Hdp-Ak Parti Görüşmesi - Haberler
Haberi Paylaş

Hdp-Ak Parti Görüşmesi

AA - Politika
Hdp-Ak Parti Görüşmesi

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, AK Parti-HDP görüşmesinde heyette yer alan isimlerle ilgili, "Her siyasi partinin kendi heyetini belirleme hak ve yetkisi var. İsimlere takılmıyoruz, bu kurumsal bir süreç" dedi.

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, AK Parti-HDP görüşmesinde heyette yer alan isimlerle ilgili, "Her siyasi partinin kendi heyetini belirleme hak ve yetkisi var. İsimlere takılmıyoruz, bu kurumsal bir süreç" dedi.

Botan, HDP Van milletvekilleri Adem Özcaner, Remzi Özgökçe ve Tuğba Hezer Öztürk ile Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Tarihte "Ağrı İsyanı" olarak bilinen olayın araştırılması için TBMM Başkanlığı'na önerge vereceklerini belirten Botan, isyanın 1930 yılında bastırıldığını ve özellikle Erciş'in Ziyan Deresi bölgesinde büyük bir katliam yaşandığını öne sürdü.

Barış sürecinin sağlıklı ilerleyebilmesi için geçmişle yüzleşmenin zorunlu olduğunu dile getiren Botan, "Bu kapsamda devletin kendi yurttaşlarına karşı işlemiş olduğu suçlardan dolayı özür dilemesi tarihi ve vicdani sorumluluktur. Zilan Deresi katliamı bütün boyutlarıyla açığa çıkarılmalı; yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için Meclis araştırılması gerekmektedir" diye konuştu.

Gazetecilerin, HDP ile yapılacak görüşmede AK Parti heyetinde yer alan isimleri nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Botan, "Her siyasi partinin kendi heyetini belirleme hak ve yetkisi var. İsimlere takılmıyoruz, bu kurumsal bir süreç" dedi.

Bölgede artan olaylarla ilgili bir başka soru üzerine Botan, "ateşkes süresince atılması gereken adımların atılmadığını" öne sürerek, "Tecrit sonlandırılmalı, Dolmabahçe mutabakatına geri dönülmeli ve süreç canlandırılmalı" değerlendirmesinde bulundu.

AA / Politika

Halkların Demokratik Partisi, Lezgin Botan, Ak Parti, Politika, Güncel, Haberler

title