Haberler

AK Parti'den, CHP'li Güler'e Sert Tepki

Güncelleme:

AK Parti Ardahan Milletvekili Atalay, CHP'li Güler'in sözlerine tepki gösterdi.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in 'Bana Türk ulusu ile Kürt milliyetini eşit gördüremezsiniz' sözlerine tepki göstererek, "Kişinin kendisini efendi, başkasını ise köle olarak görmesi olsa olsa psiko-nevrotik bir hastalıktır" dedi.

Atalay ve bir grup milletvekili Meclis'te basın toplantı düzenlendi. Atalay, Güler'in bu sözleri ile hak, hürriyet, adalet, eşitlik ve çoğulculuk gibi evrensel değerlerin gök kuşağının renkleri misali bir uyum halinde bir gerçekliğe dönüştürmek istendiği bu ileri tarihi evrede 'utanç verici, aşağılayıcı, tahkir ve tahrik edici' bir beyanda bulunduğunu belirterek, CHP ve MHP sıralarından da alkış aldığını söyledi. İşin daha da vahim yanının her iki partiden bazı yetkililerin bu 'ayıbı' kınamak yerine onu tarihsel gerçeklikle örtüşmeyen CHP'nin kurguladığı 'kurucu ideoloji' ile tevil etmeye kalkıştıklarını ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

"Bilinmelidir ki, bu ülkede kurucu bir ideolojiden söz edilecek ise şayet, o ideolojiyi bu toprakların vatan edinilmesinde, vatan olarak korunmasında ve kurtuluşunda bedel ödeyen unsurların ortak iradesinde aramayı gerektirir.

Bu amaçla tarihe iki nazarla görülecektir ki, o ortak irade 1071, 1571, 1921'lerde sürekli yenilenerek gelen ortak ve birlikte yaşam sözleşmesidir. Ayrıca o sözleşme bir astlık-üstlük, efendilik-kölelik, sahiplik-mültecilik ilişkisi şeklinde değil, 'nimette ve külfette ortak kardeşlik ahdi' olarak tecessüm etmiştir. Nitekim bu irade ile kurulan ilk mecliste 7Burada sadece Türkler, sadece Kürtler, sadece Lazlar, sadece Çerkezler yoktur; lakin anasır-ı İslam vardır' meşhur sözü ile de teyit edilmiştir.

Evet tıpkı dün olduğu gibi bugün de burada Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Gürcü gibi farklı kökenlerden gelen unsurlar vardır. Şayet bu toplumun gerçeği aranıyorsa doğrusu da budur. Millet ise, tüm bu unsurları içeren geniş bir dairedir. Ne var ki, asırlarca Müslim-gayrı Müslim ayrımı bile yapmaksızın hepimizi kuşatan bu geniş daire daha sonraki dönemde ve darbelerle de sürekli yenilenen 'resmi kurucu ideoloji' dedikleri millette karşılığı ve dolayısıyla

meşruiyeti olmayan o şey tarafından o denli daraltıldı ki, siyah derilerin altında beyaz ruhların olacağına inanmayan bir avuç seçkin beyaz efendi'den başka; Türküne Kürdüne, Alevisine, Sünnisine, Lazına, Çerkezine bakılmaksızın herkes dışarıda bırakıldı.

AK Parti ise ne tarihimizle ne de mevcut sosyolojik realitemizle örtüşmeyen bu anormalliği düzeltmek amacıyla on yıldır ciddi ve o oranda asil, tarihsel ve toplumsal realitemize uygun bir çabaya soyunmuş, ana ve yavru muhalefetin iftihar ettikleri o daracık kareciği tüm asli unsurları içine alacak şekilde genişletmeye çalışmaktadır. Çünkü birlikte kardeşçe yaşamak için gerekli ortak aidiyet duygusunu geliştirmenin başka da imkanı yoktur."

Atalay, bugün üstünlük iddiasında bulunan acınası beyaz efendilerin hangi figürlerin safında kaldıklarını görmek istiyorlarsa 'tarihin aynası'na bakmaları gerektiğini ifade ederek, "Eminiz ki görecekleri, figürlerin tarzı dinen cürüm, hukuken suç, ahlaken de yüz kızartıcı bir ayıptır. Başta ilgili vekil olmak üzere herkesin şunu bilmesi gerekir ki; bu ülkede hiç kimse hiç kimsenin ne kölesi ne de efendisidir. Kişinin kendisini efendi, üstün, daha eşit, başkasını ise köle olarak görmesi olsa olsa psiko-nevrotik bir hastalıktır" dedi.

Yaptıkları bu ortak açıklamadan AK Parti grubunun haberi olup olmadığının sorulması üzerine Atalay, "Grubumuzun haberi var. Biz Ordu'dan, Antep'ten, Diyarbakır'dan, farklı bölgelerden bir grup arkadaş olarak böyle bir açıklama yapmayı grubumuzla paylaştık" dedi.

Güler'in bu sözlerinin ardından CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın istifası ve istifaların devam edeceği yorumlarının sorulması üzerine Atalay, "Bunu kendilerine sormakta fayda var" karşılığını verdi.

'Sizin bir AK Parti milletvekili olarak 'Türk milleti' kavramına bakışınız nedir?' sorusu üzerine ise Atalay, "Bu açıklamayı doğru okursanız anlarsınız" karşılığını verdi. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Birgül Ayman Güler Orhan Atalay Ak Parti Ardahan Politika Güncel Haberler

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bakmadan Geçme

EXXEN canlı maç izle! (FENERBAHÇE-HULL CİTY) EXXEN spor canlı izle! 18 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın TV8.5 canlı izle! FENERBAHÇE-HULL CİTY TV8.5 CANLI 4K İZLE! 18 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Adnan Menderes Havalimanı seferleri iptal! İzmir'de uçak seferleri iptal mi edildi, ne oldu? Seferler neden iptal edildi? D-Smart Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Trencin Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY HAZIRLIK MAÇI) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 18 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! Mehmet Büyükekşi ve Ali Koç neden kavga etti? TFF Başkanlık seçimleri sonuçlandı mı? Yabancı sınırı değişecek mi? İbrahim Hacıosmanoğlu yabancı sınırı hakkında ne demişti? İbrahim Hacıosmanoğlu kimdir? Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu kim, nereli, kaç yaşında? Yeni TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanı belli oldu İbrahim Hacıosmanoğlu kaç oy aldı? TFF seçim sonuçları TFF başkanlık seçim sonuçları! SANDIKLAR AÇILDI! Mehmet Büyükekşi ve İbrahim Hacıosmanoğlu oy sayısı ve oy farkı kaç? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bayraklı, Bornova, Menderes 17-18 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Araban, Yavuzeli, Karkamış 18-19 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Sarıçam, Ceyhan, Kozan 18-19 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Beyşehir, Çumra, Seydişehir 18-19 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi!
Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'ndan ilk sözler: Ben değil, Türk futbolu kazandı

Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'ndan ilk sözler: Ben değil, Türk futbolu kazandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title