Prim Haberleri

Prim haber, Prim son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Prim - 19.02.2021
Piyasalarda gün sonu
BIST 30 endeksi, önceki kapanışa göre 16,33 puan ve yüzde 1,02 artışla 1.622,25 puandan kapandı. BIST 100 endeksine dahil hisselerin 66'sı prim yaptı, 31'i geriledi.
Prim - 19.02.2021
DenizBank 435 milyon dolarlık seküritizasyon kredisi sağladı (2)
Ateş, fiyat istikrarının sağlanması ve enflasyonda tek hanelere gelinmesi halinde, faizlerin de düşeceğini ifade ederek, "Şu anda açıklıkla söyleyeyim, bu dönemde vade ve fiyat olarak temin edilmiş en avantajlı kredi oldu. İleriye dönük risk priminin düşmesi, enflasyonun ve ona paralel iç faizlerin düşmesi, dışarıdan ülkemize teveccüh gösteren yatırımcıların faizlerini de düşürecektir.
Prim - 19.02.2021
İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Tatlıoğlu, SGK ve Bağ-Kur primlerinin ertelenmesini istedi
İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, SGK ve Bağ-Kur prim ödemelerinin yıl sonuna kadar ertelenmesini talep etti.
Prim - 19.02.2021
Karşıyaka çok karışık
PRİMLER KRİZ OLDU Karşıyaka'da kötü gidişin nedenleri aranırken, sezona ilk 6 maçta 5 galibiyetle namağlup lider başlayan takımda bu periyotta yönetimin getirdiği primlerin kaldırılıp galibiyetlerde oyunculara sözleşmelerinde yazan maç başı hak ediş ödemelerinin yapılması kararının da futbolcular arasında ikilik yarattığı ortaya çıktı.
Prim - 19.02.2021
BIST100 yüzde 0.33 artışla başladı, dolar 6.99 lirada
TSKB'nin günlük bülteninde, küresel piyasalarda risk iştahındaki kırılgan gelişmenin sürdüğü vurgulanarak, şöyle denildi: "Gelişmiş ekonomilerde açıklanan makroekonomik veriler karışık bir görünüm sunarken, riskli varlıklar satış baskısı altında kalmaya devam ediyor. ABD'de inşaat izinleri beklentilerden güçlü gelse de konut başlangıçları ve 13 Şubat'ta biten haftanın işsizlik maaşı başvuruları zayıf bir tablo ortaya koydu.  "ABD'deki mali paket konusunda henüz bir ilerleme kaydedilemezken, Hazine Bakanı Janet Yellen büyük bir mali destek paketine olan ihtiyacın sürdüğünü hatırlattı. Bununla birlikte, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) son toplantısına ait tutanaklarda Euro Bölgesi'nde enflasyon hedefinin çok uzağında olunduğu ve güçlü euronun enflasyon üzerinde ilave aşağı yönlü risk oluşturduğu belirtildi. Bu nedenle ECB üyelerinin parasal ve mali desteklerin sürdürülmesinin altını çizdiği ifade edildi.  "Bu haber ve veri akışı altında hisse senetleri dünü düşüşle tamamlarken, gelişmiş ekonomilerin tahvil faizleri önceki günkü hızlı yükselişin ardından hemen hemen yatay kaldı. Dolar gelişmiş diğer ekonomi para birimleri karşısında bir miktar gerilerken, gelişmekte olan ekonomilerin para birimleri karışık bir performans ortaya koydular.  "Altın fiyatları dünü yataya yakın tamamlarken, bir süredir hızlı yükselen ham petrol fiyatları hafif geriledi.  "Türk finansal varlıklar karışık bir seyir izledi. TCMB beklentiler dahilinde faizleri sabit tutarken, sıkı duruşun uzun süre korunacağına ve gerekmesi halinde ilave sıkılaştırma yapabileceğine yönelik sözlü yönlendirmesini yineledi.  "Haftalık veriler yabancıların Türk finansal varlıklara olan ilgisinin 12 Şubat haftasında bir miktar toparlandığına işaret ederken, aynı haftada yurtiçi yerleşiklerin döviz talebi gücünü korudu.  "Bu gelişmeler ışığında dün hisse senetlerinde gösterge endeksler karışık seyrederken, TL, dolar ve euro eşit ağırlıklı sepet karşısında yüzde 0.2 değer kaybetti. Öte yandan ülke risk priminde ve tahvil faizlerinde gerilemeler gözlendi.
Prim - 18.02.2021
TSK personeline ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda yasalaştı (3)
Bu kapsamda aylıkları yeniden belirlenenlerin devlet memuru olarak görev yaptıkları süre için hesaplanacak emekli keseneği, kurum karşılığı ve genel sağlık sigortası primi fark tutarları, talep tarihindeki katsayılar esas alınarak, gecikme cezası, gecikme zammı veya faiz uygulanmaksızın, ilgililerin aylıklarından 24 eşit taksitle, kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilecek.
Prim - 18.02.2021
Piyasalarda gün sonu
BIST 30 endeksi, önceki kapanışa göre 5,35 puan ve yüzde 0,33 düşüşle 1.605,92 puandan kapandı. BIST 100 endeksine dahil hisselerin 39'u prim yaptı, 56'sı geriledi.
Prim - 18.02.2021
Emre Belözoğlu: Hüseyin Göçek dahil bütün hakemlere güvenmek istiyorum
"HAKSIZCA HAMLELER YAPILMASINA, GÖZÜMÜZE DE PARMAĞIN SOKULMASINA DA MÜSAADE ETMEYİZ"  Doğru olmayan bu hamlelerin karşılığı alındı mı? Derseniz; evet, onlar tarafından alındı. Ancak önemli olan şu, biz bunu yapmayan bir camia olarak bizim de bunu yapmamız mı isteniyor? Biz de bu yolu mu izleyelim isteniyor? Hakemi etki altına al, kazansan da konuş kaybetsen de konuş, maçtan önce konuş, baskı kur, … durumuna prim veriliyorsa, bu sistem çalışıyor ve bunu yapanlar sonuç alıyorsa ki aldıklarını gördük ve buna bir önlem alınmadığını da gördük, o zaman demek ki herkes bunu yapabilir.
Prim - 18.02.2021
Son dakika haberi! BIST100 yüzde 0.38 yükseldi, dolar 6.99 lirada
"Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5.0 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir" denilen açıklamada, sıkı para politikası duruşunun bu şekilde sürdürülmesinin fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği vurgulandı.
Prim - 18.02.2021
Merkez Bankası, politika faizini yüzde 17'de sabit bıraktı
Bu doğrultuda, 2021 yıl sonu tahmin hedefi dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürüleceği vurgulanan duyuruda, şunlar kaydedildi: "Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenmektedir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır. Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir. Sıkı para politikası duruşunun bu şekilde sürdürülmesinin fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.
Prim - 18.02.2021
TCMB yüzde 17 düzeyindeki politika faizini değiştirmedi (2)
"Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5.0 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir" denilen açıklamada, sıkı para politikası duruşunun bu şekilde sürdürülmesinin fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği vurgulandı.
Prim - 18.02.2021
IMF, Türkiye'nin ekonomik politika değişimini memnuniyetle karşılıyor
Para politikasının sıkılaştırılması ve sadeleştirilmesi, kredi büyümesinin dizginlenmesi, idari tedbirlerin ele alınması ile tamamlayıcı maliye politikası memnuniyetle karşılanıyor. Liranın değer kazanmasını, kredibilitenin iyileşmesini, risk priminin düşmesini sağlayan bu politika değişikliğinin enflasyonu da kademeli olarak düşürmesi bekleniyor.
Prim - 18.02.2021
Avrupa borsaları karışık seyirle açıldı
İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,1 azalışla 6.706 puanda, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,1 artışla 5.770 puanda, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,3 yükselişle 8.149 puanda ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,2 primle 23.
Prim - 18.02.2021
Hatice Cengiz, nişanlısı Kaşıkçı'nın cinayetinin aydınlatılması konusunda Biden yönetiminden ümitli
Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili Brian Fogel'in hazırladığı "The Dissident" belgeselini Netflix, Amazon Prime Video ve diğer büyük uluslararası dijital yayın platformlarının yayınlamak istememesini yorumlayan Cengiz, "Kararları kimin verdiğini bilmiyorum ama bunların ardında önemli ekonomik ve ticari çıkarlar olduğunu biliyorum.
Prim - 17.02.2021
Piyasalarda gün sonu
BIST 30 endeksi, önceki kapanışa göre 11,06 puan ve yüzde 0,68 düşüşle 1.611,26 puandan kapandı. BIST 100 endeksine dahil hisselerin 31'i prim yaptı, 67'si geriledi.
Prim - 17.02.2021
AESOB'dan AK Parti İl Başkanlığına ziyaret
Koronavirüs tedbirleri nedeniyle esnaf ve sanatkarın ekonomik anlamda kötü günler geçirdiğini belirten Dere, "Birçok üyemiz aylardır iş yerlerini açamıyor. Bu süreci esnaf ve sanatkarımızın en az kayıpla atlatması için sürekli yanımızda olan hükümetimize teşekkür ediyoruz. Bu süreçte kira desteğinin yanı sıra lokantalara ciro kaybı desteği verildi. Kredi borçlarımız ertelendi. Gelir kaybı başvuru sonuçları açıklandı ve yeniden başvuru hakkı tanındı. Prim borcu olan üyelerimizin sağlık hizmetlerinden yararlanması 31 Aralık 2021'e kadar uzatıldı.
Prim - 17.02.2021
BIST100 yüzde 0.50 artışla başladı, dolar 7.04 lirada
TSKB bülteninde, küresel piyasal arda risk iştahındaki iyimserlğin "hız kestiğine" dikkat çekilerek, şöyle denildi: "Az sayıdaki makroekonomik veri beklentilerin üzerinde gelirken, COVID-19 yeni vaka sayısının hız kesmesi ve aşılama ile ekonomilerin normalleşebilecek olması enflasyonist beklentileri destekliyor. Bu durum faizlerin yükselmesine yol açarken, risk iştahını zayıflatıyor.  "ABD 10 yıllık tahvil faizi dün 10 baz puan artarak yüzde 1.30'a son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Benzer şekilde bu hareket diğer gelişmiş ekonomilerin tahvil faizlerinde de gözlenirken, küresel ölçekte hisse senetleri dün kırılgan bir seyir izledi.  "Ham petrol fiyatlarında küresel toparlanma iyimserliği ve arz-talep dengesine yönelik gelişmelerle yükseliş sürerken, altın fiyatları yüzde 1.3 geriledi.  "Dolar gelişmiş diğer ekonomilerin para birimleri karşısında yatay kalırken, gelişmekte olan ekonomilerin para birimleri karşısında güçlendi. Türk finansal varlıklarda küresel eğilimlerle uyumlu kırılgan bir seyir gözlendi." "Makroekonomik veri gündemi sakinken, Hazine 9 Kasım 2022 ve 1 Ekim 2025 vadeli sabit kupon ödemeli tahvillerle rekabetçi olmayan teklifler dahil toplamda 5.4 milyar lira borçlandı. Tekliflerin toplamda yüzde 64'ü karşılanırken, ihalelerde faiz, piyasadaki benzer vadedeki tahvillerin faizlerinin yaklaşık 18 baz puan üzerinde gerçekleşti.  "Küresel eğilimlerle hisse senetleri dünü düşüşle tamamlarken, TL, dolar ve euro eşit ağırlıklı sepet karşısında yüzde 0.2 oranında değer kaybetti. Ülke risk primindeki artış ve küresel eğilimlerle dün tahvil faizleri hemen her vadede yükseldi.
Prim - 10.11.2006
Ankara: Başbakan Erdoğan'a 'Sel' Raporu
AK Parti Diyarbakır Milletvekili İrfan Rıza Yazıcıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bölgesinde yaşanan 'sel felaketine' ilişkin bir rapor sundu. Yazıcıoğlu hazırladığı raporda hükümeti 'suistimallere' karşı uyararak, "Sel felaketinden nemalanmak isteyenlere malzeme vermeyin" dedi. Yazıcıoğlu, 40'a yakın vatandaşın hayatını kaybetmesine ve büyük maddi hasara yol açan sel felaketinin ardından bölgeye yaptığı incelemeleri rapor haline getirerek, Başbakan Erdoğan'a sundu. Yazıcıoğlu raporunda, maddi zararların telafi edilmesini ve bölge halkına 'devlet baba' şefkatinin gösterilmesini isteyerek, psikolojik olarak halkın rahatlatılmasını talep etti. Hasar tespit komisyonlarının hızlı, adil ve kısa sürede sonuç veren çalışmalar yapması gerektiğinin altını çizen Yazıcıoğlu, raporunda şu önerilerde bulundu: "- Hasar tespit komisyonları suistimallere karşı adil bir şekilde çalışmalı - Gerçek mağdurlar ile yalan beyanda bulunacak vatandaşların ayırt edilmesi ile ilgili bir sistem kurulmalı - Sel yatağında ürününü toplayıp zarar beyan edenlere karşı dikkatli olunmalı, sadece sel yatağındaki arazisinde ekili ürünü bulunanlara zararları ödenmeli - Zarar gören sanayi tesislerinin ve iş yerlerini zararları mahkemelerce de tespit edilmeli - Hasarları tespit edilenlerin Bağ-Kur, SSK ve Maliye'ye olan prim ve borçları en az 6 ay süreyle faizsiz ertelenmeli - Hasarı tespit edilen sanayi kuruluşları, tarımsal sulama tesisleri, meskun yerleşim birimleri ve iş yerlerinin geriye dönük elektrik borçlarının faizi silinmeli, ana borç 12 taksite bölünmeli - Sele maruz kalan bölgelerdeki dere yatakları DSİ tarafından ıslah edilmeli, gerekli sayıda köprü ve menfez yapılmalı - Yerel yönetimler imar planlarını gözden geçirerek, gerekli düzenlemeleri yapmalı - Selden zarar gören pamuk üreticisine ürün destekleme primi ödenmeli - Evleri hasar gören vatandaşlara en az 6 aya kadar kira yardımı yapılmalı ve kalıcı konut yapımına başlanmalı - Hasar bedelleri en kısa sürede ödenmeli".
Prim - 10.11.2006
İstanbul: Good Programı, 14 Kasım'da İş Dünyası ve Toplum İçin İyi Kurumsal Yönetim) Konferansı ile Son Bulacak
İsveç Büyükelçiliği, İsveç Ticaret Merkezi ve Capital Dergisi iş birliği ile gerçekleştirilen GOOD-Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilir Büyüme Programı, 14 Kasım Salı günü gerçekleştirilecek, "GOOD 4 Business & Society (İş Dünyası ve Toplum İçin İyi Kurumsal Yönetim)" konferansı ile son bulacak. Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenecek "GOOD 4 Business & Society" konulu konferansta, kurumsal yönetimin iş dünyası ve toplum açısından önemi dünyadan ve Türkiye'den uzman isimler tarafından ele alınacak. "GOOD for Business" ve "GOOD for Society" konulu iki panel oturumu ve bir yuvarlak masa tartışmasını kapsayacak konferansın açılışında, Devlet Bakanı Abdüllatif Şener konuk olarak konuşacak. Konferansın açılış konuşmasını Investor AB eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Claes Dahlback yapacak. "İş dünyası" konulu ilk oturumda Türkiye'den ve dünyadan özel sektörde lider konumdaki tanınmış isimler, iş dünyasında uygulanan kurumsal yönetim konusundaki deneyimlerini ve gelişmeleri katılımcılara aktaracak. Panelde, bankacılık sisteminde kredi risk primi ile kurumsal yönetim arasındaki ilişki ve kurumsal yönetim ilkelerinin nasıl geliştirildiği gibi konular üzerinde durulurken, gerçek hayattan örnekler anlatılacak.
Prim - 09.11.2006
Ankara: Tzob'dan AB İlerleme Raporu Değerlendirmesi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar dün AB Komisyonu'nun aday ülkelerin son 1 yılda üyelik hazırlıklarına ilişkin yayınladığı İlerleme Raporu'nu değerlendirerek, söz konusu raporda siyasi kriterler, ekonomik kriterler ve müktesebatın üstlenilmesi konularında eksiklikler yer aldığını belirtti. Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, ilerleme raporundaki Türkiye'nin tarım sektörüne ilişkin olarak yapılan değerlendirmeye değinerek, raporda son bir yılda mevzuata uyumun sınırlı olduğunun belirtildiğini kaydetti. Raporda, Tarım Kanunu'nda, "Kanun aynı zamanda, üretimle bağlantılı destekleri tarım politikasının anahtar unsuru olarak tanımlayarak, Türkiye'yi yeniden düzenlenmiş OTP'nin ilkelerinden uzaklaştıracaktır" şeklinde eleştirildiğine işaret eden Bayraktar, AB 2013'e kadar bütçesini yaptığını, Türkiye'nin üyeliğinin de bu tarihte gerçekleşeceğini kaydetti. Bu tarihe kadar Türkiye'nin OTP'yi uygulama zorunluluğu olmadığını ifade eden Bayraktar, "Türkiye üyeliğe kadar Tarımın yapısal sorunlarını çözmeye, işletmelere rekabetçi yapı kazandıracak politikaları uygulamaya mecburdur. Sektör maliyet sorunlarını çözmeye yönelik destekleme araçlarını kullanmak zorundadır. Bu anlamda fark ödeme (prim), hayvancılık ve girdi destekleri uygulamaları devam etmelidir" dedi.
Prim - 09.11.2006
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şener: -"seçimlere Yönelik Ortaya Olumsuz Bir Durumun Çıkabileceği Varsayımıyla Neyin Yapılacağını Konuşmak Faydalı Değil"
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlere yönelik ortaya olumsuz bir durumun çıkabileceği varsayımıyla neyin yapılacağını konuşmanın faydalı olmadığını bildirdi. Finans Arenasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şener, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerin ekonomi üzerindeki etkilerine dair sözlerinin hatırlatılması üzerine, seçim deyince hemen seçim ekonomisinin hatırlanmasının artık gerçekçi olmadığını söyledi. Türkiye'nin yıllardır seçim ekonomisi yaşadığını hatırlatan Şener, ''Bu tabloya bakarak yeni bir seçim ekonomisi uygulanacağı beklentisi yanlıştır'' dedi. Önceki dönemlerde harcamaların bütçe dengeleri gözetilmeden artırılarak seçime gidildiğini, iktidarda bulunan partilerin oylarını bu şekilde arttırmaya çalıştıklarını anlatan Şener, ''Bu tür siyasi yaklaşımların geçmişte partilerin oy oranlarına olumlu katkıları olmuş olabilir. Ama Türk seçmeni yıllardır uygulanan bu popülist politikaların kendisine hiçbir şey kazandırmadığını, kaybettirdiğini defalarca görüp yaşamıştır. Seçmen talepleri artık rasyonelleşmiştir. Bütçe dengelerini bozan iktidarlara prim vermediğini düşünüyorum'' diye konuştu.
Prim - 09.11.2006
Ankara: Başbakanlığın 2005 Yılı Harcama Tablosu
Başbakanlık, 2005 yılında kendisine tahsis edilen 938 milyon 16 bin 500 YTL'lik başlangıç ödeneğinin 699 milyon 506 bin 925 YTL'lik kısmını harcadı. 2005 yılında Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü'nün harcama tutarı 34 milyon 267 bin YTL olurken, İnsan Hakları Başkanlığı ile 371 bin 248 YTL harcama yaptı. Başbakanlık İdareyi Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan Başbakanlık 2005 Yılı Faaliyet Raporu'nda 2005 yılına ait Başbakanlık bütçesinin uygulama sonuçları ve temel mali tablolar açıklandı. Rapora göre, Başbakanlık 2005 yılında kendisine tahsis edilen 938 milyon 16 bin 500 YTL'lik başlangıç ödeneğinin 699 milyon 506 bin 925 YTL'lik kısmını harcadı. 2005 yılında Başbakanlığın personel giderleri 39 milyon 880 bin YTL olurken, Sosyal Güvenlik Kurumları prim giderleri 3 milyon 875 YTL, malzeme ve hizmet alım giderleri 20 milyon 76 bin YTL, cari transfer giderleri 388 milyon 882 bin YTL, sermaye giderleri 6 milyon 581 bin YTL, sermaye transferleri giderleri 240 milyon 210 bin YTL olarak gerçekleşti.
Prim - 09.11.2006
Ankara: Kayıtdışı İstihdam Kurulu Toplantısı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, işsiz vatandaşların 30 milyar YTL'lik kaynağa ulaşan İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yararlanmasını kolaylaştıracak bazı yeni düzenlemeler yapacaklarını belirterek, "İşsizlik Fonu'nun ekonomimize, işsiz vatandaşlarımıza ve istihdamın geliştirilmesine en etkin şekilde imkan sağlayacak bir düzenleme yapılması için çalışıyoruz" dedi. Başesgioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine oluşturulan, "Kayıtdışı İstihdam ve Kayıtdışı Ekonomi Kurulu"nun birinci hedefinin, Türkiye'de yabancı kaçak işçiliğin önlenmesi olduğunu söyledi. "Kayıtdışı İstihdam ve Kayıtdışı Ekonomi Kurulu", ilk toplantısını yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılan toplantıya, Bakan Başesgioğlu başkanlık etti. Kurul, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Gümrük ve Denizcilik Müsteşarlığı, TOBB, TİSK, Hak-İş, DİSK, Türk-İş, TESK, KOSGEB ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) temsilerinden oluşuyor. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla oluşturulan Kurul'la ilgili 4 Ekim 2006 tarihinde yayınlanan Başbakanlık Genelgesi'nde Kurul'un çalışma esasları belirlendi. Toplantının açılışında konuşan Başesgioğlu, kayıtdışı istihdam ve kayıtdışı ekonominin, devletin vergi ve pirim kaybına yol açan, rekabet ortamını bozan ve hiç bir şekilde tasvip edilmemesi gereken bir olgu olduğunu belirterek, toplum olarak hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'de bütün çalışmalara rağmen kayıtdışı oranların yüksek olduğunu ifade eden Başesgioğlu, "Sayın Başbakan'ımızın talimatıyla bu konuda daha derli toplu ve daha koordineli bir çalışma yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu konudaki çalışmalara sadece kamunun değil meslek örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin katılması önemlidir. Kurumlar arası koordinasyonun sağlanması kurulun en temel görevi olacaktır. Bununla birlikte kamuoyunda bilinçlendirme ve duyarlandırma kampanyası yapılması, kayıtdışı istihdam ve kayıtdışı ekonomiyle mücadele önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Alanda etkin denetim yapılması, kamunun elindeki bütün denetim mekanizmalarının koordine edilmesi bize önemli avantajlar sağlayacaktır" diye konuştu. Kayıtdışı istihdam ve kayıtdışı ekonomiyle mücadelenin bir ayda başlayıp bir ayda bitecek bir proje olmadığını, bunun süreklilik isteyen bir çalışma olacağını anlatan Başesgioğlu, bu konudaki çalışmalarının büyük bir titizlikle devam edeceğini vurguladı. KAYITDIŞI İSTİHDAMLA MÜCADELE Kurul toplantısında kayıtdışı istihdamla mücadele konusunda önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmaların planlanacağını söyleyen Başesgioğlu, alınacak kararların kamuoyuna duyurulacağını bildirdi. Kayıtdışı istihdam ve kayıtdışı ekonomi ile mücadelenin kısa ve uzun vadeli hedeflerinin bulunduğunu belirten Başesgioğlu, şunları söyledi: "Bu uzun soluklu bir mücadele olacaktır. Ancak kısa dönemde çalışma izni olmaksızın kaçak çalışan işçilerin izinsiz çalışmalarına son verilmesi, Kurul'un öncelikli hedefleri arasındadır. Yine alanda denetim, kurumsal bilgilerinin karşılıklı kontrolü, bilgi işlem teknolojilerinin kullanımı gibi denetimde etkin yöntemlerin kullanılması kısa vadede gerçekleştireceğimiz uygulamalardan biridir. Kurumlar arası daha koordineli çalışma ve bilgi paylaşımı kısa vadeli çalışmalardan birisidir. Bürokratik işlemlerin mümkün olduğunca sadeleştirilmesi çalışmalarımız arasında yer alacak. Kayıtdışı istihdamın işgücü maliyetleri gibi bir çok yansımaları var. İstihdamın geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi kapsamında meseleyi ele alacağız. Bu çalışmaları yerel yöneticileri de kayıtdışı istihdamla mücadeleye ortak etmeyi, onlardan istifade etmeyi amaçlıyoruz. İstihdamın geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi kapsamında yapılan çalışmalar da kurul da ele alınacak. Önümüzdeki yıl uygulanmaya konacak bu tedbirler için yasal ve idari hazırlıkları yapacağız. İşsizlik oranı yüzde 8.8'e kadar geriledi. Bu düşük bizi umutlandırıyor ve cesaretlendiriyor. İşsizliği yenmek için ekonominin belirli bir oranda büyüme yakalaması gerekiyor. Türk ekonomisi gayet güzel başarılara imza atmıştır. Bu performansın devam etmesi gerekiyor. Ancak işsizliği yenmek için sadece sadece ekonomik büyüme yeterli değil, aktif istihdam politikalarının da uygulanması gerekir, işgücü piyasalarının yeniden revize edilmesi, işgücü maliyetlerinin Türkiye'nin gerçeklerine ve uluslararası rekabete imkan verecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor." "İŞSİZLİK SİGORTASI FONU'NDAN YARARLANMA KOŞULLARI ESNETİLECEK" Başesgioğlu, 'İstihdamın Geliştirilmesi ve İşsizliğin Önlenmesi' isimli çalışma yapıldığını ifade ederek, bu konudaki koordinatların belirlendiğini söyledi. Projede, eski hükümlü ve özürlü istihdamı, İşsizlik Sigortası Fonu'nun etkin kullanımı, Kıdem Tazminatı Fon Tasarı gibi bir çok konu başlığı yer aldığını kaydetti. Başesgioğlu, "Bu çalışma içerisinde zorunlu istihdam konusu var. Yani eski hükümlü ve özürlü çalıştırma konusu bulunuyor. Bu hususta hükümlü ve özürlülerin yanı sıra işletmeler açısından sıkıntılar var. Hem özürlü ve eski hükümlülerin kazanılmış haklarını korumak hem de işletmelere kolaylık sağlamak için ortalama bir yol bulmamız gerekiyor. Bu yönde çalışmalarımız sürüyor. İkinci ana balık işsizlik sigortası konusudur. Bugün fonda 30 milyar YTL fon varlığı vardır. Bu önemli bir birikimdir. Hatta bazıları bu paranın çokluğundan rahatsız oluyor. Kimsenin bu paranın çokluğundan rahatsız olmaması lazım. Bu ülkemizin itibarı ve işsizlikler için güvencedir. Bu fondaki paranın amacı dışında kullanılmasına asla izin vermeyiz. İşsiz vatandaşlarımızın daha geniş kapsamlı yararlanması ve yararlanma şartlarının esnetilmesi söz konusu olacak. Bugün kabul etmek gerekir ki, bu fondan yararlanma şartları başta çok ihtiyatlı çalışılmış, biraz disiplinli bir fondur. Bunda biraz açılım yapmayı planlıyoruz. Ama bunu yaparken gayri ciddi şekilde dağıtmak gibi bir anlayış içinde değiliz. Fondan mesleki eğitim ve işgücüne nitelikli insan yetiştirme konusundaki çalışmalara bir kaynak oluşmasını istiyoruz. Bununla birlikte işsizlik sigortasına pirim ödeyen işverenlerin ödediği primlerin başka alanlarda nasıl kullanılabilir diye bir çalışma yapıyoruz.
Prim - 09.11.2006
Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasına yönelik düzenlemelerin gelecek yıl yürürlüğe gireceğini tahmin ettiğini söyledi. Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Projesi kapsamında oluşturulan Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Koordinasyon Kurulu, Bakan Başesgioğlu'nun başkanlığında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında ilk kez toplandı. Başesgioğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kayıtdışı ekonomi ve istihdamın, hep birlikte mücadele edilmesi gereken, vergi ve prim kayıplarına neden olan, rekabeti bozan bir olgu olduğunu ifade ederek, kayıtdışı konusunda koordineli bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
Prim - 09.11.2006
Adana: Ziraat Odası Başkanları, Ceyhan'da Biraraya Geldi
Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde biraraya gelen ziraat odası başkanları, yağışlardan sonra oluşan zararlarla ilgili ortak hareket etme kararı aldı. Ceyhan Ziraat Odası'ndaki toplantıya; Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Durmuş Halis, Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, Yumurtalık Ziraat Odası Başkanı Türkeş Filik, Karaisalı Ziraat Odası Başkanı Mahmut Metin, Kozan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Şahbazoğlu, Feke Ziraat Odası Başkanı Yasin Mert ve Ceyhan İlçe Tarım Müdürü M. Ali Tekin katıldı. Toplantıda konuşan Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, geçtiğimiz günlerde meydana gelen aşırı yağışlardan Çukurova çiftçisinin büyük zarar gördüğünü ifade ederek, bu yüzden il genelindeki ziraat odası başkanları ile birlikte il koordinasyon kurulu oluşturacaklarını ve ortak kararlar alacaklarını belirtti. Tezcan, "Bölgemizin afet bölgesi ilan edilmesi gerekir, ancak mevcut yasalar buna imkan vermiyor. Bu yüzden aldığımız ortak karar neticesinde bölge çiftçilerimizin borçlarının ileri bir tarihe ertelenmesi, primlerin erken ödenmesi ve tahliye kanallarının temizlik çalışmalarının bir an önce yapılması konularında ilgililere taleplerimizi ileteceğiz" diye konuştu.
Prim - 09.11.2006
Denizli: Denizlispor, Fenerbahçe'yi Eli Boş Göndermenin Hesaplarını Yapıyor
Turkcell Süper Ligi'nin 13.hafta açılış maçında yarın akşam lider Fenerbahçe'yi konuk edecek olan Denizlispor'da çalışmalar sürerken, Yeşil - siyahlı futbolcular galibiyetten başka bir şey düşünmediklerini söylediler. Son 4 haftada 10 puan toplayarak alt sıralardan uzaklaşan Denizlispor'da Fenerbahçe maçında hedef mutlak galibiyet. Haluk Ulusoy Tesisleri'nde hazırlıklarını sürdüren ve bugün akşam saatlerinde yapacağı son idmanla kampa girecek olan Yeşil - siyahlı ekipte, sakatlıkları süren Selahattin, Oliveria ve Julio Cesar forma giyemeyecek. Bir süredir sakatlığı sebebiyle oynayamayan Bülent Ertuğrul'un iyileştiği ve Fenerbahçe maçında takımdaki yerini alacağı öğrenilirken, Teknik Direktör Faruk Hadzibegiç, geçen hafta Sivasspor maçında sahaya sürdüğü onbirden Murat Karakoç'un yerin bu futbolcuyu oynatmayı düşünüyor. 4-4-1-1 sistemiyle sahaya çıkacak olan yeşil siyahlı ekipte, forvette Hüseyin Kartal'ın forma giymesi bekleniyor. Denizlispor'un genç forvet oyuncusu İlkay Demir, takım olarak maça çok iyi hazırlandıklarını belirterek, "4 haftadır iyi bir performans sergiledik ve 10 puan topladık. Fenerbahçe bizden çekiniyor olmalı çünkü çok iyi bir çıkışımız var. Bu çıkışımızı inşallah bu maçta da sürdürüp, sahadan galip ayrılmak istiyoruz. Taraftarlarımıza ve Denizli halkı'na yine bir Fenerbahçe güzelliği yaşatıp, geçen sene olduğu gibi bu yıl da aynı başarıyı tekrarlamak istiyoruz" dedi. Fenerbahçe maçında yeşil siyahlıların gol umudu olan Hüseyin Kartal ise, son haftalarda iyi günler geçirdiklerini belirterek, "Geçen sezonun son maçında berabere kaldığımız Fenerbahçe şampiyonluğu kaybetmişti. Şimdi daha hırslı olacaklar. Biz de rahat bir durumdayız. Onun için güzel bir maç bizi bekliyor. Seyredenlerin zevk alacağı bir karşılaşma olacağına inanıyorum. Fenerbahçe'yi kendi sahamızda yenerek eli boş göndermek istiyoruz" dedi. Denizlispor'un Fenerbahçe karşısına, Süleyman- Ahmet Çağıran, Erman, Roman Kratochvil, İbrahim Çelik- Bülent Ertuğrul, Tomas, Fatih Yiğen, Serhat- Yusuf- Hüseyin Kartal ilk onbiriyle çıkması bekleniyor. Galibiyet priminin 5 bin YTL, beraberlik priminin de 2 bin 500 YTL olarak açıklayan Denizlispor yönetimi, 10 Kasım sebebiyle maça gelecek taraftarlara Türk Bayrağı da dağıtacak.
Prim - 09.11.2006
Ankara: Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu'ndan Bağ-kur Kesintilerinin Yüzde 33'e Çıkarılmasına Tepki
Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Genel Başkanı ve TESK Genel Başkan Vekili Bendevi Palandöken, Bağ-kur Emekli Aylığı Alan Esnaf ve Sanatkardan 1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren Aldıkları Aylıktan Yüzde 33 Destekleme Primi Kesileceğini Belirterek, "Emekli Olup da Hala Dükkanını Kapatmayan Esnaf ve Sanatkardan Bugüne Kadar Destekleme Primi Olarak Yüzde 10 Kesilirken, Bu Miktarın Yüzde 33'e Çıkmasına Bir Mana Veremiyoruz" Dedi.
Prim - 08.11.2006
Ankara: Eker'den Selzedeler ile İlgili Açıklama
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Selden Zarar Gören Esnaf ve Tüccarın Bağ-kur ve SSK Prim Borcu Ödemelerinin Ertelenmesiyle İlgili Gerekli Çalışmaların Başlatıldığını Bildirdi.
Prim - 08.11.2006
İzmir: SHP Genel Başkanı Karayalçın'dan CHP'ye Çağrı
Sosyaldemokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, cumhurbaşkanını halkın seçmesi için CHP'nin önerge vermesi gerektiğini söyleyerek, yapılan düzenlemenin mayıs ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine yetişeceğine dikkat çekti. SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, bir dizi ziyaretlerde bulunacağı İzmir programında, ilk olarak İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Mehmet Ali Susam'ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Karayalçın, Türkiye'nin önündeki siyasi sürecin 3 ana konusu olacağını, bunlardan ilkinin AB konusu, ikincisinin cumhurbaşkanlığı seçimi, üçüncüsünün ise TBMM seçimi olacağını ifade etti. AB ile ilişkilerin en önemli gününün yaşandığını kaydeden Karayalçın, "Bugün AB Komisyonu, Türkiye ile ilgili ilerleme raporu ve strateji belgesini açıklayacak. Öyle anlaşılıyor ki bu rapor Türkiye'nin AB ilişkileri açısından 14 Aralık Konsey toplantısından daha büyük önem taşıyacak. Bunun ardından en geç 10 Mayıs tarihine kadar cumhurbaşkanlığı seçimi gündeme gelecek ve 11. cumhurbaşkanımız göreve başlamış olacak. Öyle anlaşılıyor ki 4 Kasım Pazar günü TBMM seçimi olacak, erken seçim asla söz konusu değil. Tarihler kesinleşmiştir, kesin olmayan süreçler ve sistemlerdir. Ben cumhurbaşkanlığı seçimi konusunu önümüzdeki en temel sorun olarak görüyorum" diye konuştu. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın cumhurbaşkanlığı seçiminin risk primi taşıdığı yönündeki açıklamasına dikkat çeken Karayalçın, Türkiye tarihinde ilk kez böyle bir değerlendirmenin yapıldığını belirtti.
Prim - 08.11.2006
Eski İşyerini Soydu Kendini Böyle Savundu:"sigortamı Yatırmadılar, Ben de Çaldım"
Konya`da, daha önce çalıştığı fabrikada hırsızlık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Halil Torbalı (22), polise verdiği fadesinde, ¨3 yıl, burada çalıştım. İşten ayrıldıktan sonra, hiç sigorta pirimi yatırılmadığını öğrendim. Hırsızlığı bu yüzden yaptım.¨ dedi. Selçuklu İlçesi Anadolu Sanayisinde bir döküm firmasında çalışan Torbalı, 1 ay önce işten ayrıldı. Torbalı, işten ayrıldıktan sonra firmada 1700 Kiloğram ağırlığında, 15 bin YTL değerinde aleminyum döküm kalıbı çalındı. Bunu üzerine Konya Asayiş Müdürlüğü Hırsızlık Büro ekipleri çalışma başlattı. Yapılan çalışma sonucunda, çalınan dökümlerin 4 ayrı işyerine satıldığı belirlendi. Polis, işyerlerinden aldığı eşgal doğrultusunda Torbalı`ya ulaştı. Selçuklu ilçesi Buhara Mahallesi`ndeki evinde yakalanan Torbalı, uzun süre aynı işyerinde çalışmasına rağmen işyerinin sigorta primini yatırmadığı gerekçesiyle hırsızlık yaptığını söyledi.
Prim - 08.11.2006
Konya: Konya'da Hırsızlık
Konya'da Bir Kişinin Eski Çalıştığı İşyerinden SSK Primini Yatırmadığı Gerekçesiyle 15 Bin YTL'lik Hırsızlık Yaptığı İddia Edildi.
Prim - 07.11.2006
Balıkesir: Zeytin ve Zeytinyağı Fiyatlarına Tepki
Edremit Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ali Rıza Timur, üreticinin öz varlığını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu öne sürdü. Üreticilerin zeytin ve zeytinyağı fiyatlarına tepki göstermediğini söyleyen Timur, "Üreticiler tepkisiz. Ben kendim, bastırdığım ve üzerinde 'Zeytin çiftçisi yok ise zeytin yok. Zeytinyağı yok. Sağlık yok. Oy yok' yazılı afişleri, vatandaşın görebileceği her yere asarak, zeytin üreticileri adına tepkimizi dile getirdim" dedi. Timur, "Türkiye'nin sıvı yağ ihtiyacı olan 1 milyar 400 bin tondan 500 bin tonu iç piyasadan karşılanıyor. Geriye kalan 900 bin ton sıvı yağı dışarıdan karşılıyoruz. Türkiye'nin dışarıdan ithal ettiği 900 bin ton yağ ile petrolden sonra en fazla döviz ödenen üründür. AB ülkeleri kendi zeytin çiftçisini korumak için zeytinyağına kilo başına 1.4 ile 2 euro arasında prim ödemektedir.
Prim - 07.11.2006
Denizli: Ali İpek'ten Fenerbahçe Maçı Öncesi Fair Play Çağrısı
Denizlispor Kulübü Başkanı Ali İpek, Fenerbahçe maçının kendileri için geçen sezonun rövanşı niteliğini taşımadığını belirterek, Fenerbahçe maçında kazanmak için sahaya çıkacaklarını, ancak fair play çerçevesinde hakedenin kazandığı bir maç olmasını temenni ettiğini söyledi. Son 4 haftada 10 puan toplayarak ligde 8. sıraya yükselen Denizlispor'da gözler Fenerbahçe maçına çevrildi. 2. Başkan Mehmet Özsoy ile birlikte kulüp binasında bir basın toplantısı düzenleyen Kulüp Başkanı Ali İpek, Sivasspor maçında takım halinde iyi oynadıklarını ve galibiyeti hakettiklerini belirterek, "Son haftalarda başarılı sonuçlar alıyoruz. Sivasspor maçında sakat oyuncularımız olmasına rağmen büyük bir başarıya imza attık. Yedek oyuncuların da her an oynayacak gibi hazır olmasının alınan bu başarıda büyük katkısı var. Teknik heyet ve futbolcularımızı bu başarılardan dolayı kutluyorum" dedi. Denizlispor'un mütevazi kadrosuyla lige damgasını vuracak bir takım olduğunu belirten Başkan İpek, "Denizlispor, iyi yolda ve iyi şeyler yapabilecek bir takım. Mütevazi kadromuzla lige damgamızı vuracak bir takımız. Bunda bizlere inanan taraftarlarımızın büyük katkısı var. Gerçek Denizlispor taraftarlarına teşekkür ederim" diye konuştu. Hafta sonunda oynayacakları Fenerbahçe maçının kendileri için geçen sezonun rövanşı niteliğini taşımadığını ifade eden Başkan İpek, "Fenerbahçe'nin böyle bir düşüncesi olabilir, ancak biz böyle düşünmüyoruz. Geçen sezon son maçta bizim şiddetle puana ihtiyacımız vardı ve biz istediğimizi aldık. Biz mütevazi bir takımız. Her maça hazırlandığımız gibi Fenerbahçe maçına da aynı şekilde hazırlanıyor ve galibiyet istiyoruz. Fenerbahçe'nin şampiyonluk, bizim de üst sıralara çıkma hedefimiz var. Fair play çerçevesi içinde dostane, kazasız belasız, hakedenin kazandığı bir maç olmasını temenni ediyorum. Bu zorlu maçta taraftarlarımız bizi yalnız bırakmasın" dedi. Sezon başında belirledikleri prim ve ceza sistemine göre Fenerbahçe maçı galibiyet priminin 5 bin YTL olduğunu belirten Başkan İpek, maçın bilet fiyatlarının da kale arkası 15 YTL, maraton tribün 25 YTL, kapalı tribünün de 50 YTL olduğunu söyledi.
Prim - 07.11.2006
Müsiad Başkanı Ömer Bolat: -"sadece Enflasyonu Düşürmeye Endeksli, Sadece Mali İstikrara Dayalı Bir Ekonomik Politika Vizyonu Artık Yeterli Değildir"
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, sadece enflasyonu düşürmeye endeksli, sadece mali istikrara dayalı bir ekonomik politika vizyonunun artık yeterli olmadığını bildirdi. Bolat, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın konuk olduğu toplantıda yaptığı konuşmada, ''yatırımcı'' kavramının kağıtlara oynayıp, çok kısa süreler içinde spekülasyonlar yoluyla kazanmaya çalışan rantçılar için kullanılır hale geldiğini, ''piyasalar'' ile de döviz, faiz, borsa üçgenindeki oyun alanının kastedildiğini söyledi. Bolat, kur artışı ile ihracatta yazın başlayan artış sürecinin, yine düşük kura geri dönüldüğü için Ekim'de ihracat artışının yüzde 7'ye gerilediğini belirterek, şunları kaydetti: ''Sadece enflasyonu düşürmeye endeksli, sadece mali istikrara dayalı bir ekonomik politika vizyonu artık yeterli değildir. Gelişme potansiyeli, işsizliği önlemesi ve ihracatın kesintisiz bir şekilde devam etmesi açısından Türkiye'nin bize göre yatırım, üretim, istihdam ve ihracata dayalı güçlü bir üretim ekonomisine geçiş programını benimsemesi gerekiyor.'' Türkiye'nin büyüdüğünü ve ihracatın arttığını, ancak ithal girdilerin payının azımsanmayacak düzeyde olduğunu ifade eden Bolat, spekülatif sıcak para girişlerinin sınırlandırılması, ithalat konusunda gerekli tedbirlerin alınması, şartnamelerin, standartların, teknik mevzuatların etkin bir şekilde uygulanması gerektiğini vurguladı. İhracatı destekleyici tedbirlerin artırılması ve bürokratik formalitelerin azaltılmasının en büyük dilekleri olduğunu ifade eden Bolat, yatırım ortamının iyileştirilmesi, başta enerji ve sigorta primi gibi girdi maliyetlerinin rekabeti mümkün kılacak fiyatlara düşürülmesinin büyük önem arz ettiğini kaydetti.
Prim - 06.11.2006
Denizli: Türkiye 3.futbol Ligi
Türkiye 3.Futbol Ligi 3.Grup'ta mücadele eden Denizli Belediyespor'da son haftalarda alınan başarısız sonuçlara Afyonkarahisarspor mağlubiyeti de eklenirken, kulüp başkanı Namık Kemal Eraslan hakemlerin puanlarını gaspetmeye devam ettiğini ileri sürdü. Lige şampiyonluk parolasıyla başlayan ancak son haftalarda üst üste puan kayıpları yaşayan kırmızı beyazlılar, kendi sahalarında Afyonkarahisarspor'a 2-1 yenilmenin üzüntüsünü yaşıyor. Denizli Belediyespor Başkanı Namık Kemal Eraslan, hakemlerle ilgili olarak fazla açıklama yapmak istemediklerini ancak uğradıkları haksızlıklara tahammül edemediklerini belirterek, "Özellikle kendi sahamızdaki maçlara hakemler adeta şartlanmış geliyorlar. Kendi sahamızdaki maçlarda büyük haksızlıklara uğruyoruz. Maçın son dakikalarında rakip defans oyuncusu yumrukla topu kornere çeliyor ama hakem oyunu devam ettirip autu gösteriyor. TFF ve hakemlerin artık kendilerine çeki düzen verme zamanı geldi. Bizim ligde mücadele etmemiz birilerini rahatsız ediyorsa biz ligden de çekiliriz" dedi. TFF Yönetim Kurulu Üyesi ve Denizlispor eski yönetim kurulu üyesi Turan Özen ve Denizlispor Başkanı Ali İpek'e de çağrıda bulunan Eraslan, "Denizli Belediyespor'un hakkını siz korumazsanız kim koruyacak?" dedi. Denizli Belediyespor yönetim kurulu prim ve ceza sistemine göre Afyonkarahisarspor mağlubiyeti dolayısıyla futbolculara 400'er YTL ceza verecek.
Prim - 06.11.2006
Sahaya Giren 2 İzleyiciye 1.226 YTL Ceza
Pazar günü oynanan Çaykur Rizespor-Galatasaray maçının 90 artı 3`üncü dakikasıyla karşılaşmanın sonunda sahaya giren 2 izleyiciye, toplam 1226 YTL idari para cezası verildi. Atatürk Stadı`nda oynanan karşılaşmanın 90 artı 3`üncü dakikasında sahaya giren Rize Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İnşaat Bölümü öğrencisi Ordulu 18 yaşındaki Tanju Ekrek ile maçın bitiş düdüğünün ardından sahaya atlayarak Hakan Şükür`ün formasını almaya çalışan Denizciler Lisesi öğrencisi 15 yaşındaki Ahmet Karali, polis tarafından gözaltına alınmıştı. Tophane Polis Merkezi`ne götürülen Tanju Ekrek ve Ahmet Karali`ye ifadelerinin alınmasından sonra 613`er YTL para cezası kesildi. Asbaşkan Yılmaz Zehiroğlu, ``Stadımızda tel örgüleri kaldırdık. Bu tür olayların yaşanmaması lazım. İki genç, böyle bir şey yaptı. Bu hareketler, kulübe zarar verir. Dikkatli olmak lazım`` dedi. İki izleyicinin sahaya girmesi yüzünden Çaykur Rizespor`un da ceza alabileceği belirtildi. CEPLER DOLDU Öte yandan Çaykur Rizespor yönetimi, futbolcularının ard arda Trabzonspor ve Galatasaray galibiyetleri nedeniyle toplam 100 bin YTL prim verme kararı aldı.
Prim - 06.11.2006
Adana: Genç Girişimciler Başka Ülkelere Kaçıyor
Güney ve Güneydoğu Genç İşadamları Federasyonu (GİAF) Başkanı Selçuk Tanrısever, Türkiye'de yatırım ortamının halen arzu edilen seviyeye gelmediğini belirterek, "Ne yazık ki genç girişimcilerimizi Bulgaristan, Romanya, Mısır gibi ülkelere kaçırıyoruz" dedi. GİAF olarak yaptıkları etkinliklerde genç işadamlarının yurt dışında yapacakları yatırımları konuştuklarını ifade eden Tanrısever, "Girişimcilerimizin dünyanın hemen her bölgesinde yatırım yapmaları bizi gururlandırıyor, ancak Türkiye'nin bu süreçte daha fazla yatırıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Borçlu bir ülkenin üreterek büyümesinden başka yol yok. Önceliği kendi insanımızın istihdamına ve refahına ayırmalıyız. Bu da hala yapılmayan reformlarla mümkün olabilir" diye konuştu. İthalata dayalı büyüme modelinin uzun süre sürdürülemeyeceğinin altını çizen Tanrısever, SSK ve vergi oranlarında indirime gidilmediği sürece sorunların artarak devam edeceğini vurguladı. Türkiye'de kayıt dışı ekonomi rakamlarının kayıtlı ekonomiden fazla olmasının sorunları büyüttüğünü anlatan Tanrısever, seçim sürecine girilmesiyle kaygılarının arttığını belirtti. Tanrısever, "Yüksek SSK primleri, pahalı enerji, vergi yükü ve bürokrasi girişimcimizi dışarıya kaçırıyor.
Prim - 06.11.2006
Ankara: Sel Felaketi
Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Genel Başkanı ve TESK Genel Başkan Vekili Bendevi Palarndöken, sel felaketinin ölümlere ve maddi zarara yol açmasından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, zarar gören esnafa imkanlar ölçüsünde yardım yapılması gerektiğini söyledi. Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, sel felaketini boyutlarının her geçen gün daha da büyüdüğüne dikkat çekerek, geçim sıkıntısı içinde olan esnafın dükkanlarını su basması sonucu ciddi sorunlar yaşandığını kaydetti. "Yaralarının sarılması için devletin imkanları ölçüsünde yardım yapılmalıdır" diyen Palandöken, yaşanan sel felaketinin boyutlarının her geçen gün daha da büyüdüğünü dile getirdi. Palandöken, esnaf ve sanatkarların zararlarının tespitiyle ilgili çalışmaları başlattığını belirtti. Palandöken aynı zamanda hükümetin zarar gören kentlerdeki esnaf ve sanatkara işyerlerini tekrar çalışır vaziyete getirelebilmesi için uzun vadeli olarak kredi talep ederek, esnafın vergisini, Bağ-Kur priminin belirli bir süre ertelenmesini istedi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Prim Haberleri | Prim Haber - Haberler - Sayfa 2 - Prim haberleri, son dakika prim haber ve gelişmeleri burada. Balıkesirspor Başkanı Ümit Arslan: Yusuf Şimşek ve ekibine güveniyoruz.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.2.2021 10:36:09. #1.14#
title