Haberler

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid Filistin'in Yanında Olacağını Söyledi

Son Güncelleme:
Abone Ol

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin Filistin'in haklarını gerçekleştirmek için çabalarına devam edeceğini ve Filistin'in yanında olacağını söyledi. Ayrıca Arakanlı göçmenlerin ülkelerine dönmek ve huzurla yaşamak istediklerini belirtti.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, Nekbe'nin 75. yılına değinerek, ülkesinin Filistinlilerin haklarını gerçekleştirmek için çabalarına devam edeceğini ve Filistin'in yanında olacağını söyledi.

Vecid, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu'nda, BM'nin 78. Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap etti.

BM'nin barışı koruma operasyonlarına katılımla küresel barış ve güvenliğin sağlanması konusunda istekli olduklarını belirten Vecid, 40 ülkedeki 55 operasyonda Bangladeş'ten aralarında kadınların da bulunduğu 188 bin kişinin hizmet verdiğini aktardı.

Bangladeş'in "terörizme ve şiddet içeren aşırılığa karşı sıfır hoşgörü politikası" olduğuna işaret eden Vecid, "toplumsal uyumu ve farklı inançlardan kişilerin barış içinde birlikte varoluşunu bozan davranışların ciddi suçlar olduğunu" dile getirdi.

Vecid, İsrail'in 1948'de işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutması olarak bilinen Nekbe'nin 75. yılına değinerek, "Filistinlilerin haklarının yerine getirilmemesinin endişe verici olduğunu" vurguladı.

Bu hakları gerçekleştirmek için çabalarına devam edeceklerinin altını çizen Vecid, "Bangladeş, her zaman Filistin'in yanında olacak." dedi.

"Arakanlılar, ülkelerine dönmek ve orada huzurla yaşamak istiyor"

Konuşmasında, Arakanlı göçmenlere de değinen Başbakan Vecid, göçmenlerin evlerini ve ülkelerini terk etmek zorunda kalmalarının 6. yılına dikkati çekti.

Vecid, "Yerinden edilen Arakanlılar, ülkelerine dönmek ve orada huzurla yaşamak istiyor." dedi.

Dünyadaki iklim krizinin ciddiyetine de işaret eden Vecid, Bangladeş'in dünyada iklim açısından "en savunmasız ülkelerden biri" olduğunu söyledi.

Vecid, son birkaç yıldır süregelen küresel krizlerin gıda, enerji ve ticaret ürünlerinin fiyatlarını artırdığına dikkati çekerek, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e 2022'de kurduğu Gıda, Enerji ve Finans Küresel Kriz Müdahale Grubu için teşekkürlerini iletti.

Kaynak: AA / Politika

Birleşmiş Milletler Bangladeş Filistin Politika Haberler

Bakmadan Geçme

Oktay Derelioğlu sağlık durumu nasıl, iyileşti mi, nerede? Oktay Derelioğlu ve eşi Başak Derelioğlu saldırı sonrası sağlık durumu nasıl oldu? Behzat Ç. 2. sezon ne zaman başlayacak? Behzat Ç. Çekiç ve Gül yeni bölüm hangi tarihte yayınlanacak? Türkiye enflasyon ne zaman düşecek? Enflasyon 2024'de ne olacak, ne kadar artacak? Enflasyon ne zaman tek haneye düşecek? Ziraat Türkiye Kupası maçları hangi kanalda? ZTK maçları nereden izlenir? Mesut Yar Sözcü Tv'den neden ayrıldı? Sabahın Sözcüsü Mesut Yar yok mu, neden yok? Mesut Yar kimdir, kaç yaşında ve nereli? Mesut Yar hangi partiden aday ve nereye aday oldu? Erzurumspor - 24 Erzincanspor maçı ne zaman? Erzurumspor - 24 Erzincanspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? SINIF ANNESİ UYGULAMASI KALDIRILDI MI? Okullarda 'Sınıf Annesi' yasaklandı mı, neden kaldırılıyor? MEB 'Sınıf Annesi' açıklaması nedir? Kuruluş Osman YENİ BÖLÜM (139. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kuruluş Osman yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Şahane Hayatım YENİ BÖLÜM (6. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Şahane Hayatım yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Seçil Erzan'ın maaşı ne kadar, kaç TL? Seçil Erzan kaç para maaş alıyor? Benim Güzel Ailem 22. BÖLÜM ne zaman? Benim Güzel Ailem yeni bölüm (Final) ne zaman, fragman yayınlandı mı, yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var Mandıracı Amca iflas mı etti? Mandıracı Amca kapandı mı, neden kapandı? THY, Avustralya uçuşları ne zaman başlayacak, direkt uçuş var mı? Margot Robbie, THY'nin reklam yüzü oldu mu? Beylerbeyi Sarayı hangi günler açık? Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti! Beylerbeyi Sarayı ne zaman yapıldı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title