Prag: Kazakistan'da Radyo Muhabiri Tutuklandı

Prag: Kazakistan'da Radyo Muhabiri Tutuklandı

Çek Cumhuriyeti'nin Başkenti Prag'dan Yayın Yapan Özgür Radyo Avrupa Adlı Radyo İçin Çalışan Azamat Zhetpysbayev Adlı Muhabirin Kazakistan'da Aralık Ayı Ortalarında Açıklanmayan Bir Sebeple Tutuklandığı Bildirildi.

Prag: Kazakistan'da Radyo Muhabiri Tutuklandı

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'dan yayın yapan Özgür Radyo Avrupa adlı radyo için çalışan Azamat Zhetpysbayev adlı muhabirin Kazakistan'da aralık ayı ortalarında açıklanmayan bir sebeple tutuklandığı bildirildi.

Özgür Radyo Avrupa adlı radyodan bugün yapılan açıklamada, Kırgızistan muhabiri Zhetpysbayev'in 15 Aralık 2006 tarihinde yaptığı Kazakistan ziyareti sırasında Kazakistan mali polisleri tarafından tutuklandığı kaydedildi. Radyo Sözcüsü Anna Siskova, "15 Aralık 2006 tarihinde tutuklanan muhabirimiz Zhetpysbayev'in hangi suçla itham edildiğini şuana kadar öğrenemedik" dedi.

Öte yandan Paris'teki Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, Zhetpysbayev'in halen cezaevinde tutulduğunu ve ne gerekçeyle tutuklandığının açıklanmadığını bir bildiri yayınlayarak ifade etti. Örgütün Kazakistan'daki grubunun, 20 Aralık Perşembe günü itibariyle Kazakistan İçişleri Bakanlığı ile Zhetpysbayev'in illegal tutuklamasıyla ilgili temas halinde oldukları da kaydedildi.

Kaynak: İHA