Pöttering: Erdoğan Yasaklanırsa Müzakere Durabilir

Pöttering: Erdoğan Yasaklanırsa Müzakere Durabilir

Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans -Gert Pöttering, 'Lizbon Anlaşmasının İrlanda'da Reddedilmesi Türkiye ile Müzakereleri Durdurmaz Ama Eğer AK Parti Kapatılırsa ve (Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan Yasaklanırsa Bunu Türkiye Yapabilir' Dedi.

Pöttering: Erdoğan Yasaklanırsa Müzakere Durabilir

Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering, ''Lizbon Anlaşmasının İrlanda'da reddedilmesi Türkiye ile müzakereleri durdurmaz ama eğer AK Parti kapatılırsa ve (Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan yasaklanırsa bunu Türkiye yapabilir'' dedi.

Pötering, AB zirvesinde düzenlediği basın toplantısında Lizbon Anlaşması'nın İrlanda'daki referandumda reddedilmesinin AB'nin genişlemesine muhtemel etkilerinin sorulması üzerine iki konunun birbirinden ayrılması gerektiğini belirterek, ''Kimse, Türkiye ile müzakereleri durdurmayı düşünmüyor'' dedi.

Pöttering, Türk yargısının hükümetteki partiyi kapatmasının ''çok farklı bir durum oluşturacağı'' uyarısında bulunarak, ''Lizbon Anlaşması'nın, İrlanda'da reddedilmesi Türkiye ile müzakereleri durdurmaz ama eğer AK Parti kapatılırsa ve (Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan yasaklanırsa bunu Türkiye yapabilir... Türkiye şartları (kendisi) değiştirmedikçe müzakereler sürecek'' diye konuştu.

AP Başkanı Pöttering, Lizbon Anlaşmasının yürürlüğe girmemesi halinde AP'nin ''Hırvatistan dışında genişleme olmaz'' görüşünü paylaştığını sözlerine ekledi.