Haberler

AB, İsrail-Filistin gündemine ilişkin dezenformasyonla mücadele çağrısı yaptı

Güncelleme:

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye devletlere İsrail-Filistin gündemiyle ilgili yayılan dezenformasyon içerikli gönderiler ile mücadele etme çağrısında bulunarak dün bir öneri metni yayınladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye devletlere İsrail- Filistin gündemiyle ilgili yayılan dezenformasyon içerikli gönderiler ile mücadele etme çağrısında bulunarak dün bir öneri metni yayınladı.

AB Komisyonu, dün İsrail- Filistin gündemi sebebiyle internet ortamında yayılan dezenformasyon içerikli gönderileri koordine etmeleri için üye devletlere bir öneri metni yayınladı. Yayınlanan metinde, "Avrupa Birliği'ni etkileyen, önce Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlık savaşı ve şimdi de Hamas'ın İsrail'e yönelik terörist saldırıları ile birlikte, benzeri görülmemiş bir çatışma ve istikrarsızlık dönemi bağlamında Komisyon, üye Devletlerin, Dijital Hizmetler Yasası'nın (DSA) derhal uygulanmasını sağlamak için güçlerini birleştirmelerine güvenmektedir" ifadeleri yer aldı.

DSA YASASI ÇEVİRİMİÇİ ORTAMDA GÜÇLÜ KURALLARA SAHİP

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen dezenformasyon ile mücadelede DSA yasasının kullanımıyla ilgili,"Dijital Hizmetler Yasamızla Avrupa artık, savunmasız nüfus grupları da dahil olmak üzere kullanıcıları tehditlerden korumak ve çevrimiçi temel özgürlükleri güvence altına almak için güçlü kurallara sahip. Büyük platformlar, hizmetlerinden kaynaklanan bu tür riskleri azaltmak için yeni yükümlülüklere tabidir. Bugünkü tavsiye, çalışmalarımızı Üye Devletlerle koordine etmemize ve toplumumuzu korumamıza yardımcı olacak"ifadelerini kullandı.

DİJİTAL KOORDİNATÖRLÜK İÇİN SON TARİH 17 ŞUBAT 2024

AB Komisyonu üye devletlere, DSA yasasına uygunluk ve şartların yerine getirilmesi için 17 Şubat 2024'e kadar zaman verdiğini açıkladı. Komisyon, "Tavsiye Kararı ile Üye Devletleri, yasal son tarih olan 17 Şubat 2024'ten önce, potansiyel Dijital Hizmetler Koordinatörleri ağının parçası olacak bağımsız bir otoriteyi şimdiden atamaya teşvik ediyor" diyerek üye devletlerden yasa dışı içerikler ile ilgili Komisyon ile eş zamanlı çalışarak bir müdahale mekanizması geliştirmelerini de ayrıca istedi.

SOSYAL MEDYA DEVLERİNE AÇIK MEKTUP GÖNDERİLMİŞTİ

AB, daha önce X ve Meta şirketleri sahipleri Elon Musk ve Mark Zuckerbeg'e dezenformasyon ile  mücadele konusunda açık mektup göndermişti. Mektupta, yasa dışı içeriklerin kaldırılması ve yasaya uygunluğu konusunda müdahalede bulunmaları uyarıları yer almıştı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

Dezenformasyon Avrupa Birliği Filistin İsrail Sosyal Medya Politika Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title