Son dakika: Dışişleri Bakanlığı: "Yunanistan, iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki adımları gölgelemektedir" - Haberler
Haberi Paylaş

Son dakika: Dışişleri Bakanlığı: "Yunanistan, iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki adımları gölgelemektedir"

İhlas Haber Ajansı - Politika
 - Güncelleme:
Son dakika: Dışişleri Bakanlığı: 'Yunanistan, iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki adımları gölgelemektedir'

Son dakika haberi... Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Yunanistan'ın sıkça ortaya attığı gerçek dışı ithamlar, iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki samimi ve dürüst bir diyalog ortamının oluşturulmasına yönelik adımları gölgelemektedir" denildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, " Yunanistan'ın sıkça ortaya attığı gerçek dışı ithamlar, iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki samimi ve dürüst bir diyalog ortamının oluşturulmasına yönelik adımları gölgelemektedir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu'nun, Atina'nın Elliniko-Agrirupoli semtinde inşa edilmesi planlanan "Sürmene Dünya Pontus Helenizmi Sarayı"nın, inşa planını tanıtım töreni sırasında yaptığı açılış konuşmasında kullandığı ifadeler hakkında açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu iddialar, Anadolu'yu işgale ve istilaya kalkışanın Yunanistan olduğu, Yunan ordusunun, özellikle Batı Anadolu bölgemizdeki masum sivil halka karşı barbarca insanlık suçları işlediği gerçeğini değiştirmemektedir. İtilaf Devletleri Tahkikat Komisyonu'nun raporunda da kayıtlı bu suçlar nedeniyle Yunanistan'a, Lozan Barış Antlaşması'nın 59. maddesi uyarınca, savaş hukukuna aykırı eylemlerinden doğan zararları tazmin etme yükümlülüğü getirildiğini bir kez daha hatırlatırız. Yunanistan'ın sıkça ortaya attığı gerçek dışı ithamlar, iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki samimi ve dürüst bir diyalog ortamının oluşturulmasına yönelik adımları gölgelemektedir" ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, bu tür tutum ve davranışların beklenen sorumluluklarla bağdaşmadığı aktarılırken, "Bu çerçevede, komşumuz Yunanistan'ı bir kez daha aklıselime ve yapıcı bir anlayışa davet ediyoruz" denildi. - ANKARA

İhlas Haber Ajansı / Politika

Dışişleri Bakanlığı, Togo Cumhuriyeti, Yunanistan, Politika, Haberler

title