Polis Teşkilatı'nın 163. Kuruluş Yıldönümü Iğdır'da da Kutlandı

Polis Teşkilatı'nın 163. Kuruluş Yıldönümü Iğdır'da da Kutlandı

Türk Polis Teşkilatı'nın 163. Kuruluş Yıldönümü Iğdır'da Törenlerle Kutlandı.

Polis Teşkilatı'nın 163. Kuruluş Yıldönümü Iğdır'da da Kutlandı

Türk Polis Teşkilatı'nın 163. kuruluş yıldönümü Iğdır'da törenlerle kutlandı.

Belediye binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan törenler Zübeyde Hanım Bulvarı'nda devam etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, "Bugün burada 163 yıl evvel kurulan, vatandaşlarımızın canının, malının, ırzının huzuru içinde kendi canlarını hiçe sayan, bir asker kadar disiplinli, bir hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli bireylerden oluşan çok değerli Iğdır Polis Teşkilatı'nın 163. yıldönümünü kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız. Büyük Önder Atatürk, 'Herkesin polisi kendi vicdanıdır, polis ancak vicdanı olmayanların karşısındadır' diyerek oluşturmamız gereken polis portresini gayet net bir şekilde çizmiştir. Dolayısıyla bizler kanunlara uyduğumuz sürece polisimiz her zaman bizimle aynı safta ve her zaman yanımızda olacaktır. Onlar bizim huzur ve asayişimiz için kesintisiz görevde oldukları düşüncesinden hareketle onları sevmeli, saymalı, yeri ve zamanı geldiğinde onlara yardımcı olmalıyız. Halkın huzur ve asayişine saygı göstermeyenler de iyi bilmelidir ki karşılarında gücünü yasalardan alan Türk Polis Teşkilatı'nı bulacaklardır" dedi.

Iğdır Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur da, "Teşkilat olarak suç ve suçlara karşı sürdürdüğümüz amansız mücadelemizde her kademede görev yapan çalışma arkadaşlarım ile günün 24 saatinde siz değerli Iğdırlıların hizmetinde cesur, kararlı, etkin ve kaliteli hizmetler vermeye çalışmaktayız. Şerefli mazimizden ve yüce milletimizden aldığımız güçle bizlere tevdi edilen görev ve sorumlulukları başarıyla yerine getirme gayretimiz gözler önündedir. Eskiden sadece suç ve suçlularla mücadele etmek olarak algılanan ali görevimiz artık çok daha geniş anlamlara yayılmıştır. Artık suç işleyenlerin yakalanmalarının yanı sıra suçun oluşmadan önlenmesine yönelik kapsamlı çalışmalar yapılması gerekliliği de ortadadır" diye konuştu.

Polis teşkilatının kuruluş yıldönümü münasebetiyle düzenlenen kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinden sonra halk oyunları gösterisi sunuldu. Program, resmi geçit töreniyle sona erdi.

Törenlere Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Osman Nuri Erkan, Belediye Başkanı Nurettin Aras, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, 5. Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Ahmet Can Çevik, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, Vali Yardımcıları Tuba İnan, Mitat Gözen, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

(İA-BA-NÇ-Y)

Kaynak: İHA