Haberler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: Mülakat uygulamalarına son vereceğiz

Güncelleme:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli'de bir oto tamircisi ile yaptığı görüşmede iktidarın işe alımlarda mülakat uygulamasını eleştirdi. Karaca, Millet İttifakı iktidarında kamu görevine alınmada liyakat ve eşitlik ilkelerinin hakim kılınacağını ve mülakat uygulamalarına son verileceğini açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca'nın Denizli'de dinlediği oto tamircisi yurttaş, iktidarın işe alımlarda mülakat uygulamasından dert yanarak, "KPSS'den 76 puanla benim kızımı yedeğe bile yazmadılar. 49 puanla kendi adamlarını aldılar" dedi. Karaca, "Millet İttifakı iktidarımızda kamu görevine alınmada her aşamada liyakat ve eşitlik ilkelerini hakim kılacak, şeffaflığı sağlayacağız" açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli'de esnaf ziyareti yaptı. Karaca'nın ziyaret ettiği oto tamircisi, iktidarın kamuya personel alımında mülakat uygulamasını eleştirerek, "KPSS'den 76 puanla benim kızımı yedeğe bile yazmadılar. 49 puanla kendi adamlarını aldılar. Geçen gün AKP milletvekili adayı buraya geldi. Hiç ses çıkarmadı, dese diyecektim aslında. Benim sana oy vermem için beni bir ikna et diyecektim" dedi.

Karaca, ziyarete ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"İŞİN NİTELİĞİ GEREĞİ ZORUNLU HALLER DIŞINDA MÜLAKAT UYGULAMALARINA SON VERİLECEK"

"Millet İttifakı iktidarımızda; kamu görevine alınmada her aşamada liyakat ve eşitlik ilkelerini hakim kılacak, şeffaflığı sağlayacağız. Mülakat uygulamalarına son verecek, yazılı sınavda en yüksek puan alandan başlamak üzere personel alımı yapılmasını sağlayacak, işin niteliği gereği sözlü mülakat yapılmasının zorunlu olduğu istisnai halleri kanunla düzenleyecek, sözlü sınavlarda adaylara yöneltilecek soruların kura usulüyle belirlenmesini, sözlü sınav ve mülakatların kayda alınmasını temin edeceğiz. KPSS sınavlarının sayısını artıracak ve sınavlardan ücret almayacağız.

"MERKEZ BANKASI VE KURULLARINA ATANACAK BAŞKANLAR ÖNCE PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU'NDA DİNLENECEK"

Merkez Bankası, TÜİK ve Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlara atanacak Başkanların atanmadan önce Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kamuoyuna açık bir oturumda dinlenilmesini sağlayacağız. Düzenleyici ve denetleyici kurumların ve kamu bankalarının üst yönetimine yapılacak atamalarda eğitim, sektör tecrübesi gibi kriterleri sıkılaştıracak ve titizlikle uygulanmasını sağlayacağız. Kamuda kariyer sistemine dayalı çağdaş bir insan kaynakları yönetimine geçecek, her kurumun nitelikli "meslek elemanı" ihtiyacını kendi içinden karşılaması ilkesini getirecek, meslek memurluklarına atanmada kurumlar arası nakil işlemi uygulamalarına son vereceğiz. Kamu hizmetinde yükselmede objektif kriterlere dayanan ehliyet, liyakat, performans ve kıdem dışında bir ölçüt kabul etmeyecek, fırsat eşitliğini mutlak surette sağlayacağız."

Kaynak: ANKA / Politika

Gülizar Biçer Karaca Millet İttifakı Denizli Hakim Politika Haberler

Trump'a suikast girişiminde bulunan gencin aracında ve evinde bomba malzemeleri bulundu

Trump'a suikast girişiminde bulunan gencin aracında ve evinde bomba malzemeleri bulundu

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Ekonomist Timothy Ash'ten 'enflasyon' açıklaması: Tek haneli rakamlara indirmek zor olacak

Ekonomist Timothy Ash'ten "enflasyon" açıklaması: Tek haneli rakamlara indirmek zor olacak

Suriye ile normalleşme süreci! Bakan Fidan: Cumhurbaşkanımızın barış çağrısı önemli, karşılık bulmasını tavsiye ediyoruz

Suriye ile normalleşme süreci! Bakan Fidan: Cumhurbaşkanımızın barış çağrısı önemli, karşılık bulmasını tavsiye ediyoruz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title