Haberler

Pakistan Başbakanı Çin'in desteğini vurguladı

Güncelleme:
Abone Ol

Pakistan Başbakanı Anvarul Hak Kakar, Çin'in ülkenin toprak bütünlüğü, egemenliği ve sosyoekonomik kalkınmasına kararlı desteği sebebiyle memnuniyetini vurguladı. Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) ve ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Kakar ve Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Han Cıng, ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi konusunda kararlılıklarını yineledi.

Pakistan'da geçici hükümet Başbakanı Anvarul Hak Kakar, Çin'in ülkenin toprak bütünlüğü, egemenliği ve sosyoekonomik kalkınmasına kararlı desteği sebebiyle memnuniyetini vurguladı.

Radio Pakistan'daki habere göre, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kuruluna katılmak üzere New York'ta bulunan Başbakan Kakar, Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Han Cıng'ı kabul etti.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC), ekonomik ve finansal işbirliği dahil olmak üzere ikili ilişkilerin tüm boyutlarının ele alındığı görüşmede Kakar, Pekin'in Pakistan'ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve sosyoekonomik kalkınmasına kararlı desteği sebebiyle memnuniyetini vurguladı.

Tartışmalı Cammu Keşmir'de G20 toplantısı düzenlemesine Çin'in kesin şekilde karşı çıkmasının not edildiğini belirten Kakar, bu durumun Pekin'in uluslararası hukuk ve BM kararlarını destekleyen ilkesel duruşunu yansıttığını kaydetti.

Çin'den "demir kardeşler" vurgusu

Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Han, Pakistan-Çin dostluğunun eşsiz olduğunu ve iki ülke halkları arasındaki derin kardeşlik bağları sayesinde zamanın zorluklarına dayandığını belirtti.

Han, yakın komşu ve demir kardeşler olarak, İslamabad'ın Çin'in komşuluk diplomasisinde önemli bir yer işgal ettiğini ve Pekin'in Pakistan'ın temel çıkarlarını, bu ülke halkının ekonomik kalkınmasını ve refahını korumak için çaba göstermeyi sürdüreceğini vurguladı.

Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Han, CPEC projelerinin istikrarlı şekilde gelişmesinden de memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

İki taraf da çok taraflı forumlarda iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesinde ve CPEC'in Pakistan'ın sosyoekonomik kalkınması için taşıdığı önem konusunda mutabık kalırken, ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi konusunda kararlılıklarını yineledi.

Kaynak: AA / Politika

Çin Halk Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Pakistan Pekin Politika Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Kopenhag Galatasaray maçı hakemi kim? İtalyan Daniele Orsato kimdir? Kopenhag Galatasaray şifresiz yayınlayacak kanallar hangileri? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 11-12 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Kopenhag Teknik Direktörü kim? Jacop Neestrup kimdir? Midye helal mi haram mı? Midye caiz mi? Kaptanlık oyununu kim kazandı?11 Aralık kaptan kim oldu? Mavi takım, Kırmızı takım kaptanı kim oldu? 11 Aralık yeni takımlar ve kadroları! 12 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 12 Aralık Salı burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 11 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 11 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 11 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 11 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 11 Aralık 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 11 Aralık Konya su kesintisi listesi! Yalı Çapkını 50.bölüm fragmanı İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 11 Aralık Bursa su kesintisi listesi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title