Haberler

Afrika'nın Son Mutlak Monarşisi Esvatini Krallığı'nda Parlamento Seçimleri

Son Güncelleme:
Abone Ol

Esvatini Krallığı'nda parlamentonun alt kanadının üyelerini seçmek üzere 29 Eylül'de sandık başına gidilecek. Ülkede 600 bin kayıtlı seçmen bulunuyor.

Afrika'nın son mutlak monarşisi Esvatini Krallığı'nda seçmenler, parlamentonun alt kanadının üyelerini seçmek üzere 29 Eylül'de sandık başına gidecek.

Yaklaşık 600 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, Kral'a danışmanlık görevi veren ve herhangi bir yasama yetkisi bulunmayan parlamentonun alt kanadının 59 üyesinin belirlenmesi için cuma günü seçim düzenlenecek.

Seçmenler 29 Eylül'de yerel saatle 07.00-18.00 saatleri arası oy kullanabilecek. Seçim sonuçlarının hafta sonu açıklanması bekleniyor.

Esvatini'de monarşi ve seçimler

Esvatini halihazırda Afrika'nın son mutlak monarşisi olma özelliği taşıyor. Yaklaşık 37 yıldır tahtta bulunan Kral 3. Mswati, ülkeyi son derece geniş yetkilerle yönetiyor.

Kral 3. Mswati, başbakanı ve kabine üyelerini atama yetkisinin yanı sıra, parlamento ve hükümeti feshetme yetkisini de elinde bulunduruyor.

Siyasi partilerin 1973'ten beri yasaklı olduğu Esvatini'de, parlamentonun alt ve üst olmak üzere iki kanadı bulunuyor.

Parlamentoya seçilen milletvekillerinin adaylık kriterlerinde liyakat ve Kral'a olan sadakat esas alınıyor.

Anayasaya göre, alt kanadın 59 üyesi seçmenler, 10 üyesi ise Kral tarafından atanıyor. Atanan bu 10 üyenin en az 5'inin kadınlardan seçilmesi zorunluluğu bulunuyor.

Parlamentonun üst kanadı ise 30 üyeden oluşuyor ve üyelerin 20'si Kral, 10'u alt kanat tarafından atanıyor. Üst kanat, mali konular haricinde yasama yetkisi taşısa da Kral veto yetkisine sahip bulunuyor.

Esvatini'de muhalefet

Yaklaşık 1,2 milyon nüfuslu ülkede muhalifler, son yıllarda demokrasi ve özgürlük talepleriyle protesto gösterileri düzenliyor. Muhaliflerin 2021'de gerçekleştirdiği gösterilerin hükümet güçlerinin müdahalesiyle şiddet olaylarına dönüşmesi sonucu en az 27 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanan olaylarda, iki milletvekili de tutuklanmıştı.

Esvatinili insan hakları avukatı Thulani Maseko'nun bu yılın başlarında evinde öldürülmesi, ülke ve dünya çapında tepkilere neden olmuştu. Muhalifler, Maseko'nun Kral 3. Mswati'nin emriyle öldürüldüğü iddia etmişti.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, bazı muhalif gruplar, cuma günü düzenlenecek seçimleri boykot etme çağrısında bulunuyor.

Kaynak: AA / Politika

Parlamento Afrika Eylül Politika Haberler

Bakmadan Geçme

Dilan Polat'ın yardımcısı Şule gözaltına mı alındı, suçu ne? Şule Özbek mi, Türk mü? Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title