Poyrazköy Davası (4)

Poyrazköy Davası (4)

Poyrazköy Davası (4)

POYRAZKÖY DAVASI (4) * Amirallere suikast ve Kafes Eylem Planı davaları ile birleştirilen Poyrazköy davasının dördüncü duruşmasının tamamlandı. Sanıkların tahliye talebi reddedildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 7'si tutuklu 69 sanık yargılandığı davada sanıklar Koramiral Kadir Sağdıç ve Öğütçü'nün avukatı Murat Ergün, 'Kafes Eylem Planı' belgesi üzerindeki notun müvekkili Öğütçü'ye ait olmadığını söyledi. İddianamede 'uygundur Kadir Paşa koor. etsin' yazılı notun Öğütçü'ye ait olduğunun iddia edildiğini ve notta ismi geçen Kadir Sağdıç'ın da bu gerekçe ile sanık olduğunu öne süren Ergün, emniyetin hazırladığı bir raporda notun Öğütçü'nün eli ürünü olmadığının belirtildiğini ifade etti. Bu raporu tesadüfen fark ettiklerini söyleyen Ergün, "Rapor, Balyoz davasının delil klasörleri arasında çıktı. Kadir Sağdıç, Balyoz davasında sanık ve o fark ediyor. Bu rapor mahkemeden ve savcıdan gizleniyor. Savcılığa, iddianame tamamlanıp mahkemeye gönderildikten bir gün sonra iletiliyor. Tamam geç de olsa savcılığa iletildi. Savcılık neden müvekkillerimin lehine olan bu delili dosyaya koymuyor. Belki de müvekkilim burada sanık olmayacaktı. Bu durum karşısında tepkiniz ne olacak merak ediyorum." dedi. Ergün, emniyetin hazırladığı bu raporun dosyaya konulmasını talep etti.

Avukat Ergün'ün duruşmada dile getirdiği söz konusu rapor Balyoz davasının ek delil klasörlerinde yer alıyor. Söz konusu el yazısına ilişkin olduğu iddia edilen raporda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazarak, Ahmet Feyyat Öğütçü'nün el yazısı örnekleri ile Kafes Eylem Planı'nda bulunan 'uygundur. Kadir Paşa koor. etsin' yazısının karşılaştırılmasının istendiği belirtiliyor.

Emniyet Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü, Öğütçü'nün el yazısı örneği ile Kafes belgesi üzerindeki notu karşılaştırıp 26 Şubat 2010 tarihinde bir rapor hazırladı. Raporda, "Ahmet Feyyaz Öğütçü isimli şahsın mevcut mukayyese el yazıları ile el yazılı faili meçhul dökümanlardaki el yazıları incelenmiş; aralarında kaligrafik ve karakteristik özellikler yönünden ilgi ve irtibat tespit edilememiştir." denildi.

Aranın ardından kararlarını açıklayan Mahkeme Heyeti, tutuklu sanıklar Levent Bektaş, Ercan Kireçtepe, Erme Onat, Eren Günay, Ergin Geldikaya, Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan'ın üzerlerine atılı eylemin vasıf ve mahiyeti kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunduğu ve devam ettiği, tutuklu kaldıkları süreyi göz önüne alarak tahliye taleplerini reddetti. Duruşmayı 6 ve 8 Nisan'a erteleyen Mahkeme Heyeti, 7 sanığın duruşmalara katılma zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Feyyaz Öğütçü'nün Balyoz davası klasörlerinde yer aldığını belirttiği ekspertiz raporunu İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nden isteyen Mahkeme Heyeti, 13 sanığın yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması taleplerini reddetti. Levent Bektaş'ın ruhsatlı silah ve tüfeğinin iade edilmesi talebini kabul eden mahkeme, bu duruşma tanık olarak ifadeye çağırılan ancak zaman yetersizliği nedeniyle dinlenemeyen polis memurlarının, bir sonraki duruşma çağırılmasına hükmetti.

Haber: Selahattin GÜNDAY İSTANBUL DHA