları, hakem Nuri Bingöl`ün kural hatası yaptığını savunarak, maçın tekrarlanması için Futbol Federasyonu`na başvuracaklarını açıkladı. Hakem Bingöl`ün Alanyasporlu Kenan`a 34 ve 37. dakikalarda iki kez sarı kart göstermesine rağmen oyundan atmadığını ileri süren Genel Menajer Sedat Gündoğdu, ``Maçın kaseti elimizde. İki sarı kart da açıkça görünüyor, ama hakem sadece 37. dakikadaki sarıyı kart raporuna yazmış. Federasyon`a gerekli başvuruyu yapacağız`` diye konuştu. Bu arada karşılaşmanın son dakikasında saha dışına çıkarılan teknik direktör Hayri Obüs, Alanyaspor`a değil, hakem Nuri Bingöl`e yenildiklerini ifade etti. Bingöl`ün futbol kurallarını bilmediğini, sürekli Alanyaspor lehine karar vermekle kalmayıp kendisini tribüne gönderdiğini söyledi. Bingöl`ün kural hatası yaptığını iddia eden Obüs, Federasyon`dan çıkacak kararı bekleyeceklerini dile getirdi. Kırmızı kart gören Gürsoy, Tarsus deplasmanında takımındaki yerini alamayacak. SÜPER PRİMDEN OLDULAR Bu arada Türkiye Kupası`nda Sakaryaspor`u yenip gruplara katılma vizesi aldıkları için 25 bin dolar ödül kazanan Bucasporlu futbolcular, Alanyaspor`a boyun eğince 25 bin dolar primden oldu.
Prim - 25.09.2006
Eyüpspor Kulübü Başkanı Malatyalı: "Güngören Belediyespor Karşısında En Zor Maçımızı Kazandık"
Lig B 1. Grup'ta Güngören Belediyespor'u 2-1 mağlup ederek liderliğini sürdüren Eyüpspor'da yüzler gülüyor. Eyüpspor Kulübü Başkanı Ahmet Malatyalı, esprili bir şekilde, ''Futbolcularımıza galibiyet primi ödemek için para yetiştiremiyoruz'' derken, Güngören Belediyespor galibiyetinin de kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.
Prim - 24.09.2006
Trabzon Yeniden Doğuyor
Trabzonspor, 3 - 1` lik Galatasaray galibiyetiyle büyük moral bulup adeta yeniden doğuşunun müjdesini taraftarlarına verirken, camia Ziya Doğan`ın sezon başında tercih edilmeyişinin üzüntüsünü çekiyor. Trabzonspor Başkanı Nuri Albayrak, Lazaroni` yi tercih etmelerinin bir hata olduğunu itiraf ederken, Ziya Doğan yine mütevazılığını koruyarak, ¨Dün bitti artık yarın var. Osasuna maçını düşünmeliyiz¨ dedi. DOĞAN`A `BEKLE` DENDİ, LAZARONİ GELDİ Trabzonspor` un Ziya Doğan ile son 3 haftada yakaladığı müthiş çıkış ve 2 derbi maçını da 3`er gol atarak kazanması sezon başındaki yanlış tercihleri yeniden gündeme taşıdı. Yönetim Kurulu` nun yabancı teknik direktörde ısrar etmesi üzerine yapılan araştırmalar sonucu getirilen Brezilyalı teknik adam Sebastiao Lazaroni` nin 4` üncü hafta sonunda sadece 4 puan toplayarak gönderilmesi ve yerine gelen Ziya Doğan` ın 3 maçta 7 puana ulaşması, ¨Keşke sezon başında Ziya Doğan` ı getirseydik¨ yorumlarına neden oldu. Trabzonspor, sezon başında Ziya Doğan` la her konuda anlaşmış, ancak Başkan Nuri Albayrak, başarılı teknik adamdan, ¨Yönetimin büyük çoğunluğu yabancı teknik adamdan yana oy kullandı. Camia da yabancı bir teknik adamla anlaşmamızı bekliyor. Lazaroni ile son bir görüşme yapacağız. Eğer anlaşamazsak sana döneceğiz¨ sözleriyle zaman istemişti. Ardından Lazaroni ile anlaşılmış ve Trabzonspor tarihinin en kötü lig başlangıçlarından birine imza atmıştı. Lazaroni ile yönetim arasındaki transfer anlaşmazlıkları da büyük zaman kaybına neden olmuş, Brezilya` daki iki aylık tranfser çalışmasından sonuç alınamadan geri dönülmüştü. BAŞKAN: HATA YAPTIK, AMA ERKEN DÖNDÜK Trabzonspor Başkanı Nuri Albayrak, takımdaki değişimin Ziya Doğan` ın eseri olduğunu belirterek, ¨Lazaroni tercihi hataydı. Hatamızı kabul ediyoruz. Lazaroni`nin bu takımın yükünü taşıyamayacağıın, hata yaptığımızı anladık ve neşteri zamanında vurarak takımı Ziya Doğan` a teslim ettik. Fark da ortaya çıkmaya başladı zaten. Doğan ile daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum¨ dedi. Albayrak, taraftara de teşekkür ettiğini ifade ederek, ¨Takıma çok güzel destek verdiler. Onların desteği sürdükçe bu takım daha iyi yerlere gelecektir. Birlik ve beraberlik olduğu sürece aşamayacağımız engel yok. Ama artık bu maçı unutmamız lazım. Osasuna maçına konsantre olmalıyız. İspanya` ya belki dezavantajlı gidiyoruz ama bu takım sahaya gücünü, kazama isteğini ve azmini yansıtırsa orada da başarılı olacağımıza inanıyoruz. Tur atlayıp döneceğiz¨ dedi. UNUTULAN YILDIZ DOĞAN` LA PARLADI Sezon başında Fatih Tekke` nin Zenit Petersburg` a transferiyle sıkıntı yaşayan ve gol krizine giren Trabzonspor, Ziya Doğan` ın gelişiyle bu sorunundan da kurtuldu. Doğan yönetiminde çıktığı 2` si derbi olmak üzere 3 lig ve 1 Avrupa Kupası maçında 8 gole imza atan bordo - mavililer, maç başına 2 gol ortalaması tutturarak da iyi bir performans sergiledi. Doğan` ın Trabzonspor` a en büyük kazanımı ise Ersen Martin oldu. Lazaroni` nin adeta kulübede unuttuğu ve sadrece Gaziantepspor karşılaşmasında 25 dakika görev verdiği Ersen Martin, Ziya Doğan` ın gelişiyle görev aldığı Beşiktaş mçında razkip fileleri iki kez sarsarken, Konyaspor maçında da takımının tek golünü kaydetti. Galatasaray karşılaşması ise Ersen Martin` in adeta camiaya `rüştünü ispat ettiği` maç oldu. Galatasaray filelerini 2 kez havalandıran ve ligdeki gol sayısını 3 maçta 5` e çıkaran Ersen Martin, bu sezon forma giydiği 233 dakikada ise her 46 dakikada bir gol atarak takımına ne kadar faydalı olacağını gösterdi. Ersen, attığı 5 golün 4` ünü kafayla kaydederken, bordo - mavili takım Ersen Martin` in gol attığı hiçbir maçı da kaybetmedi. ENDİŞELERİ GİDERDİ Fatih Tekke`nin gidişinin ardından kafalardaki en büyük soru işareti olan golcü sorununu çözebileceğinin sinyallerini veren Ersen Martin, her sezon en az 13 - 14 gol attığını ifade ederek, ¨Bu rakamı Trabzonspor` da daha yukarılara çekmek istiyorum. Herkes beni Fatih Tekke ile karşılaştırmaya çalışıyor. Buna gerek yok. Fatih Tekke bu takıma büyük hizmetler yaptı ve hayalini gerçekleştirerek Avrupa` da bir takıma gitti. Ben onun yerini doldurmaya gelmedim. Herkes gibi ben de elimden geldiğince takımıma faydalı olmaya çalışıyorum. Önemli olan takımımın kazanması ama tabii ki benim attığım gollerle kazanınca da ayrı bir mutluluk yaşıyorum¨ dedi. Ersen, Ziya Doğan` ın gelişiyle adeta yeniden doğduğunu da ifade ederek, ¨Ziya Hoca ile ilk kez çalışıyorum. Ama inanılmaz bir hoca. Bizi çok iyi motive ediyor. Ziya Hoca`nın maç konuşmasını dinledikten sonra sahada terinin son damlasına kadar koşmayacak oyuncu düşünemiyorum¨ diye konuştu. Bu arada hafta içinde kasıklarındaki sakatlık nedeniyle sürekli salonda çalışan ve ancak son iki antrenmanda takımla birlikte olan Ersen`in, Galatasaray maçını acı içinde bitirdiği öğrenildi. Teknik Direktör Ziya Doğan tarafından ağrılarının artması üzerine 70. dakikada dışarı alınan Ersen` in, karşılaşma öncesi durumunu soran Doğan` a, ¨Bu maçta oynamayı çok istiyorum. Gol atacağıma inanıyorum. Dayanabildiğim kadar oynayacağım¨ dediği ifade edildi. YENİ İKİLİ: GÖKDENİZ - ERSEN Trabzonspor` da yıllardır Fatih - Gökdeniz AŞ olarak dillere yerleşmiş olan deyim, bu sezon Gökdeniz - Ersen AŞ olarak değişti. Bordo - mavililerin bu sezon ligde attığı 10 golün 7` si Gökdeniz ve Ersen` den gelirken, özellikle Gökdeniz yaptığı asisstlerle de galibiyetlerde büyük pay sahibi oldu. Bordo - mavililerin diğer gollerini ise Umut, Ömer Rıza ve Marcelinho kaydetti. Trabzonspor Teknik Direktörü Ziya Doğan, forvet hattında çok kaliteli oyunculara sahip olduklarını ifade ederek, ¨Forvette hiçbir sıkıntımız yok. Ama bazı mevkilerde sakatlıklar olduğu zaman sıkıntı çekiyoruz¨ dedi. MÜTEVAZI DOĞAN Trabzonspor Teknik Direktörü Ziya Doğan, Beşiktaş galibiyetinden sonra yaptığı gibi Galatasaray maçının ardından da, ¨Galibiyeti büyütmeyin. Önümüzde Osasuna maçı var. Ona konsantre olmalıyız¨ dedi. Karşılaşma sırasında da takımı gol attığında sevinmeyen ve soğukkanlılığını koruyan Doğan, ¨Oyuncularıma da söyledim. Bu başarıyı fazla büyütmeyin. Osasuna maçı var. Abartılı sevinç yok. Bugün bitti, artık yarına bakmamız gerek. Trabzon` da oyucular üzerinde müthiş bir baskı ve aşarı sevgi var. Aşırı sevgi bazen baskıya dönüşüyor. Ama nihayetinde bir maçü kazandık. O yüzden fazla büyütmeye gerek yok. Çabuk mutluluk yaşarsak sonrasında acı çekeriz. Açı çekmek istemiyoruz¨ dedi. YATTARA` YI BEKLİYORUM Doğan, Yattara` nın takım için önemli bir oyuncu olduğunu vurgulayarak, ¨Sakatlığının geçmesini ve takıma dönmesini bekliyorum. Bir an önce iyileştirmek için kulüp doktorları yoğun çaba sarfediyor. Onun takımda olması oyun kalitemizi artıracak. Geçmişte çalıştığımız döneme göre kendini çok geliştirdi. Bugün de kendisine sitem ettim zaten, `En çok lazım olouğun dönemde yoksun` diye¨ ifadesini kullandı. Takımındaki her oyuncuya güvendiğini de vurgulayan Ziya Doğan, ¨Musa takım mağlup duruma düşünce oyuna sürülen bir oyuncuydu. Ama şimdi görüyorsunuz iyi işler yapıyor. Marcelinho ile çok az taktiksel idman yapabildik. Ama idmanlarda çok istekli, maçlarda tutuk. Onu da üzerinden atacağına inanıyorum. Potansiyeli şu anda sergilediğinin çok üzerinde. Bunu o da biliyor. Musampa ise çok kaliteli bir kumaşa sahip. Ancak şu anda ne fazla 20 - 25 dakikayı çıkarabilecek bir fizik kipisatesi var. O da yorulmuş bir takıma karşı ancak. Onu ateşe atmak istemiyorum. Bu konuyu konuştuk ve bana hak verdi. Seyircinin karşısına çıktığında gerçek kimliğiyle çıkmasını istiyorum ve bu konudaki gayretlerini de takdir ediyorum¨ dedi. DOĞAN` IN ENDİŞESİ Trabzonspor Teknik Direktörü Ziya Doğan` ın derbi rehaveti endişesi sardı. Doğan, derbileri kazananın şampiyon olduğu iddiasıyla ilgili olarak konuşurken, ¨Daha önce derbileri kazandık ama şampiyon olamadık. Bu sezon hem derbileri kazanmayı hem de şmpiyon olmayı istiyorum. Ama bu tür derbi karşılaşmaları sonrası bir Anadolu takımıyla yaptığınız maçlar her zaman tehlikeli olmuştur. Önemli olan derbi galibiyeti sonrasındaki maçı da kayıpsız geçmek. Bunun için futbolcularımdan rehavete girmemelirini istiyorum¨ dedi. Doğan, perşembe günkü Osasuna maçının ardından oynayacakları Ankaragücü karşılaşmasının pazartesi gününe alınmasını da memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayarak, ¨Bir gün daha dinlenme zamanımız olacak. çünkü İspanya` ya çok yorucu bir yolculuk yapacağız¨ diye konuştu. HACIOSMANOĞLU: SAVAŞSINLAR YETER Trabzonspor İkinci Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu da, bordo mavili takımın, savaşarak mücadele ettiği takdirde yenemeyeceği takım olmadığını ifade ederek, ¨Arkadaşlardan istediğimiz tek birşey var. Tabii ki sahaya çıkıyorsunuz mücadele ediyorsunuz. Sahaya çıktığınız zaman savaşarak mücadele edeceksiniz. Çünkü o formanın onuru büyük. Savaşarak mücadele ettiğiniz zaman, Trabzonspor`un yenemeyeceği takım yok. Efsane savaşarak yaratıldı. Bu statta Liverpool, Barcelona ve Inter gibi ne takımlar yenildi. Yeter ki formayı giyen oyuncularımız savaşçı ruhla mücadele etsin. Galatasaray maçı artık geçmiştir. Önümüzde Osasuna maçı var ve aynı savaşçı mücadeleyi sahaya koyup, oradan da galibiyetle dönmek istiyoruz¨ diye konuştu. PAKET PRİM Hacıosmanoğlu, yönetim kurulunun Beşiktaş ve Galatasaray galibiyetleri için prim uygulamasının olacağını beliterek, ¨Yönetim Kurulu olarak oyunculara primlerini vereceğiz.
Prim - 21.09.2006
Ankara: Türkiye Belediyeler Birliği Olağan Meclis Toplantısı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Zaman Zaman Birilerinin, Olmayan Şeyleri Varmış Gibi Gösterme Gayreti İçine Gireceklerini İfade Ederek, "Bunlar Sadece Gerilim Politikalarından Nemalananların İşidir. İşte Bunlara Gerek Yerel Yönetimler, Gerek Belediyeler Olarak Asla Prim Vermemeliyiz. Ülkemizde Olmayan Şeyi Varmış Gibi Gösterme Gayreti İçine Girmek, Ülkemizde Olmayan Sıkıntıyı Varmış Gibi Göstermektir Ki Bu Bütün Yönetim Mekanizmalarına Zarar Vereceği Gibi Ülkemizin Huzuruna, Ülkemizin Mutluluğuna Adeta Bir Fitilleme Yapmaktır" Dedi.
Prim - 20.09.2006
Ankara: CHP'den Ağustos Ayı'nın "Mali Tatil" İlan Edilmesiyle İlgili Kanun Teklifi
CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek ve bir grup CHP'li, Ağustos ayının "Mali Tatil" ilan edilmesi için TBMM Başkanlığı'na yasa teklifi verdi. Özyürek'in teklifinde şunlar yer aldı: "- Ağustos ayında verilmesi gereken vergi beyannameleri ve diğer bildirgelerin Eylül ayına ertelenmesi - Ağustos ayında ödenmesi gereken her türlü vergi, resim ve harçların Eylül ayında ödenmesi - Ağustos ayında vergi incelemesi yapılmaması - Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre Ağustos ayında işverenler ve esnaf ve sanatkarlarla diğer serbest çalışanlar tarafından verilmesi gereken bildirgeler ve ödenmesi gereken primlerin Eylül ayına ertelenmesi.
Prim - 20.09.2006
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şahin: "Futbol Şiddetin Kaynağı Değildir, Her Kesiminde Yapılan Hatalar Bireyleri Tetiklemekte, Şiddet ve Ayrımcılık Olaylarına Neden Olmaktadır"
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, futbolu oluşturan ana unsurlara önemli mesajlar vererek, hata yapmamaları konusunda uyarılarda bulundu. Futbol Federasyonu ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) işbirliğiyle Ataköy Olimpiyatevi'nde gerçekleştirilen ''Fair-Play Işığında Sporda Şiddet ve Ayrımcılıkla Mücadele Paneli''nin açılış bölümünde bir konuşma yapan Şahin, sporda şiddet yanlısı olanlar veya şiddet çıkaranların kesinlikle küçük bir grup olduğunu ifade ederek, ''Burada başta ben olmak üzere herkese önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Sorumluların en başında kulüpler, oyuncular, taraftarlar, hakemler, medya, stadyum sistemi ve güvenlik sistemi gelmektedir. Burada yapılan hatalar toplumda var olan şiddet zemininden güç alarak bireyleri tetiklemekte, şiddet ve ayırımcılık olaylarına neden olmaktadır'' dedi. Bakan Şahin, bu unsuları ciddi bir şekilde uyararak, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Yani futbolun kendisi şiddetin kaynağı değildir. Kulüp yöneticilerimiz, imkanlarla beklentiler arasında tehlikeli uçurumlar yaratmamalıdır. Stadyum düzeni batıdaki örneklerine uygun hazırlanmalıdır, kulüp yöneticileri ağızlarından çıkanlara dikkat etmelidir. Oyuncular gol atmayı ve attırmayı değil, popüler bir figür olarak halkın onları örnek aldığını unutmamalıdır. Hakemler işlerini hakkıyla yapmalı ve fair-play duygusuna, adalet hissine zarar vermemelidir. Spor medyası kışkırtıcı değil, yatıştırıcı, abartan değil, aktaran olmalıdır. Yorumcular küçük bir stüdyoda birbirlerine değil, milyonlara seslendiklerini unutmamalıdır. Güvenlik güçlerimiz ve mülki idari amirleri kendilerine yüklenen sorumluluğu hakkıyla yerine getirmelidir.'' Futbolun özerk bir alan olduğunu, bunun ne kadar mühim bir yapı olduğunun farkında olduğunu da anlatan Mehmet Ali Şahin, ''Özerk bir yapıya siyasetin müdahale etmemesi gerektiğini biliyorum. Ama bize bu konuda görev düşüyor. Şiddetin önlenmesi ile ilgiyi yasayı çıkarttık, önemli olan onu başarıyla uygulamaktır. Yasada hatalar olabilir, yeniden gözden geçirilmesi gereken hükümler vardır. Bazı maddeler yeniden düzeltilmiştir'' diye konuştu. -ARAŞTIRMA SONUÇLARI...- Bakan Şahin, sporda şiddet ile ilgili geçtiğimiz yıl 11 bin denek üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları ile ilgili bilgiler de verdi. Bu sorunun bugün hem ülkemizde, hem dünyada sıkça tartışılan, çözüm aranan temel bir sorun olduğunu anlatan Şahin, şunları söyledi: ''Bu araştırmanın sonuçlarına göre halkımızın yüzde 86'sı bir futbol takımının taraftarı, hiçbir şekilde ilgilenmeyen kişilerin oranı ise yüzde 14. 10 kişiden 9'unun içinde yer aldığı bir sorunu tartışıyoruz. Bir takımın taraftarı olmak, onun yenilgi ve zaferini paylaşmak, doğal ve sağlıklı bir davranış biçimi. Ama nasıl oluyor da seyrinden keyif alınan, insanları birbirine yakınlaştıran bir spor dalı olan futbol şiddete ve ayrımcılığa yol açabiliyor? Bu noktada sanıyorum öncelikle bakmamız gereken yer futbol değil, futbolun da içinde yer aldığı toplumsal yapı ve ilişkilerdir. Şiddetin günlük hayatta yer alan yaygınlığı ve sıklığı, futbolda da yaygınlığı ve sıklığının en belirleyici nedenidir. Hayatın her alanında yaşanan, kimi zaman bireysel, kimi zaman gruplar halinde gerçekleşen şiddet olayları saha içindeki şiddetin zeminini oluşturmaktadır. Futbolda sportif öz giderek geri plana itilmeye başlandı, yarışma rekabeti, sportif özden parasal bir biçime doğru yol aldı. Bu durumun taraftarın da davranış kalıplarını değiştirdi. Kendisini tuttuğu takımla özdeşleştiren taraftar tipi, toplumsal koşulların içinde sporun ruhuna aykırı eylem ve davranış kalıplarının içine giriverdi.'' -ŞİDDETE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ...- Bakan Şahin, aynı araştırmada futbolda şiddetin önüne geçilebilmesi için halkın çözüm önerilerinde bulunduğunu da belirtti. Taraftarların yüzde 80'inin futbolda şiddet olduğunu kabul ettiğini, ancak bunun önüne geçilebileceği kanaatinde olduğunu anlatan Şahin, şunları kaydetti: ''Bu araştırmaya katılanların Yüzde 28'i (Mutlaka eğitim seviyesini yükseltmeliyiz), yüzde 16'sı (Emniyet tedbirlerini artırmalıyız), yüzde 10'u (Yasal düzenlemeler yapmalıyız), yüzde 8'i (Toplumun kültürel bilinç seviyesini yükseltmeliyiz), yüzde 6'sı (Aramızda sevgi ve saygıyı artırmalıyız), yüzde 6'sı (Futbolun sadece spor olduğunu asla unutmamalıyız), yüzde 3'ü (Olay çıkaranları bir daha sahalara sokmamalıyız), yüzde 2'si (Bayanları daha çok tribünlere taşımayı başarmalıyız), yüzde 12'lik bir grup da (Bu olayların önüne geçemeyiz) yanıtını vermiş. Ayrıca, bu araştırmaya göre Türk toplumunun yüzde 77'si futbolun dostluk ve kardeşlik aracı olduğuna yürekten inanmaktadır.'' -''BİZDE IRKÇILIK YOK''- Mehmet Ali Şahin, tüm bunlara karşın Avrupa'da yoğun olarak karşılaşılan ırkçılığın, ülkemizde hemen hemen hiç olmamasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Bunun, Türk toplumunun farklı özelliğinden kaynaklandığını vurgulayan Şahin, ''Ülkemizde farklı etnik yapıda insanlar olmasına rağmen hepsi de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne vatandaşlık bağıyla bağladır ve bunun şuurundadır. Zaman zaman, çok az da olsa bazı fanatik uçların terörü de kullanarak yaptıkları bazı davranışları büyütmemek gerek. O büyük topluluk bunlara asla prim vermez'' dedi.
Prim - 18.09.2006
AKP'li Vekilin Beyanına Partisi Bile Güvenmiyor
AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana illerde yapılan hizmetlerin dökümünün bildirilmesi için gönderdiği bir yazı, parti yönetiminin milletvekillerinin beyanlarına güvensizliğini ortaya koydu. AKP yönetimi yazısında icraatlarının bildirimini yapacak milletvekillerini, “Bildirimin doğruluğu yerinde teyit edilecek, abartıdan kaçınılacak” diye uyardı. AKP yönetimi vekil beyanlarına ilişkin güvensizliğini, AKP Tanıtım ve Medya Başkanlığı tarafından milletvekillerinin tamamına gönderilen ve her il için özel icraat tanıtımı amacıyla broşür hazırlanacağını duyuran genelgeyle ifade etti. DOĞRULUĞUNU TEYİT EDECEĞİZ Genegeyle milletvekillerinden 2002’de partinin iktidara gelmesinden bu yana geçen 4 yıllık sürede seçim bölgeleri olan illerine yapılan icraatların tamamının tek tek dökümünü bildirmeleri istendi. Ancak genelgede milletvekillerinin icraat bildirimlerine ilişkin bir güvensizlik olduğuna ilişkin ifadeler de yer aldı. Genelgede milletvekillerine bildirimde bulunurken verdikleri bilgilere ilişkin dikkat çekici bir uyarıda bulunuldu. Genelgede, “Toplanan verilerin doğruluğu yerinde teyit edilecek” denilerek milletvekillerince yapılacak bildirimlerin doğruluğunun illerde parti yönetimince kontrol edileceği belirtildi. ABARTMAYIN Genelgede ayrıca milletvekillerine, yapacakları icraat bildirimi için “abartıdan kaçınılacak, gerçekleşme durumu zayıf veya tartışmalı durumda olan işlere yer verilmeyecek” uyarısı da yapıldı. Milletvekillerinden bildirimlerini, ‘kısa, özet, doğru, net ve anlaşılır bir şekilde yapmaları” da istendi. HİZMETLERİN FOTOĞRAFLARINI DA GÖNDERİN Parti yönetimi genelgesine göre, milletvekilleri beyanını yaptıkları “hizmetlerin” belgelendirilmesi için, “hizmet alanları ve ünitelerinin yüksek çözünürlükte ve yeni tarihli fotoğrafları, il ve ilçelerden genel görünümü yansıtacak fotoğrafları” da parti yönetimine iletecekler. Genelgede AKP’nin 355 milletvekiline, doğru ve abartısız olmasının yanı sıra sayısal verilerde rakam hatası da yapmamaları istenen 4 yıllık icraat bildirim konuları şöyle sıralandı: KÖMÜR YARDIMINDAN AB FONLARINA, KÖY YOLLARINDAN FABRİKALARA “.Okul, yeni derslik sayısı, bilgisayarlı teknoloji sınıfı, hastane, sağlık ocağı, bölünmüş yol, organize sanayi bölgesi, küçük sanayi bölgesi, baraj, sulama kanalı, toplu konut, havaalanı sayısına, kapasitesine(hastane yatak kapasitesi, yurt yatak kapasitesi gibi) ve son durumuna ilişkin bilgiler. .Yatırımların (içme suları, köy yolları, köprü ve menfezler, kanalizasyon ve altyapı çalışmaları) son durumuna ilişkin bilgiler ve önceki yıllara göre kıyaslamalar, .AB fonlarından köylerimizin altyapı eksikliklerinin giderilmesi için sağlanan proje desteklerine ilişkin son bilgiler, .28 Mart 2004 tarihinden sonra AKP’li belediyeler tarafından yapılan bütün yerel hizmetlerin(yol, su, rekreasyon, altyapı ve üstyapılar, sebze-meyve hali, otogar, çocuk oyun alanları, sosyal donatılar, itfaiye parkı, araç parkı, yatırım bütçesi kıyaslaması, arıtma, katı atık yönetimi, raylı sistem, kentsel dönüşüm, spor salonu-alanı, kadın ve genç aktivite alanları) son durumuna ilişkin bilgiler, .Dağıtımı yapılan ücretsiz kitap miktarı, ihtiyaç sahiplerine dağıtımı yapılan kömür miktarı, ihtiyaç sahiplerine yönelik ayni ve nakdi diğer yardımlar, ödemesi gerçekleştirilen DGD miktarı, mazot ve gübre desteği miktarı, canlı hayvan desteği, et ve tarımsal ürün prim ödemelerine ilişkin bilgiler, .
Prim - 16.09.2006
Sivas: Stso, Sivasspor'a Maddi Destek Gecesi Düzenledi
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından düzenlenen Sivasspor'a yardım gecesinde toplanan 150 bin YTL, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz'a verildi. STSO Çatı Restaurant'ta yapılan Sivasspor'a yardım gecesine Vali Hasan Canpolat, STSO Başkanı Osman Yıldırım, STSO Meclis Başkanı Mustafa Sarılar, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz ve davetliler katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan STSO Başkanı Osman Yıldırım, Sivas'ı sevenin Sivasspor'u da sevmesi gerektiğini söyledi. 150 STSO üyesini, düzenledikleri yardım gecesine davet ettiklerini, ancak 2 kişinin bu daveti kabul etmediğini belirten Yıldırım, "Odamızın bu davetine aradığımız her kişi icabet etti. Hiç geri çeviren olmadı. Sadece 2 kişi davetimizi geri çevirdi. Onları da söylemek istiyorum. Birincisi maalesef Sivasspor'un sözleşmelerini yapan 2. Noter ve ikincisi de Oyakbank. Biz, oda olarak bunları, vatandaşlarımıza bildireceğiz. Bu memlekette yaşıyor, buradan para kazanıyorlarsa iyi ve kötü günde de yanımızda olmaları gerekiyor" diye konuştu. Konuşmasında hedeflerinin Sivas'ı dünya şehri yapmak olduğunu da kaydeden Yıldırım, "Bu Sivasspor hepimizin. Sadece bugünkü yöneticilerin ve Başkan Mecnun Odyakmaz'ın değil. İçlerinde de olmak zorundayız, yardım yapmak da zorundayız. Allah razı olsun. Takıma sahip çıkıyor, ellerinden geleni yapıyorlar. Ama bu bir görevdir. Görevlerini mutlu bir şekilde yapabilmeleri için bizlerin de elimizden gelen desteği vermemiz lazım. En azından maça gitmemiz lazım" dedi. STSO Başkanı Osman Yıldırım, konuşmasının sonunda, yarın oynanacak Sivasspor-Fenerbahçe maçının kazanılması durumunda Sivassporlu futbolculara 20 bin YTL galibiyet primi vereceklerini sözlerine ekledi.
Prim - 16.09.2006
Gebzespor'a Prim Dopingi...
Fortis Türkiye Kupası İkinci Kademe Maçında 19 Eylül Salı Günü Sahasında Konyaspor ile Karşılaşacak Gebzespor'da Futbolculara, Galibiyet Halinde 250 Bin YTL Prim Verilmesi Kararlaştırıldı.
Prim - 15.09.2006
Başbakan Erdoğan, Siirt'te 22 Açılış Birden Yaptı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ``Bu millet, kendine hizmet edenleri de, laf üretenleri de gayet iyi biliyor. Siyaseti laf üretmek için değil iş üretmek için yapıyoruz. Politikalarını çatışma noktaları üzerine kuranların dönemi artık kapanmıştır. Milletin kardeşliğini huzurun bozmak isteyenlerin bölücülük, bozgunculuk yapanların artık siyaset sahnesinde yeri yoktur olmamalıdır.¨ dedi. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek`le birlikte seçim bölgesi Siirt`e gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, girişi Siirt Meydanı`na bakan Güres Caddesi`ndeki törene katıldı. Başbakan Erdoğan, bakanlarla birlikte, 7 lise, 4 öğrenci yurdu, 3 ilköğretim okulu, çok amaçlı toplum merkezi, Köydes Profesi çalışmaları, iki hastane, belediyeye ait yollar, bilgi teknoloji sınıfları, suni çim saha, isale hattı, boya fabrikası ve bir caddenin açılışını toplu halde yaptı. Başbakan Erdoğan konuşurken çevredeki binalara konuşlanan keskin nişancı özel harekatçılar, dürbünlerle sürekli çevreyi gözetledi. Meydanda Siirt Gazi ve Şehit Aileleri Federasyonu`nun astırdığı, `Geçici köy korucuları ve şehit ailelerine sahip çıktığınız için teşekkür ederiz` pankartı ile `Hoş geldiniz` ve `Teşekkürler enişte` pankartları dikkat çekti. `KENDİMİ HİÇ BİR ZAMAN ANKARA`YA MAHKUM ETMEDİM` Başbakan Erdoğan, Siirt Meydanı`nda kendisini izleyen 2 bin kişiye hitaben yaptığı konuşmada, yaptıkları ve yapmayı planladıkları hizmetlerini anlattı. Siirt Meydanı`nın kendisi için ayrı bir önemi bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan şunları söyledi: ``Siirt Meydanı`nın bir dili var, o meydan çok şey konuşuyor. Bu nedenle Siirt Meydanı`nın manevi değeri bizim için çok çok farklı. Bu görevi hakkıyla yapamasaydık yüzümüzün akıyla bugün burada olamazdık. Çok şükür gönül rahatlığıyla aranızdayız. Başbakanlığım döneminde Siirt`e bu 9`uncu gelişim. Bu topraklara en iyi hizmeti getirmek insanımızın refah seviyesini yükseltmek için durmadan dinlenmeden çalışıyoruz. Hiçbir zaman kendimizi Ankara`da masanın başına mahkum etmedik, etmeyeceğiz. İddialı olarak bir şey söylüyorum. 3.5 yıllık başbakanlığım döneminde hamdolsun Türkiye`de ziyaret etmediğim bir il kalmamıştır. En az ziyaret ettiğim ili iki kez ziyaret ettim. Cumhuriyet tarihine baktığımız zaman herhalde bu illerin bu kadar bir başbakan tarafından ziyaret edildiği vaki olmamıştır. Bu ziyaretler birer turistik ziyaret değildir. Bu ziyaretler sadece bir temel atma değildir. Çünkü temel atmıyorum prensip olarak. Temel atmaları dev yatırımları yaptığımızda atıyorum.`` `BİZ ENKAZ EDEBİYATI YAPMIYORUZ` Başbakan Erdoğan, Türkiye`yi adım adım dolaştıklarını belirterek, ``Ülkemizin durumunu yerinde görmek insanımızın sesine kulak vermek sevincini de acısını da gönülden paylaşmak için Türkiye`yi adım adım dolaşıyoruz`` dedi. Erdoğan şöyle devam etti: ``Biz bu arada sadece Türkiye`yle kalmadık. Çok daha farklı bir şekilde dünyaya da açıldık. Hani bazıları çıkıp söylüyor ya `Başbakan Ankara`da dursun` diye. Biz Ankara`da duralım diye seçilmedik. Biz Türkiye`yi dünyadaki o tarihte olduğu şanlı yerine tekrar ulaştırmak için seçildik ve bunu da gerçekleştiriyoruz. Hamd olsun doğudan batıya, kuzeyden güneye yurdumuzun her karış toprağına bolluğun bereketin gelmesi için büyük bir kalkınma seferberliğini başlattık. Ne yazık ki, uzun yıllar boyuncu ihmale uğrayan adeta sorunlar dağ gibi büyümüş milletin kaynakları imkanları heder edilmiştir. Geçmişin yaralarını sarabilmek hiç de kolay değildir. Biz zor olanı başarmak için yola çıktık hiçbir zaman enkaz edebiyatı yapmadık.`` `İNSANLAR SESLERİNİ ANKARAYA DUYURAMIYORDU` Türkiye`nin bölgesel adaletsizliklerin yıllarca çözülemediği bir ülke olduğunu söyleyen Erdoğan, ``Alt yapı sorunlarının çözülemediği, her geçen gün daha da arttığı, milletin derdini Ankara`ya duyuramadığı Meclis`e gönderdiği vekillerin çoğunu bir sonraki seçime kadar göremediği memleketinde çare bulamayan insanların büyük şehirlere göç etmeye mecbur kaldığı bir Türkiye tablosu vardı. Şimdi biz bu tabloyu tamamiyle değiştiriyoruz`` dedi. Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: ``Şehirlerimizin yolları açılıyor alt yapı sorunları çözülüyor. Köy-Des diye bir proje başlattık. Önümüzdeki yılın sonunda inşallah yolu olmayan, suyu olmayan bir köy kalmayacaktır. İstiyoruz ki vatandaşımızın ayakları çamura değmesin bunu başaracağız. Kış mevsiminde köyüne gidemeyen vatandaşımız kalmasın. Bunları yaptık mı? Yaptık ve yapıyoruz. İşte Van`ın Bahçesaray`ı biliyorsunuz yılın 11 ayı kapalıydı. Ama şimdi senenin 12 ayı dünya ile irtibatı olan bir Bahçesaray var. Biz istiyoruz ki her vatandaşımız geleceğinden emin olsun. Her vatandaşımız Batı`da ne varsa Doğu`da, Güneydoğu`da da bunu görsün. Çok şükür gayretlerimizin sonuçlarını almaya başladık. Kim derdi ki Siirt`in bir ücra köşesinde yavrularımız bilim ve teknoloji sınıflarında bilgisayar eğitimi alacak kim bunu düşünebilirdi ama bugün bu var. Ekonomik ve sosyal sorunlar bir bir çözülüyor. Bunu hazmedemeyenler var ama biz bunu bir insan olarak aynı zamanda yapmanın bilinci içindeyiz. Türkiye bütün öngörülerin üzerinde ilerliyor.`` `HERKESİN KADERİ BİRBİRİNE BAĞLIDIR` Türkiye`nin önünün aydınlık olduğunu, bazılarının bu aydınlıktan, istikrar ve güvenden rahatsız olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, ``Milletimiz büyük zorluklarla elde ettiği bu ortamı koruyacaktır. Bu millet kendine hizmet edenleri de laf üretenleri de gayet iyi biliyor. Kimse milletimizin vefasız olduğunu ifade edemez. Unutkan olduğu ifade edemez. Biz milletimiz ile iç içeyiz. Kendilerini fil dişi kulelerden seyretmiyoruz. Her zaman yanlarındayız`` dedi. Siyaseti laf üretmek için değil iş üretmek için yaptıklarını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: ``Politikalarını çatışma noktaları üzerine kuranların dönemi ülkemizde artık kapanmıştır. Milletin kardeşliğini huzurun bozmak isteyenlerin bölücülük bozgunculuk yapanların artık siyaset sahnesinde yeri yoktur olmamalıdır. Biz kaderini birbirine bağlamış idealleri bir ve beraber olan bir milletiz. Bu birlik tablosunu bozmaya hiç kimse muktedir olamaz. Hepimizin tek tek kaderi çocuklarımızın yarınları Türkiye Cumhuriyeti`nin geleceğine bağlıdır. Geçmişin ne ihmaller ne de suistimalleri artık geleceğimizi karatmayacaktır. Siirt`in kaderi Edirne`ye, Bitlis`in kaderi Muğla`ya Diyarbakır`ın kaderi İstanbul`a, Bursa`ya sımsıkı bağlıdır. Bunu böyle bilmeliyiz. Buradan Türkiye`ye mesaj veriyorum; Alışkanlıkları değiştirme dönemine girdik. Türkiye tüm çağın gelişimini, değişimini, dönüşümünü aynen takip eden yakalayan ve onu ülkesine adapte eden bir ülke durumundadır. Bunu böyle biliceğiz. Atalarımız ne güzel söylemiş; `Atı alan Üsküdar`ı geçti` Biz de süratle Üsküdar`ı geçmek zorundayız. Eğer boğazın bir tarafında kalırsak, öbür yakayı seyretmek bize düşer. Biz istiyoruz ki her iki tarafın güzelliklerini yaşayalım.`` SİİRTLİLER`E ELEŞTİRİ Siirt`te vatandaşların dinlendiği mekanların başında gelen ve geçen gelişinde ziyaret ettiği Kızlar Tepesi`nin durumuna da değinen Başbakan Erdoğan, ``Bir enişteniz olarak söylüyorum; İçim yanarak Kızlar Tepesi`ni geldim gördüm. Baktım ki bütün o korkuluklara varıncaya kadar bazı korkuluk demirlerini bile sökmüşler, fidanları, ağaçları sökmüşler. Şimdi bugün tekrar göreceğim orayı. Çünkü tekrar yenilendi orası. Şimdi buraya hep birlikte sahip çıkacağız. Bu güzellikler gelecek nesillere kalacak. Aynı zamanda da ailece kendimizi dinlediğimiz mekanlar buralar. Bunlara hep birlikte sahip çıkalım`` diye konuştu. Başbakan Erdoğan, toplu açılış töreninin ardından, bakanlar ve milletvekilleri ile birlikte, trafiğe kapatılıp, düzenlemesi Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Güres Caddesi`nde bir süre yürüdü. Başbakan Erdoğan, caddeyi gezerken etrafını saran vatandaşlarla sohbet etti, çocuklara oyuncak dağıttı. Başbakan Erdoğan daha sonra cuma namazını kılmak için Abdülhakim Sancak Camii`ne gitti. `HAİNLER EMELLERİNE ULAŞAMAYACAK` Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazından sonra bakanlarla birlikte 250 öğrenci kapasiteli Siirt Polis Meslek Yüksekokulu`nun açılışına katıldı. Başbakan Erdoğan`dan önce söz alan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, terör olaylarının kendilerini derinden üzdüğünü, son olarak Diyarbakır`da 10 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan bombalı saldırının amacının ülkenin birliğinin bozmaya dönük olduğunu belirterek, ``Ama bunu başaramayacaklar. Bu olayları lanetliyoruz`` dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Polis Meslek Yüksekokulu`ndan mezun olacak polislerin ülkenin huzurunu, güvenini sağlayacağını belirterek, ``Emniyet Teşkilatımız milletimizin en çok güvendiği kurumlar arasında gelmektedir. Mesleğin zorluklarına aldırmadan vatandaşın yardımına koşan Emniyet Teşkilatı`na teşekkür ediyorum`` dedi. Güvenlik kuvvetlerinin ülkenin birliğini korumak için canla başla çalıştığını, bunun için gerektiğinde canlarını verdiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti: ``Bu sağlam kaleyi yıkacaklarını sanarak ülkenin üzerinde karanlık emeller besleyenlerin hevesleri kursaklarında kalacak. Hükümetimiz her türlü fitne ve fesata karşı milletimizle birlikte uyanıktır. Her türlü tuzağı bozacak güçteyiz. Bunun için her türlü adımı atıyoruz. Ancak zaman zaman bedeller ödeniyor. Bu uğurda birçok vatan evladı şehit oldu. Mayın döşenerek, sinsi planlarla şehit ediliyorlar. Ama bu hainler asla emellerine ulaşamayacaktır. Bu milletin hassasiyetleri üzerinde siyaset yapanlara prim vermiyeceğiz.
Prim - 14.09.2006
"Hdı Sigorta", Türkiye Pazarına Hızlı Girdi
Haluk Yüksel - İhlas Sigorta'nın Alman Talanx Grubu'na ait HDI International'a satışının ardından ''HDI Sigorta'' adını alan şirkete, ağustos ayının ilk yarısında binin üzerinde acentelik başvurusu yapıldığı bildirildi. HDI Sigorta A.Ş. Genel Müdürü Ayhan Apak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de sigortacılık sektörünün dünya ile karşılaştırıldığında çok gerilerde olduğunu belirterek, ülkede faaliyet gösteren tüm sigorta şirketlerinin toplam gelirinin 5 milyar dolar seviyelerinde olduğunu söyledi. Apak, sadece Alman Talanx Grubu'nun yıllık cirosunun 26 milyar dolar olduğuna işaret ederek, Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi ve Güney Kore gibi ülkelerde kişi başına düşen sigorta priminin, Türkiye'nin 7-8 katı olduğunu belirtti.
Prim - 13.09.2006
Ankara: AK Parti İl Başkanları Toplantısı...(2)
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin bu topraklarda yaşayan herkesi aynı hedefler etrafında kenetleme derdinde olduğunu belirterek, "Gerilim ve çatışma tuzaklarına düşmedik, düşmeyeceğiz. Bu milletin kardeşliğine, huzuruna, mutluluğuna kastedenlere karşı hiçbir taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Başkalarının çatışmacı anlayışları, kavgacı üslupları siyaset çizgimizi asla değiştirmeyecektir" dedi. Başbakan Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, dün Diyarbakır'da yaşanan terör olayında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. "Yavrularımızın teröre kurban olması nedeniyle üzüntümüz büyüktür" diyen Erdoğan, şu anda durumun bütün açıklığıyla henüz ortada olmadığını kaydetti. Diyarbakır Valisi ile konuştuğunu, olayın yavaş yavaş netliğe kavuştuğu bilgisini aldığını ifade eden Erdoğan, konu aydınlığa kavuştuktan sonra İçişleri Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliği'nin gerekli açıklamaları yapacağını kaydetti. Başbakan Erdoğan konuşmasında muhalefete yüklendi. İsim vermeden MHP'yi eleştiren Başbakan Erdoğan, muhalefetin milletin sevinçlerine ortak olamadığını söyledi. Muhalefetin, iktidarın başarılarını perdelemek ve küçük göstermek için sürekli fırsat kolladığını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Nasıl yaparız da bu eski anlayışları, çatışma siyasetini geri getiririz hesabındalar. Nasıl yaparız da devlet ile millet arasında yeniden mesafe açarız derdindeler. Ne kendilerinin yönettiği geçmişten ne de milletin verdiği dersten ders almıyorlar. Bütün dikkatleriyle suistimal edebilecekleri gerilimlerin peşindeler. Şunu çok açık ifade edeyim ki artık milletimiz fırsat siyasetine, fırsatçılık anlayışına, istismar ve rant siyasetine en ufak prim vermiyor, vermeyecek.
Prim - 13.09.2006
Erdoğan'dan Bahçeli'ye "Faul Yapıyorsun"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sögüt olayını “provokasyon” olarak nitelerken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de, “faul yapmakla” suçladı. Seçime kadar geçecek süreci “final yılı” ilan eden Erdoğan, partililere “Çeşitli fauller yapmak isteyenler olacak. Biz bu faullere gelmeyeceğiz, Provokasyonları kaale almayacağız” uyarısında bulundu. Başbakan Erdoğan, AKP il başkanları toplantısında, Diyarbakır’daki patlamanın henüz tam netlik kazanmadığını ancak vali ile yaptığı görüşmede olayın aydınlatılması için çalışmaların sürdüğü bilgisi aldığını bildirdi ve olay nedeniyle başsağlığı dileğinde bulundu. Erdoğan, Sögüt olayıyla ilgili üstü kapalı değerlendirmelerde bulunurken isim vermeden MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi eleştirdi. Erdoğan, AKP iktidarı olarak 4 yıl önce yola çıktıkları azim ve kararlılıkla millete hizmet için çalışmayı sürdürdüklerini, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş başarılara imza atarak, Türkiye’de ve siyasette yeni bir dönem başlattıklarını söyledi. 4 yıl önce Türkiye’nin bir uçurumun kenarından tehlikeli bir virajdan döndüğünü kaydeden Erdoğan, “milletin kendisini uçurumun kenarına getirenlere 3 Kasım 2002’de verdiği dersin değerinin şimdi daha iyi anlaşıldığını” savundu. Son zamanlarda AKP iktidarının başarılarını karalamak için fırsat kollayan bir siyaset anlayışının yeniden ortaya çıktığını belirten Erdoğan, bu siyasi anlayışın çatışma ve gerilim günlerine yeniden dönmek istediğini kaydederek şöyle dedi: “Nasıl yaparız da eski alışkanlıkları çatışma siyasetlerini geri getirir anlayışındalar. Nasıl olur da milletle devlet arasında yeniden bir mesafe açarız arayışındalar. Ne kendi yönettikleri dönemden ne de milletin verdiği dersten hiç ibret almamışlar. Milletin derslerinden hiç ibret almamışlar. İhtilaf alanlarının, gerilimin peşindeler. Milletin sevinçlerine ortak olamıyorlar. Şunu çok iyi bilsinler ki artık milletimiz bu fırsat siyasetine, fırsatçılık siyasetine rant ve fırsat siyasetine en ufak bir prim vermiyor.
Prim - 12.09.2006
Şanlıurfa: TMMOB'dan Pamuk, Antepfıstığı ve Mısır Açıklaması
Ziraat Mühendisleri Odası (TMMOB) Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, hasadın yapıldığı antepfıstığı ve hasadı yaklaşan pamukla ilgili olarak basın açıklaması yaptı. TMMOB Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, pamuk, antepfıstığı ve mısırın bölgenin ve ülkenin önemli tarımsal ürünleri arasında yer aldığını belirterek, bu ürünlerin hasadının yaklaştığı dönemde tarım sektörünün heyecanlı ve endişeli bir bekleyiş içerisinde olduğunu söyledi. Melik, "Pamuk, ülke ihracatımızın yüzde 40'ı yani 20 milyar dolarlık bölümünü sağlayan tekstil ve konfeksiyon sanayisinin ham maddesidir. Ülke ihtiyacımız olan 1 milyon 350 bin ton lif pamuk, ülkemizde üretilememektedir. 2004 yılı dahil olmak üzere son yıllarda 550 bin ton pamuk ithalatı gerçekleştirildi. Ancak bu rakam 2005 yılında maksimum seviyesine çıkarak 748 bin ton lif pamuk ithalatı yapılmış, 900 milyon dolar döviz ödenmiştir. Aynı zamanda yağlık bitkilerden olan pamuk, yağ ihtiyacı açısından önem taşımaktadır. Ülke olarak ham yağ ve pamuk, 1.8 milyar dolar ödeyerek petrolden sonra en fazla döviz ödediğimiz kalemdir. Ülkemizin birçok bölgesi ve iklimi pamuk yetiştirme açısından uygundur. Ancak yanlış politikalar üreticileri pamuk ekiminden uzaklaştırmıştır. Ülkemizde tarımla uğraşan kesim, 2006 yılında yeniden pamuğa yönelmiştir, pamukta artış söz konusudur" dedi. Şanlıurfa'nın önemli pamuk üretim merkezlerinden biri olduğunu belirten Melik, "Türkiye'de 88 bin 650 hektar alanda pamuk üretimi yapılmaktadır. Bu da 754 bin 600 ton kütlü pamuk, 286 bin 758 ton lif pamuk ve 467 bin 842 ton çiğit demektir. Antepfıstığı üretiminin ise, Şanlıurfa yüzde 46'sını karşılamaktadır. Bu da yaklaşık 25 bin ton antepfıstığı demektir. Mısırda da 15 bin 50 hektar alanda mısır üretimi yapılmaktadır. Bu da 138 bin 250 ton mısır demektir. Tarımsal anlamda Şanlıurfa'nın ülke ekonomisine katkısı büyüktür ve yeni sulama alanlarının açılmasıyla birlikte bu oranlar daha da fazla olacaktır. Pamuğun ilimiz ve ülkemiz ekonomisi için katkısı tartışılmaz. Katma değeri yüksek olan bu ürünümüz 2006 yılı maliyetleri konusunda ZMO Şanlıurfa Şubemiz teknik elemanlarınca yapılan bağımsız ve objektif çalışma sonucunda 1 kilogram kütlü pamuk maliyeti 1 YTL'ye yaklaşmış olup, üretici karıyla birlikte 1,171 YTL 'ye satılması gerekir. Aksi ve düşük açıklanan rakam arasındaki fark teşvik primi olarak peşin ödenmelidir.
Prim - 12.09.2006
Adana: Anavatan'lı Erdem'in Basın Toplantısı
ANAVATAN Partisi Adana İl Başkanı Necati Erdem, tekstil sektöründe ciddi bir daralma yaşandığını bunun da istihdama yansıyacağını söyledi. Erdem, düzenlediği basın toplantısında, Adana'nın narenciye ve pamukta çok önemli bir bölge olduğunu hatırlatarak, "Bölgemizde yüz binlerce dönüm araziye pamuk ekiliyor. Bu ürünün fiyatında zaman zaman zikzaklar ortaya çıkıyor ve primler bir türlü belli olmuyor.
Prim - 12.09.2006
Ankara: 2006 Ocak-ağustos Döneminde Bütçe, 23 Yıl Sonra İlk Defa Fazla Verdi
Merkezi Yönetim Bütçesi, 2005 yılının ilk 8 ayında 4 milyar 615 milyon YTL açık vermişken, bu yılın aynı döneminde iyileşme göstererek, 474 milyon YTL fazla verdi. Ayrıca Ocak-Ağustos 2005 döneminde 27 milyar 746 milyon YTL olan faiz dışı fazla tutarı, bu yılın aynı döneminde yüzde 24.7 artışla 34 milyar 609 milyon YTL olarak gerçekleşti. Maliye Bakanlığı, Ağustos 2006 ve Ocak-Ağustos 2006 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları'nı açıkladı. Buna göre, Ağustos 2006 döneminde, merkezi yönetim bütçe giderleri 16 milyar 553 milyon, Faiz hariç bütçe giderleri 11 milyar 55 milyon, Faiz giderleri 5 milyar 498 milyon, merkezi yönetim bütçe gelirleri 16 milyar 572 milyon, Vergi gelirleri 13 milyar 462 milyon, Bütçe fazlası 19 milyon, faiz dışı fazla 5 milyar 517 milyon YTL olarak gerçekleşti. 16 milyar 553 milyon YTL olarak gerçekleşen bütçe giderleri içinde, personel giderleri 2 milyar 940 milyon, sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi ödemeleri 378 milyon, Mal ve hizmet alımları 1 milyar 261 milyon, faiz giderleri 5 milyar 498 milyon, cari transferler 4 milyar 650 milyon, sermaye giderleri 1 milyar 102 milyon, sermaye transferleri 426 milyon, borç verme 298 milyon YTL olarak yer aldı.
Prim - 11.09.2006
Samsun: Türk Telekom Lig A
Samsunspor Kulübü Başkanı Mazhar Başoğlu, Kasımpaşa'ya kendi sahalarında yenildikleri için üzgün olduklarını belirterek, gereken her türlü tedbiri alarak, Samsunspor'u istenilen yere getireceklerini söyledi. Türk Telekom A Ligi'nde oynadığı 4 maçta 1 galibiyet 1 beraberlik ve 2 mağlubiyet alarak 4 puan toplayan Samsunspor'da en son alınan Kasımpaşa mağlubiyetiyle moraller bozuldu. Kulüp Başkanı Mazhar Başoğlu, iyi sonuç alan takım nasıl prim ile ödüllendiriliyorsa, kötü sonuç alan takımın da ceza alacağını belirterek, "Bugün akşam yapılacak yönetim kurulu toplantısında futbolculara ceza verilmesini görüşeceğiz.
Prim - 11.09.2006
Ayçiçeği Üreticisi Memnun
Fındık üreticisi, hükümetin verdiği 4 YTL`Lik fiyatı beğenmeyerek protesto eylemleri düzenlerken Trakyalı ayçiceği üreticisi Trakya Birlik tarafından açıklanan alım fiyatından memnun oldu. Trakyalı ayçiceği üreticisi hükümetin vereceği destekleme fiyatını beklemeye başladı. Trakya Birlik 48 alım merkezinde ayçiceği alımlarını sürdürüyor. Birlik bugüne kadar 270 bin ton ürün alımını gerçekleştirdi. Trakyabirlik`in avans alım fiyatını 50 YKr olarak açıklamasıyla birlikte ayçiçek üreticileri hükümetinde 20-25 YKr arasında destekleme primi vermesini bekliyor.
Prim - 11.09.2006
Ankara: Gençlerbirliği'nden 'Sert Futbol Oynuyor' Eleştirilerine Tepki
Gençlerbirliği Kulübü Basın Sözcüsü Muammer Akyüz, futbol kuralları içerisindeki sertliğin futbolun gereği olduğunu belirterek, "Bize sert futbol eleştirileri yapanların Avrupa'daki maçlara bakmalarını tavsiye ediyorum" dedi. Ligin yeni başlamış olmasına rağmen Gençlerbirliği'ne puan kaybeden takımların Gençlerbirliği'nin çok sert oynadığını söyleyerek bir kampanya sürdürdüklerini belirten Basın Sözcüsü Akyüz, futbolun bir kurallar oyunu olduğunu ve bu kuralların da sahada hakemler tarafından uygulandığını kaydetti. Akyüz, "Hakemlerimiz kural dışı sertliğe zaten gerekli cezaları verirler. Futbol kuralları içerisindeki sertlik futbolun gereğidir. Futbol bir gösteri sporu değil, kuralları içerisinde sert bir oyun olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu eleştirileri yapanların Avrupa'daki maçlara bakmalarını tavsiye ediyorum. Rakiplerimiz bu şekilde hakemlerimizi etki altına almayı düşünüyorlar ve bu da centilmenlik dışı bir davranış olur. Ayrıca bizim hakemlerimizin bu gibi basit oyunlara prim vermeyeceğine inancımız tamdır" ifadelerini kullandı.
Prim - 11.09.2006
Samsun: Samsun'da Polisin Şehit Edilmesi
DYP Samsun İl Başkanı Erdem Demirdağ, asayiş olayları ve bir polisin şehit edilmesiyle ilgili olarak, "Artık suça karşı toplu mücadele şart" dedi. Samsun'da dün gece yaralama olayına müdahale eden polis memurlarına silahla ateş açılması ve bir polis memurunun şehit edilmesi olayını kınayan Erdem Demirdağ, sosyal ve ekonomik çöküşün toplumu kanser gibi sardığını söyledi. AB uyum yasaları kapsamında çıkarılan kanunların polisi etkisizleştirdiğini öne süren Demirdağ, terörün, cinayetlerin, soygunların, darp ve tecavüz olaylarının artığını kaydetti. Samsun'un uzun zamandır artış gösteren asayiş olaylarıyla başının dertte olduğunu ve çözümü noktasında gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini belirten Demirdağ, "Samsun'daki asayiş olaylarının ciddiyetinin, şehit edilen polis memurumuz bir göstergesidir. Suçlular hiç tereddüt etmeden polise ateş açabiliyor ve şehit ediyor. Artık suça karşı toplu mücadele şart. Halkımız suçlulara prim vermemeli, güvenlik güçleriyle iş birliği içerisinde suçlulara direnmelidir.
Prim - 11.09.2006
Ziya Doğan, Camiayı Uyardı ve Osasuna Maçının Önemine Değindi
Trabzonspor`da yeni teknik direktör Ziya Doğan yönetiminde çıkılan ilk karşılaşmada Beşiktaş karşısında alınan kritik galibiyetin sevinci kısa sürdü. Futbolcuları ve camiayı uyaran Ziya Doğan, ¨Bu maç dün gecede kaldı. Artık Osasuna maçına bakmalıyız. Ayaklarımız yere basmalı. Fazla büyütmeyin¨ dedi. KARAMSARLIĞI DAĞITTIK Ziya Doğan, sezon başında alınan kötü sonuçların camianın üzerinde bir karamsarlık yarattığını ve bu karamsarlığın kalkması açısından Beşiktaş maçına büyük önem verdiklerini belirterek, ¨Aldığımız 3 puan özellikle oyuncularımız açısından çok iyi oldu. Camianın üzerindeki karamsarlığın kalkmasının yanında oyuncularımızın kendine güveni geldi. Galibiyeti hakettğimizi sanıyorum. Oyuncularım çok coşkulu ve istekliydi. Bunu maç boyunca da sürdürdüler. Eksiklerimiz çok ve bunların farkındayız. Özellikle defansif anlayış bakımından eksiklerimiz var. 3 günde kendi oyun sistemimi oyuncularıma tabii ki kabul ettiremem ve uygulatamam. Ama biz öncelikle mantalitelerini değiştirmeye çalııştık ve bunda da başarılı olduğumuzu sanıyorum¨ dedi. TER SOĞUMADAN UYARI Trabzonspor Teknik Direktörü Ziya Doğan, Beşiktaş galibiyeti sonrası, bordo - mavili oyunculardan daha terleri soğumadan bu galibiyeti unutmalarını istedi. Başarılı teknik adam, önlerinde kritik maçlar olduğunu ve bir galibiyetin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini söyleyerek, ¨Bir galibiyet birşeyleri değiştirmez, ama güzel bir başlangıçtır. Önemli olan bu başlangıcı devam ettirmek. Artık önünüze bakın. Perşembe günü kritik bir maçımız daha var. Ayaklarınız yere bassın. Bu galibiyeti fazla büyütmeyin. Büyütenler olursa aldanmayın¨ dedi. Ziya Doğan, maçın ardından yaptığı açıklamada da, ¨Galibiyeti fazla büyütmenin anlamı yok. Artık önümüze bakmalıyız¨ ifadesini kullandı. TAKTİK DEĞİŞİKLİK GALİBİYETİ GETİRDİ Trabzonspor Teknik Direktörü Ziya Doğan` ın Beşiktaş karşısında yaptığı taktik değişiklik de adeta galibiyetin anahtarı oldu. Karşılaşmaya Ersen Martin` i ileride tek forvet bırakıp orta sahayı kalabalık tutarak başlayan, Gökdeniz`e de orta sahanın sağında forma veren Ziya Doğan, golün ardından yaptığı taktik değişiklikle adeta galibiyetin de mimarı oldu. Orta sahada çok top kaybeden Marcelinho`yu Ersen Martin` in yanına süren ve forveti çiftleyen Doğan, Gökdeniz` i de bu iki ismin ardına serbest adam olarak çekti. Bu hamle sonucunda Gökdeniz üç golün asistini yaparken, Beşiktaş savunması da kalabalık Trabzonspor atakları karşısında bunaldı. Doğan, galibiyetin sadece kendisine mal edilmesinin yanlış olduğunu hatırlatarak, ¨Bu galibiyet tüm takımın. Özellikle de sahada istediğim şeyleri terlerinin son damlasına kadar uygulamaya çalışan oyuncularımındır¨ dedi. YÖNETİM HAVALARDA Trabzonspor` da, hafta içinde ani bir kararla kritik Beşiktaş ve Osasuna maçları öncesinde teknik adam değişimine giden ve büyük risk alan Trabzonspor yönetimi, Beşiktaş maçındaki galibiyet ve sergilenen olumlu futbol nedeniyle rahat bir nefes aldı. Olası bir kötü sonuç halinde yönetimin çok zor durumda kalacağını belirten yöneticiler, ¨Eğer Beşiktaş maçında kötü bir futbol ve kötü bir sonuç alınsaydı herkes kritik maçlar öncesinde takımda böyle büyük bir operasyon yaptığımız için bizi suçlayacaktı. Bu nedenle Ziya hoca ve futbolculara teşekkür ediyoruz¨ dediler. BAŞKAN MUTLU Trabzonspor Başkanı Nuri Albayrak, 3 gün önce yaptıkları operasyonun meyvelerini aldıkları için mutlu olduğunu belirterek, ¨Biz hem yönetim, hem teknik heyet, hem de futbolcular olarak 3 puana inanmış bir şekilde İstanbul`a gelmiştik. Oyuncularım iyi mücadele ettiler. Yeni bir kan, yeni ruh oluştu. Çünkü elimizde zaten kaliteli bir kadro var. Lazaroni` nin yerine teknik direktörlüğe Ziya Doğan`ı getirmemiz futbolculara moral ve motivasyon açısından iyi geldi. Neşteri zamanında vurmamız iyi oldu. Bu takım ligi sallayacak. Yenemeyeceğimiz hiçbir takım yok. Sadece iyi başlayamadık ve şu anda biraz zamana ihtiyacımız var. Anadolu efsanesi geri gelecek¨ dedi. HEDEF OSASUNA Albayrak, Perşembe günü UEFA Kupası 1. tur ilk maçında İspanya`nın Osasuna takımı karşısında iyi bir sonuç alacaklarına inandığını söyledi. Albayrak, ¨İspanyol takımları bize ters geliyor olabilir ama herşeyin bir ilki vardır. Ziya Doğan ve ekibiyle yakaladığımız çıkışı Osasuna karşısında da sürdürmek istiyoruz. O maçın kazanılması takımımıza yeni bir hava katacaktır¨ dedi. MARCELİNHO LAZARONİ` Yİ SAVUNDU Trabzonspor`un Brezilyalı yıldızı Marcelinho, galibiyetin hoca değişikliği sonucunda geldiği yorumlarına katılmadığını belirterek, ¨Hayır bence alakası yok. Bundan önceki hocamız da bize bir takım ruhu vermişti bunun devamında tabiki yeni hoca değişikliği artı bir motivasyon yarattı ve bununla beraber galip geldik. Çok mutluyuz. Özellikle ikinci yarıda birçok pozisyon bulduk. Bunlardan yararlanabilseydik maçı çok daha kolay hale getirebilirdik. Ancak olmadı önümüzdeki maçlara bakacağız. Bu galibiyet bize çok büyük bir moral verdi. Şimdiki hedefimiz Osasuna maçı. Bu maçla Avrupa sahnesindeki yerimizi almayı planlıyoruz¨ dedi. ERSEN: DEVAMI GELECEK Trabzonspor`da Lazaroni` nin takımda şans tanımadığı ve Beşiktaş maçında Ziya Doğan tarafından sahaya sürülen Ersen Martin, Beşiktaş gibi güçlü bir takımı İnönü` de yenmenin kendilerine büyük bir güven getirdiğini belirterek, ¨Trabzonspor gibi büyük bir takımın lige iyi başlayamaması tabii ki oyuncular üzerinde etkili oldu. Ancak Ziya Doğan` la ekstra bir moral bulduk ve Beşiktaş karşısına öyle çıktık. Golle başlamam benim kendime güvenimi de yerine getirdi. Gollerimin devamını getireceğime inanıyorum¨ dedi. PRİM ARTIRILDI Trabzonspor`da Başkan Nuri Albayrak`ın Beşiktaş maçı için otelden ayrılırken verdiği galibiyete 10`ar bin YTL`lik prim sözü maçtan sonra değişti.
Prim - 10.09.2006
Erdoğan: "Bizim Anlayışımızda Acze Yer Yoktur"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bizim anlayışımızda acze yer yoktur. İhtilaf ve çatışma alanlarını derinleştirmek için çalışanlara zerre kadar prim vermedik, vermeyeceğiz'' dedi.
Prim - 10.09.2006
Erdoğan : Dost ve Kardeş Memleketlere Sırt Dönmeyi Kimse Bizden Beklemesin
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bilecik Söğüt Şenliklerinde Konuştu:- Buralar Şov Alanı Değildir
Prim - 09.09.2006
Başesgioğlu, CeBIT Fuarı'nda...
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye'nin bilişim teknolojileri konusundaki eksiğini en kısa zamanda tamamlayacağını ve vatandaşa daha çağdaş, kaliteli ve şeffaf hizmet sunacağını söyledi. Murat Başesgioğlu, TÜYAP Beylikdüzü Fuar Merkezinde devam eden CeBIT Bilişim Eurasia Fuarında, başta SSK olmak üzere çeşitli standları gezerek bilgi aldı. Başesgioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bakanlığının ve bağlı kuruluşların vatandaşa hizmet sunma açısından en geniş kurum olduğunu dile getirerek, ''Bizim bilgi teknolojilerinden koparak bilgi üretmemiz artık mümkün değil. Bu konuda kaybettiğimiz zaman var, telafi etmemiz gerekiyor'' dedi. Hükümet olarak hazırlanan ''e-devlet'' projesine işaret eden Başesgioğlu, bu proje çerçevesinde her bakanlığın bilgi teknolojilerindeki eksiğini gidermenin gayreti içerisinde olduğunu anlattı. Bakanlığının başta SSK olmak üzere bilgi teknolojilerini kullanma konusunda ileri bir seviyeye geldiğini kaydeden Başesgioğlu, ''2007 yılı başından itibaren uygulamaya geçeceğimiz Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında artık vatandaşlarımızın sosyal güvenlik hizmetlerini kurumlara gelmeden bilgisayar ortamında almalarını amaçlıyoruz'' diye konuştu. Fuara ilişkin gözlemlerini de dile getiren Başesgioğlu, bilişim sektöründe özel sektörün yanı sıra kamunun da önemli ölçüde ilerleme kaydettiğini gördüğünü belirtti. Kamunun bu şekilde hizmet sunmasının devlet-vatandaş kaynaşmasını sağlayacağını, vatandaşın kendi adına yapılan hizmetleri şeffaf bir şekilde öğrenmesine yardımcı olacağını anlatan Başesgioğlu, sigortada kayıt ve e-evrak projelerine dikkati çekti. Bu projeyle verilen bir dilekçenin o gün ve ondan sonraki günlerde hangi departmanlara gittiğinin ya da hangi birimde beklediğinin görülebileceğini söyleyen Başesgioğlu, vatandaşların sigortalılık bilgilerini test edebildiklerini, adlarına prim yatıp yatmadığını görebildiklerini, yine işverenlerin de sigorta bildirimlerini bu yolla yapabildiklerini ifade etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Prim Haberleri | Prim Haber - Haberler - Sayfa 5 - Prim haberleri, son dakika prim haber ve gelişmeleri burada. Samsun: Samsun Barosu Olağan Genel Kurulu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.3.2021 05:04:13. #1.16#
title