Haberler

Kolombiya'da Uyuşturucuyla Mücadele Zirvesi Sonuçlandı

Güncelleme:
Abone Ol

Kolombiya'da düzenlenen 'Latin Amerika ve Karayipler Konferansı' zirvesi, uyuşturucuya karşı savaşta başarısızlığın kabul edilmesi ve narkotikle mücadelede ittifak oluşturma çağrısıyla sona erdi. Zirveye Kolombiya ve Meksika liderleri de katıldı.

Kolombiya'da uyuşturucuyla mücadele kapsamında 7 Eylül'de başlayan "Latin Amerika ve Karayipler Konferansı" zirvesi "paradigma değişikliği, uyuşturucuya karşı savaşta başarısızlığın kabul edilmesi ve narkotikle mücadelede ittifak oluşturma çağrısı"yla tamamlandı.

Ülkenin Cali kentinde düzenlenen zirveye, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ve Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador da katıldı.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva ve Meksika Dışişleri Bakanı Alicia Barcena zirvenin kapanışına ilişkin 10 maddelik bildiri okudu.

Bildiride yaşam, barış ve kalkınmanın önemine işaret edilerek, "Narkotik ilaçlar ve psikotrop maddelerin ticaretine ilişkin uluslararası sözleşmelerdeki değeri kabul edildi. Anlaşmalar, uluslararası toplantılarda analiz edildi ve bunların önceliklere göre nasıl uyarlanabileceği görüldü." ifadesine yer verildi.

Dünyada yoksulluk, fırsat eşitsizliği ve şiddetin temel nedenlerine kapsamlı şekilde vurgu yapılan bildiride, "Ülkelerimizin gerçekliklerine uygun, sürdürülebilir, yaşanabilir ve kalkınmaya öncelik verilerek hassas noktalara ağırlık verilmeli. Her şeyden önce yasa dışı uyuşturucu kaçakçılığının varlığı kabul edilmeli ve uluslararası taahhütten vazgeçmeden yasal faaliyetlere geçiş sağlanmalıdır." denildi.

Bildiride, yasa dışı uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçlara karşı işbirliği yapılmasının öneminin altı çizilerek, şunlar ifade edildi:

"Akıl sağlığına, bağımlılıklara, erken müdahaleye önem veren, tedavi, bakım, rehabilitasyon ve eğitim ağırlıklı kampanyalar uygulanmalıdır. Ulusları aşan suçlar, silah kaçakçılığı, yasa dışı ağaç kesimi, insan kaçakçılığı, kara para aklama ve yolsuzluğa karşı uluslararası işbirliğine ihtiyaç var. Bolivya'nın önerisiyle Antinarkotik İttifakı kurulmalı ve 2025'te Uluslararası İlaç Zirvesi'ne de ortak bir vizyonla gidilmelidir."

"Tarihi bir zirve"

Kolombiya Dışişleri Bakanı Leyva, zirveyi "tarihi" şeklinde nitelendirerek, "Bu belge, ülkelerin dünya uyuşturucu sorununa kapsamlı, son derece disiplinli, bilimsel kanıtlara dayalı ve yapısal nedenlerini ele alarak ortak kararlılığı yansıtıyor." dedi.

Meksika Dışişleri Bakanı Barcena da uyuşturucu karşıtı politikalarda, koka yaprağı yetiştiricisi köylülerin damgalanmaması gerektiğini vurgulayarak, mafya ve organize suç gruplarının bu insanları istismar ettiğini belirtti.

Sentetik uyuşturucular konusunun ciddi bir sorun olduğunu hatırlatan Barcena, ABD'de yılda yüz binden fazla gencin bu beladan etkilendiğini ancak sorumlusunun kendileri olmadığını kaydetti.

Kaynak: AA / Politika

Amerika Birleşik Devletleri Karayipler Kolombiya Sonora Eğitim Politika Haberler

Bakmadan Geçme

12 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 12 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 12 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 12 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 12 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? EURO 2032 Türkiye'den alınacak mı? 12 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Halil Umut Meler'i tekmeleyenler kim? Ankaragücü Ç. Rize maçı sonrası hakeme tekme atanlar yakalandı mı? 12 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? TFF Faruk Koca kararı ne? Futbol Federasyonu Ankaragücü Başkanı hakkında karar verdi mi? Hakemler haftaya maça çıkmayacak mı? Hakemler neden maça çıkmama kararı aldı? Ankaragücü - Ç.Rizespor maç özeti! (VİDEO) Ankaragücü - Ç.Rizespor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Ankaragücü hakeme yumruk atma VİDEOSU! Faruk Koca yumruk atma anı linki!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title