Polis Akademisi Mezuniyet Töreni (2)

Polis Akademisi Mezuniyet Töreni (2)

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Güvenliği Sağlamak, Özgürlüğü Korumaktır" Dedi.

Polis Akademisi Mezuniyet Töreni (2)

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Güvenliği sağlamak, özgürlüğü korumaktır" dedi.

Polis Akademisi 62. Dönem Mezuniyet Töreni'ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Ankara Valisi Kemal Önal, YÖK Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan ve öğrencilerin yakınları katıldı. Törende bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 230 öğrencinin mezun olduğunu hatırlatarak, Polis Akademisi'nin uluslararası düzeyde saygın bir konuma geldiğini vurguladı. Akademide 15 farklı ülkeden 31 öğrencinin de öğrenim gördüğünü belirten Atalay, 23 Polis Meslek Yüksek Okulu'ndan 6 bin 344 kişinin mezun olduğunu hatırlattı. 2005 yılından bugüne kadar 15 bin 522 üniversite mezunu polis olduğunu belirten Atalay, 2007-2008 yılında 4 bin 130 üniversite mezunu polis olduğunu, bu yıl için ise 8 bin 500 üniversite mezunu polis alınmasının planlandığını kaydetti. Atalay, bu yıl toplam 14 bin polisin teşkilat kadrolarına katılacağını vurgulayarak "Güvenliği sağlamak, özgürlüğü korumaktır" dedi.

Bakan Atalay, güvenliğinin sağlanırken vatandaşlara insanca davranılmasını ve sevgiyle hareket edilmesini isteyerek, vatandaşlarla diyalog sağlanması durumunda daha iyi sonuç alınacağını ifade etti. Şehir suçlarında önemli azalmaların yaşandığına dikkat çeken Atalay, "Türkiye artık faili meçhul ülkesi değildir" diye konuştu.

Atalay, özel hareket polisleri ile ilgili de bilgi vererek, 4 bin 725 özel harekat polisinin 48 ilde görev yaptığını ve bu sene 550 özel harekat polisinin daha kadrolara katıldığını ifade etti.

Törende Polis Akademisi Bandosu, Ankara Oyun Havaları eşliğinde mini bir konser sundu. Derece giren öğrencilere diploma ve ödüllerini Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve İçişleri Bakanı Atalay verdi. Ardından dönem birincisi Ertuğrul Elçin tarafından yaş kütüğüne plaket çakıldı. Tören yürüyüşün ardından mezun öğrenciler, mezuniyetlerini şapkalarını havaya atarak kutladı.

Şehit çocuğu olduğu öğrenilen Dönem 1.'si Ertuğrul Elçin, kendisi gibi Polis Akademisi öğrencisi olan kardeşi Ercüment ile birlikte anneleri Feray Elçin'in elini öptü. Anne Feray Elçin, duyduğu mutluluğu dile getirirken Ertuğrul Elçin, "Babamın şehit olması polis olmamda etkili oldu. Bu bir bayrak yarışı, babamın yolunda devam edeceğiz" dedi.

(BC-OK-Y)