Prifest" Kosova'da Başladı

14.07.2017 11:56 | Son Güncelleme: 14.07.2017 11:56
Prifest

Kosova'nın başkenti Priştine'de bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Film Festivali - Prifest, Kosova-Hollanda ortak yapımı "Sevilmeyenler" filminin gösterimi ile başladı.

Kosova'nın başkenti Priştine'de bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Film Festivali - Prifest, Kosova-Hollanda ortak yapımı "Sevilmeyenler" filminin gösterimi ile başladı.

Zahir Pajaziti Meydanı'nda gerçekleştirilen ve bu yıl Türkiye'nin "konuk ülke" olarak katıldığı festivalin açılışına, bölge ülkelerinden çok sayıda oyuncu, yönetmen ve yapımcının yanı sıra Oscar ödüllü Kanadalı yönetmen Paul Haggis de katıldı.

Festival hakkında AA muhabirine açıklamada bulunan PriFest Müdürü Vjosa Berisha, festival kapsamında bu yıl 80 film gösterileceğini belirterek, bunlardan 40'ının 4 ayrı kategoride yarışacağını, diğerlerinin de tanıtım programlarında yer alacağını söyledi.

Berisha, bu yıl "konuk ülke" olan Türkiye'den gelen yapımcılarla iş birliğine de değinerek, "Türkiye'nin PriFest kapsamında konuk ülke olmasından son derece memnuniyet duyuyoruz. 17 kişilik bir heyet, Türkiye'den Kosova'ya geldi. Gelecek günlerde Kosovalı yapımcılarla ortak film çalışmaları yapma imkanlarını değerlendirecekler." dedi.

Sinemaseverlerin festival kapsamında Kalandar Soğuğu, Kor, Koca Dünya ve Kar filmlerini izleme imkanı bulacağını kaydeden Berisha, ayrıca ilerleyen günlerde bu filmlerin yapımcıları, oyuncuları ve yönetmenlerinin de Priştine'de olacağını aktardı.

Festival kapsamında Kalandar Soğuğu filminin yönetmeni Mustafa Kara, Koca Dünya filminin oyuncusu Ecem Uzun ve yapımcısı Gizem Başaran ile Kar filminin yapımcısı Emine İzmir'in filmlerin gösterimlerine ve basın toplantılarına katılmak üzere Kosova'da olacağı açıklandı.

Onursal başkanlığı ünlü İngiliz oyuncu Vanessa Redgrave tarafından yürütülen PriFest, Balkanlar'daki en önemli sinemasal etkinliklerden biri olarak kabul ediliyor. Festivalin Avrupa Filmleri yarışmasında bu yıl jüri üyesi olarak Derviş Zaim görev yapacak.

Festival kapsamındaki "En İyi Avrupa Filmi", "En İyi Balkan Filmi" ve "PriForum En İyi Proje Ödülü" bu yıl Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT adıyla verilecek.

PriFest, 20 Temmuz'da sona erecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title