CHP lideri Kılıçdaroğlu: Faizin falan indiği yok - Haberler
Haberi Paylaş

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Faizin falan indiği yok

İhlas Haber Ajansı - Politika
 - Güncelleme:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'nın eylül ayından bu yana 500 baz puan düşürdüğü faizle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, "Merkez Bankası düşük faizle kredi açıyor. Bankalar o krediyi alıyorlar, hazine borçlanmak istiyor, yüzde 14'ten aldığı krediyi yüzde 22'den hazineye satıyor. Banka hiçbir şey yapmıyor. Kim kazanıyor? Bankalar kazanıyor" dedi.

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal ve beraberindeki heyeti ağırladı. CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşen buluşmada ekonomik durumun, sosyal yaşamın ve dış politikanın değerlendirildiği öğrenildi.

"HERKESİN KONUŞMAYA HAKKI VAR"

Kılıçdaroğlu, "Bu ülkede yaşayan, bu ülkede üretim yapan, üretim yapmayıp çalışan herkesin konuşmaya hakkı var. 'Siz konuşmayın ben konuşacağım' diyor. Sonrada kalkıyor dünyaya demokrasi dersi vermeye kalkıyor. Demokrasinin d'sinden dahi haberi yok. Gidin kime sorarsanız sorun en büyük dertleri şu; 'önümüzü göremiyoruz, dolar ne olacak bilmiyoruz' diyor" diye konuştu.

"HAYAL ALEMİNDE YAŞIYORLAR"

Yapılan faiz indirimini değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Hangi faiz indi? Esnafın, çiftçinin, tüccarın faizi, kredi kullanana vatandaşın faizi indi mi? Hayır hiç kimsenin faizi inmedi. Kimin faizi indi? Merkez Bankası bankalara kredi açarsa onun faizi indi. İyi de vatandaşa yansıyan bir şey yok. Merkez Bankası düşük faizle kredi açıyor. Bankalar o krediyi alıyorlar, hazine borçlanmak istiyor, yüzde 14'ten aldığı krediyi yüzde 22'den hazineye satıyor. Banka hiçbir şey yapmıyor. Kim kazanıyor? Bankalar kazanıyor" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, belirli holding patronlarından randevu talebinin olup olmadığına yönelik soruya böyle bir talebin olmadığını, olduysa da kendisinin haberinin olmadığını söyledi.

İhlas Haber Ajansı / Politika

Cumhuriyet Halk Partisi, Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı, Kredi, Politika, Haberler

title