Haberler

CHP'nin Bakan Kılıç Hakkında Verdiği Gensoru Önergesi

Bakan Kılıç: (1)   "Türkiye'de doping konusunda patlama var diyemeyiz. Türkiye'de spor yönetimi,  dopingle mücadele konusunda IOC ve WADA talimatlarına uyma hususunda sağlam ve tartışmaya mah...

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, " Türkiye'de doping konusunda patlama var" denilemeyeceğini belirterek, " Türkiye'de spor yönetimi,  dopingle mücadele konusunda IOC ve WADA talimatlarına uyma hususunda sağlam ve tartışmaya mahal bırakmayacak bir kararlılık içinde mücadelede devam etmektedir" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin kendisi hakkında verdiği gensoru önergesi üzerinde Hükümet adına konuşan Kılıç, dopingin; sporcuların performansını artırma, müsabakaya yönelik antrenmanların sayısını artırma, ödül veya başka nedenlerle kısa yoldan başarı elde etme arzusu, eğitimsizlik ve cehalet, kulüp, federasyon ve antrenörlerin üzerine düşeni yapmada devam eden isteksizlikleri, antrenörlerin sporcu üzerinden kazanç elde etme arzusu, tedavi amaçlı kullanılan bir takım ilaçların aynı zamanda yasaklı listede bulunan etken maddeleri içermesi nedenleriyle kullanıldığını söyledi.

"Sporcularda doping sonrasında ortaya çıkan öylesine büyük yan etkiler var ki aslında doping yapmanın makul gözüken bütün etkenleri ortadan kaldırmaya yetecek düzeyde...Bir teki bile doping yapmayla alakalı motivasyonun bütün unsurlarını ortadan kaldırmaya yetecek düzeydedir" diyen Kılıç,  doping kullanımının sağlıkta önemli sorunlara hatta ölüme yol açtığına dikkati çekti. Kılıç, ölümlerin pek çoğunun dopinge bağlı ölüm olarak geçmediğini, sıradan kalp kiriz gibi yansıtıldığını belirtti.

Kılıç, şöyle devam etti:

"Doping konusu ele alınış biçimi itibarıyla sanki sadece Türkiye ve Türk sporunun meselesiymiş gibi yansıtılıyor. Oysa doping bugün bütün dünya sporunun, bütün olimpik branşların ve bütün iddialı ülkelerin en büyük baş belası durumunda. Daha yeni IOC Başkanlığı'na seçilen Alman Olimpiyat Komitesi Üyesi ve yeni Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach'ın ifade ettiği bir cümle var; 'dopingle mücadeleyi terörle mücadele ciddiyetiyle ele almak zorundayız. Dopingle mücadeleye terörle mücadeleye benzer ölçekte kaynaklar ayırmak durumundayız. Dopingle mücadele bir yerde başlanır, bırakılırsa mücadelede başarıya ulaşmak mümkün değil.' IOC ve WADA'nın yaklaşımı bu...Bugün ülkemizde Türk spor yönetiminin de  yaklaşımı bundan kesinlikle farklı değil. Doping sadece bizi etkileyen, bizi olumsuz yönde imaj kaybına maruz bırakan bir konu değil. Bugün Jamaika'nın yaşadığı sorunlar, sporla ilgilenen herkesin malumu..."

-Numune 10 yıl saklanacak

Kılıç, dünyada doping yapan bazı ünlü sporculardan örnekler vererek,  şunları kaydetti:

"2013 yılı sonu verileri henüz elimizde değil. 2012 yılında ABD'de yapılan toplam 8 bin 490 kontrolden  374 doping ihlali var. Oran 4,41...2012 yılında ülkemizde yapılan toplam 2233 kontrolde 30 ihlal var,  oran 1,34... 2013 yılında bugün itibarıyla yapılan 2291 kontrolde dopingli sporcu oranı 6,28. Burada üzerinde durmamız gereken konu şudur; Türkiye'de 2013 yılında numuneye oranla dopingli sporcu sayısı, yine Türkiye'de 2012 yılında alınan numune sayısına oranla dopingli sporcu sayısı...Oransal kıyaslamalar önemli bir veridir. 2012 yılında Türkiye'deki oran 1, 34. 2013 yılında  6,28. Bu grafiğe bakarak Türkiye'de doping konusunda patlama var diyemeyiz. Ama bu grafiğe bakarak Türkiye'de spor yönetimi,  dopingle mücadele konusunda IOC ve WADA talimatlarına uyma hususunda sağlam ve tartışmaya mahal bırakmayacak bir kararlılık içinde mücadeleye devam etmektedir diyebiliriz. Bu tablo, bu performans bunun göstergesi....

Türkiye'de 2012'den önce alınan numeneler, dopingli sporcu sayısının kıyaslamasına itibar edemiyoruz. Şundan dolayı; numuneleri alan federasyonlar...Numuneler alınmadan önce sporcuların ve kulüplerin numune alınacağından haberi var. Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu yok, 2012 yılında kuruldu. Hacettepe Üniversitesi'ndeki Türkiye Doping Kontrol Merkezi yok. Türkiye Doping Merkezi, geçmiş senelerde lisans iptal edildiğinden dolayı uzun süre numune alamadı, kuruluşunu yeni gerçekleştirdi. Hacettepe Üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz. Şu an numunelerini aldı, test denemelerine başladı. Önümüzdeki yıldan itibaren merkez, numunelerin bilimsel ve WADA tarafından onaylı sonuçlarını bize, başka ülkelerin numuneleri konusunda diğer ülkelerin federasyonlarına da verebilecek. Artışın nedeni son bir kaç yılda doping kullanan sporcu sayısının artması değil, habersiz, ani baskınlarla alınan numuneler yoluyla sağlanan, tartışmaya mahal bırakmayacak bir sıkı denetim sürecidir.  Biyolojik  pasaport meselesi, artık IC ve WADA'nın tartıştırmadığı bilimsel bir serüvendir. Bir sporcu 2020 yılında bile olimpiyat madalyası kazanacak olsa veya 2020 yılında bile dünya şampiyonu olacak olsa, 1 Ocak 2015'ten sonra WADA'nın yürürlüğe girecek yeni bir kuralı var; artık numuneleri 8 yıl süreyle değil, 10 yıl süreyle  saklama zorunluluğu getiriyor. 2020 yılında Japonya'da olimpiyat madalyası kazanacak olan bir sporcunun, 2010 yılından itibaren verdiği bütün numunelerin biyolojik pasaport değerlerine ve bedensel etkileşimine bakılacak. Bu çok önemli bir yenilik. Buna göre biz süreci yönetiyoruz. Biz dopingi yönetmiyoruz.  Biz dopingle mücadeleyi yönetiyoruz ve bu bir Hükümet kararlılığıdır. Bunun tek başına bir Bakan tarafından yürütülmesi mümkün değil."

- TBMM

Kaynak: AA / Politika

Hacettepe Üniversitesi Türkiye Politika Güncel Haberler

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakmadan Geçme

TRT 1 canlı maç izle! BAŞAKŞEHİR-LA FİORİTA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Başakşehir La Fiorita maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Başakşehir La Fiorita maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Ruzomberok Trabzonspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Ruzomberok Trabzonspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Ruzomberok Trabzonspor maçı ilk 11'i! Trabzonspor'un Ruzomberok maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Ruzomberok Trabzonspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Ruzomberok Trabzonspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? A Spor CANLI izle! (RUZONBEROK-TRABZONSPOR) A Spor HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Küçükçekmece, Kağıthane, Avcılar 25-26 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Buca, Menderes, Ödemiş 25-26 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nurdağı, Araban 25-26 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Seyhan, Yumurtalık, Feke 25-26 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Selçuklu, Sarayönü, Bozkır 25-26 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Nilüfer, İnegöl, Mustafakemalpaşa 25-26 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kepez, Serik, Döşemealtı 25-26 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Beypazarı, Sincan, Bala 25-26 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi!
4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title