Posta Kanunu'nda Değişiklik Meclis'te

Posta Kanunu'nda Değişiklik Meclis'te

Posta Çeki Hesabından Diğer Bir Posta Çeki Hesabına Yapılan Aktarma İşlemlerinden Ücret Alınabilmesine İmkan Sağlayan, "Posta Kanunu'nda Değişiklik" Öngören Tasarı Meclis Başkanlığı'na Sunuldu.

Posta Kanunu'nda Değişiklik Meclis'te

Posta çeki hizmeti kapsamında; posta çeki hesabı açma, açılan hesaba para yatırma, hesaptan para ödeme ve hesaptan hesaba aktarma işlemlerini yeniden düzenleyen tasarı Meclis'te.

Hükümet tarafından Meclis Başkanlığı'na sunulan, "Posta Kanunu'nda Değişiklik" öngören tasarıyla posta çeklerine yeni düzenleme getiriliyor.

Tasarıyla; posta çeki hesabından diğer bir posta çeki hesabına yapılan aktarma işlemlerinden ücret alınabilmesi imkanının sağlanması amaçlanıyor.

Tasarının gerekçesinde; posta çeki hesabından diğer bir posta çeki hesabına aktarma işlemlerine olan talebin son dönemlerde artması, personel ve otomasyon sistemine ilave yük getirdiği ifade edildi.

Gerekçede şu görüşlere yer verildi; "Posta çeki hesabına yatırılan paraların korunması ve birimler arasında nakledilmesi PTT Genel Müdürlüğüne ayrı bir külfet getirmekte bunun yanı sıra çalınma ve gasp edilme riski de bulunmaktadır."

Tasarı gerekçesinde ayrıca, Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankalar ve finans kuruluşları bünyelerinde bulunan farklı hesaplar arasında yapılan para transferlerinden oldukça yüklü ücretler alındığı anımsatılarak, bu da banka ve finans kuruluşlarının bütçelerinde önemli bir gelir kalemi olarak yer aldığına dikkat çekildi.

Bu gerekçeyle; tasarının PTT Genel Müdürlüğünün posta çeki hesapları arasında aktarma işlemlerinden ücret alabilmesi imkanı getiriliyor. (ANKA)

(BK/ZG)

Kaynak: ANKA