Prematüre doğan 60'a yakın bebek Özel Ümit ile bir araya geldi
Haberler » Sağlık » Prematüre doğan 60'a yakın bebek Özel Ümit ile bir araya geldi - Haberler

Prematüre doğan 60'a yakın bebek Özel Ümit ile bir araya geldi

- Prematüre doğan 60'a yakın bebek Özel Ümit ile bir araya geldi Prematüre bebek sayısı gün geçtikçe artıyor Özel Ümit Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Prematüre doğan 60'a yakın bebek Özel Ümit ile bir araya geldi

- Prematüre doğan 60'a yakın Özel Ümit ile bir araya geldi

Prematüre bebek sayısı gün geçtikçe artıyor

Özel Ümit Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Coşkun Minnet;

"Yüzde 10 civarında bir prematüre doğum var"

ESKİŞEHİR - Eskişehir Özel Ümit Hastanesi'nde dünyaya gelen 60'a yakın prematüre bebek 17 Kasım Dünya Prematüre Günü nedeniyle bir araya geldi.

Bir restoranda gerçekleşen buluşmaya 60'a yakın prematüre bebek ve ailesinin yanı sıra Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorları, Çocuk Hastalıkları doktorları, yenidoğan hemşireleri katıldı. Prematüre doğan tüm bebekler için doğum günü pastası kesilirken aileler ve hastane personeli bol bol hatıra fotoğrafı çekerek bu özel günü ölümsüzleştirdi. Etkinlikte konuşan Özel Ümit Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Coşkun Minnet ise prematüre doğumların her geçen gün arttığına dikkat çekti.

"Yüzde 10 civarında bir prematüre doğum var"

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Coşkun Minnet, tıbbın ve yeni doğan yoğun bakımlarının gelişmesiyle bebek ölümlerinin azaldığını vurgularken buna rağmen prematüre doğum sayısının her geçen gün arttığını belirtti.

Minnet, etkinliğin kendileri için bir övünç ve mutluluk kaynağı olduğunu da sözlerine ekleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Artık geleneksel hale gelen Özel Ümit Hastanesi Prematüre Bebek Doğum Günü etkinliğimiz büyük bir katılımla kutlanmakta. Bu hem bizim hem hastanemiz adına çok özel anlamlar taşıyor. Sıkıntılı ve erken doğarak sağlık sorunları yaşasa da son derece sağlıklı bir şekilde okul çağına gelmiş çocuklarımız var. Amacımız bu mutluluğu hep beraber yaşamak. Yaşanılan zorluklardan sonra sağlıklı bireyler olarak aileleri ile beraber bugünü kutlamak bizim için övünç ve mutluluk kaynağı. Prematüre günleri artık ülke ve dünya çapında kutlanan anlamlı bir gün oldu. Tıbbın ve yeni doğan yoğun bakımlarının gelişmesiyle beraber artık bebek ölümleri azalmakta. Buna rağmen prematüre doğum sayısı da gün geçtikçe artmakta. Genel olarak yüzde 10 civarında bir prematüre doğum var. Biz de Özel Ümit Hastanesi yeni doğan ekibi olarak Eskişehir'de ciddi bir boşluğu dolduruyoruz.

Kaynak: İHA

Haber Videosu

: Prematüre doğan 60'a yakın bebek Özel Ümit ile bir araya geldi
HABER YORUMLARI
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Sağlık

Son Dakika Haberleri