Haberler

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi: Cinsel suç mağduru çocuk sayısı endişe verici şekilde artıyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye'de cinsel suç mağduru çocuk sayısının son 9 yılda yüzde 287 arttığını belirterek, iktidarın çocukların güvenliğini sağlama konusunda yetersiz kaldığını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye'de güvenlik birimlerine gelen veya getirilen cinsel suç mağduru çocuk sayısının 9 yılda yüzde 287 arttığını belirterek, "Geçen yıl cinsel suç mağduru çocuk sayısı 4 bin 151'i erkek, 27 bin 739'u kız çocuğu olmak üzere 31 bin 890 olarak kayıtlara geçti. Son yıllarda ülkemizde cinsel suç mağduru çocuk sayısının endişe verici şekilde arttığını görüyoruz. İstatistiklere göre son 9 yılda bu sayı üç katına çıkmış durumda. Bu rakamlar iktidarın çocuklarımızın güvenliğini sağlama konusunda yetersiz kaldığının acı bir kanıtıdır" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de güvenlik birimlerine gelen veya getirilen cinsel suç mağduru çocuk sayısındaki artışa dikkat çekti. İlgezdi açıklamasında şunları dile getirdi:

"Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, güvenlik birimlerine suç mağduru olarak gelen veya getirilen 232 bin 739 çocuğun yüzde 13,7'si, cinsel suç mağduru çocuklar. Geçen yıl cinsel suç mağduru çocuk sayısı 4 bin 151'i erkek, 27 bin 739'u kız çocuğu olmak üzere 31 bin 890 olarak kayıtlara geçti. Son yıllarda ülkemizde cinsel suç mağduru çocuk sayısı endişe verici şekilde arttığını görüyoruz. İstatistiklere göre son 9 yılda bu sayı üç katına çıkmış durumda. Bu rakamlar iktidarın çocuklarımızın güvenliğini sağlama konusunda yetersiz kaldığının acı bir kanıtıdır.

Söz konusu vahim tablo, çocuklarımızın güvenliği konusunda somut bir eylem planının hayata geçirilmesi gerektiğini gösteriyor ancak bu konuda muhalefet olarak attığımız adımlar iktidar tarafından sürekli geçiştiriliyor. Hiranur Vakfı'nda yaşanan korkunç istismar 2 yıldır Aile Bakanlığı tarafından bilinmesine ve yargıya intikal etmesine rağmen basına yansıyana kadar sanıklar serbest geziyordu. Bu serbesiyet durumuyla aslında Aile Bakanlığı da suça ortak olmuştur. Sonrasında tepkilerin önünü almak için AKP tarafından da bir önerge verilmişti. Önergenin gerekçesi ülkedeki çocuk istismarı gerçeğinin üzerini örterken, 6 yaşında tarikatta istismara uğrayan kız çocuğunun yaşadığını münferitleştirdi.

AKP ÖNERGESİNDE 'ASLINDA BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPMIŞTIK BU DA MÜNFERİT BİR OLAYDIR' SEVİYESİNE İNDİRGENDİ.

AKP'nin önergesinin giriş yazısında ülkede 'çocukların hak ve özgürlüklerini en üst seviyede güvence altına' alındığı, "her türlü saldırı, tehlike ve istismardan korumak için çocuğun üstün yararı göz önünde bulundurularak yapılan pek çok yeni kanuni düzenlemeye rağmen maalesef, zaman zaman müteessif kimi hadiselerin yaşanabildiği gözlemlenebiliyor" dendi. Yani sözün kısası en başından 'aslında biz elimizden geleni yapmıştık bu da münferit bir olaydır' seviyesine indirgendi.

Çocuk istismarını münferit bir olaymış gibi aksettiremezsiniz. Siz bunu yaparsanız kararını açıklayan mahkeme heyeti, davanın tek tutuklu sanığı olan 'Mehmet Emin Marankoz'un suç işlendiğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğu ancak tutuklulukta geçirdiği süreyi' göze alarak tahliyesine karar verir. Artık yargının yakasından ellerinizi çekin. İktidarın bu tavrı suçluları arka kapıdan özgürlüğüne kavuşturup 'Hadi git bir daha yap nasılsa biz seni yine tahliye ederiz' demekten başka bir şey değildir.

Geçtiğimiz dönemlerde 'Bir kereden bir şey olmaz' diyen bakanlarını da AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı'nın '6 yaşında bir çocuğu kimse başına bela etmez' açıklamasını da daha unutmadık. Siz suç ve suçluyu koruyorsunuz."

Kaynak: ANKA / Politika

Cumhuriyet Halk Partisi Gamze Akkuş İlgezdi Milletvekili Çocuk Politika Haberler

Bakmadan Geçme

Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi partiden milletvekili? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun hayatı! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu neden istifa etti? İYİ Parti'li İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu hangi partiye katıldı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Komedyen Gözde Karakaya kimdir, kaç yaşında, nereli, evli mi, asıl mesleği ne? Selahattin Demirtaş beraat edildi mi SON DAKİKA 2023! Selahattin Demirtaş davası ne oldu, karar çıktı mı? CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 7 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 7 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 7 Aralık Perşembe burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Galatasaray Şampiyonlar Ligi gruptan nasıl çıkar, oran, ihtimal kaç? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde nasıl tur atlar? KOPENHAG GALATASARAY MAÇI NE ZAMAN? Kopenhag vs Galatasaray saat kaçta, hangi kanalda, CANLI, şifresiz izleme linki! KYK BURS-KREDİ NE ZAMAN YATACAK T.C. YE GÖRE 2023? İlk defa KYK bursu alanlar ne zaman alacak 2023?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title