Haberler

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Kanada ile Hindistan arasındaki gerilimle ilgili açıklama yaptı

Son Güncelleme:
Abone Ol

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kanada ile Hindistan arasında Sih liderin öldürülmesiyle başlayan gerilimle ilgili açıklama yaparak, Kanada'daki soruşturmanın devam etmesi ve Hindistan'ın bu soruşturmada Kanadalılarla birlikte çalışması gerektiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kanada ile Hindistan arasında Sih liderin öldürülmesiyle başlayan gerilimle ilgili "Bizim bakış açımıza göre Kanada'daki soruşturmanın devam etmesi ve Hindistan'ın bu soruşturmada Kanadalılarla birlikte çalışması son derece önemlidir.  Hesap verebilirlik görmek istiyoruz" açıklamasını yaptı.

Hindistan'da terörizm faaliyetlerinde bulunduğu ileri sürülerek suçlanan ve Kanada'da Sih hareketinin lideri olarak tanımlanan Hardeep Singh Nijjar, Haziran ayında öldürülmüş ve Kanada hükümeti, Hindistan'ın cinayete dahil olduğuna dair "güvenilir kanıtlar" olduğunu ileri sürmüştü. Karşılıklı diplomatların sınır dışı edilmesi ve Hindistan'ın vize kısıtlaması getirmesi sonrasında büyüyen gerginliğe ABD hükümeti de katıldı.

'KANADA'YLA BU KONUDA SADECE İSTİŞARE DEĞİL KOORDİNASYON İÇİNDEYİZ'

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, dün yaptığı basın toplantısında gelen soru üzerine "Kanadalı meslektaşlarımızla çok yakın bir istişare içindeyiz - sadece istişare değil, onlarla koordinasyon içindeyiz" açıklamasını yaptı. Blinken konuyla ilgili şu önemli ifadelere yer verdi;

"Bizim bakış açımıza göre Kanada'daki soruşturmanın devam etmesi ve Hindistan'ın bu soruşturmada Kanadalılarla birlikte çalışması son derece önemlidir.  Hesap verebilirlik görmek istiyoruz ve soruşturmanın kendi seyrinde ilerlemesi ve bu sonuca ulaşması önemlidir."

"Hintli dostlarımızın da bu soruşturmada işbirliği yapacağını umuyoruz."

"Ve bu tür eylemlerde bulunmayı düşünebilecek herhangi bir ülkenin bunu yapmamasının uluslararası sistem için daha önemli olduğunu düşünüyorum.  Dolayısıyla bu bizim de çok daha geniş açıdan odaklandığımız bir konu."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

Amerika Birleşik Devletleri Mevlüt Çavuşoğlu Kanada India Politika Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title