Haberler

CHP Milletvekili: Sağlık Bakanı, yerli aşı üretiminde ticari kaygılarla hareket ediyor

Güncelleme:
Abone Ol

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından kurulan ve yerli aşı Turkovac'ın ticarileştirme haklarını üstlendikten sonra aşı üretimini başka bir şirkete devreden Sağlık Bilim ve Teknolojileri (SBT) firmasının batmak üzere olduğu uyarısında bulundu.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından kurulan ve yerli aşı Turkovac'ın ticarileştirme haklarını üstlendikten sonra aşı üretimini başka bir şirkete devreden Sağlık Bilim ve Teknolojileri (SBT) firmasının batmak üzere olduğu uyarısında bulunarak, "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kamu yararını öncelemekten çok ticari kaygılarla hareket ediyor. İktidar, aşı meselesinde bile yine birilerini zengin etmek istiyor ve bu anlayış sonucunda da kamunun zararı katlanarak büyüyor" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı'na bağlı TÜSEB'in 2021 yılında SBT adında bir şirket kurduğunu ve yerli aşı olarak duyurulan Turkovac aşısının ticarileştirme ve üretim haklarının bu şirkete devredilmesinin ardından yaşanan mali sıkıntıları gündeme getirdi. Emir yaptığı açıklamada, 1 milyon 100 bin TL sermaye ile kurulan şirketin batma noktasına geldiğine dikkat çekti.

Söz konusu tespite Sayıştay'ın 2022 yılı denetim raporunda yer verildiğini belirten Emir, "Aşının Şanlıurfa'da TÜSEB'e bağlı bir tesiste üretildiği açıklanmıştı ancak, Sayıştay raporundan üretimin SBT tarafından başka bir şirkete devredildiğini anlıyoruz" dedi. 1 milyon 100 bin TL sermaye ile kurulan şirketin genel müdürlüğüne bir ilaç şirketinin eski müdürünün getirildiğini de hatırlatan Emir, "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığı da bakanlığa bağlı birimleri de şirket gibi yönetmek istiyor ve bu anlayışla birlikte belirli kesimler zengin edilirken kamu da büyük zarara uğratılıyor" dedi.

Sayıştay raporlarına göre şirketin 2021 yılı zararının 17,5 milyon TL'yi, 2022 yılı zararının da 8,1 milyon TL'yi bulduğunu kaydeden Emir, Sayıştay raporunda şirketle ilgili "Yapılan incelemelerde şirketin sermayesinin faaliyetlerini sürdürebilmesi için yeterli olmadığı ve şirketin faaliyetlerinin borçla finanse edildiği görülmüştür" tespitinde bulunulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"FAALİYETLERİN NEREDEYSE BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ DMO'DAN ALDIĞI AVANSLA SÜRDÜRDÜĞÜNÜ VE BUNA RAĞMEN KARLILIĞININ ÇOK DÜŞÜK OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ"

"Rapora baktığımızda şirketin gerçekleştirdiği faaliyetlerin neredeyse büyük bir bölümünü DMO'dan aldığı avansla sürdürdüğünü ve buna rağmen karlılığının çok düşük olduğunu görüyoruz. Yine raporda şirketin cari harcamalarını karşılamada dahi güçlük çektiği, şirketin cari harcamalar için yeterli kaynağı olmadığından imzaladığı sözleşmeden kaynaklanan damga vergileri için dahi özel bankalardan kredi kullandığı belirtiliyor.

"İKTİDAR, AŞI MESELESİNDE BİLE YİNE BİRİLERİNİ ZENGİN ETMEK İSTİYOR"

Mali tablolara göre şirketin kapanma noktasına geldiği ancak buna karşın Yönetim Kurulu ve Genel Kurul kararları incelendiğinde yönetimin bu konuda hiçbir adım atmadığını da anlıyoruz. Buradan da aslında şunu anlıyoruz. Türkiye için böylesine önemli bir projede dahi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kamu yararını öncelemekten çok ticari kaygılarla hareket ediyor. İktidar, aşı meselesinde bile yine birilerini zengin etmek istiyor ve bu anlayış sonucunda da kamunun zararı katlanarak büyüyor."

Kaynak: ANKA / Politika

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Türkiye Aşı Sağlık Politika Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

12 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 12 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 12 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 12 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 12 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 12 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 12 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? EURO 2032 Türkiye'den alınacak mı? 12 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Halil Umut Meler'i tekmeleyenler kim? Ankaragücü Ç. Rize maçı sonrası hakeme tekme atanlar yakalandı mı? 12 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? TFF Faruk Koca kararı ne? Futbol Federasyonu Ankaragücü Başkanı hakkında karar verdi mi? Hakemler haftaya maça çıkmayacak mı? Hakemler neden maça çıkmama kararı aldı? Ankaragücü - Ç.Rizespor maç özeti! (VİDEO) Ankaragücü - Ç.Rizespor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title