Haberler

Güney Afrika'da 7 Muhalefet Partisi İttifak Kurma Konusunda Anlaştı

Abone Ol

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde ana muhalefet partisi Demokratik İttifak'ın (DA) da bulunduğu 7 muhalefet partisi ittifak kurma konusunda anlaştı. Görüşmelerin ardından yapılan ortak basın toplantısında, 'Güney Afrika için Çok Partili Ulusal Konvansiyon' adı verilen ittifakın ana ilkeleri konusunda tüm partilerin mutabakata vardığı duyuruldu.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde aralarında ana muhalefet partisi Demokratik İttifak'ın (DA) da bulunduğu 7 muhalefet partisi ittifak kurma konusunda anlaştı.

DA, Inkatha Özgürlük Partisi (IFP), Özgürlük Cephesi Artı (FFP), ActionSA, Birleşik Bağımsız Hareket (UIM), Spectrum Ulusal Partisi (SNP) ve Bağımsız Güney Afrika Ulusal Sivil Örgütü (ISANCO) liderleri ittifak görüşmeleri için Johannesburg kentinde bir araya geldi.

Görüşmelerin ardından yapılan ortak basın toplantısında, "Güney Afrika için Çok Partili Ulusal Konvansiyon" adı verilen ittifakın ana ilkeleri konusunda tüm partilerin mutabakata vardığı duyuruldu.

Ana muhalefet partisi DA'nın lideri John Steenhuisen, basın toplantısında yaptığı konuşmada, görüşmelerin "samimi ve sağlam temelde" ilerlediğini belirtti.

Steenhuisen, atılan bu ittifak adımının Güney Afrikalılar için bir umut ışığı olduğunu söyledi.

ActionSA lideri Herman Mashaba da görüşmelerin tarihi bir başarı olduğunu vurgulayarak ülke için "yeni bir sayfa" açmayı hedeflediklerini kaydetti.

İttifaka kimin liderlik edeceği konusu belirsizliğini korurken, parti liderleri ittifak görüşmelerine yarın da devam edecek.

Güney Afrika 2024 seçimlerine hazırlanıyor

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 2024 yılında cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin düzenlenmesi planlanıyor.

Ülkede ilk demokratik seçimlerin düzenlendiği 1994'den bu yana Afrika Ulusal Kongesi (ANC) iktidarda bulunuyor.

Bununla birlikte son yıllarda etkisini giderek arttıran ekonomik bunalımlar, yüksek işsizlik ve elektrik krizi nedeniyle oy kaybı yaşayan ANC, Kasım 2021'deki yerel seçimlerde ilk kez yüzde 50'nin altına düşerek, tarihinin en düşük oy oranını görmüştü.

Kaynak: AA / Politika

Güney Afrika Afrika Politika Haberler

Bakmadan Geçme

BEŞİKTAŞ BAŞKANLIK SEÇİMİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA 2024? Beşiktaş (BJK) başkan adayları belli oldu mu? BEŞİKTAŞ BAŞKANLIK SEÇİMİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA 2024? Beşiktaş (BJK) başkan adayları belli oldu mu? Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (116. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (353. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (2 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 2 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Hususi araçlarda kış lastiği zorunlu mu 2023? Hususi araçlara kış lastiği zorunlu mu? Kış lastiği zorunluluğu kimleri kapsıyor? CAN GÜRZAP NEDEN ÖLDÜ, ne zaman öldü? Can Gürzap kimdir, kaç yaşında, nereli, hastalığı neydi? 3 ARALIK NE GÜNÜ? 3 Aralık ne olarak kutlanıyor, anılıyor? 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ve önemi! Tarih belli oldu! GTA 6 FRAGMAN YAYINLANDI MI? Gta 6 fragman yayınlanma tarihi belli oldu! Gta VI (6) fragman izle! Dursun Ali Erzincanlı kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Dursun Ali Erzincanlı şiirleri! Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı DİYANET? Sabah namazı güneş doğduktan kaç dakika sonra kılınır DİYANET? CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title