Prim Haberleri

Prim haber, Prim son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Prim - 23.06.2006
Adana: Eylem Yapan Tekstil İşçilerinin İşine Son Verildi
Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde bir tekstil fabrikasında, 2 aydır maaş alamadıklarını ve sigorta primlerinin yatırılmadığını öne sürerek iş bırakma eylemi yapan 35 işçinin işine son verildi.
Prim - 23.06.2006
Ankara: Gelir İdaresi'nden Ötv Açıklaması
Gelir İdaresi, araç satışlarında, vekalet vererek satıcı firmaya yaptırılan trafik kayıt ve tescil işlemleriyle plaka bedelinin müşteriye yansıtılması sırasında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) uygulanmayacağını açıkladı. Gelir İdaresi'nden yapılan yazılı açıklamayla taşıt satışlarında ÖTV matrahına açıklık getirildi. Açıklamaya göre, Gelir İdaresi, taşıt satışlarında ÖTV matrahıyla ilgili sirküler yayımladı. Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu imzasıyla yayımlanan sirkülerde; teslim edilen araçla ilgili olarak müşterinin vekalet vermek suretiyle satıcı firmaya yaptırdığı trafik kayıt ve tescil işlemleriyle plaka çıkarılmasına ilişkin hizmet bedelinin müşteriye yansıtılmasında ÖTV uygulanmaması gerektiği belirtildi. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın konuya ilişkin yayımladığı sirküde şu ifadelere yer verildi: "Bakanlığımıza intikal eden olaylardan, bazı mükelleflerin ÖTV'ye tabi taşıt aracı satışlarında düzenlediği faturalarda, kayıt, tescil ve benzeri işlemlere yönelik olarak araç bedeli dışında 'hizmet bedeli' adı altında gerçeğe aykırı olarak yüksek bedeller gösterdiği veya bunun için yüksek bedelli ayrı hizmet faturası düzenlediği ve bu şekilde taşıt araçlarının satış bedellerinin gerçek bedellerinin altında belirlenerek ÖTV kaybına sebebiyet verildiği anlaşılmıştır. 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun 11/2. maddesinde, kanuna ekli II sayılı listedeki mallar için verginin matrahının; bunların teslimi, ilk iktisabı ve ithalinde hesaplanacak ÖTV hariç olmak üzere katma değer vergisi matrahını oluşturan unsurlardan teşekkül edeceği hükme bağlanmıştır. 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 20. maddesinde KDV matrahının, teslim ve hizmet işlemlerinin karşılığını teşkil eden bedel olduğu, bedel deyiminin; malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan ya da bunlar adına hareket edenlerden bu işlemler karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer şekillerde sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade ettiği belirtilmiştir. Aynı Kanunun 24. maddesinde ise teslim alanın gösterdiği yere kadar satıcı tarafından yapılan taşıma, yükleme ve boşaltma giderleri, ambalaj giderleri, sigorta, komisyon ve benzeri gider karşılıkları ile vergi, resim, harç, pay, fon karşılığı gibi unsurlar, vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerlerin matraha dahil olduğu hükme bağlanmıştır.
Prim - 23.06.2006
80. Gazi Koşusu, 25 Haziran Pazar Günü Yapılacak
At yarışlarında Türk yarışçılığının derbisi olarak nitelendirilen 80. Gazi Koşusu, 25 Haziran Pazar günü İstanbul'da yapılacak. Türkiye Jokey Kulübü tarafından, Ulu Önder Atatürk adına 1927 yılından bu yana her yıl düzenlenen Gazi Koşusu'nun 80.'si, Pazar günü Veliefendi Hipodromu'nda saat 17.45'te koşulacak. Üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında sadece bir kez koşabildikleri ve 2 bin 400 metre mesafede çim pistte yapılacak Gazi Koşusu'na 22 tay katılacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de izlemesinin beklendiği koşunun birincilik ikramiyesi 420 bin YTL. Ayrıca, tayın yetiştiricisine de 84 bin YTL yetiştiricilik primi verilecek.
Prim - 23.06.2006
At Yarışları... - 80. Gazi Koşusu, 25 Haziran Pazar Günü İstanbul'da Yapılacak
At yarışlarında Türk yarışçılığının derbisi olarak nitelendirilen 80. Gazi Koşusu, 25 Haziran Pazar günü İstanbul'da yapılacak. Türkiye Jokey Kulübü tarafından, Ulu Önder Atatürk adına 1927 yılından bu yana her yıl düzenlenen Gazi Koşusu'nun 80.'si, Pazar günü Veliefendi Hipodromu'nda saat 17.45'te koşulacak. Üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında sadece bir kez koşabildikleri ve 2 bin 400 metre mesafede çim pistte yapılacak Gazi Koşusu'na 22 tay katılacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de izlemesinin beklendiği koşunun birincilik ikramiyesi 420 bin YTL. Ayrıca, tayın yetiştiricisine de 84 bin YTL yetiştiricilik primi verilecek.
Prim - 22.06.2006
Konya: Tarım Ve Köyişleri Bakanı Eker, Konya...(2)
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Konya'da Hasat Bayramı etkinlikleri çerçevesinde organize edilen Tarım Sektöründe Destekleme Uygulamaları konulu panele katıldı. Konya Ticaret Borsası'nda düzenlenen panelde konuşan Bakan Mehdi Eker, tarımın dünyanın her yerinde desteklendiğini ifade ederek, "Geçmişte fiyat ve girdi desteği vardı. Bu destekler ticareti bozucu ve rekabeti engelleyici olduğu için kaldırıldı. Şimdi dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de piyasayı olumsuz etkilemeyen doğrudan gelir desteği çıkmıştır. Türkiye'de 3 milyon 100 bin işletmeci ve büyük bir arazi vardır. Bu arazilerin küçük parçalar olması nedeniyle doğrudan gelir desteği eşit şekilde dağıtılamıyor. Doğrudan gelir desteğinin yüzde 83'ü 100 dönümün altındakilere dağıtılıyor. Yüzde 17'si ise diğerlerine dağıtılıyor. Bu nedenle biz bu desteklemeyi toplam destekler içinde azaltmaya gidiyoruz. Bu destekler içinde doğrudan gelir desteğini yüzde 40'lara düşürdük. Geçmiş yıllarda prim ödemeleri için ayrılan destek 186 milyon YTL'ydi.
Prim - 22.06.2006
Rize: 4 Günlük Emeklilik
Rize'de Bağ-Kur tarafından emekli edilen Süleyman Kalyoncu'nun emekliliği 4 gün sonra geri alındı. Bağ-Kur'dan emekliye ayrılan Süleyman Kalyoncu'nun emekliliği 4 gün sonra hata yapıldığı gerekçesiyle geri alındı. Bağ-Kurlu olan Süleyman Kalyoncu bir işlem için geçtiğimiz günlerde Bağ-Kur İl Müdürlüğü'ne gitti. Kalyoncu'ya emeklilik günlerinin ve yaşının dolduğunu, emekli olması için 11 bin YTL prim borcunu ödemesi gerektiği söylendi.
Prim - 22.06.2006
Tmo'dan Çiftçiye "Buğdayı 4-5 Ay Bekletin" Uyarısı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ürününü hasatta satmayıp 4-5 ay bekletenlerin yüzde 30 civarında kazanç sağladığına dikkat çekerek, çiftçilere "buğdayı hasatta satmayın" uyarısında bulundu. TMO, çiftçilere yönelik olarak "Bunları biliyor musunuz" başlığıyla uyarı yazısı yayımladı. TMO, temmuz ve ağustos aylarını kapsayan 2005 yılı hasat döneminde ton başına 340 YTL olan buğday fiyatının 2006 yılı Ocak-Nisan aylarında 430 YTL'ye kadar yükseldiğine dikat çekerek, ürününü hasatta satmayıp 4-5 ay bekletenlerin yüzde 30 civarında kazanç sağladığı hatırlatıldı. TMO, çiftçilere dünya hububat piyasasına ilişkin bilgiler de verdi. Buna göre, son 6 yılın en yüksek alımını yapmasına karşın TMO hasat dönemine son yılların en düşük stokuyla girdi. Dünya buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 3 oranında, arpa üretiminin ise yüzde 9'luk bir gerileme gösterdiği belirtildi. "SANAYİCİ VE TÜCCARDA ÜRÜN STOKU YOK" Son üç yıldır ilk defa iç piyasaya TMO tarafından 620 bin ton buğday satıldığına işaret edilirken, üreticilere, sanayici ve tüccarda kayda değer bir ürün stoku bulunmadığı bilgisi de verildi. Dünya buğday fiyatları ton başına ortalama 140-150 dolarken, TMO'nun üreticiden 242 dolara buğday satın aldığı kaydedildi. Buna göre, 2005 yılında satın alınan 5.6 milyon ton hububat için 1.7 milyar YTL ödendi. Türkiye'nin 2005 yılında ilk defa yerli ürünle 2 milyon ton un ihracatı yaparak dünya birinciliğini yakaladığı da kaydedildi. Geçen yıl hububata prim ödemesi sonucu 15 milyon ton hububat kayda alındı.
Prim - 21.06.2006
Bitlis: Bitlis'te Hayvancılığı Geliştirme Çalışmaları
Bitlis'in Ahlat İlçesi, Ziraat Odası (AZO) Başkanı Necat Demirden, bölgede tarımın yanı sıra hayvancılığın da önemli bir yer tuttuğunu, bu bağlamda hayvancılığın geliştirilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Ahlat Ziraat Odası'nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Demirden, bölgede hayvancılığın geliştirilmesi ve modern bir şekilde yapılması için bir dizi çalışma başlatacaklarını bildirerek, ziraat odaları olarak ilk kez Bitlis il ve ilçelerinde büyük ve küçükbaş hayvanları kayıt altına alınacaklarını söyledi. Bu sayede hem hayvan sayısını tespit edeceklerini, hem de devlet tarafından ödenecek destekleme primini alacaklarını aktaran Demirden, "Büyükbaş hayvan başına 20, küçükbaş hayvan için de 5 YTL destek primi ödeniyor.
Prim - 21.06.2006
Cumhurbaşkanı Sezer, Anayasa Mahkemesine Başvurdu
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu. Cumhurbaşkanı Sezer, onayladığı Kanun'un 3, 28, 29, 31, 40, 46, 55, 63, 80, geçici 1, geçici 2, geçici 3, geçici 4, geçici 6 ve geçici 9'uncu maddelerinin bazı hükümlerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açtı. Sezer, Kanun'un ''tanımlar''ı içeren 3. maddesi ile ''Yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları'' başlıklı 1 Ocak 2007'den sonra sigortalı kapsamına girenlere, kadın için 58, erkek için 60 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 9 bin gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş bulunması koşuluyla aylık bağlanacağının öngörüldüğü 28.
Prim - 21.06.2006
Bursaspor Kulübü Başkanı Kızıl: - ''bursaspor'dan Ayrılıp Kulübü Karıştırmak İsteyen Oyuncular Var''
Bursaspor Kulübü Başkanı Levent Kızıl, yeşil-beyazlı takımdan ayrılıp kulübü karıştırmak isteyen bazı oyuncular bulunduğunu belirterek, ''Bu oyuncuları ağabeyleri, eski başkanları olarak uyarıyorum. Bursaspor'u karıştırmaya güçleri yetmez ama devam ederlerse isimlerini açıklarım'' dedi. Kızıl, Vakıfköy Orhan Özselek Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, İkinci Lig (A) Kategorisi'nde şampiyon olduktan sonra tüm futbolcularla toplantı yaptıklarını, futbolcuların şampiyonluk primleri ve tüm alacaklarının ödendiğini söyledi.
Prim - 20.06.2006
Adana: Aesob'tan Esnafa Son Gün Uyarısı
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Kazım Barışık, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına yararlanmak için başvuruların 30 Haziran 200'da sona ereceğine dikkat çekerek, üyelerine son günü beklemeden fırsattan yararlanmaları çağrısında bulundu.
Prim - 20.06.2006
Karabük: Karabük Belediyesi, Kıdemli İşçiliği Teşvik Primi Ödemesi Yaptı
Karabük Belediyesi'nde çalışan işçilere, toplu iş sözleşmesi gereğince Kıdemli İşçiliği Teşvik primi ödemesi yapıldı.
Prim - 20.06.2006
Diyarbakır: Dtb'de Hububat Alımları Başladı
Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Fahrettin Akyıl, 2006 yılı hububat alımlarındaki uygulamaların değiştiğini ifade ederek, bu yıl ödenecek olan primlerin geçen yıllara oranla artış gösterdiğini söyledi.
Prim - 20.06.2006
Adana: Ssk Ve Bağ-kur Prim Borçlarının Yeniden Yapılandırılması
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kazım Barışık, SSK ve BAĞ-KUR prim borçlarının yeniden yapılandırılmasından yararlanmak için başvuruların 30 Haziran'da sona ereceğini belirterek, son gün beklenmeden ödeme kolaylığı fırsatının değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.
Prim - 19.06.2006
Besob'dan Üyelerine Uyarı...
Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak, Bağ-Kur, SSK prim borçlarının yeniden yapılandırılması çerçevesinde, borçlu üyelerin 30 Haziran'a kadar yapılan süre uzatımından yararlanmasını istedi.
Prim - 19.06.2006
Bursa: Besob'dan Üyelerine Uyarı
Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nden (BESOB) yapılan açıklamada, 5458 sayılı kanunla sosyal güvenlik prim alacaklarının yeniden yapılandırıldığı, başvuru için 10 gün kaldığı hatırlatıldı.
Prim - 19.06.2006
Kütahya: Kütahya'da Suni Tohumlama Toplantısı
Kütahya Tarım İl Müdürlüğü'nde serbest veteriner hekimlere suni tohumlama hakkında bilgiler verildi. Toplantı hakkında bilgi veren Kütahya Tarım İl Müdürü Bekir Gencer, Kütahya ve ilçelerinde serbest veterinerlere suni tohumlamayla ilgili bilgiler verildiğini söyledi. Gencer, "2006-9922 sayılı hayvancılığın desteklenmesi hakkında Bakanlar Kurulu kararı gereği, suni tohumlama yapan veteriner hekimlere destek verilmektedir. 2005 yılında birinci tohumlamalar için soy kütüğüne kayıtlı hayvanlara 35 YTL, ön soy kütüğüne kayıtlı hayvanlara 25 YTL uygulama bedeli ödendi. Buna istinaden 2005 yılında 43 adet serbest çalışan veteriner hekime toplam 358 bin 550 YTL ödeme yapılmıştır. 2006 yılında uygulayıcıya 26 YTL olarak teşvik primi ödemesi yapılacaktır.
Prim - 18.06.2006
Giresun: Başbakan Erdoğan'ın Giresun Temasları
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin hızla büyüyen ekonomisiyle 2013 yılında dünyada ilk 10 ülke arasına gireceğini söyledi. Bugün Giresun'a gelen Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte partisinin, Giresun 19 Eylül Spor Salonu'nda yapılan İl Kongresi'ne katıldı. Kongrede partililere seslenen Erdoğan, işçi ve memurlara olan 14.5 katrilyon liralık borcun iki gün içerisinde ödeneceğini belirtti. "Para nereye gitti sayın Başbakanım?" diye bir partilinin sorması üzerine Erdoğan, "Nereye olacak, hortumcuya" ifadesini kullandı. Erdoğan, IMF'ye olan borçların kendi iktidarlarında ödenmeye başlandığını vurgulayarak, "Bizden öncekiler IMF'den sürekli para almışlar. Hem alıyorlar, hem kötülüyorlar. Bunları anlamak mümkün değil. Aldıkları 23.4 milyar dolarlık borcu, dönemimizde 11 milyar dolara indirdik. onlar borçlandı, biz ödüyoruz. Siz borçlandığınız için emir aldınız, biz borç ödediğimiz için onur duyuyoruz, farkımız bu. Biz masada oturuyoruz, ülkemizin menfaati neyi gerektiriyorsa bunun kararını veriyoruz, kararını alıyoruz" dedi. Nema, İmar Bankası, IMF'ye olan borçların ödenmesi ve Merkez Bankası'ndaki rezerv artışıyla birlikte toplam 92 katrilyon liralık bir artı değerin oluşturulduğuna dikkat çeken Erdoğan, kaynağın dürüstlük, yolsuzluğa prim vermeyişten ve hortumları kesmelerinden kaynaklandığını savunarak, 2013 yılında Türkiye'nin ekonomisi büyük 10 ülkeden birisi durumuna geleceğini aktardı.
Prim - 18.06.2006
Erdoğan: ''Biz Borç Ödediğimiz İçin Onur Duyuyoruz''
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, diğer partilerin kendilerini ''IMF ile vurmaya çalıştıklarını'' ifade ederek, ''Siz borçlandığınız için emir aldınız. Biz borç ödediğimiz için onur duyuyoruz, farkımız bu'' dedi. Erdoğan, partisinin Giresun İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, devletin, 14.5 katrilyon lira işçi ve memura borçlandığını belirterek, bu paranın tamamının 20 Hazirana kadar ödenmiş olacağını kaydetti. Bir partilinin ''para nereye gitti Başbakanım?'' diye sorması üzerine Erdoğan, ''hortumcuya'' karşılığını verdi. Bir başka partilinin ''size kurban olurum'' demesi üzerine Erdoğan ''Biz de size kurban oluruz'' dedi. IMF'ye ilişkin görüşlerini de açıklayan Erdoğan, şunları kaydetti: ''Diğer partiler bizi IMF ile vurmaya çalışıyorlar. Güya IMF'nin biz ortağıyız. Bizden öncekiler IMF'den durmadan para almışlar. Hem alıyorlar, hem kötülüyorlar. Bunları anlamak mümkün değil. Ne kadar para almışlar? 23.4 milyar dolar. Bizim dönemimizde 11 milyar dolara indi. Ödeyen biziz, saldırılan da biz. Siz borçlandınız, biz ödüyoruz. Siz borçlandığınız için emir aldınız, biz borç ödediğimiz için onur duyuyoruz, farkımız bu. Biz masada oturuyoruz, ülkemizin menfaati neyi gerektiriyorsa bunun kararını veriyoruz, kararını alıyoruz. Olay bu kadar basit.'' Başbakan Erdoğan, nema ödemeleri, İmar Bankası ödemeleri, IMF'ye olan borçların ödenmesi ve Merkez Bankasındaki rezerv artışıyla birlikte toplam 92 katrilyon liralık bir artı değer yaratıldığını belirterek, ''Peki nereden bu parayı bulduk? Petrol kuyumuz yok. Dürüstlük, yolsuzluğa prim vermeyiş.
Prim - 18.06.2006
İşçi Ve Memurun Vergi Yükü Düşecek
Yeni Gelir Vergisi Kanunu ile işçi ve memurların vergi yükleri düşecek. Emeklilerden sonra çalışanların vergi iadesi de kalkacak ve yerine özel indirim uygulamaya konulacak. Vergi Konseyi, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü temsilcilerinin yürüttüğü Gelir Vergisi Kanunu'nun yeniden yazımı çalışmalarında, ücretlilerin vergi rejiminde değişikliğe gidilmesi görüşü benimsendi. Bu yöndeki öneri, Vergi Konseyi'nden geldi. Batılı ülkelerde, ücret karşılığı çalışanların, farklı vergilemeye tabi tutulduğunu belirten Konsey, Türkiye'de ise yıl içinde uygulamaya konulan yeni gelir vergisi tarifesi ile çalışanlara yönelik 5 puanlık indirimin de son bulduğuna dikkati çekti. Çalışmalarda, vergi iadesi uygulamasının OECD tarafından sabit bir indirim olarak kabul edilmediği, bu durumun da Türkiye'de çalışanlar üzerindeki vergi yükünün, olduğundan çok daha yüksek görülmesine yol açtığı ifade edildi. Gelir vergisi çalışmalarında taraflar, hem çalışanlar üzerindeki vergi yükünün azaltılması hem de işçi ve memurlar için özel indirimin hayata geçirilmesi konusunda prensip kararı aldı. Bu arada, çalışmalarda masaya konulan OECD'nin gelir vergisi ve sigorta primlerinin emek maliyeti oranıyla ilgili verileri de Türkiye'de işçi ve memurların vergi yükünün çok yüksek rakamlara ulaştığını ortaya koydu.
Prim - 18.06.2006
Asgari İşçilik Oranları Belirlendi
Çeşitli bina onarımlarında yüzde 13, hastane ve elektrik tesisatı onarımlarında yüzde 12, şehirlerarası doğalgaz boru hattı inşaatlarında yüzde 6 asgari işçilik oranı uygulanacak. Edinilen bilgiye göre, 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre oluşturulan Asgari İşçilik Tespit Komisyonu, çeşitli işkollarına ait asgari işçilik oranlarını belirledi. Uygulanacak işçilik oranları şöyle: ''Fidanların araziye dağıtımı (yüzde 25), çalı dikimi (yüzde 9 ile 30 arasında), şehirlerarası doğalgaz boru hattı inşaatı, akaryakıt boru hattı inşaatı ve ham petrol boru hattı inşaatı (yüzde 6), baraj onarımları (yüzde 4 ile 7 arasında), her türlü tarihi yapının restorasyonu (yüzde 20), çeşitli bina onarımları (yüzde 13), sıhhi tesisat onarımı (yüzde 12), kalorifer tesisatı onarımı (yüzde 10), müşterek tesisat onarımı (yüzde 12), havalandırma ve klima tesisatı (yüzde 8), havalandırma ve klima tesisatı onarımı (yüzde 13), havalandırma ve klima otomatik kontrol tesisatı onarımı, brülör tesisatı onarımı ve mutfak tesisatı onarımı (yüzde 10), çamaşırhane tesisatı onarımı (yüzde 8), hastane (oksijen, vakum, azot) ve elektrik tesisatı onarımları (yüzde 12), bina ve çevre temizliği (yüzde 10 ile 35 arasında).'' Bu işkollarında ihale yoluyla yaptırılan işler için, ihale bedeli üzerinden komisyonca belirlenen oranlar kadar SSK'ya işçilik bildiriminde bulunulması ve prim ödenmesi gerekiyor.
Prim - 18.06.2006
Tarımda Sigortanın Adı Yok
Devlet Destekli Tarım Sigortaları Uygulamasının Başladığı Türkiye'de Tarım Sigortaları Kapsamında Toplanan Primin Toplam Sigorta Primleri İçerisindeki Payının Binde 4'te Kaldığı Bildirildi.
Prim - 17.06.2006
İzmir: Ak Parti'den Çiftçiye Müjde
Bakırçay ve Menderes Ovaları'ndaki buğday üreticilerinin yıllardır sorunu olan Geçici Buğday Alım Merkezleri, AK Parti İzmir Milletvekilleri İsmail Katmerci ve Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu'nun girişimleriyle çözüme kavuşturuldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Porf. Dr. Mehmet Tekelioğlu, Tire ve Bergama'daki alım ofisleri sayesinde çiftçilerin ulaşım masrafından kurtulmuş olacaklarını ifade etti. Bir süredir bu Alım Merkezleri'nin açılması konusunda Tarım Bakanlığı ve Toprak Mahsulleri Ofisi nezdinde girişimlerini sürdürdüklerini ifade eden Tekelioğlu, yıllardır yaşana bu sorunun çözülmesinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Tire ve Bergama'da açılacak Buğday Alım Ofisleri sayesinde, primlerden kesilen yüzde 2'lik ekipman kesintisinin artık olmayacağını söyleyen Tekelioğlu, "Açılan bu ofisler sayesinde, daha devletin verdiği primlerden ekipman bedeli adı altında kesilen yüzdelik 2'lik kesinti artık yapılmayacak.
Prim - 17.06.2006
Bingöl: Yüzde 90 İş Göremez Raporu Olmasına Rağmen Malulen Emekli Olamıyor
Bingöl'ün Solhan İlçesi'nde marangozluk yapan ve 14 yıldır Bağ-Kur'a kayıtlı olup primlerini zamanında ödeyen bir vatandaş, geçirdiği rahatsızlıklar yüzünden yüzde 90 iş göremez raporu bulunmasına rağmen malulen emekli olma talebi kabul edilmiyor.
Prim - 17.06.2006
Eker: "2,5 Milyon Kanatlı Hayvan İtlaf Edildi"
Bugüne kadar kuş gribi nedeniyle 2 milyon 526 bin 503 kanatlı hayvan itlaf edildi, üreticilere 21 milyon 397 bin 13 YTL ödendi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, CHP İzmir Milletvekili Enver Öktem'in konuyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, kuş gribi nedeniyle kanatlı sektörünün kriz ortamında desteklenmesi amacıyla elektrik, SSK prim borçları ve vergi borçlarının 6 ay süreyle, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının ise yüzde 60 indirimli olarak ertelendiğini anımsattı.
Prim - 16.06.2006
Ankara: Ssk'da Emeklilik Çetesine "Paravan Operasyonu"
Paravan şirketler aracılığıyla sahte belgelerler yüzlerce kişiyi SSK'dan emekli ettikleri belirlenen bir şebekeye yönelik düzenlenen "Paravan Operasyonu" kapsamında gözaltına alınan 3'ü SSK'da memur 36 kişi, adliyeye sevk edildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekiplerinin piyasaya sahte para süren bir şebekeye yönelik düzenledikleri çalışmalarda, SSK'da sahte belgelerle para karşılığı vatandaşları emekli ettikleri belirlenen bir şebeke tespit etti. Yapılan çalışmalarda, Ahmet Ş. ile SSK'da memur olarak çalışan Salih U., Rasim Atıl A., Cafer Ş., Baki K., Serkan Erdinç A. isimli kişilerin 6 paravan şirket aracılığıyla fiili çalışma karşılığı bulunmayan kişileri, geriye dönük çalışan beyan ederek çalışma günü eksikliklerini tamamlamak suretiyle Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan usulsüz emekli olmalarını sağladıkları belirlendi. Zanlıların ayrıca, paravan şirketler aracılığıyla fiili çalışma karşılığı bulunmayan kişileri, geriye dönük veya halen çalışan beyan ederek, kişileri kendi adlarına veya bakmakla yükümlü oldukları yakınları adına sağlık karneleri temin ederek usulsüz olarak SSK'nın sağlık hizmetlerinden faydalanmalarını sağladıkların tespit edilirken, şebekenin paravan şirketler aracılığıyla fiili çalışma karşılığı bulunmayan kişileri yüksek maaşlarla çalışan beyan ettikleri, yüksek maaşla gösterilen bu kişileri, usulsüz olarak "iş göremez" raporlarının alınmasını, alınan usulsüz raporlarla SSK'dan tavan limitte "iş göremez ödeneği" almalarını sağladıkları anlaşıldı. Zanlıların ayrıca, rüşvet almak suretiyle Sosyal Sigortalar Kurumu'na prim borcu bulunan gerçek şirketlere sahte olarak tanzim edilen "borcu yoktur" belgesi vererek, prim borçlarının kapatılması sağlayarak, Sosyal Sigortalar Kurumu'nu dolandırarak devleti zarar uğrattıkları belirlendi.
Prim - 16.06.2006
Kilis: Kilis'te Bin 279 Kişi Bağ-kur Borcunu Taksitlendirdi
Kilis'te, BAĞ-KUR borcunu taksitlendirmek için bin 279 kişinin başvuruda bulunduğu bildirildi. BAĞ-KUR İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bin 279 kişinin borcunu taksitlendirmek için başvuru yaptığı belirtilerek, "Kilis BAĞ-KUR İl Müdürlüğü'ne 13 milyon 115 bin 255 YTL gelir elde edildi. 403 kişiye ise yaşlılık ve ölüm aylığı bağlandı. Sigortalılarımız, prim borçlarının yüzde 25'ini peşin yatırmaları durumunda hemen sağlık karnelerini alarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler" denildi.
Prim - 16.06.2006
İstanbul: İso 2006 Yılı Iı. Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs konusunda gelinen noktada izolasyonlar kalkmadıkça havalimanları ve limanlarda asla bir adım atılmayacağını ve ek protokol konusunda da aynı tavrın sergileneceğini belirtti. Erdoğan, "Kıbrıs'ta Avrupa Birliği (AB) adım atmadıkça biz de atmayız, müzakereler durursa durur" dedi. İstanbul Sanayi Odası (İSO) 2006 Yılı II. Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı, Cevahir Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplantıda, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, Devlet Bakanı Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da hazır bulundu. "İstanbul Sanayi Forumu" başlığıyla gerçekleştirilen ve İSO Meslek Komiteleri ve Meclis üyelerinin katıldığı toplantıda, İstanbul Sanayi Odası'nda temsil edilen 15 imalat sanayi sektörü temsilcisi, sektörlerindeki sorunları ve çözüme yönelik görüşlerini dile getirdi. Burada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin son 3.5 yıl içinde gösterdiği yüksek performansla, içe dönük bir ekonomi olmaktan çıkarak, dünyanın başlıca aktörlerinden biri hale geldiğini söyledi. Erdoğan, "Dışa açılmadan, üretiminizi dış pazarlarda değere dönüştürmeden ekonominize küresel bir derinlik kazandırmak mümkün değildir. Gerçek kalkınmadan da o zaman söz edemezsiniz. Türkiye bugün pek çok ülkeyle ticari ilişkiler geliştiren, dünyanın dört bir yanına mal satan, uluslararası önemli projeleri hayata geçiren bir özel sektöre kavuşmuştur" şeklinde konuştu. "DÜNYANIN HER YERİNDE TÜRK GİRİŞİMCİSİ VAR" Dünyanın her yerinde Türk girişimcisine rastlamanın mümkün olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Küresel sermayenin Türkiye'ye gelmesi ve burada yatırım yapması konusunda önemli mesafeler alınmıştır. 2003 yılında Doğrudan Yatırımlar Yasası'nı çıkararak, küresel yatırımcının önündeki engel kaldırıldı. Türkiye bu dinamik yapısıyla bugün başardıklarından çok daha ileri noktalara ulaşabilecek güce, potansiyele ve enerjiye fazlasıyla sahip. Dün bazılarına hayal gibi gelen hedefleri yakalayacağız. Dünyaya açılarak büyür ve gelişiriz. Bütün sektörlerimizle küresel rekabete açık olmaya mecburuz. Türkiye artık içine kapanarak, küçük düşünerek yoluna devam edemez. Hangi sektörde olursak olalım, çıtayı mümkün olan en yüksek noktaya koymak, zaman içinde onu da aşmaya çalışmak zorundayız. Bir yandan bilgi teknolojilerindeki yenilikleri izleyerek üretim kalitemizi artıracağız, diğer yandan da dünyanın her köşesinde yeni pazarlar arayarak, hep beraber bütün sektörlerimizle birlikte büyüyeceğiz" diye konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütün sektörlerin küresel rekabete açık olmaya mecbur olduğunu söyledi. Büyüyen bir ülkenin, dünyadaki ekonomik dalgalanmalardan mutlaka rahatsız olacağını ifade eden Erdoğan, "Önemli olan bu etkilenmenin az olması. Son dönemde de yaşadığımız gibi küresel ekonomik dalgalanmalar bizi etkilemiştir. Dalgalanmalar sebebiyle olan etkilenmelerde birinci derecede gerek ABD'de, gerek Avrupa merkez bankalarının enflasyon endişesiyle faiz oranlarını yükseltmesi, Japonya Merkez Bankası'nın bu sinyali veriyor olması, ciddi manada dünya piyasalarını etkilemiştir. Dalgalanma sonucu, gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışı olmuştur" açıklamasında bulundu. "TÜRKİYE BİR ÇOK ŞEYİ AŞMIŞTIR" Türkiye'nin bir çok şeyi aştığını söyleyerek, ekonominin sağlamlığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Önemli olan bu tür dalgalanmalar sırasında ekonominin sağlam kalmasıdır. Geçmişte önemli krizlere sebep olan bu tür dalgalanmalar, bugün Türkiye ekonomisinin istikrarını sarsamıyor. Artık ekonomimizin kırılganlığı oldukça azalmış, dayanıklılığı ise artmıştır. Bu büyüklükteki bir ekonominin konjektürel gelişmelerle baş edebilecek tecrübe ve birikime sahip olması gerekiyor. Panikleme, bu tür durumlarda en önemli aleyhte bir pozisyondur. Bu tür pozisyonlara girmenin hiç bir anlamı yok" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Güven ve istikrar en önemli sermayemiz ve kazanımımızdır. İstikrarlı olduğumuz için küresel sermaye Türkiye'de yer almaya çalışıyor. Girişimcinin önündeki bürokratik engelleri kaldırmak için yasa çıkarıyoruz" ifadesini kullandı. 22 Üniversitede teknoloji geliştirme birimleri kurulduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'de bu tür gelişmelerin hız kazanması gerektiğini ifade etti. AB sürecinde İSO'nun büyük desteği olduğunu belirten Erdoğan, "Müzakere pozisyon belgemiz için arkadaşlarımız yuvarlak masa toplantıları yapıyor. İSO bütün bu çalışmalara katıldı. Türkiye şu anda bir taraftan tarama sürecini yürütürken, bir taraftan bilim araştırmada çalışmalarını sürdürüyor" diye konuştu. "İZOLASYONLAR KALKMADIKÇA..." Erdoğan, yaşanan süreçte hükümete yönelik eleştirilere dikkat çekerek, şunları söyledi: "Sağır duymaz uydurur kabilinden, 'bunlar Kıbrıs'ta limanları verecek, havalimanlarını açacak' gibi çirkin bir muhalefet içine girmek çok fd konusunda önemli mesafeler alınmıştyanlış. Biz bunları aştık. Biz bu konuda kararımızı açıkladık. Bu iktidarı tanıyanlar çok iyi tanıdı. Biz herkese bu noktada şunu söyledik; 'KKTC'ye karşı uygulanan izolasyonlar kalkmadığı sürece bizden ne ek protokol, ne de limanlar konusunda bir şey beklemeyin.' Biz garantör ülke olarak Kıbrıs'ta yapmamız gerekenleri yaptık. Bizden Annan Planı'na destek istediniz, biz bu desteği verdik. Kuzey Kıbrıs da Annan Planı'na 'evet' dedi. Siz Annan Planı'na 'hayır' diyeni ödüllendirdiniz, 'evet' diyeni cezalandırdınız. Biz bu adalet anlayışınıza karşıyız. Bunu hepsine tek tek söyledik. Kıbrıs konusunda gelinen noktada izolasyonlar kalkmadıkça asla havalimanları ve limanlarda bir adım atılmayacak, ek protokol konusunda da aynı şekilde. Kıbrıs'ta AB adım atmadıkça biz de atmayız, müzakereler durursa durur. Bize karşı olumlu yaklaşana biz de olumlu yaklaşacağız. Biz muhataplarımızla hep 'kazan kazan' esasına göre hareket ederiz. Biz kaybedeceğiz, karşıdaki kazanacak, yok öyle bir şey. Biz öyle bir medeniyetten geliyoruz ki, bu medeniyette asla ezmek yok, adalet var." "ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ KURBAN ETMEK İSTEMİYORUZ" OECD ile ilgili yapılan açıklamalara değinen Erdoğan, "OECD'nin her yıl yayınladığı istihdama bakış raporuna göre, Türkiye şu anda 30 OECD ülkesi arasında vergi artı prim iş gücü maliyeti arasında yüzde 42.
Prim - 16.06.2006
82 Bin Emekliye Ek Ödeme
Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, 5473 Sayılı Kanun uyarınca MİT ve Emniyet Hizmetleri ile çarşı ve mahalle bekçisi kadrolarından emekli aylığı alanlara, 100 YTL ek ödemede bulunuyor. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Kanun uyarınca, Sandıktan MİT ve Emniyet hizmetleri ile bekçi kadrosu unvanıyla emekli aylığı alanlara 1 Nisan 2004 tarihinden itibaren aylıklarıyla birlikte 100 YTL ilave ödeme yapılmaya başlandı. Bunlardan ölenlerin aylığa müstahak dul ve yetimlerine de, 100 YTL'nin aylık bağlama oranına isabet eden miktarı kadar ayrıca ödemede bulunuluyor. Halen sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dahil, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışanlar, bu ödemeden yararlanamıyor.
Prim - 15.06.2006
Ankara: Kamu Finansmanı Ve Borç Yönetimi Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Kabul Edildi
Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve KHK'lerde (Kanun Hükmünde Kararname) değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarıyla Ziraat Bankası'nın bilgisayarlarındaki arıza sonucu çalışanların Tasarrufa Teşvik Fonu hesabından fazladan ödenen ortalama 96 YTL, 12 taksitte tahsil edilecek. Sistemden çıktıkları için devlet ve katkı payını alamayan 183 bin kişi davalarını geri çekmeleri halinde hakları olan payı alabilecek. Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve KHK'lerde değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarının komisyon görüşmeleri sırasında 35 önerge verilerek değişiklik yapıldı. Yasama dönemi bitmeden Genel Kurul'da ele alınarak yasalaştırılacak olan tasarıyla getirilen düzenlemelere göre, "Kişilerin bireysel emeklilikle ilgili birikimlerinin asgari ücret kadar olan tutarı, hacz, rehn ve iflas kapsamı dışına çıkarıldı. Ziraat Bankası'nın bilgisayarlarındaki arıza sonucu Çalışanların Tasarrufa Teşvik Fonu hesabından fazladan ödenen ortalama 96 YTL, 12 taksitte tahsil edilecek. Sistemden çıktıkları için devlet ve katkı payını alamayan 183 bin kişiye de davalarını geri çekme şartıyla bu payların ödenmesi hükmü eklendi. Büyükşehir belediyelerinin Hazine'ye olan borçlarının yeniden yapılandırılması için tanınan süre, 30 Temmuz 2006'ya kadar uzatıldı. Bireysel emeklilik sisteminin düzenli işletilmesini sağlamak için bir 'Emeklilik Gözetim Merkezi' kurulacak. Hazine Müsteşarlığı, özel hukuk hükümlerine göre kurulu bir tüzel kişiliği, 'emeklilik gözlem merkezi' olarak görevlendirebilecek. Hayat branşı ve diğer alanlarda faaliyet gösteren sigorta şirketleri de bu merkezlere üye olabilecek. Türkiye Cumhuriyeti adına yabancı ülkeler, yabancı ülkelerin kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve oluşturulacak uluslararası yardım konsorsiyumlarına nakdi hibe vermeye ve bu yöndeki anlaşmaları imzalamak için Türkiye Cumhuriyeti temsilcilerini tayine, Dışişleri Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığının uygun görüşü alınmak kaydıyla Bakanın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu olacak. Söz konusu hibe tutarları, Müsteşarlık bütçesine bu amaçla konulacak ödenekten karşılanacak. Nakdi hibe anlaşmalarına ilişkin hazırlık, temas ve müzakereler Müsteşarlık tarafından yürütülecek ve Dışişleri Bakanlığı ile istişare edilerek sonuçlandırılacak" maddeleri benimsendi. TASARIDAKİ DİĞER MADDELER Bunun yanında tasarıda, "Türkiye Cumhuriyeti adına yabancı ülkeler, yabancı ülkelerin kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve oluşturulacak uluslararası yardım konsorsiyumları ile yapılacak ayni hibe anlaşmalarına ilişkin hazırlık temas ve müzakereler ise ilgili kuruluşlar tarafından yürütülerek sonuçlandırılacak. Ayni hibe anlaşmalarını imzalamak için Türkiye Cumhuriyeti temsilcilerini tayine, ilgili bakanın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Hibe vermeye ilişkin anlaşmalar, Bakanlar Kurulu kararıyla anlaşmada aksine bir hüküm bulunmamak kaydıyla imza tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Bu düzenleme, savunma ve güvenlik amaçlı hibeler için uygulanmayacak. Hazine yatırım garantisi ve Hazine ülke garantisi vermeye, verilen garantilerin şartlarında değişiklik yapmaya, borç ve hibe vermeye, DPT Müsteşarlığı'nın uygun görüşüyle gerçekleştirilmesi ivedi ve zaruri olan projeleri tespit etmeye ve gerektiğinde tespit edilen bu projelere dış borcun ikrazı suretiyle kullandırılmasına karar vermeye, müsteşarlığın görüşü ve bakanın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Teknik ve ekonomik açıdan yapılabilirliği de dahil olmak üzere projeyle ilgili her türlü sorumluluk, ilgili kuruluşa ait olacak. Dış proje kredisi kullanımlarına ilişkin olarak sadece dış borç kaydı ve dış borcun muhasebeleştirilmesi, müsteşarlığın sorumluluğunda olup, kullanımların usulüne uygunluğu da dahil olmak üzere kullanımlara ilişkin sorumluluk, kullanıcı kuruluşlara ait olacak" maddeleri yer alıyor. Tasarıda ayrıca, "Risk hesabına yapılan ödemeler hariç olmak üzere, dış borcun ikrazı ve ikrazen ihraç edilmiş olan devlet iç borçlanma senetleri suretiyle kullandırılan finansman imkanları için müsteşarlığa ödenen ana para dışındaki taksit tutarları ile gecikme faiz ve cezaları, bütçeye gelir kaydedilecek. Ayni nitelikli hibe yardımlar, hibe tanımını içinde yer alacak mali yıl içinde sağlanacak garantili imkanının ve ikrazen kullandırılacak dış borcun limiti, her yıl bütçe kanunlarıyla belirlenecek. Büyük bölümü kamu yönetimi ve borç yönetiminin düzenlenmesi hakkında kanunun yürürlüğü öncesinde sağlanmış olan doğal afet ve sosyal yardım projelerine ait kredilerden bütçeleştirilmeden kullanılmış olan ve alacak takibi yapılamayan kredi tutarlarına ilişkin hesapların, bütçenin gelir ve gider kalemleriyle ilişkilendirilmeksizin terkinine, Maliye Bakanı yetkili kılınıyor. Devlet üniversitelerinin yatırım programında yer alan projelerin finansmanı için 1 Ocak 2006 tarihinden önce imzalanan dış kredi anlaşmaları çerçevesinde sağlanan krediler, bu kuruluşlara tahsisli olarak kullandırılmaya devam edilecek" maddeleri bulunuyor. DSİ YENİDEN HİDROELEKTRİK SANTRALİ YAPABİLECEK Tasarının diğer maddeleri de şu şekilde sıralanıyor: "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kapsamında oluşturulacak program ve projelerin finansmanı için herhangi bir dış finansman kaynağından Türkiye Cumhuriyeti'nin borçlu sıfatıyla sağlayacağı kredileri, anılan fona bütçenin gelir ve gider kalemleriyle ilişkilendirilmeksizin tahsis etmeye, bakanın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu yetkili olacak. DSİ, yeniden hidroelektrik santrali yapabilecek. Çok amaçlı barajlar (sulama ve elektrik üretimi) ile Elektrik Piyasası Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden önce ikili işbirliği anlaşmaları kapsamında yer alan projeler, lisans alınmasına gerek olmaksızın DSİ tarafından yapılabilecek veya yaptırılabilecek. Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi'ne, faaliyet konularıyla ilgili olarak Bakanlar Kurulu'nca görev verilebilecek. Bu görevden doğacak alacak, Hazine Müsteşarlığı'nca tespit edilerek karşılanacak. Primleri bakanlıkça belirlenen sigortalar, ihale konusu edilemeyecek, bakanlık da bu sigortaların sigorta şirketleri tarafından temini usullerini belirlemeye yetkili olacak.
Prim - 15.06.2006
Türk-iş'ten Başbakan'a "Terör Artar" Uyarısı(2)
"KIDEM TAZMİNATI VAZGEÇİLMEZ VE TARTIŞILMAZ BİR HAK" Kıdem tazminatının işçiler bakımından vazgeçilmez ve tartışılmaz bir hak olduğuna dikkat çekilerek, "Bu hakkın aşındırılması değil, korunmasının geliştirilmesi gerekir. Kıdem tazminatının yüksek olduğu ve istihdama engel olduğunun söylenmesi gerçeklere uygun düşmemektedir" denildi. Raporda, bu söylemi doğrulayacak hiçbir bilimsel veri bulunmadığı ve bunun Türk-İş'i rahatsız ettiği kaydedildi. Kıdem tazminatı konusunda kazanılmış hakkı geriye götürecek bir düzenlemeyi ise Türk-İş'in kabul etmesinin beklenemeyeceği görüşüne yer verildi. Ayrıca yapılacak düzenlemelerde, işçiler açısından kıdem tazminatının, işsizlik sigortası ve iş güvencesinden daha farklı bir önem taşıdığının da dikkate alınması istendi. "TEK ASGARİ ÜCRET UYGULAMASINA DEVAM EDİLMELİ" Asgari ücret, işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak bir ücret olduğu kaydedilen raporda, ulusal düzeyde tek asgari ücret uygulamasının sürdürülmesi istendi. Özürlü, eski hükümlü ve terör mağdurlarının istihdamına yönelik olarak uygulanan kota sisteminin, bu kişilerin toplumla bütünleşmelerinde fırsat eşitliği sağlamaya yönelik olduğuna işaret edilerek, "Toplumun tüm kesimleri gibi işverenler de sosyal sorumluluklarının gereğini yerine getirmek durumundadır" denildi. Türkiye'de sendikal örgütlenmenin önündeki en önemli engel olarak gösterilen kayıt dışı ekonominin ülkenin en önemli sorunu olduğu, ekonomik ekonomik ve mali yapıyı alt üst ettiği kaydedildi. Türk-İş'e bağlı bütün sendikaların örgütlenme konusunda uygulamada ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu belirtilen raporda, örgütlenme sürecinde, yasal prosedürün yanı sıra, karşılaşılan en büyük engelin işverenlerin engelleyici tutum ve davranışları olduğu ifade edildi. Son 3 yıllık dönemde sendikalara üye oldukları için 15 binden fazla kişinin işten çıkarıldığı, 2006 yılının ilk dört ayında da bu sayıda artış yaşandığı bildirildi. "VERGİ İNDİRİMLERİ ÜCRETLİLERE YENİ YÜKLER GETİRİYOR" 2006 yılı için açıklamış olduğu yeni vergi indirimleriyle ücretlilere yeni yüklerin getirildiğine işaret edilen raporda, 2006 yılında öngörülecek olan vergi kayıplarının orta gelir gruplarının vergi yükü artırılarak sağlandığı savunuldu. Raporda, "Çalışanların ödedikleri vergileri ve sigorta primlerini aşağıya çekmeden yapılan bu düzenlemelerin 2006 yılında oluşacak vergi kayıplarının ücretlilerden ve dolaylı vergilerle birlikte halkımızdan tahsil edileceği açıktır" denildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Prim Haberleri | Prim Haber - Haberler - Sayfa 10 - Prim haberleri, son dakika prim haber ve gelişmeleri burada. Sosyal Güvenliğe Bütçeden Yapılan Transfer Arttı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.2.2021 09:52:20. #1.16#
title