Emniyete Yapılan Operasyon Kapsamında 8 Polis Tutuklandı - Haberler
Haberi Paylaş

Emniyete Yapılan Operasyon Kapsamında 8 Polis Tutuklandı

Haberler.Com - Haberler | Güncel
Emniyete Yapılan Operasyon Kapsamında 8 Polis Tutuklandı

22 Temmuz operasyonu kapsamında adliyeye sevk edilen 14 polisten 8'i tutuklandı. 4 polis adli kontrolle, 2'si ise adliyeden serbest kaldı. Adliyede arbede çıktı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda adliyeye sevk edilen 22 polisten 8'i sabah saatlerinde serbest bırakılırken 14'ü tutuklanması istemiyle nöbetçi sulh ceza mahkemesine sevk edilmişti. Mahkemeye sevk edilen 14 kişiden 8 polis tutuklandı, 4'ü adli kontrol uygulamasıyla, 6 polis serbest bırakıldı.

SERBEST BIRAKILAN İSİMLER

Tutuklanan emniyet personelinin isimleri şöyle: Mesut Yılmaz, Mehmet Dilaver, Selahattin Engin, Ramazan Olgun Altınışık, Fatih Kırcı, İsmail Torlak, Şeref Bolat ve Ercan Palaz.

ARBADE YAŞANDI

Karar sonrası mahkeme salonunda tutuklanan polislerle, onları cezaevine götürmek için bekleyen polisler arasında arbade yaşandı. Adliye koridorunda yaşanan bu arbadeyi, bir vatandaş telefon kamerası ile çekti. Kararın açıklanması ve polislerin mahkeme salonundan çıkmasıyla yakınları alkışlarla karşıladı. Bazı yakınlarının ise tepki gösterdiği görüldü. Tutuklama kararı çıkan bir polis ise "Ben örgütçü müyüm?" diyerek meslektaşlarına tepki gösterdi.

POLİSLER PAŞAKAPISI CEZAEVİ'NDE

Mahkemenin verdiği karardan sonra adliyede işlemleri tamamlanan 8 polis, renkli camlı bir minibüsle saat 14.00'te Üsküdar'da bulunan Paşakapısı Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na getirildi. Yarım saat sonra polis minibüsü cezaevinden ayrıldı.

75 POLİS DAHA ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Yolsuzluk ve terör suçlarına bakan ve birçok başarılı soruşturmaya imza atan, ardından geçtiğimiz gün sahur vakti yapılan operasyonla gözaltınada bulunan 75 polis emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasıyla adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen isimler arasında İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu öğrenildi.

Sabah saatlerinde Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasından çevik kuvvet araçlarına bindirilen terörle mücadele şubede görevli, Selam ve Tevhit Örgütü soruşturmasına bakan 75 polis, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli polislerden 25'i savcılık sorgusuna alınmaya başlandı. Savcı İrfan Fidan'ın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltında bulunan polislerin ifadeleri 4 savcı tarafından alınıyor. İsmail Uçar, Hasan Yılmaz, Adem Meral ve Fuzuli Aydoğdu isimli savcılar sorguda görev aldı.

Öte yandan İstihbarat Şubede görevli emniyet mensuplarından usulsüz dinleme yaptığı iddia edilen 17 kişi daha adliyeye sevk edilmek üzere bekletiliyor.

"17 ARALIK OPERASYONU ŞÜPHELİLERİNİN YAT KEYFİ"

22 Temmuz Operasyonu kapsamında adliyeye sevkedilen polislerin avukatları ortak bir basın açıklaması düzenledi. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde polis ailelerin de katılımıyla gerçekleşen açıklamayı Avukat Sevgi Şeker okudu.

17 Aralık operasyonundan bu yana yolsuzluk iddialarının irdelenmediği belirtilen açıklamada, "Milletin öz evlatlarına karşı toplum nezdinde psikolojik harekat gerçekleştirildiği görülmektedir. Mübarek Ramazan ayına veda etmeye hazırlandığımız şu günlerde oruç tutan müvekkillerimizin sahur bile yapmalarına izin verilmeden gece yarısı operasyonu ile gözaltına alınması hukuki uygulamaları tamamen ters bir işlemdir. Bir yandan 17 Aralık operasyonu şüphelilerinin ekranlarda yat keyiflerini izlerken, bir yandan vatan evlatlarının sahur bile yapamadan yaka paça gözaltına alınmasını komuoyunun takdirine bırakıyoruz" deniydi.

"KELEPÇELEME YÖNTEMİ HUKUKA AYKIRI"

Müvekkillerinin kelepçelenmesi durumuna da değinen avukat Sevgi Şeker, "Azılı suçlulara uygulanan arkadan kelepçeleme yöntemi sadece vicdanları sızlatmamakta aynı zamanda ulusal ve uluslararası hukuka aykırılık teşkil etmektedir. Kaçma şüphesi olmayan, aramalarda görevlilere sanki misafir ağırlıyor gibi davranan, devlet terbiyesi almış bu arkadaşlara savcılığın verdiği 'kelepçe takın' talimatı tam anlamıyla bir garabettir" diye konuştu

.

"CUM H UR BAŞKANLIĞI SEÇİ MLERİ ÖNCESİ ALGILARLA OYNANMAKTADIR"

Söz konusu bu operasyon ile 17 ve 25 Aralık operasyonunun üzerinin örtülmek istendiğini ifade eden avukat Şeker, "Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yolsuzluk girdabından kurtulmak amacıyla algılarla oynanmaktadır. Gözaltında bulunan emniyet mensupları yakın tarihimize damga vuran, Türkiye'nin bugünlere gelmesinde büyük rol oynayan operasyonlarda görev almışlardır. Müvekkillerimize yöneltilen sorularda dahi Selam, Tevhid, Kudüs örgütü soruşturmasında neden 200 civarında şahsin şüpheli olarak gösterildiği sorulmaktadır. Hal böyleyken içerisinde Başbakan ve bakanların da bulunduğu 7 bin kişinin dinlendiği iftirasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz" şeklinde konuştu.

ORUÇLU POLİSLERİN KARŞISINDA KASITLI YEMEK YENİLDİ, SAHUR YAPMA LARINA ENGEL OLUNDU İDDİASI

Gözaltındaki müvekkillerine uygulandığını belirttiği muameleleri de anlatan avukat Şeker, "Bazı müvekkillerimizin karşısında oruçlu oldukları bilinmesine rağmen görevli memurlar tarafından kasıtlı olarak yemek yendiği iddiaları bulunmaktadır. Özellikle sahur vaktinde sağlık kontrolü için hastaneye götürülerek sahur yapmalarına engel olunmakta, emniyetteki süreç eziyete çevrilmek istenmektedir. Yine operasyonu gerçekleştiren birimin başındaki müdür müvekkillerimize 'teröristler' şeklinde hitap ederek psikolojik baskı altına almaya çalışmaktadır. Bu nasıl bir zihniyettir ki yıllardır birlikte mesai arkadaşlığı yaptığı insanlara bir müdür terörist ifadesini kullanabilmektedir. Tüm bu uygulamalar birlikte değerlendirildiğinde müvekkillerimize yönelik sistematik bir işkence uygulandığı apaçık ortadadır. Bu işkence ve zor kullanımla ilgili sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunarak peşlerini bırakmayacağımızı gerek kendilerinin gerekse kamuoyunun bilmesini isteriz" dedi.

"SATIN ALINMAZ, RÜŞVET YEMEZ, HAT IR GÖNÜL İLİŞKİLERİNE GİRMEZ İNSANLAR"

"Buradan Türkiye ve Dünya Kamuoyuna ve ölmemiş tüm vicdanlara seslenmek istiyorum. Günün ilk saatlerinden itibaren sahur sofralarından alınarak kelepçelenen bu insanlar kimdir, biliyor musunuz" diyen avukat Sevgi Şeker, "Onlar siz evlerinizde rahat uyuyasınız diye uyumayanlardır. Onlar gece gündüz demeden bu ülke için çalışan ama tek bir övgü bile beklemeyendir. Onlar bu ülkenin demokrasisi yok edilmek istendiğinde canlarını ortaya koyarak buna engel olanlardır. Onlar bölücülerin, hırsızların, yolsuzlukçuların, kara para aklayıcılarının en fazla korktuğu kimselerdir. Neden mi? Çünkü onlar satın alınmaz, rüşvet yemez, hatır gönül ilişkilerine girmez insanlar" ifadelerini kullandı.

"YARGILANMALARINA KANUNLA OYNANARAK MÜDAHALEDE BULUNULMASIN"

Polisler adına açıklamayı yapan avukat Sevgi Şeker, sözlerini şu şekilde sonlandırdı; "Madem müvekkillerimizin suçlu olduğuna dair bir kanaat vardır, hükümetin şaibeli üyeleri bürokrasinin üst düzey yöneticileri ve yolsuzluk dosyalarında adı geçen kamu görevlilerinin üzerlerindeki dokunulmazlık zırhı çıkartılsın. Müvekkillerimizin de yargılanmalarına hakim savcı ayarlayarak veya kanunlarla oynanarak müdahalede bulunulmasın. Bu dosyalarla beraber hem yolsuzlukları yapanlar, birlikte yargılansınlar. Müvekkillerimizin müdahale edilmemiş Türk yargısına ve adaletine inancı tamdır ve memleketin her mahkemesinde yargılanmayı kabul edecek kadar da alnımız açıktır" Avukat Şeker'in sözleri uzun süre polis yakınları tarafından alkışlandı. Aileler, "Türkiye sizinle gurur duyuyor" şeklinde slogan attı.

##6302550## ##6302850##

Haberler.Com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (149)
akiff:Eskiden yargı paşaları vardı şimdi yargı imamları var. Şimdi bu imamlar kimin tutuklanacağına önceden karar veriyor ve gerekeni yapmaları için cemaat savcılarını ve hâkimlerini görevlendiriyor...delil üretmektede delil yok etmektede üstlerine yoktur bu paralelcilerde...başbakan başta olmak üzere birçok kişiyi dinleyen..dışişleri bakanıın toplantısında konuşulanları sızdıran sanki benim gbi şimdide mağdurları oynuyorsunuz.çalmadık çırpmadık diyorlar diyemıyorlar vatanı satmadık die.cemaat selam selam dedi.hukumette ve aleykumselam dedi.bismillah diyip bayram temizliğine başladılar..
gerçekçi:Ülkenin zihin kodlarıyla oynuyorlar.Oysa tutuklananların tutuklanma nedeni ''Başbakan ve Bakanlar hakkında'' SES KAYIDI OLUŞTURMAK olmalıydı...Oysa ki değil...Bu arada Gözaltına alınan polislere yönelik en önemli delil, İçişleri Bakanlığı Mülkiye MÜFETTİŞLERİNİN HAZIRLADIĞI rapor. Ne ilginçtir ki bu MÜLKİYE RAPORU,''KAPIYI KIRIN içeri girin KILIFINA UYDURURUZ'' talimatı veren Efkan Ala döneminde hazırlanıyor. Selam Örgütü belgelerini paylaşırken belgeler SAHTE diyen AKP''li dostlar.Dönemin içişleri bakanı Tantan''ı okuyun..!
gerçekçi:Ortada AKP''nin kendini aklamak için yaptığı bir operasyon var. Bu operasyonun amacı 17-25 Aralık yolsuzluğunun temize çıkarılması.Gözaltılar olduğu zaman en geç CUMA''ya kadar çıkacaklar demiştim .Dosya''da hiçbir delil yok,tamamen gözdağı demiştim.. günden bu güne sadece 8 kişi tutuklandı. Peki gözaltı ve iddia neydi? İSRAİL ADINA CASUSLUK. 8 kişi ne gerekçeyle tutuklandı?Evrak üzerinde sahtecilik, kişiler arasında dinleme iddiasıyla tutuklandı. Polisin elindeki RESMİ BELGEDE gerekçe bu.Peki nerde ESPİYONAJ? ESPİYONAJ çalışması iddiasıyla gözaltına alındılar, kişiler arası dinleme ve evrakta sahtecilik suçundan tutuklandılar. Nerde İSRAİL? Bu arada KİŞİLER ARASI DİNLEME gerekçesi, ''Başbakan ve Bakanların'' dinlemeye takılması ve üstlere BİLGİ VERİLMEMESİ.Hani bunlar MONTAJDI?
500
title