AB Bakanlığı'nda Devir Teslim Töreni - Haberler
Haberi Paylaş

AB Bakanlığı'nda Devir Teslim Töreni

İhlas Haber Ajansı - Politika
AB Bakanlığı'nda Devir Teslim Töreni

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, görevi devraldığı Egemen Bağış için “Hem Avrupa içinde Türkiye’yi anlatmakta hem de Türkiye içinde Avrupa Birliği ve standartlarının önemini anlatmakta ve reformların yapılmasında kendisinin çok büyük emeği vardır.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, görevi devraldığı Egemen Bağış için "Hem Avrupa içinde Türkiye'yi anlatmakta hem de Türkiye içinde Avrupa Birliği ve standartlarının önemini anlatmakta ve reformların yapılmasında kendisinin çok büyük emeği vardır. Esasen bugün Sayın Başbakanımızın takdiriyle müstakil bir AB Bakanlığı varsa, bunda en büyük emek Sayın bakanımızın, değerli kardeşimindir" ifadelerini kullandı.

Bağış, Avrupa Birliği Bakanlığı ve personeline veda etti. Bağış kızı Ecehan ile geldiği bakanlıkta son kez kürsüye çıktı ve konuşma yaptı.

Çavuşoğlu, Bağış ile dostluklarının Amerika'da başladığını hatırlatarak, Bağış'ın kendilerine hep destek olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, "Elbette hayatımızda sadece kardeşlik ilişkileri değil, önemli zamanlarda da birbirimize destek olduk" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Avrupa Bakanlığı görevine gelmenin zor olduğunu belirterek, "Sayın Egemen Bağış ve sayın bakanın değerli çalışma arkadaşları çıtayı çok yükselttiler. Hem Avrupa içinde Türkiye'yi anlatmakta hem de Türkiye içinde Avrupa Birliği ve standartlarının önemini anlatmakta ve reformların yapılmasında kendisinin çok büyük emeği vardır. Esasen bugün Sayın Başbakanımızın takdiriyle müstakil bir AB Bakanlığı varsa, bunda en büyük emek Sayın bakanımızın, değerli kardeşimindir. Böylesine hazır kurulmuş ve çok iyi noktaya gelmiş Bakanlığı daha ileriye götürmek büyük bir yükümlülüktür aynı zamanda çalışma arkadaşlarımızla beraber oluşan ekip ve bugüne kadar geldiği nokta ise bizim için büyük bir kolaylıktır" dedi.

Çavuşoğlu, Bağış'ın Başbakan Erdoğan'ın Bakan revizyonunu açıkladıktan sonraki tavrın örnek olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bağış, Çavuşoğlu'nun göreve gelmesinin AB Bakanlığı için kazanç olduğunu belirterek, "Çavuşoğlu'nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı'na seçilmiş olmasının Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk bireysel diplomatik başarısıdır. Bugüne kadar bu kadar üst düzey uluslararası konumda görev yağan başka bir vatandaşımız yoktur" ifadelerini kullandı.

Kader arkadaşlığının AK Parti'nin kuruluş yıllarında başladığını söyleyen Bağış, "AK Parti'yi tanımayanlar, AK Parti'ye ikbal penceresinden bakanlar bu kader arkadaşlığını anlamayabilir. Şahsi ikbali uğruna ülkenin ve milletin emanetini göz ardı edenler Başbakanımızın yol arkadaşı olma kıymetini anlamamış olabilir. Ama biz bunun çok net farkındayız" şeklinde konuştu.

Temel fıkrası anlatan Bağış, Temel'in Trabzon'a gidecek uçakta başkasının yerine oturduğunu belirtti. Bağış, Temel'in ısrarlara rağmen koltuktan kalmadığını söyleyerek, Temel'in kulağına uçak pilotunun bir şeyler söylemesinden sonra derhal koltuktan kalktığını ve Temel'e pilotun 'bu koltuk Trabzon'a gitmiyor dediğini aktardı. Bağış, "Herkes şunu bilsin ki, AK Parti çok büyük bir ailedir. Bu ailenin içine fitne sokmak isteyen, bu aileyi bölmek isteyen mihraklar hep oldu, eminim bundan sonra da olacaktır. Bu zamana kadar fitne tohumunu biz kardeşlikle yok ettiysek, bundan sonra da bütün bu çabaları, tuzakları inşallah birlikte bozguna uğratacağız" dedi.

AB Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükkaya, Bakanlık görevini bir dosttan başka bir dosta devrettiklerini belirterek, Bağış'ın görevini başarıyla yaptığını belirtti. "Bir dostla başlayan AB yolculuğunu yeni bir dostla devam ettiriyoruz" diye konuştu.

Avrupa Birliği Müsteşarı Halil Ilıcak, veda töreninde yaptığı konuşmada, Bağış kendilerine hiçbir kanunsuz Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'ni sadece isi olarak değil, içerik olarak da kurumu Bakanlığa dönüştürdüğünü ifade etti. Ilıcak, "yaklaşık bir buçuk yıla yakın Genel Sekreter Yardımcısı, daha sonra Müsteşarı Vekili, iki yıla yakın Müsteşarı olarak çalıştığım Egemen Bey'den bu süre içinde kanunlara aykırı, meşru olmayan hiçbir talimat almadım. Birçok imtihan yaptık, birçok kişi aldık, bize söylediği tek bir şey vardı: 'hak edeni alın, hak edenin hakkı yenmesin' " ifadelerini kullandı.

Bağış, Çavuşoğlu'nu AB Bakanlığı yaka rozetini ve bir kalem hediye etti. Kızı ise Çavuşoğlu'na çiçek hediye etti.

Çavuşoğlu da Bağış'a AK Parti Dış İlişkiler rozeti ve çiçek takdim etti. - ANKARA

İhlas Haber Ajansı / Politika

Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa Birliği Egemen Bağış Ak Parti Politika Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title