Polis Akademisi'nde Mezuniyet Heyecanı - Haberler
Haberi Paylaş

Polis Akademisi'nde Mezuniyet Heyecanı

AA - Haberler | Güncel
Polis Akademisi'nde Mezuniyet Heyecanı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Gidis¸atı go¨rdu¨ler, birc¸ok su¨rec¸lerle 15 Temmuz'la mu¨dahale ettiler.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Gidis¸atı go¨rdu¨ler, birc¸ok su¨rec¸lerle 15 Temmuz'la mu¨dahale ettiler. Bugu¨n de yapılan, yeni ekonomi modelimize, o¨zgu¨r ve bagˆımsız ekonomi modelimize gec¸is¸imize bir mu¨dahaledir. Hedefimiz, gu¨c¸lu¨nu¨n gu¨c¸su¨zu¨ ezemedigˆi bir du¨nya ve bu du¨nyada onuruyla bas¸ı dik, tam bagˆımsız ve refah ic¸indeki Tu¨rkiye'ye ulas¸maktır." dedi.

Bakan Soylu, Polis Akademisi Başkanlığının Gölbaşı Kampüsü'nde düzenlenen "2018 Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürlüğü 3. Dönem Mezuniyet Töreni"ne katıldı.

Törende, bakan yardımcıları, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, emniyet genel müdür yardımcıları, daire başkanları, birim amirleri ve aileler yer aldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende 193'ü kadın, bin 838'i erkek toplam 2 bin 31 öğrenci marş eşliğinde alandaki yerlerini aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okunmasının ardından, dönem birincisi Komiser Yardımcısı Fatih Erdoğan yaş kütüğüne plaket çaktı.

Soylu, konuşmasına tören alanındakilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ve "Allah o evlatlardan da anne babalarından da amirlerinden de razı olsun. Onlara selam so¨yle, vatanı, milleti iyi beklesinler, iyi kollasınlar, zalime, suc¸luya go¨z ac¸tırmasınlar." sözlerini ileterek başladı.

Bu u¨lkede mu¨dafaa ve mu¨cadele mesaisinin tarih boyunca bitmediğini belirten Soylu, ülkede yürütülen tero¨rle ve uyus¸turucuyla mu¨cadelenin, 15 Temmuz gecesinde yas¸anılanların, do¨viz kuruna bakıp anlas¸ılabilecek s¸eyler olmadığını vurguladı.

Soylu, bunların ancak Malazgirt'ten beri bu topraklarda neler yas¸andıgˆına, 2002'den sonra bu u¨lkede nelerin degˆis¸tigˆine, Tu¨rkiye'nin hangi karanlık senaryolara itiraz ettigˆine bakılarak anlas¸ılabileceğini kaydetti.

Türk milletinin, Çanakkale'de, Kurtulus¸ Savas¸ı'nda ve bugu¨n de kendisine c¸izilmek istenen karanlık bir yola Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogˆan o¨nderligˆinde yu¨ksek sesle itiraz ettiğini ifade eden Soylu, şöyle devam etti:

"Bu¨tu¨n du¨nya bilsin isterim, biz sagˆlamız, durus¸umuz sagˆlamdır, inancımız sagˆlamdır. Siyasetten ekonomiye, egˆitimden gu¨venligˆe kadar bu¨tu¨n kurumlarımız sagˆlamdır. Bugu¨n bize yapılanların da bir amacı vardır. Tu¨rkiye, yeni bir hu¨ku¨met modeline, yeni bir yo¨netim modeline ve yeni bir ekonomi modeline adım atmıs¸tır. Yeni hu¨ku¨met modeline gec¸erken herkes şahit, mu¨dahale etmek istediler. Gidis¸atı go¨rdu¨ler, birc¸ok su¨rec¸lerle 15 Temmuz'la mu¨dahale ettiler. Bugu¨n de yapılan, yeni ekonomi modelimize, o¨zgu¨r ve bagˆımsız ekonomi modelimize gec¸is¸imize bir mu¨dahaledir. Ancak biz kararlıyız. Yeni bir do¨neme adım attık. Bir panigˆimiz yoktur, bir korkumuz yoktur ama bir hedefimiz, bir amacımız vardır. Hedefimiz, gu¨c¸lu¨nu¨n gu¨c¸su¨zu¨ ezemedigˆi bir du¨nya ve bu du¨nyada onuruyla bas¸ı dik, tam bagˆımsız ve refah ic¸indeki Tu¨rkiye'ye ulas¸maktır."

"Hic¸birimiz trafik meselesinde efsunlu degˆiliz"

Konuşmasının devamında trafik meselesine değinen Soylu, uzun yıllardır bu meseleyle ugˆras¸tıklarını ve çok canların yandığını, c¸ok ocakların so¨ndu¨ğünü ifade etti.

Soylu, trafik kazalarında gencecik akrabalarını, kuzenlerini ve yegˆenlerini kaybettiğini belirterek, "Hic¸birimiz trafik meselesinde efsunlu degˆiliz. Makas atmaya, su¨rat yapmaya, cep telefonuyla arac¸ kullanmaya kars¸ı efsunlu değiliz, ne de o¨zel bir yetenegˆimiz var. Devlet tarafı olarak elbette ki tedbirler alırız ve alıyoruz. Denetim yaparız, cezalar keseriz ama bizim derdimiz, ceza yazmak degˆildir. Bizim derdimiz, trafik kazalarını bitirmektir." diye konuştu.

Bu Kurban Bayramı tatili süresince 140 bin 481 bin personel go¨revlendirdiklerini kaydeden Soylu, kendisi başta olmak üzere bakan yardımcıları, Emniyet Genel Mu¨du¨ru¨, Jandarma Genel Komutanı, emniyet genel mu¨du¨r yardımcıları, illerde valiler, ilc¸elerde kaymakamlar, daire bas¸kanları ve polis bas¸mu¨fettis¸lerinin tam kadro sahada olacaklarını söyledi.

"Hatalı su¨ru¨cu¨ye kırmızı du¨du¨k" kampanyası

Kurban Bayramı tatili süresince uygulanacak denetimleri çocuklarla birlikte yapmak istediklerini belirten Soylu, "Hatalı su¨ru¨cu¨ye kırmızı du¨du¨k" kampanyası başlattıklarını hatırlattı. Soylu, "İstiyoruz ki c¸ocuklarımız, arabada yolculuk ederken go¨rdu¨kleri basit kural ihlallerine, as¸ırı hıza, emniyet kemeri takmamaya, araba kullanırken cep telefonu kullanmaya, arabada sigara ic¸meye kırmızı du¨du¨klerini c¸alarak mu¨dahale etsinler." dedi.

Trafik kazalarında o¨lenlerin yaklas¸ık yu¨zde 75'inin, emniyet kemeri takmadığını tespit edildiğini vurgulayan Soylu, arac¸ bas¸ında cep telefonu kullanmanın, alkollu¨ arac¸ kullanmakla aynı etkiyi yaptığını kaydetti.

Anne ve babalardan, kendilerini trafik konusunda düdükle uyaran çocuklarının heveslerini kırmamalarını isteyen Soylu, bu bayram bu meseleyi c¸o¨zmu¨s¸, en azından bu¨yu¨k oranda mesafe katetmis¸ olmayı umduğunu belirtti.

Soylu, geçen yıl itibarıyla 259 bin 942 olan emniyet sınıfı personel sayısının bugu¨n itibarıyla çarşı ve mahalle bekc¸ileri dahil 276 bin 580 olduğunu belirterek, "Yıl sonu hedefimiz bu rakamı, egˆitimi devam edenlerle beraber 25 bin 500 yeni alımla, 308 bin 739 emniyet sınıfı personel sayısına ulas¸tırmaktır." dedi.

Komiser yardımcılarından "Daima hazırız" yanıtı

Mezun olan komiser yardımcılarının aileleri ile Polis Akademisi Başkanlığının yönetici ve eğitmen kadrosuna teşekkürlerini ileten Soylu, şunları söyledi:

"Artık bu to¨renlerimizde adet oldu, o¨nce kendim sorup cevabı kendim duymak istiyorum. Şimdi size soruyorum, koskoca İstanbul'u, gu¨zelim Bursa'yı, medeniyetler diyarı Diyarbakır'ı, Mardin'i, Trabzon'u, Hakkari'yi, İzmir'i, Antalya'yı, ez cu¨mle bu vatanı, şehit kanlarıyla sulanmış bu toprakları, bu güzel, cennet vatanı emanet almaya hazır mısınız? Ay yıldızlı bayragˆımızı emanet almaya hazır mısınız? Gecenin bir yarısı bir mazlum 'imdat polis' dedigˆinde aynen annenin, babanın, bu milletin sesi gibi hissedip kos¸maya hazır mısınız? Milletin canını, namusunu, malını korumaya hazır mısınız? Size ne teklif ederlerse etsinler, milleti satmamaya, bayragˆı satmamaya, vatanı satmamaya hazır mısınız? Şehadeti nimet bilmeye hazır mısınız?"

Bakan Soylu, sorularına "Daima hazır" yanıtını veren komiser yardımcılarına, "Allah sizlerden razı olsun. Cenab-ı Allah ayagˆınıza tas¸ degˆdirmesin." dedi.

Komiser yardımcılarına "Kanunsuz hiçbir işin içinde olmayın" uyarısında bulunan Soylu, şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere şifa diledi.

Konuşmasının ardından dereceye girenlere diploma ve hediyelerini veren Soylu, mezun olan komiser yardımcılarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

"Darbe girişimini Türk milleti ve polis teşkilatı bertaraf etti"

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ise Türkiye Cumhuriyeti'nin kılcal damarlarına kadar sızarak tarih sahnesinden silmeye çalışan Fetullahçı Terör Örgütü'nün hain darbe girişiminin yüce Türk Milleti ve onun bağrından çıkan polis teşkilatı ile birlikte bertaraf edildiğini hatırlattı.

Darbe girişimi sırasında şehit olan 63 polisin isimlerini, ölümsüzler listesine altın harflerle yazdırdıklarını belirten Uzunkaya, 15 Temmuz şehitlerini rahmet, gazilerini şükranla andığını ifade etti.

Uzunkaya, son dört yıl içerisinde 10 bin 362 amir, 64 bin 731 memur yetiştiren Polis Akademisi Başkanlığının, bugün de 9 aylık bir eğitim sürecinin sonunda polislik mesleğinin gerektirdiği donanıma, bilgiye ve yeterliliğe sahip bin 836'sı erkek 193'ü kadın olmak üzere toplam 2 bin 29 komiser yardımcısı adayının mezun olmasını sağlayarak teşkilatın mevcut gücüne taze güç kattığını belirtti.

Bu yıl aralık ayı itibarıyla 10 bin 649 polis memurunun Polis Meslek Eğitim Merkezlerinden mezun olarak teşkilata kazandırılacağını bildiren Uzunkaya, yıl içerisinde de 3 bini komiser yardımcısı olmak üzere 15 bin 500 yeni polis alımı yapılarak gerekli eğitime tabi tutulacaklarını kaydetti.

Uzunkaya, "Giydiğiniz üniformanın, temsil ettiğiniz kurumun, devletimizin gücünün ve adaletinin timsali, vatandaşımıza uzanan şefkat eli ve suçluya karşı çelik bileği olduğunu sakın unutmayınız. Görevinizi yerine getirirken daima vatandaşın hakkını koruyun, halk ile devlet arasında bir sevgi köprüsü oluşturun. En önemlisi de vicdanınızı ve aklınızı kimseye teslim etmeyin. Sadakatiniz sadece devlete, hizmetiniz ise her şeyin en güzelini hak eden aziz Türk Milletine olsun." diye konuştu.

"Yaptığımız şey, milletin polislerini yetiştirmek"

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak da törenin hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak 2015'ten bu yana polis eğitimi alanında gerçekleştirilen faaliyetleri anlattı.

Çolak, "Polis Akademisi olarak yaptığımız şey, insan hak ve hukukunu önceleyen topluma hizmet anlayışına sahip sadece sivil otoriteye itaatkar, şehadet makamını en yüce makam bellemiş milletin polislerini yetiştirmektir." dedi.

Komiser yardımcılarının zorlu bir eğitimi başarıyla tamamladıklarını belirten Çolak, yeni mezun öğrencileri, ailelerini ve Akademi eğitici kadrosunu tebrik etti.

Konuşmaların ardından 2 bin 29 komiser yardımcısı öğrenci yemin etti.

Keplerini atarak mezuniyet coşkusunu doyasıya yaşayan komiser yardımcıları daha sonra aileleriyle bir araya geldi.

AA - Son Dakika Haberleri