MHP TBMM Grup Toplantısı - Haberler
Haberi Paylaş

MHP TBMM Grup Toplantısı

AA - Politika
MHP TBMM Grup Toplantısı

Genel Başkan Bahçeli: (2) "Türkiye’yi iki partili kulvara sokmak için MHP’nin erimesini bekleyen hain niyetler, 30 Mart’ta bizi tökezletmek ve yıldırmak için var güçleriyle mücadele ettiler.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, " Türkiye'yi iki partili kulvara sokmak için MHP'nin erimesini bekleyen hain niyetler, 30 Mart'ta bizi tökezletmek ve yıldırmak için var güçleriyle mücadele ettiler. Bunun bir ucunda AKP, diğer ucunda süt kardeşi CHP ve içimizden devşirilenler yer almıştır" dedi.

Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, yerel seçimler ve sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yerel seçimde milli iradenin tezahür ettiğini dile getiren Bahçeli, "Ağır aksak da olsa, gizli veya açık engellemeler de bulunsa, Türkiye'de demokratik mekanizmalar işlemekte, millet egemenliği varlığını sürdürmektedir" diye konuştu.

Siyasal katılımın rekor düzeyde olmasının, milletin egemenlik haklarına sahip çıktığının en açık göstergesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, demokrasinin mana ve ruhuyla bağdaşmayan kavga ve karışıklığın sonraki seçim süreçlerinde tekrarlanmamasını diledi.

Sandığın savaş meydanı, ölüm kalım arenası olmadığının altını çizen Bahçeli, "Demokratik tercihlerin düşmanlık üretmesi, ortaya çıkan neticelerin hazmedilme güçlükleri, kardeşlik ve vatandaşlık hukukunu zedeleyecek, toplumsal çatışmaları teşvik edecektir" dedi. Bahçeli, yerel seçimlerin neden olduğu siyasi ve sosyal kamplaşmanın hafiflemesini, sağduyunun hakim olmasını ve herkesin milli iradeye saygı duymasını temenni ettiğini ifade ederek, siyasi partilerin kutuplaşmayı besleyecek, ayrımcılığı cesaretlendirecek üslup ve politikalardan sakınmaları ve sakin olmalarının ülkenin hayrına olacağını kaydetti.

Milletin 30 Mart'a ayrı bir anlam yüklediğini, bugüne kadar benzerine rastlanmayan bir psikolojik ve sosyolojik atmosferde sandığa gittiğini anlatan Bahçeli, seçime 17 ve 25 Aralık operasyonlarının gölgesinin düştüğünü, yeterli ve doyurucu olmasa da tesirinin dokunduğunu ifade etti.

-"Başbakan millete karşı acımasız harekat yürütmüştür"

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 30 Mart öncesinde rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını püskürtmek amacıyla canını dişine taktığını, üslubunun ayarını kaçırdığını, siyaseti bulandırdığını" savunan Bahçeli, "Gezdiği, gittiği, konuştuğu her platformda paralelden girmiş, Pensilvanya'dan çıkmıştır. Haşhaşi, neo-ergenekon, virüs, sülük, vaiz lobisi, beddua lobisi, kan lobisi, çıkarcılar, ananasçılar, sahte peygamberler, alim müsveddeleri, telekulaklar, röntgenciler, kaset imalatçıları gibi ithamlarla önüne gelene saldırmış, karşısında kim varsa bindirmiştir. Başbakan milletimize karşı çok acımasız, çok vahşi, çok kalleş bir psikolojik harekat yürütmüştür" diye konuştu.

Bahçeli, yerel seçimden çıkan sonuçlara göre rüşvetin ve yolsuzluğun sandığa yön verdiğini söylemenin çok mümkün olmadığını dile getirerek, Erdoğan'ın rüşvet ve yolsuzluk sürecini devlete ve millete saldırı olarak saptırdığını ve bunda da muvaffak olduğunu ileri sürdü.

-"Sandık pisliğin temizleneceği bir yer değildir"

"Yerel seçimden çıkan sonuç ne olursa olsun, AK Parti hükümetinin Türkiye'nin imajını bozduğunu ve itibarını sarstığını, Türkiye'nin saygınlığıyla oynadığını, helal kazancının peşinde olan milyonların hakkını yediğini, demokrasiye ket vurduğunu, milletin hazinesini hortumladığını, hainlerle işbirliği yaptığını" iddia eden Bahçeli, şöyle devam etti:

"Milli ekonomimizi sömüren, devleti söğüşleyen, millete küfreden intikam tugayları, yağma ve talana bel bağlayan çevreler 30 Mart'ta soluklanmış, rahat nefes almıştır. Ama bu uzun sürmeyecektir. Başbakan Erdoğan ve partisi değil yüzde 43, yüzde 99 alsa da, yolsuzluğun hesabını verecektir. Sandık pisliğin temizleneceği bir yer değildir. Sandık hukukun teslim olduğu, adaletin bozguna uğradığı, hırsızın, uğursuzun, arsızın meşruiyet elde ettiği aklama, paklama yeri de olmayacaktır. Gün ola harman ola, şunu kararlı şekilde ifade etmek isterim ki, rüşvet alıp verenler yargı önüne mutlaka çıkarılacaktır. Hezimeti hizmet, ihaneti iffet, hırsızlığı hayır işi, rüşveti bağış, kaçakçılığı ihracat, melaneti marifet sayanlar eninde sonunda yakayı ele vereceklerdir."

"MHP sadece milletle ittifak yapar"

Yerel seçimlerin kesin olmayan sonuçlarının bazı sorunlara ve kafa karışıklıklarına rağmen belli olduğunu söyleyen Bahçeli, "Kararlı bir şekilde söylemek isterim ki bu seçimlerin galibi gerçekte MHP'dir" dedi.

Bahçeli, 12 Haziran 2011 genel seçimine göre oyunu artıran tek partinin MHP olduğunu savunarak, partisinin oy sayısının 2011 seçimlerine kıyasla yaklaşık 2 milyon 200 bin artış göstererek, 7 milyon 700 bin civarına ulaştığını ve bunun MHP tarihinde rekor olduğunu vurguladı.

MHP'nin başarısını çekemeyenlerin, seçimde aldıkları desteğe kulp takmaya çalışmasının, tartışma ve hizip çıkarma arayışlarının boş çaba olduğunu ifade eden Bahçeli, ittifak söylentilerine de tepki gösterdi. Bahçeli, "Bazı sözde aydın, kiralık yazar ve omurgasını kaybetmiş isime göre MHP ile CHP 30 Mart'ta ittifak yapmıştır. Bu hayasız ithamın tutacak ve ciddiye alınacak hiçbir yanı yoktur. MHP ittifakı yalnızca büyük Türk milletiyle yapar ve yapmıştır. Bunun dışındaki her söz, her beyan, her açıklama tezvirattır, bühtandır ve terbiyesizliktir" diye konuştu.

MHP'yi kimi zaman AK Parti ile kimi zaman CHP ile bir tutanların sabırlarını zorladığını belirten Bahçeli, şöyle konuştu:

"CHP'nin teknesine binip de hala etrafımızda dönen, akıl çelici kampanyalarla dava arkadaşlarımız üzerinde siyaset manevraları yapan fırıldaklara kanacak kimseler de kalmamıştır. 30 Mart'ta özellikle Ankara ve İstanbul'da MHP'nin zayıflaması üzerine kurulan siyaset denklemini, tarafları gün gibi açık olan bayat projeyi etraflıca gördük ve şahit olduk. Türkiye'yi iki partili kulvara sokmak için MHP'nin erimesini bekleyen hain niyetler, 30 Mart'ta bizi tökezletmek ve yıldırmak için var güçleriyle mücadele ettiler. Bunun bir ucunda AKP, diğer ucunda süt kardeşi CHP ve içimizden devşirilenler yer almıştır. Biz bunları çok yakından takip ettik. İçimize kadar sokulmuş olanları da elbette tespit ettik, ediyoruz. Bizi AKP-CHP arasına sıkıştırmaya görevli olanlara tavsiyem, akıllarını başlarına almaları ve etrafımızda fazla dolaşmamalarıdır."

AK Parti'nin oy sayısında 2011 seçimlerine göre 2 milyon 100 bini bulan azalma olduğunu anlatan Bahçeli, AK Parti'den kopmaların hızlanacağına ve MHP'ye yönelim olacağına inandığını söyledi.

Bahçeli, "MHP iktidarın yegane alternatifi olduğunu 30 Mart seçimlerinde tescil ettirmiştir" diyerek, eksikliklerini kararlı bir şekilde gözden geçireceklerini belirtti.

- TBMM

AA / Politika

Recep Tayyip Erdoğan Devlet Bahçeli Ak Parti Türkiye Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title