Haberler

Adana'da PKK/YPG propagandası yapan kadın sanık hakkında dava açıldı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Adana'da terör örgütü PKK/YPG'nin propagandasını yapmak ve 3 kızın örgütün dağ kadrosuna katılımına aracı olmakla suçlanan kadın sanık hakkında 20 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Adana'da, terör örgütü PKK/ Ypg'nin propagandasını yapıp 3 kızın, örgütün dağ kadrosuna katılımına aracı olduğu öne sürülen kadın sanık hakkında, 20 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Terör örgütü PKK/ Ypg adına kentte aktif faaliyet gösterdiği ve örgüte eleman temin ettiği gerekçesiyle adli kontrol tedbiri altına alınan ve yurt dışına çıkma yasağı konulan Z.A. hakkında, Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Z.A. hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Toplanan bilgi ve belgeler, sanık ifade tutanağı, tanık anlatımları, bilirkişi raporları ve tutanaklara yer verilen iddianamede, Z.A'nın, terör örgütü mensuplarıyla irtibatlı ve iltisaklı olduğu belirtildi.

İddianamede, sanığın kentte örgüte eleman temini amacıyla gerçekleştirilen organizasyonlara katıldığı ve kırsalda eğitim alarak, şehre eylem için gönderilen kadın örgüt mensuplarıyla görüştüğü anlatıldı.

Sanığın, terör örgütü PKK/YPG'yi övücü konuşmalar yaptığı, örgütle irtibat ve iltisakı tespit edilen Mersin merkezli bir dernekle irtibatının bulunduğu, Karataş ilçesinde "çadırlar bölgesi" olarak tabir edilen yerde dernek üyeleri ile örgütsel toplantılar düzenlediği ifade edilen iddianamede, sanığın örgütten aldığı talimatla mevsimlik tarım işçisi kızları kandırarak örgütün dağ kadrosuna katılmaları için ikna ettiği, dernek vasıtasıyla bölgede yaşayan işçilere "kıyafet yardımı" adı altında örgütsel propaganda yaptığı kaydedildi.

İddianamede, şu bilgilere yer verildi:

"Z.A'nın, S.A, F.K. ve A.I. isimli kızları, HDP'nin Adana mitingine götürdüğü ve miting sonrası kaybolan kızların örgüte katıldıklarının tespit edildiği, Şırnak'a giderek burada örgüt üyeleriyle görüşmeler gerçekleştirdiği, örgütün gençlik yapılanması üyeleriyle çadırlar bölgesine ziyaretler düzenlediği, bölgede örgüt sempatisi oluşturmak için faaliyetler yürüttüğü, PKK/YPG terör örgütünün kadın yapılanması olan YPJ içinde 'Tuzla ve Karagöçer Mahallesi YPJ sorumlusu' olarak faaliyet yürüttüğü, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olarak PKK/YPG içerisinde çeşitlilik, süreklilik ve yoğunluk barındıran eylemlerde bulunduğu dikkate alınarak 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından cezalandırılması talep olunur."

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen sanığın yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

Kaynak: AA / Politika

Adana YPG PKK Politika Haberler

Bakmadan Geçme

Cannibal Holocaust (Yamyam) filmi neden yasaklandı, gerçek mi? Cannibal Holocaust Türkiye'de yasak mı, kaç ülkede yasaklandı? Malatya'da deprem mi oldu? Az önce Malatya'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 1 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? İSTANBUL BUGÜN (1 ARALIK) OKULLAR TATİL Mİ? İstanbul'da bugün ilkokul, ortaokul, lise okullar var mı, yok mu? 2023 1 Aralık okullar tatil mi? BUGÜN (1 ARALIK CUMA) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 1 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Dün gece deprem oldu mu? 1 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (1 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title