Haberler

Xi Jinping, 10. Çin-Orta Asya İşbirliği Forumu'na kutlama mesajı gönderdi

Son Güncelleme:
Abone Ol

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 10. Çin-Orta Asya İşbirliği Forumu'na kutlama mesajı gönderdi. Xi, forumun Çin ve Orta Asya ülkeleri arasındaki işbirliğini geliştirdiğini ve yeni bir döneme girdiğini vurguladı.

BEİJİNG, 9 Eylül (Xinhua) -- Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Cumartesi günü ülkenin güneydoğusundaki Fujian eyaletinin Xiamen kentinde başlayan 10. Çin- Orta Asya İşbirliği Forumu'na kutlama mesajı gönderdi.

Mesajında, kuruluşundan bu yana forumun büyüklüğünün ve etkisinin giderek genişlediğini kaydeden Xi, ortak işbirliği ve kalkınma arayışında olan Çin ve Orta Asya ülkelerinin forum aracılığıyla karşılıklı anlayış ve geleneksel dostluğu büyük ölçüde geliştirerek iyi komşuluk ve ortak ilerleme alanlarında yeni sayfa açtıklarını ifade etti.

Bu yılın Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin önerilmesinin 10. yıldönümü olduğunu ve Mayıs ayındaki Çin-Orta Asya Zirvesi'nin başarıyla geçtiğini hatırlatan Xi, Çin ve Orta Asya ülkelerinin Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin ortaklaşa teşvik edilmesine öncülük ettiklerini ve ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini vurguladı.

Xi, Çin-Orta Asya işbirliğinin başaracağı çok şey olduğunu ve yeni koşullarda çok daha fazlasını başaracağını belirtti.

Cumhurbaşkanı, tüm tarafların, karşılıklı öğrenmeyi artırmak, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin ortaklaşa geliştirilmesinde işbirliğini derinleştirmek ve Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde daha verimli sonuçlar elde etmek için forumu fırsat olarak değerlendirmesi temennisinde bulundu.

10. Çin-Orta Asya İşbirliği Forumu, Shanghai İşbirliği Örgütü İyi Komşuluk, Dostluk ve İşbirliği Komisyonu ile Fujian eyalet hükümeti tarafından dostane ilişkilerin ilerletilmesi ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin derinleştirilmesi temasıyla düzenlendi.

Kaynak: Xinhua / Politika

Çin Halk Cumhuriyeti Xi Jinping Orta Asya Politika Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 4 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 4 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? 2 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title