Haberi Paylaş

"Cumhurbaşkanımız uyardı" diyen Fuat Oktay'dan Yunanistan'a rest: Gündüzünüz gece olacak

Politika Haberleri

Cumhurbaşkanı Vekili Fuat Oktay, Sivas'ta katıldığı bir etkinlikte son dönemde ilişkilerin gerildiği Yunanistan'a sert sözlerle yüklendi. Oktay, "Cumhurbaşkanımız açık ve net şekilde uyardı; 'bir gece ansızın gelebiliriz' dedi. Bakıyoruz Miçotakis de gece gelme gündüz gel diyormuş. Bilmiyor mu acaba Türkiye, Ege'deki tepkisini gösterdiğinde zaten Yunan'ın gündüzü gece olacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sivas'ta AK Partililer ile bir araya geldi. Partililere hitaben yaptığı konuşmasında son dönemde gerilimin tavan yaptığı Yunanistan ile ilişkilere de değinen Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'ın Türk F-16'larını tacizine tepki gösterdiği "Ey Yunan, İzmir'i unutma. Bir gece ansızın gelebiliriz" sözlerini hatırlatarak sert ifadeler kullandı.

"YUNANİSTAN MAVİ VATAN SATHIMIZI SUİSTİMAL ETMEYE ÇALIŞIYOR"

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Türkiye'yi tahrik eden açıklamalarına cevap veren Oktay, Yunanistan'ın gündüzünün gece olacağını belirtip, " Muhalefetin ağzına alamadığı Yunanistan, her gün hava sahamızı, mavi vatan sathımızı suistimal etmeye çalışıyor. Uluslararası anlaşmalara göre gayrı askeri statüdeki adaları silahlandırıyor. Ege'de geri itme yaparak her gün çok sayıda bebeğin aileleriyle birlikte ölümüne sebep oluyor. Böyle pervasız hareket eden bir Yunanistan'a biz "aklını başına al" "İzmir'i unutma" deyince tansiyonu yükselten taraf mı oluyoruz? Sayın Cumhurbaşkanımız açık ve net şekilde uyardı; "adaları silahlandırmayı bırak yoksa bir gece ansızın gelebiliriz" dedi.

"GÜVENDİKLERİ ADALARA KAR YAĞACAK"

Bakıyoruz Miçotakis de gece gelme gündüz gel diyormuş. Bilmiyor mu acaba Türkiye Ege'de tepkisini gösterdiğinde zaten. Yunan'ın gündüzü gece olacak. Türkiye uluslararası anlaşmalara dayanarak gereğini yaparsa Yunanın güvendiği adalara kar yağacak. Onları bu maceralara sürükleyenler, dost görünenler tabi anında ortadan kaybolur o zaman. Bu yüzden İzmir'i unutma diyoruz, Kıbrıs'ı unutma diyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Volkan Kaplan - Politika

fuat oktay Yunanistan Türkiye Politika Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title