Haberler

Gürcistan Başbakanı: Gürcistan'ın yüzde 20'si Rusya'nın işgali altında

Son Güncelleme:
Abone Ol

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Gürcistan'ın yüzde 20'sinin Rusya'nın işgali altında olduğunu ifade etti ve Rusya'ya baskı uygulama çağrısı yaptı.

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Gürcistan topraklarının yüzde 20'sinin Rusya'nın işgali altında olduğunu ifade etti.

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu katılımcılara hitap etti. Başbakan Garibashvili, özgürlüğü ve zengin mirasına değer veren, sürekli değişen jeopolitik ortamda ilerlemeyi benimseyen güçlü bir ulus olan Gürcistan'ı temsil ettiğini vurguladı. Gürcistan topraklarının yüzde 20'sinin Rusya'nın işgali altında olduğunu ifade eden Garibashvili, "Bildiğiniz gibi ülkem 2008 yılında kapsamlı bir askeri saldırı yaşadı ve bunun yıkıcı sonuçlarına katlanmaya devam ediyor. Gürcistan topraklarının yüzde 20'sinin Rusya tarafından işgal edilmesinde ve yüz binlerce insanın evlerinden edilmesinde bu durum açıkça görülmektedir" diye konuştu.

"Şunu güvenle ifade ediyorum ki yaşadığımız yıkımlara rağmen hedeflerimizin peşinden gitmekten çekinmedik" diyen Garibashvili, "Gürcistan'ı, BM Şartı'nda yer alan temel ilke ve değerlerin gerçekleştirilmesine tamamen bağlı, dinamik bir topluma dönüştürdük" ifadelerini kullandı.

Rusya'ya baskı uygulama çağrısı

Garibashvili, "Gürcistan savaşın maliyetinin ve barışın değerinin farkında. Hükümetimiz 2012 yılından bu yana kesintisiz on yıllık barış ve istikrarı inşa etmiş ve sürdürmüştür. Bu fırsattan yararlanarak Gürcistan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği sarsılmaz destekten dolayı uluslararası topluma derinden teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum. Barışçıl varoluşumuzun devamını sağlamak için uluslararası toplumu, Rusya Federasyonu'na Cenevre Uluslararası Görüşmeleri'ne katılma ve Avrupa Birliği'nin arabuluculuğunda varılan 2008 Ateşkes Anlaşmasını tam olarak uygulama çağrısı yapmaya davet ediyorum" dedi.

Abhazya ile Güney Osetya'ya çağrı

Garibashvili ayrıca Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ile Güney Osetya'da yaşayan halka birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Garibashvili, "Abhaz ve Oset kardeşlerimize sesleniyorum. Ortak düşmanımız birliğimize karşı çıkıyor. Bizler inanılmaz başarılara imza atabilecek yetenekli insanlarız, ancak birlikte kalıcı istikrarı sağlayabilir, daha fazla yatırım çekebilir ve birleşmiş bir ulus olarak tam potansiyelimize ulaşabiliriz. Birlikte huzurlu, istikrarlı ve müreffeh bir gelecek için bu fırsatın elimizden kaçmasına izin vermemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna savaşına da değinen Garibashvili, "Ukrayna'nın şu anda karşı karşıya olduğu acıları ve zorlukları hissediyoruz. Ukrayna halkıyla tam dayanışma içerisindeyiz" dedi. - NEW YORK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Birleşmiş Milletler Gürcistan New York Rusya Politika Haberler

Bakmadan Geçme

Süper Lig maçları nereden izlenir? Trendyol Süper Lig maçları hangi platformda yayınlanıyor? Keçiören Belediyesi hangi parti? Keçiören Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Keçiören Belediye başkanı kimdir? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı hangi kanalda, saat kaçta? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı ne zaman? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi kanalda, saat kaçta? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı ne zaman? Beşiktaş-Fenerbahçe maçı ilk 11'ler belli oldu mu? Beşiktaş-Fenerbahçe maçında kadroda kimler var? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi statta oynanacak? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı nerede, hangi stadyumda oynanıyor? Kocaeli yangını hangi fabrikada? Kocaeli yangını nerede çıktı? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 9 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Ateş Kuşları Hüma diziden ayrılıyor mu? Ateş Kuşları Hüma öldü mü, ölecek mi? John Wick 4 nereden izlenir? John Wick 4 hangi platformda var, netflix'de var mı? RANDEVUSUZ PASAPORT BAŞVURUSU YAPILIR MI? Pasaport için randevu almadan gidilir mi? Nüfus Müdürlüğünden randevu almaya gerek var mı? Benzine indirim var mı? 9 Aralık Benzine indirim gelecek mi? Güncel benzin fiyatları ne kadar, kaç TL? BİM aktüel ürünler kataloğu - 9 Aralık indirimleri ve fırsatları: Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? İBB BURS SONUÇLARI SON DURUM || 2023-2024 İBB Genç Üniversiteli bursu açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? İBB burs sonucu nereden, nasıl öğrenilir? BENZİN KAÇ TL OLDU (9 ARALIK)? 1 litre benzin kaç lira? Benzine, mazota, motorine indirim geldi mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title