Haberler

CHP Milletvekili Deniz Demir, Üniversite Mezunlarının İşsizlik Sorununu Araştırmak İçin Önerge Verdi

Son Güncelleme:
Abone Ol

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, üniversite mezunlarının işsizlik sorunu ve nedenlerinin araştırılması için Meclis Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi. Demir, üniversite mezunlarının eğitim aldıkları alanlardan farklı alanlarda çalışmak zorunda kaldığını belirtti.

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, üniversite mezunu yurttaşların işsizlik sorununun ve nedenlerinin araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi. Demir, "Mevcut iktidarının, 'Her ile bir üniversite' stratejisi, Türkiye'deki genç işsizler ordusunun katlanarak artmasına yol açmıştır. Türkiye'de iş bulabilen üniversite mezunlarının büyük bölümü ise eğitimini aldıkları alanlardan çok farklı alanlarda çalışmak zorunda kalmaktadır" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, üniversite mezunlarının işsizlik sorunu ve nedenlerinin araştırılması için Meclis Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi.

"EĞİTİMİNİ ALDIKLARI ALANLARDAN ÇOK FARKLI ALANLARDA ÇALIŞMA ZORUNDA KALIYORLAR"

Demir, Türkiye'de üniversite mezunlarındaki işsizlik oranının ilköğretim mezunlarından daha yüksek bir seviyeye ulaştığını ifade ederek, "Mevcut iktidarının, 'Her ile bir üniversite' stratejisi, Türkiye'deki genç işsizler ordusunun katlanarak artmasına yol açmıştır. Türkiye'de iş bulabilen üniversite mezunlarının büyük bölümü ise eğitimini aldıkları alanlardan çok farklı alanlarda çalışmak zorunda kalmaktadır" dedi.

"HAZİRAN AYINDA 15-24 YAŞ GRUBUNU KAPSAYAN İŞSİZLİK ORANI MAYISA GÖRE 1,2 PUAN ARTTI"

Genç işsizlik oranının her geçen gün arttığını belirten Demir, "TÜİK'in verilerine göre; 15 ile 24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı, haziran ayında yüzde 18,6 seviyesine ulaşmıştır. TÜİK'in verilerine göre, haziran ayında 15 ile 24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı mayıs ayına göre 1,2 puanlık artış ile yüzde 18,6 olarak gerçekleşmiştir" ifadelerine yer verdi.

"İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE BAŞVURANLAR İÇİNDE ÜNİVERSİTE MEZUNU YURTTAŞLARIN SAYISI 187 BİN 871"

Demir önergesinde şunları dile getirdi:

"İŞKUR'un verilerine göre, 2023'ün Ocak-Haziran döneminde toplam 826 bin 588 yurttaş işsizlik ödeneği için başvurmuştur. İşsizlik ödeneğine başvuranların yalnızca 362 bin 100'ü ödenek almaya hak kazanmıştır. Başvuranların öğrenim durumlarına göre dağılımı ise dikkat çekmektedir. Buna göre, işsizlik ödeneğine başvuranlar içinde üniversite mezunu yurttaşların sayısı 187 bin 871'dir. Üniversite mezunu gençlerin gerçek işsizlik verilerinin açıklanması, işsiz gençlerimizin sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm yolları üretilmesi elzemdir. Bu konuda biz de üzerimize düşen sorumlulukları her zaman yerine getireceğiz."

Kaynak: ANKA / Politika

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Eğitim Politika Haberler

Bakmadan Geçme

YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER || Son Dakika DEPREMLER listesi 10 Aralık! GALATASARAY KOPENHAG maçı ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta? Kopenhag vs GS maçı ilk 11'ler belli oldu mu, maçın hakemi kim? Olips hangi ülkenin, kimin markası? Olips İsrail malı mı? Altın Kafes YENİ BÖLÜM (2. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Kirli Sepeti YENİ BÖLÜM (11. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kirli Sepeti yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title