Haberler

Asya Parlamenter Asamblesi Bütçe ve Planlama Daimi Komitesi Tahran'da toplandı

Abone Ol

Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Bütçe ve Planlama Daimi Komitesi, İran Meclisi ev sahipliğinde Tahran'da gerçekleştirildi. Türkiye'nin altı yıldır dönem başkanlığını yaptığı APA'nın Bütçe ve Planlama Daimi Komitesi toplantısına Türk heyeti de katıldı. Toplantıda, APA'ya üyelik şartları, bütçe görüşmeleri ve diğer iç tüzük konuları ele alındı. Türkiye'nin dönem başkanlığını Azerbaycan'a devredeceği belirtildi.

Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Bütçe ve Planlama Daimi Komitesi toplantısının ikincisi, İran Meclisinin ev sahipliğinde başkent Tahran'da gerçekleştirildi.

Altı yıla yakın süredir dönem başkanlığını Türkiye'nin yaptığı APA'nın Bütçe ve Planlama Daimi Komitesi'nin toplantısına katılmak üzere Tahran'da bulunan APA Türk Grubu Başkanı, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, AA muhabirine açıklamada bulundu.

Toplantı için Tahran'a geldiklerini aktaran Önen, heyette kendisiyle birlikte AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen ve CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu'nun yer aldığını belirtti.

Hem İran'ın hem de uluslararası platformun bu toplantıya çok önem verdiğini dile getiren Önen, toplantının açılışına İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf'ın da katıldığını söyledi.

Bugünkü toplantıda, APA'ya üyelik şartları ve üye ülkelerin nasıl katılacağı gibi konuların ele alındığını ifade eden Önen, ayrıca bütçe görüşmeleri ve bütçe ile alakalı diğer iç tüzük konularının da görüşüldüğü önemli bir süreç yaşadıklarını kaydetti.

Dönem başkanlığını Azerbaycan alacak

Türkiye'nin APA'ya başından beri çok önem verdiğini vurgulayan Önen, " Türkiye'nin yaklaşık altıncı yılını tamamladığı dönem başkanlığını da geride bırakıyoruz. Önümüzdeki yıl inşallah Azerbaycan dönem başkanlığını alacak." dedi.

Türkiye'nin 6 yıl boyunca, çok sayıda toplantıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Önen, " Türkiye, Asya ülkelerine verdiği önemi bu platform sayesinde bir kez daha göstermiş oldu." diye konuştu.

Önen, Tahran'da APA toplantılarına katılmanın yanı sıra aralarında Rusya, Çin, Katar, Suudi Arabistan, Filistin ve İran'ın bulunduğu üye ülkelerle birebir görüşmelerde bulunduklarını, diğer ülkelerle de görüşmelerin devam edeceğini aktardı.

Bugün gerçekleştirilen APA Bütçe ve Planlama Daimi Komitesi toplantısına Türkiye, İran, Pakistan, Çin, Endonezya, Rusya, Bangladeş'in aralarında bulunduğu 22 üye ülkeden temsilciler katıldı.

Asya Parlamenter Asamblesi

Asya Parlamenter Asamblesi, 1999 yılında 'Barış İçin Asyalı Parlamentolar Birliği' adı altında Bangladeş'in öncülüğünde Nepal, Pakistan, Endonezya, Kamboçya, Rusya, Kuveyt, Filistin, Çin Halk Cumhuriyeti, Kore, Kiribati ve Tonga'dan parlamenterlerin katılımı ile Dakka'da ilk toplantısını yapmıştı. Türkiye 5-10 Kasım 2000 tarihlerinde Kamboçya'da yapılan Genel Kurul'da Birliğe üye olmuştu.

Birlik, yapılan genel kurul toplantıları ile amaç edindiği, üye ülkelerin kendi bölgelerinde barış, istikrar, ekonomik konular ile sosyal ve kültür alanlarda iş birliğini arttırmak ve bölgesel sorunlara parlamenter boyutta çözümler getirmek amacıyla çalışmalarını 2006 yılına kadar yürütmüş, bu tarihten sonra "Asya Parlamenter Asamblesi" adını alarak çalışmalarına devam etmişti.

Türkiye dahil üye 43 ülke parlamentosunun üye olduğu APA'da, 14 ülke parlamentosu ile 15 uluslararası kuruluş veya parlamenter asamble/birlik ise gözlemci üye statüsündedir.

Türkiye, 2017 yılından bu yana APA Dönem Başkanlığını yürütmektedir.

Kaynak: AA / Politika

Türkiye Tahran İran Asya Politika Haberler

Bakmadan Geçme

Gönül Dağı 118. bölüm fragmanı izle! Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı izle! Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (10 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Bursa'da Deprem mi oldu? Bursa'da nerede, kaç büyüklüğünde deprem oldu? PSG - Nantes maçı ne zaman? PSG - Nantes maçı hangi kanalda, saat kaçta? Açıköğretim sınavlarında kalem veriliyor mu 2023? Açıköğretim sınavlarında kalem, silgi, su, kalemtraş verilecek mi? AÖF sınavında kalem veriliyor mu? AÖF sınavında silgi, su, verilecek mi? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (9 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Saffet Sancaklı istifa mı etti? MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı neden istifa etti, sebebi ne? Yılbaşında okullar tatil mi? Yılbaşında okullar resmi tatil mi, değil mi? Yunan adaları 7 günlük kapı vizesi ne kadar, kaç TL? Yunan adaları kapı vizesi ücreti belli oldu mu? Süper Lig maçları nereden izlenir? Trendyol Süper Lig maçları hangi platformda yayınlanıyor? Keçiören Belediyesi hangi parti? Keçiören Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Keçiören Belediye başkanı kimdir? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı hangi kanalda, saat kaçta? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı ne zaman? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi kanalda, saat kaçta? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı ne zaman? Beşiktaş-Fenerbahçe maçı ilk 11'ler belli oldu mu? Beşiktaş-Fenerbahçe maçında kadroda kimler var?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title