Haber : MHP Grup Başkanvekili Vural Açıklaması - Haberler

Haberi Paylaş

MHP Grup Başkanvekili Vural Açıklaması

MHP Grup Başkanvekili Vural Açıklaması

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Maalesef Sayın Başbakan, bakanlarına hakim değil. Bakanlar Kurulu'nu Sayın Başbakan yönetmiyor.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Maalesef Sayın Başbakan, bakanlarına hakim değil. Bakanlar Kurulu'nu Sayın Başbakan yönetmiyor. Bir paralel şekilde, saraya bağlı bakanlar da var." dedi.

Vural, MHP Grup Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, terör ile ilgili fezlekelerin önceliğe alınmasını istediklerini ve bu çerçevede 4 önerilerinin bulunduğunu belirtti.

Ak Parti ve CHP'nin, terörle ilgili fezlekelere dair irade oluşturma konusunda tereddütlü davrandıklarını ileri süren Vural, "Baktık, gördük ki Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi oynamak istemiyorlar. Dolayısıyla, oynamak istemeyenlere bu yerlerini genişletmeye yönelik kademeli adımlarımız." diye konuştu.

Vural, "Oynamak istemeyen gelin 'Yerim dar geliyor' dermiş. İşte bu konuda adım atmak istemeyenler, 'Yerim dar geliyor' dedi. Biz de yerlerini genişlettik. Bu önerilerden sonra bu sefer yerlerini genişlettikten sonra muhtemelen 'Yerim dar geliyor' diyecekler. Bu yenlerini de genişletmek amacıyla MHP'nin önerileri de bu eksende hazır bulunmaktadır. Atılacak adımlara göre de MHP bunları da kamuoyu gündemine getirecektir." ifadesini kullandı.

Ak Parti milletvekilleri Burhan Kuzu ve Galip Ensarioğlu'nun, bir televizyon programındaki sözlerini anımsatan Vural, "Bu, kokuşmuş düzen. Bu, tam bir siyasi yozlaşma, tam bir otoriter yaklaşımdır. İşte bu yaklaşım tarzı Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hukuk sistemini çalıştırmadığının itirafıdır. Yargıya da müdahale ettiğinin çok açık ve net ikrarıdır bu." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu açıklamaların, yargının siyasallaştığını ortaya koyan bir tavır olduğunu savunan ve HSYK'ya çağrıda bulunarak, bununla ilgili soruşturma yapılmasını talep eden Vural, şunları söyledi:

"Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yargıya nasıl müdahale ettiğini ve yargının nasıl siyasallaştırıldığını hem de bir milletvekili, hem de onu teyit eden Anayasa Komisyon ve Sayın Cumhurbaşkanının da fahri danışmanlığını yapan, anayasa hukukçusu bir zat söylüyorsa tuz kokmuş demektir. Bu zihniyet hukuk istememektedir, sadece bir güçle Türkiye'yi yönetmek istemektedir."

"Zora boyun eğecek değiliz"

Trabzon'un Yomra ilçesinde, MHP'li Belediye Meclis Üyesi Hasan Bayrak'ın, belediyeyle ilgili yolsuzluk iddialarını gündeme getirdiğini ve sonrasında darp edildiğini anımsatan Vural, "Her yerde hukuksuzluk var. Kokuşmuştur. Bu sistem, bu yönetim kokuşmuş bir yönetimdir. Bu hem ahlaki, hem siyasi ve hukuki erozyondur. Bunların her biri aslında birer küçük 17-25 Aralıklardır." iddiasında bulundu.

Vural, şunları kaydetti:

"Nerede hukuk, nerede savcılar, nerede Adalet ve Kalkınma Partisi? Yani bunlara pabuç mu bırakacağız? Maalesef yolsuzluğu yapanlar, aynı zamanda zorba, 'Hukuk değil, üstünlerin hukuku geçerlidir' demek suretiyle bu saldırılarıyla bunun üstünü örtmek için zorbalığı da kullanmışlardır. Zora boyun eğecek değiliz. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan değildir MHP'liler."

Eğitim kurumlarının her bir unsurunun, AK Parti yönetim zihniyetinin baskısı ve tehdidi altında olduğunu iddia eden Vural, Kütahya'da, AK Parti İlçe Başkanlığınca, Dumlupınar İlköğretim Okulu'nda valiliğin oluruyla seminer düzenlediğini bildirdi.

Vural, "Bizim ilköğretim okullarımız Adalet ve Kalkınma Partisi'nin siyaset ve ticaret yaptığı yerler midir, pazarlama yerleri midir? Böyle bir şey olamaz. Çocuklarımız kime emanet? Valilik oluruyla bir parti ilçe başkanlığının buralarda toplantı yapması gerçekten kabul edilemez." ifadesini kullandı.

"Anayasa belki tek maddeden de ibaret olabilir"

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop'un anayasa çalışmalarına ilişkin açıklamaları konusundaki değerlendirmesi sorulan Vural, "Anayasa belki tek maddeden de ibaret olabilir. 'Devleti yöneten Recep Tayyip Erdoğan'dır. Yasamaya da gerek yoktur, yürütmeye de gerek yoktur. Tek başına bütün yetkileri kullanmaya haizdir' diyerek tek maddeli bir anayasa." yanıtını verdi.

Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Demek Meclis'i de feshedecekler bunlar. Yargı da olmayacağına göre yargıyı da feshedecekler. Yani bu durumda başkanlık sistemi anlaşıldı. 'Başkan kafidir, sisteme de gerek yoktur zaten'. Sistem olmayınca da yargıya, yürütmeye, yasamaya da gerek yok. Bir tek başkan kafidir. Anlaşılan tam bir otoriter, hukuk devletinin oluşmadığı, üst hukuk normunun oluşmadığı, toplumsal mutabakatın aranmadığı bir anayasa çalışması. Bu, anayasa değil, bu açıkçası doğrudan doğruya millete yönelik bir 'anayasak' maddesi."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, operasyonların sürdüğü yerlerdeki binaların uzaktan patlatılması yönündeki sözlerine ilişkin bir soru üzerine, Vural, "MHP'nin haklı tespitlerine, hak vermek durumunda kalmaları bugüne kadar ödediğimiz bedellerin sorumlularını da ortaya koyuyor." yanıtını verdi.

Vural, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"Gerçekten oradaki vatandaşlarımızı korumamız gerekmektedir. Dolayısıyla terörle mücadele konusunda bu sokağa çıkma yasaklarından önce muhakkak uyarılar yapılmalı, orada vatandaşların emniyetli bir noktaya çekilmek suretiyle o bölgeden çıkmaları temin edilmeli. Kim olursa olsun bu konuda tavır oluşturmalıdır. Bunun aksine tavır gösterenler hakkında da gerekli adım atılmalıdır. Yani benim askerim ve polisim, terör örgütünün kurduğu tuzaklarla üçer beşer şehit olurken ne yapacağız? Şehit olmalarını mı bekleyeceğiz? Beyefendileri mi bekleyeceğiz? O bakımdan bu konudaki tedbir alınmalıdır."

"Maalesef Sayın Başbakan, bakanlarına hakim değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın teröristlerin vatandaşlıktan çıkartılması önerisine ilişkin, Başbakan ile arasında görüş ayrılığı bulunduğuna dair iddiaların sorulması üzerine Vural, şöyle dedi:

"Yani bu gerçekten bir paralel yapılanmanın olduğunu ortaya koyuyor. Yani bakanlar filan bir paralel yapılanma var. Maalesef Sayın Başbakan, bakanlarına hakim değil. Bakanlar Kurulu'nu Sayın Başbakan yönetmiyor. Bir paralel şekilde, saraya bağlı bakanlar da var."

Vural, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın ivedilikle vatandaşlıktan çıkarılması için bir teklifin hemen gündeme getirilmesini istedi.

AA / Politika

Bakanlar Kurulu Oktay Vural AK Parti Türkiye Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title