Haberler

Trump'ın reddihakim talebi kabul edilmedi

Son Güncelleme:
Abone Ol

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'da "2020 başkanlık seçimi sonuçlarına müdahale girişimi" suçlamasıyla yargılandığı davada reddihakim talebi kabul edilmedi. Davaya bakan hakim Tanya Chutkan, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, davadan çekilmesi için bir sebep görmediğini ve çekilmeyeceğini bildirdi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'da "2020 başkanlık seçimi sonuçlarına müdahale girişimi" suçlamasıyla yargılandığı davada reddihakim talebi kabul edilmedi.

Davaya bakan hakim Tanya Chutkan, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, davadan çekilmesi için bir sebep görmediğini ve çekilmeyeceğini bildirdi.

Savunma avukatlarının reddihakim başvurusunu reddeden Chutkan, "Mahkemenin, savunmanın kendisine atfettiği pozisyonu (iddiaları) hiçbir zaman almadığını belirtmekte fayda var. Trump yargılanmalı ve hapse atılmalıdır ve savunma, mahkemenin bu sözleri veya buna benzer şeyleri söylediği herhangi bir örneğe yer vermiyor." ifadelerini kullandı.

Chutkan, "isyancıların bugüne kadar özgür kalan bir kişiye körü körüne bağlı oldukları" yönündeki geçmiş açıklamalarının "tartışılmaz gerçekler" olduğunu savunarak, "Yalnızca tartışmasız bir gerçeği, Trump'ın özgür olduğunu dile getirdiğini ancak bunun daha ileri gitmediğini" kaydetti.

Trump, daha önce de yetişkin film yıldızı kadına 2016 başkanlık seçimi sırasında "sus payı" ödediği suçlamasıyla açılan ceza davasının hakimiyle ilgili de reddihakim talebinde bulunmuş ancak kabul edilmemişti.

Trump hakkında yürütülen "gizli belgeler" ve "6 Ocak Kongre baskını" soruşturmalarına özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith'in ekibince yapılan açıklamada ise Chutkan'ın davadan el çekmesi için geçerli sebebin bulunmadığına işaret edildi.

Chutkan, yüksek cezalarıyla biliniyor

Eski ABD Başkanı Demokrat Barack Obama tarafından atanan Chutkan, Kongre baskını davalarında sanıklara savcıların talebinden dahi daha yüksek cezalar vermesiyle biliniyor.

Trump, ağustosta ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Chutkan'ın baktığı davada "adil yargılanmasının mümkün olmayacağını" öne sürerek, hukuk ekibinin, "çok güçlü gerekçelerle" onun davadan çekilmesini isteyeceğini duyurmuştu.

"6 Ocak Kongre baskını" davası

Eski Başkan Trump, 1 Ağustos'ta Washington DC Bölge Mahkemesine sunulan 45 sayfalık iddianamede, 2020 başkanlık seçimine müdahale etmekle suçlanmıştı.

2020 başkanlık seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimine ilişkin yürütülen "6 Ocak Kongre baskını" soruşturmaları kapsamında hazırlanan iddianamede Trump'a 4 suçlama yöneltilmişti.

Suçlamalar, "ABD'yi yanıltmak için komplo kurma", "resmi bir soruşturmayı engellemek için komplo kurma", "resmi bir soruşturmayı engellemeye teşebbüs" ve "seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurma" iddialarını içeriyordu.

Kaynak: AA / Politika

Amerika Birleşik Devletleri Donald Trump Washington Hukuk Politika Haberler

Bakmadan Geçme

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU? 2024 Asgari Ücret belli oldu mu, ne kadar olacak, saatlik ne kadar? Asgari Ücret günlük net! İşte konuşulan son rakamlar! YUNANİSTAN KAPI VİZESİ NE ZAMAN BAŞLIYOR? Yunan Adaları kapıda vize başladı mı? Yunanistan kapı vizesi kaç günde çıkar? ABD GAZZE KARARI SON DAKİKA! ABD'nin Gazze açıklaması nedir? Gazze ateşkes olacak mı? GEBZE FABRİKA YANGINI SON DAKİKA | Gebze yangın son durum ne, söndürüldü mü? İskoçlar Çetesi çökertildi mi? Kafes-17 operasyonuyla çökertilen İskoçlar Çetesi lideri, elebaşı kim? Kardeşlerim YENİ BÖLÜM (108. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kardeşlerim yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Adım Farah YENİ BÖLÜM (24. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Adım Farah yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (117. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (354. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title