Haberler

CHP Milletvekili Cevdet Akay, Karabük Üniversitesi'ndeki usulsüzlükleri eleştirdi

Son Güncelleme:
Abone Ol

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük Üniversitesi'nin 2022 yılına ait Sayıştay raporuna değinerek, ücretsiz öğrenci kabulüyle ilgili yapılan anlaşmalarda usulsüzlükler tespit edildiğini belirtti. Ayrıca liyakatsiz atamaların yapıldığına dikkat çekti.

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük Üniversitesi'nin 2022 yılına ait Sayıştay raporuna değinerek, "Bazı ülkelerle ücretsiz öğrenci kabulüyle ilgili anlaşmalar yapıldı. Tunus, Cezayir, Mısır, Kenya, Kazakistan gibi ülkeler. Bu ülkelerle yapılan ücretsiz anlaşmalar olmasına rağmen bu öğrencilerimizden yetkisiz kişiler veya firmalar tarafından tahsilatlar yapıldığı tespit edildi. Bu çok vahim bir durum" dedi. Liyakatsiz atamaların olduğunu belirten Akay, "Önceki rektör sayın Prof. Dr. Refik Polat zamanında tespit edilen hususlardan biri de şu; koruma olarak görev yapan kişilerin fakülte sekreteri olarak atanması gibi" eleştirisini yaptı.

Cevdet Akay, Sayıştay'ın Karabük Üniversitesi'ne ait 2022 yılı denetim raporunu değerlendirdi. Akay, raporda üniversitedeki atamalara dikkat çekti.

Akay, "2022 yılı dönemine ait bazı kamu kurumlarının ve üniversitelerinin denetlendiğini Sayıştay raporları kamuoyuyla paylaşıldı. Konusunda uzman denetçiler tarafından hazırlanan bu raporlarda bazı kamu kurumlarında ve üniversitelerde çok önemli usulsüzlükler tespit edildi" dedi.

Karabük Milletvekili Akay, "Seçim bölgem olan Karabük Üniversitesi ile ilgili bu raporda çok önemli konulara değinildi. Biliyorsunuz Karabük Üniversitesi, yurtdışından öğrenci kabul eden önemli üniversitelerden biri. Öğrenci sayısı da oldukça fazla. Bazı ülkelerle ücretsiz öğrenci kabulüyle ilgili anlaşmalar yapıldı. Tunus, Cezayir, Mısır, Kenya, Kazakistan gibi ülkeler. Bu ülkelerle yapılan ücretsiz anlaşmalar olmasına rağmen bu öğrencilerimizden yetkisiz kişiler veya firmalar tarafından tahsilatlar yapıldığı tespit edildi. Bu çok vahim bir durum. Kabul edilebilir bir durum değil" eleştirisini yaptı.

Liyakat vurgusu yapan Akay, şunları söyledi:

"Bazı nitelik gerektiren daire başkanlıklarına niteliği uygun olmayan kişilerin atandığı tespit edilmiş. Önceki rektör sayın Prof. Dr. Refik Polat zamanında tespit edilen hususlardan biri de şu; koruma olarak görev yapan kişilerin fakülte sekreteri olarak atandığı gibi. Üniversite içerisinde son derece kaliteli personel varken bu niteliklere haiz onlarca kişi buraya atanması mümkünken dışarıdan kalitesi, niteliği uygun olmayan kişilerin buraya atanması kabul edilebilir bir durum değil. Sadece özlük haklardan yararlanılması için bu atamaların yapılması gerçekten vahim bir durum. Bu durumun da müsebbibi mevcut iktidar ve bu iktidar atadığı basiretsiz yöneticiler. Sırf bu yüzden de inanın Avrupa Üniversiteler Birliği'nde 35 ülke arasında ülkemiz maalesef en son sırada. Yine akademik kariyer açısından baktığımızda da burada 29'uncu sıradayız. Bu durumdan bir an önce kurtulmamız için basiretli yöneticilerin rektörlerin üniversitelere atanması ve şeffaf, objektif bir yönetimle kadrolara hak eden kişilerin atanması gerekiyor."

Kaynak: ANKA / Politika

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Cevdet Akay Karabük Eğitim Politika Haberler

Bakmadan Geçme

30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Beşiktaş - Club Brugge maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Beşiktaş - Club Brugge kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! 30 Kasım Masterchef dokunulmazlığı hangi takım kazandı? Masterchef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Masterchef bugün kazananı kim? Fenerbahçe - Nordsjaelland maçı CANLI izle! Fenerbahçe - Nordsjaelland maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Kayserispor puan silme cezası mı aldı, kaç puanı silinecek? Kayserispor neden ceza aldı? Valorant çöktü mü? Valorant sorun mu var? 30 Kasım
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title