Polonya ve Litvanya Cumhurbaşkanları Gürcistan'da

Polonya ve Litvanya Cumhurbaşkanları Gürcistan'da

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve Litvanya Cumhurbaşkanı Valdas Adamkus, Gürcistan'ın Başkenti Tiflis'i Ziyaret Etti.

Polonya ve Litvanya Cumhurbaşkanları Gürcistan'da

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve Litvanya Cumhurbaşkanı Valdas Adamkus, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'i ziyaret etti.

Gürcistan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili'nin davetlisi olarak Gürcistan'a gelen Polonya ve Litvanya Cumhurbaşkanları Kaczynski ve Adamkus, Gürcistan ile ülkeleri arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini, ayrıca Gürcistan'ın NATO ve Avrupa Birliği'ne üyeliğine destek verdiklerini söyledi. Kaczynski ve Adamkus, Ocak ayında yapılacak Gürcistan Devlet Başkanlığı seçimlerinin de demokratik ve adil bir ortamda gerçekleşmesini diledi. Gürcistan, Polonya ve Litvanya liderleri arasında

gerçekleşen üçlü görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Polonya ve Litvanya cumhurbaşkanları, Gürcistan'daki demokrasi reformlarını desteklediklerini dile getirerek, 5 Ocak 2008'de yapılacak olan erken devlet başkanlık seçimlerinde Gürcü halkının serbest iradesi ile tercihini ortaya koyacağına dair inançlarını dile getirdi. Kaczynski, "Polonya, Gürcistan'a dost bir ülkedir ve gereken yardımları yapacaktır. Ancak Gürcistan'ın iç meselelerini sadece Gürcü halkı çözecektir. Gürcistan'ın doğru bir

yolda ilerlediğini ve Gürcü halkının da doğru kararları alacağından eminim" dedi. Adamkus da, "Demokrasi ve özgürlüğü seven Gürcü halkı ile beraberlik ve dayanışma içinde olduğumuzu göstermek için burada bulunuyoruz. Gürcü halkının demokrasi ve özgürlük nimetlerinden yararlanmasını istiyoruz" diye konuştu.

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili ise, Polonya ve Litvanya cumhurbaşkanlarına Gürcistan'a gösterdikleri ilgi ve dayanışmadan dolayı teşekkür ederek, "Polonya ve Litvanya, Gürcistan için birer örnek teşkil etmektedir. Gürcistan, Avrupa ailesine mensup olan bir ülke olarak özgürlük ve demokrasi değerlerinden vazgeçmeyecektir" dedi.

Gürcistan'da 5 Ocak 2008'de yapılacak erken devlet başkanlık seçimlerine Polonya ve Litvanya'nın çok sayıda gözlemci göndererek, iktidarla muhalefet arasında arabuluculuk üstlenebileceği ifade ediliyor.

(ZT-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA