Haberi Paylaş

Tacikistan Dışişleri Bakanı Muhriddin: "Müzakereleri devam ettirmeye hazırız"

Politika Haberleri

Tacikistan Dışişleri Bakanı Muhriddin: 'Müzakereleri devam ettirmeye hazırız'

Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin, ABD'nin New York kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, "Müzakereleri devam ettirmeye hazırız.

Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin, ABD'nin New York kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, "Müzakereleri devam ettirmeye hazırız. Tacik ve Kırgız halklarının barış, dostluk ve uyum ortamında birlikte yaşama hakkına sahip olduklarına inanıyoruz" dedi.

ABD'nin New York kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulunda konuşma yapan Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin, geçtiğimiz günlerde Kırgızistan-Tacikistan sınırında yaşanan çatışmalara değindi. Sınır sorunlarının çözümü için ortak çalışmaların yapılması gerektiğini belirten Muhriddin, "Müzakereleri devam ettirmeye hazırız. Tacik ve Kırgız halklarının barış, dostluk ve uyum ortamında birlikte yaşama hakkına sahip olduklarına inanıyoruz" dedi. Muhriddin, iç savaşın atlatılmasının ardından Tacikistan'ın barışın kıymetini bildiğini ve tüm çabalarını bölgede barış ve istikrarın hüküm sürmesi için yönlendireceğini sözlerine ekledi.

Tacikistan-Kırgızistan sınırındaki 8 karakol kaldırılacak

Kırgızistan-Tacikistan sınırında 14-17 Eylül tarihleri arasında aralıklarla yaşanan çatışmaların ardından ateşkes anlaşması sağlanmıştı. Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev, Tacik mevkidaşı Saymumin Yatimov ile protokol imzaladıklarını belirtti. Bu protokolün amacının iki ülke arasında en son yaşanan çatışmaların sonuçlarını gidermek ve çatışmaları önlemek olduğunu ifade eden Taşiyev, protokolün temelinde yerel yönetim kurumlarına ve kolluk kuvvetlerine talimatların verildiğini söyledi. Taşiyev, protokol gereği daha önceki çatışmaların kaynağı olan Kırgızistan tarafından Tamdık, Bulak Başı, Katta Tuz ve Daça'daki, Tacikistan tarafından ise Bedak, Keh, Kara Çikum ve Şarşene'deki sınır karakollarının kaldırılacağını belirtti. Tartışmalı sınırların belirlenmesiyle ilgili komisyon çalışmalarını hızlandırma kararı aldıklarını ifade eden Taşiyev, "Böylece Kırgız tarafından 4, Tacik tarafından 4 sınır karakolu kaldırılıyor. Önceki çatışmaların kaynağının ortadan kaldırılması için bir fırsat oluştu" dedi. - NEW YORK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Tam Gemi Şok Denemeleri Mevlüt Çavuşoğlu Tacikistan New York Politika Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title