Haberler
BBC

Polonya, Ukrayna'ya silah yardımını durduruyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna'ya silah yardımı yapmayacaklarını ve kendi ordularını modern silahlarla donatmaya odaklanacaklarını açıkladı. Bu değişiklik, Polonya'nın Rusya'nın muhtemel bir saldırısından korunma ihtiyacıyla ilgili olarak şaşırtıcı bir tavır değişikliği olarak değerlendiriliyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlangıcından bu yana Varşova, Kiev'in sıkı bir destekçisi oldu.

Ukrayna'ya askeri yardım ve teçhizat gönderilmesine öncülük eden ülke, bu desteğin Polonya'yı da Rusya'nın muhtemel bir saldırısından korumak için gerekli olduğunu savundu.

Bu yüzden hükümetin son günlerdeki Ukrayna konusundaki tavır değişikliği şaşırtıcı.

Ukrayna'nın Polonya'nın desteğine "minnettar" olması gerektiği söyleniyor.

Çarşamba akşamı televizyondan halka seslenen Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya'nın artık Ukrayna'ya silah yardımı yapmayacağını, bunun yerine kendi ordularının daha modern silahlarla donatılmasına odaklanacaklarını söyledi.

Partisindeki diğer kişiler ise konuşmanın daha sonra yanlış anlaşıldığını ifade ederek bu mesajı yumuşatmak için çabaladı.

Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, gönderilmeyecek olanların yalnızca yeni Polonya silahları olduğunu söyledi.

Ancak Duda, Ukrayna'yı boğulmakta olan ve kurtarıcılarını da kendisiyle birlikte aşağıya sürükleme riski bulunan bir insana benzetti.

Moskova, bu sözleri sevinçle karşıladı.

Polonya-Ukrayna ilişkileri bir süredir tahıl ithalatı nedeniyle gergin.

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgale başlaması ve Karadeniz'de uyguladığı abluka, Kiev yönetimini tahıl ihracatı için alternatif güzergahlar aramaya zorladı.

Avrupa Birliği (AB), çiftçileri korumak amacıyla Ukrayna'dan birlik üyesi 5 ülkeye (Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya) tahıl ithalatını geçici olarak yasakladı. Zira bu ülkelerde çiftçiler, Ukrayna tahılının yerel piyasada fiyatları düşürmesinden endişeliydi.

AB'nin yasağı 15 Eylül'de sona erdi ve birlik yasağı uzatmadı. Ancak Macaristan, Slovakya ve Polonya yasağı sürdürme kararı aldı.

Polonya'da çiftçiler, Ukrayna tahılıyla rekabet etmek istemiyor. İktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) ise önümüzdeki ay yapılacak seçimlerde bu çiftçilerin oylarını almak peşinde.

Kendisini Polonya çıkarlarının en güçlü savunucusu olarak konumlandıran PiS, şimdilik kamuoyu yoklamalarında önde görünüyor ama muhalefetle arasındaki fark çok az.

Parti, seçim kampanyasında Ukrayna anlaşmazlığının yanı sıra göç gibi bazı diğer konulardan da yararlanıyor.

Polityka Insight adlı siyasi analiz kurumundan Piotr Lukasiewicz, "Konu aslında tahıl veya silah değil. Konu muhafazakar seçmenin düşünceleri ve bunu dikkate almak zorundalar" diyor ve devam ediyor:

"Bu düşünceler, Ukrayna'nın Polonya'nın desteği için yeterince minnettar olmadığı ve ülkedeki Ukraynalıların sosyal hizmet ve ekonomik destekten fazla yararlandığı yönünde."

PiS, kamuoyu yoklamalarında yüzde 10 sınırında olan aşırı sağ Konfederacja partisinden seçmenleri çekmeye çalışıyor.

Konfederacja destekçileri bu hafta Varşova'daki Ukrayna büyükelçiliği önünde düzenledikleri eylemde Polonya'nın desteği için hazırladıkları bir fatura pankartı açtılar.

Pankartta, Kiev'e yardımın toplam maliyetinin 100 milyar zlotinin (23 milyar dolar) üzerinde olduğu belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı: "Ödenen: sıfır. Teşekkür: yok."

Muhalefet partileri, hükümetin tavrını "tehlikeli milliyetçilik" diye niteliyor.

Ancak Polonya'nın tavrındaki değişimi başka ülkelerde de görmek mümkün.

"Ukrayna yorgunluğunun" izlerine, Slovakya'dan ABD'ye kadar birçok ülkenin seçim kampanyasında rastlamak mümkün.

Bu da Batı desteğine ihtiyaç duyan Kiev için ciddi bir endişe.

Polonya hükümeti, uluslararası yardımın doğudaki Rzeszow üzerinden Ukrayna'ya gitmeye devam edeceğini vurguluyor.

Ukrayna ile Polonya arasında tahıl anlaşmazlığına ilişkin görüşmeler ise sürüyor.

'Kelimeler önemli'

Polonya'nın kullandığı ifadeler yüzünden yaşanan gerginliğin bir krize dönüşmesini önlemek için her iki taraf da çabalıyor.

Öte yandan PiS, kırsal kesimdeki muhafazakar oyların peşinde olsa da Varşova'da Ukrayna'ya destek hala oldukça güçlü.

Varşova'da yaşayan Viktoria, "Yardımları sınırlamamız kesinlikle iyi değil. Rusya'nın yaptığı şey kabul edilemez. Kendimizi savunmalı ve Ukrayna'nın özgürlüğünü savunmasına yardım etmeliyiz" diyor.

Rafa ise "Bunun hükümetin seçimi kazanmak için kullandığı bir araç olduğunu düşünüyorum. Duygularımızla oynuyorlar, bu seçim öncesi kirli bir konuşma" ifadelerini kullanıyor.

Ancak bazıları Polonya'nın kullandığı ifadelerin geri alınamayacağını düşünüyor.

Analist Piotr Lukasiewicz, "Kelimeler önemli. Bunun sonuçları olacağını ve bu sonuçların Polonya için kötü olacağını düşünüyorum" diyor.

BBC

Polonya Ukrayna Rusya Politika Haberler

Bakmadan Geçme

SINIF ANNESİ UYGULAMASI KALDIRILDI MI? Okullarda 'Sınıf Annesi' yasaklandı mı, neden kaldırılıyor? MEB 'Sınıf Annesi' açıklaması nedir? Kuruluş Osman YENİ BÖLÜM (139. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kuruluş Osman yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Şahane Hayatım YENİ BÖLÜM (6. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Şahane Hayatım yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Seçil Erzan'ın maaşı ne kadar, kaç TL? Seçil Erzan kaç para maaş alıyor? Benim Güzel Ailem 22. BÖLÜM ne zaman? Benim Güzel Ailem yeni bölüm (Final) ne zaman, fragman yayınlandı mı, yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var Mandıracı Amca iflas mı etti? Mandıracı Amca kapandı mı, neden kapandı? THY, Avustralya uçuşları ne zaman başlayacak, direkt uçuş var mı? Margot Robbie, THY'nin reklam yüzü oldu mu? Beylerbeyi Sarayı hangi günler açık? Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti! Beylerbeyi Sarayı ne zaman yapıldı? Dolmabahçe Sarayı hangi günler açık? Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti ne kadar? Motorine indirim var mı? Motorine indirim gelecek mi, ne kadar gelecek? 6 Aralık güncel Motorin ve akaryakıt fiyatları! KABİNE TOPLANTISI'NDA ALINAN KARARLAR SON DAKİKA! Asgari ücret zammı belli oldu mu, ne kadar olacak? Topkapı Sarayı nerede, hangi günler açık? Topkapı Sarayı bölümleri neler? Benzine indirim var mı? Benzine indirim gelecek mi, ne kadar gelecek? 6 Aralık güncel benzin ve akaryakıt fiyatları! İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede? Arkeoloji Müzesi giriş ücreti ne kadar? İbrahim Kaboğlu kimdir? Halk Tv konuğu İbrahim Kaboğlu kaç yaşında, nereli? İbrahim Kaboğlu biyografisi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title